Ako si vybrať kávovar, automatický, kapsulový alebo pákový?

Používanie kávovaru s mlynčekom je najjednoduchší spôsob prípravy dokonalého kávového nápoja a je jedným z najobľúbenejších spotrebičov v domácnosti. S toľkými rôznymi kávovarmi na trhu je veľmi ťažké vybrať ten pravý. Ako si vybrať správny kávovar? Ktorý stroj na kávu pripraví dokonalú šálku kávy? Automatický alebo pákový kávovar? Kúpa kávovaru je aj obľúbeným tipom ako darček k narodeninám alebo na Vianoce.

ako vybrať kávovar do domácnosti
espresso

Koncept dokonalosti je v tomto prípade relatívny, pretože každý má iné chuťové preferencie, preto sa vkus neberie do úvahy. Zdá sa, že to výrobcovia najlepšie vedia, a preto prispôsobujú svoje ponuky tak, aby vyhovovali všetkým potrebám. Pretože rozmanitosť chutí kávy je tak veľká, máme veľa rôznych spôsobov jej prípravy, napríklad niektorí majú radi svoju kávu obyčajnú čiernu, varenú tradične a iní milujú mliečne cappuccino pripravené pod tlakom.

Príprava obľúbenej kávy

Ak v súčasnosti hľadáte pre seba najlepší kávovar, odporúčame vám prečítať si nášho podrobného sprievodcu. Začnime odpoveďou na niekoľko dôležitých otázok, ako napríklad akú kávu si zvyčajne pripravujete (čiernu alebo s mliekom), akým spôsobom (tradične alebo pod tlakom) a koľko peňazí chcete za tento nákup minúť.

Ako vybrať kávovar – typy kávovarov

typy kávovarov

Na trhu existuje niekoľko druhov kávovarov, ktoré sa líšia spôsobom prípravy, a teda – cenou. Najjednoduchším spôsobom by bolo predstaviť tieto typy kávovarov, ich výhody a nevýhody, aby ste sa rozhodli a vybrali si niečo, čo vyhovuje vašim osobným potrebám.

  • Filtračné kávovary
  • Kávovary Moka
  • Espresso (tlakové) kávovary
  • Poloautomatické kávovary
  • Kombinované kávovary na espresso
  • Kapsulové kávovary
  • Kávovar na pody
  • Automatické kávovary so zabudovaným mlynčekom

Prekvapkávače na kávu (filtračné kávovary)

Začnime od začiatku – kávovary. Pripravte si šálku kávy pomocou filtrovaného kávovaru a všimnete si, že chutí podobne ako „turecká káva“ (mletá káva zaliata vriacou vodou). V takom prípade vám však kávovar ušetrí problémy s kávovou usadeninou – vďaka filtru.

Časti kávovaru na filtrovanú kávu

  • Nádrž na vodu (s objemom 0,3 až 2 litre)
  • Nádoba na kávu
  • Filter (najbežnejší je jednorazový papier alebo integrovaný (pevný) filter vo forme mriežky, ktorý by sa mal po každom použití dôkladne umyť)
  • Džbán (zvyčajne vyrobený zo skla alebo termosky z tepelne odolnej ocele, aby udržal kávu dlhšie horúcu)
  • Varná doska (výhrevná doska), ktorá udržuje teplotu kávy

eTip: Philco PHCM 3000.

kávovar na filtrovanú kávu
  • Nerezový kávovar na filtrovanú kávu
  • 1,2-litrová (až 12 káv) dvojplášťová termokanvica je vhodnou voľbou pre tých, ktorí vypijú viac káv denne, alebo do kancelárií
  • Určite oceníte prehľadný LCD displej, kde si môžete naprogramovať prípravu kávy až na 24 hodín
  • Plusom je aj viditeľný zásobník na zistenie množstva vody v kávovare

Filtračné kávovary sa používajú veľmi ľahko. Stačí naliať správne množstvo mletej kávy do nádoby s filtrom a stlačiť tlačidlo. Na pomletú kávu sa naleje horúca voda, ktorá sa na spodku pomaly prefiltruje do hrnca. Výsledkom takejto infúznej metódy je viac kofeínu vo vašom pripravenom nápoji, ako by ste extrahovali pomocou tlakového kávovaru.

...

Výhody prekvapkávačov na filtrovanú kávu

  • Nízka cena – výhodou ich použitia sú aj používané lacné papierové filtre
  • Vyhrievacia doska umiestnená pod džbánom udržuje varenú kávu dlhšie horúcu (pre termosku – až 4 hodiny)
  • Dokáže pripraviť viac porcií kávy naraz
  • Schopnosť pripraviť nielen čiernu kávu, ale aj lúhované bylinné čaje, zelený čaj, prípadne zelenú kávu

Nevýhody prekvapkávačov na filtrovanú kávu

  • Používajú iba mletú kávu, takže ak sa chcete mať kávu z čerstvo pomletých zŕn, musíte použiť mlynček na kávu
  • Proces prípravy kávy vyžaduje určité úsilie (zvyčajne vyžaduje kúpu a výmenu alebo čistenie filtra) a je pomerne dlhý (trvá asi 10 – 15 minút)
  • Nie najlepšie z hľadiska prípravy malého množstva nápoja (napr. jedna  šálka)
  • Menší výber pripravovaných kávových nápojov – žiadna možnosť prípravy kávy s mliekom (mlieko sa musí napeniť alebo zohriať osobitne)
  • Iba niektoré kávovary majú schopnosť upraviť chuť vašej kávy (silnejšia / slabšia)
  • Varená káva obsahuje toxíny  a má vysoký obsah kofeínu (takmer dvakrát viac ako káva pripravovaná pomocou tlakového kávovaru)
  • Nižšia kvalita kávového nápoja (pre labužníkov pravdepodobne nebude dosť dobrá)

Kávovary Moka

Moka kávovar (nazývaný tiež pressovar či taliansky samovar, ľudovo „koťogo“ kávovar) je najjednoduchší spôsob prípravy kávového nápoja pomocou tlaku. Je to nízkotlakový kávovar a pripravuje tradičnú taliansku kávu. Nápoj má silnú aromatickú (niekedy mierne kyslastú) chuť a nemá krémovú charakteristickú chuť ako espresso.

moka kávovary
Moka kávovar

Zložený je z hrnca na kávový nápoj, ktorý je umiestnený na filtri na mletú kávu (v strede) a nádrže na vodu na dne. Tento kávovar je zvyčajne vyrobený z hliníka (lacnejší) alebo z ocele (odolnejší a drahší). Môžu byť tiež „kombinované“, napr. spodná časť z ocele a horná časť z porcelánu – nádoba na kávu.

eTip (moka kanvica na sporák): Pezzetti Luxexpressvhodná na plynový aj elektrický sporák (okrem indukčnej dosky). Vyrobená je z veľmi kvalitného hliníka s objemom 150 ml.

Pezzetti Luxexpress

V prípade, že preferujete väčšiu moka kanvicu, mohol by sa vám páčiť Tescoma kávovar PALOMA (340ml – až na 6 šálok kávy).

Ako pripraviť kávu v moka kávovare

Nalejte potrebné množstvo vody do spodnej nádoby a nalejte do filtra mletú kávu. Všetky 3 diely presne poskladajte dokopy a položte kávovar na sporák, priveďte vodu k varu. Tlak generovaný výslednou parou spôsobuje, že voda prechádza cez mletú kávu do hornej nádoby. Takto môžete pripraviť  1 až 6 šálok kávy naraz (jedna šálka je približne 40 ml), v závislosti od veľkosti vášho moka kávovaru.

Varenie kávy touto metódou trvá 5-15 minút (v závislosti od počtu šálok). Kávovar by mal byť nastavený na mierny oheň. Ak máte indukčný sporák, mali by ste si zaobstarať kávovar špeciálne na to prispôsobený. K dispozícii sú tiež elektrické moka kávovary, ktoré majú vykurovací panel.

Ako pripraviť kávu v moka kávovare

Často sú vybavené funkciou časovača, ktorá vám umožní programovať spotrebič. Vďaka tomu je možné kávu pripraviť v konkrétnom čase. Ďalšou zaujímavou funkciou je „Mukka Express“ (talianska spoločnosť „Bialetti“), ktorá sa používa na prípravu cappuccina.

eTip (elektrický moka kávovar): ARIETE MOKA 1358/10  – dokáže pripraviť 2-4 šálky (v závislosti od vašej obľúbenej veľkosti kávy).

elektrický moka kávovar

Nevýhodou týchto kávovarov je dosť namáhavá a časovo náročná príprava kávy, ako aj komplexnejšia starostlivosť o zariadenie. Jeho najväčšou výhodou je nízka obstarávacia cena a v podstate žiadne náklady na údržbu.

Espresso (tlakové) kávovary

Káva pripravovaná v tlakovom espresso kávovare má výraznú chuť a bohatú arómu. Hovorí sa, že je to najlepší spôsob, ako pripraviť dokonalú šálku kávy – iba najlepšie vlastnosti sa získajú zo zŕn podľa vášho výberu a prenesú sa do nápoja počas prípravy. Je to tiež najzdravší spôsob – nápoj neobsahuje toxické látky, ktoré môžu dráždiť žalúdok, a ľahšie sa vstrebáva ako káva pripravená inými metódami. Hlavnou úlohou prístroja je príprava najlepšej kávy espresso (pod tlakom).

...

Recept na ideálne espresso (vyvinutý Talianmi) je 7/9/25/25 / 88-92. To znamená, že 7 gramov mletej kávy pri tlaku 9 barov prebehne 25 ml vody po dobu 25 sekúnd pri teplote 88 – 92 ° C. Na prvý pohľad kvalitné espresso poskytne hustú penu vo farbe orecha.

Poloautomatické (pákové) kávovary

Tí, ktorí sa radi aktívne zúčastňujú rituálu prípravy kávy, mali by venovať pozornosť poloautomatickým kávovarom. Sú rozdelené do domácich a profesionálnych kategórií. V obidvoch prípadoch používajú mletú kávu. V modeloch, ktoré majú E.S.E. systém (Easy Serving Espresso), môžete tiež použiť štandardizované kávové kapsuly v ľubovoľnom type takto označených kávovaroch.

Toto je praktické riešenie, pretože vylučuje potrebu merania a lisovania mletej kávy. Je to tiež čistejšie – nemusíte sa starať o žiadne rozliate alebo použité zvyšky. Kvalita nápoja však môže byť horšia v porovnaní s kvalitou pripravovanou s čerstvo namletou kávou.

eTip (elegantný pákový kávovar): DeLonghi Dedica Style EC 685 W.

DeLonghi pákový kávovar s mlynčekom
  • Výborný pomer cena / kvalita.
  • Šikovný kávovar, ktorý sa jednoducho ovláda a nezaberie veľa miesta vo vašej kuchyni
  • Kvalitná nastaviteľná tryska na paru dokonale našľahá mlieko alebo len ohreje
  • Odkvapkávaciu tácku je možné odobrať, čo umožní prípravu kávy až do 12-centimetrového pohára
  • Pozitívom je aj možnosť výberu farby, čím si ho môžete doladiť do svojho štýlu kuchyne
  •  Tento pákový kávovar je okrem mletej kávy vhodný aj na prípravu porciovanej kávy (tzv. E.S.E. pody)
  • Jeho devízou je aj automatické vypnutie, ktoré vám ušetrí energiu = ECO prevádzka

Poloautomatické kávovary majú portafilter – spodný držiak filtra (košíčka), v ktorom je filter. Môže to byť jeden – na jedno dávkovanie alebo dvojnásobok. Mletá káva (v správnom množstve) sa naleje do filtra a musí sa starostlivo stlačiť (najlepšie špeciálnym tamperom).

To je veľmi dôležité, pretože nesprávne stlačenie spôsobí, že voda pretečie usadeninou príliš rýchlo (varenie bude príliš rýchle) alebo príliš pomaly (káva bude kvapkať namiesto toho, aby stiekla do šálky). Výsledkom oboch  bude zlá kvalita pripraveného kávového nápoja – nedostatočná chuť a vôňa. Po každom varení musí byť filter odstránený a vyčistený.

Najbežnejším vyhrievacím prvkom v pákových kávovaroch je bolier, ktorého kapacita všeobecne nepresahuje pol litra (zvyčajne je to 150 až 330 ml). Horúca voda prechádza mletou kávou (zvyčajne pod tlakom 9 barov) a potom cez dávkovač kávy (výtok) prúdi priamo do šálky.

top kávovary na trhu

Väčšina poloautomatických kávovarov je vybavená špeciálnym zariadením – mechanickým napeňovačom mlieka, takzvaným panarellom, ktorý sa používa na napenenie mlieka a umožňuje prípravu nápojov – kapučíno (z tal. Cappuccino) alebo „caffelatte“.

napeňovač mlieka na kávovare

Výber pákových poloautomatických kávovarov je dosť veľký. V závislosti od varnej jednotky môže stroj pripraviť nápoje s iným výkonom. Tieto typy kávovarov pre domáce použitie sú celkom lacné. Ich ceny sa zvyčajne pohybujú od 30 do 300 EUR. Najznámejšími výrobcami sú tu De’Longhi, Krups či Philips Saeco.„Manuálna“ príprava kávy a napenenie mlieka v poloautomatických kávovaroch možno považovať za ich výhodu, ale aj nevýhodu, v závislosti od vašich preferencií.

pomletá káva

Údržba zariadenia je tiež dosť namáhavá, ale ich veľkou výhodou v porovnaní s automatickými strojmi je nižšia cena.

Kombinované kávovary na espresso

Kombinované kávovary umožňujú prípravu kávy pomocou filtračnej alebo tlakovej metódy. Majú dva samostatné varné prvky – jeden pre espresso a druhý pre bežnú čiernu kávu. To je užitočné, ak chcete pripraviť jednu alebo dve šálky espressa, ako aj väčšie množstvo kávy súčasne, napr. keď prídu hostia na návštevu.

Ich ponuka je limitovaná, keďže sú často menej cenovo výhodné ako kúpa dvoch špecializovaných kávovarov na daný typ prípravy kávy. V závislosti od modelu môžu byť Combo kávovary vybavené rôznymi doplnkovými funkciami, ako napríklad:

  • Časovač – umožňuje nastaviť čas, v ktorom je káva uvarená
  • Automatické dávkovanie vody a kávy
  • Regulácia výkonu – káva môže byť slabšia alebo silnejšia
  • Samočistenie – pravidelné odstraňovanie vodného kameňa sa však bude musieť robiť ručne
  • Tryska na napenenie mlieka – na prípravu cappuccina alebo latté
  • Vodný filter — zlepšuje chuť kávového nápoja a chráni stroj pred vodným kameňom
  • LCD displej — informuje o vykonaných činnostiach a zobrazuje správy

Kapsulové kávovary

Kapsulové kávovary sú automatické kávovary na espresso. Ich hlavným rysom je, že používajú špeciálnu kávu v kapsulách.

kapsuly do kávovaru

Používanie a údržba týchto strojov je mimoriadne jednoduchá. Na prípravu šálky kávy stačí vložiť kapsulu, umiestniť šálku pod výtok kávy, stlačiť tlačidlo a počkať niekoľko sekúnd – vaša šálka kávy je pripravená! Po príprave niekoľkých dávok vyprázdnite nádobu s použitými kapsulami. Mnoho modelov môže tiež použiť čaj a horkú čokoládu v kapsulách.

Dôležité faktory pri výbere kapsulového kávovaru

Káva s mliekom – ak máte radi bielu kávu, dá sa to urobiť dvoma spôsobmi – z kapsúl so sušeným mliekom (budete si musieť kúpiť špeciálne kapsule, napríklad cappuccino alebo latté) alebo z čerstvého mlieka, mali by ste sa však rozhodnúť drahšieho modelu s napeňovačom mlieka.

káva s mliekom

Tlak – čím vyšší je tlak, tým bude váš kávový nápoj aromatickejší a silnejší. Na prípravu chutného espressa stačí iba tlak 9 barov. Kapsuly sa vyrábajú hlavne s tlakom od 15 do 19 barov, ale môže to byť aj menej.

Nádržka na vodu – v závislosti od potrieb domácnosti si môžete zvoliť nádrž na vodu s objemom 0,5 až 1 liter. V niektorých modeloch je tiež možné použiť zabudovaný vodný filter, ktorý zlepšuje chuť kávy a chráni kávovar pred vodným kameňom.

...

Dodatočné funkcie – tieto stroje majú spravidla štandardnú sadu parametrov na správnu prípravu, ale ak má niekto vo vašej domácnosti iné chuťové preferencie, môžete si kúpiť model s nastaviteľnými vlastnosťami, napr. silu a množstvo vašej kávy, ako aj funkcie automatického čistenia a odstraňovania vodného kameňa.

Dizajn – vzhľad týchto strojov je dosť výrazný. Môže to byť veľmi moderný alebo skôr retro štýl. Tiež zvyčajne prichádzajú v najrôznejších farbách, takže nikto nebude mať problém s výberom modelu, ktorý sa perfektne hodí do jeho interiéru.

eTip (v jednoduchosti je krása): NESPRESSO Krups Essenza Mini XN110B.

Nespresso Krups Essenza Mini
  • Kompaktné rozmery, zmestíte ho kdekoľvek
  • Tlak až 19 barov
  • Rýchle nahriatie
  • Elegantný dizajn

Výhody kávovarov na kapsule

  • Relatívne nízka nákupná cena kapsulového kávovaru
  • Jednoduché použitie a údržba
  • Rôzne príchute – kávové kapsuly majú veľa rôznych príchutí, napríklad: vanilková, čokoládová, karamelová alebo exotické ovocie, tiež môžete mať kapsule s čajom alebo horkou čokoládou
  • Malé rozmery a veľké množstvo rôznych dizajnových a farebných možností

Nevýhody kapsulových kávovarov

  • Relatívne vysoká cena kávových kapsúl – dávkovanie kávy stojí viac v porovnaní s inými kávovarmi
  • Závislosť od značky – výber výrobcu stroja zvyčajne znamená, že budete uviaznutí pri používaní kapsúl iba od rovnakého výrobcu
  • Horšia chuť nápoja – mnohí sa domnievajú, že chuť kávy z kapsúl je nedostatočná, pretože najlepší nápoj sa pripravuje z čerstvo zomletých kávových zŕn
  • Pochybná spoľahlivosť – kapsulové kávovary majú tendenciu sa častejšie kaziť a preto sa považujú za trochu nespoľahlivé

Stručne povedané, kapsulové kávovary sú najlepšie pre tých, ktorí chcú pripraviť svoju kávu veľmi ľahko a rýchlo, majú radi rozmanitosť a nemajú vysoké požiadavky na kvalitu alebo chuť. Nízka cena a malý rozmer sú ďalšími argumentmi

Najobľúbenejšími výrobcami týchto strojov sú De’Longi, Krups, NESCAFÉ Dolce Gusto a Nespresso.

eTip (pre milovníkov cappuccina a latte): NESPRESSO DeLonghi Citiz&milk EN 267 BAE

najlepší nespresso kávovar
  • Pevná konštrukcia a kvalitné materiály+
  • Jednoduchosť ovládania
  • Rýchle nahriatie (25 sekúnd)
  • Kapsulový kávovar s integrovaným šľahačom mlieka (studená či teplá mliečna pena)

Kávovary na kávové vankúšiky

Kávovary na pody sú hlavne typu Senseo. Ich použitie je veľmi podobné kapsulovým kávovarom. Mletá káva je hermeticky zabalená v špeciálnom vrecúšku (tzv. pod), vďaka ktorému je oveľa lacnejšia ako kapsuly. Tiež prichádzajú vo veľkom výbere príchutí. Tieto kávovary tiež vyžadujú minimálnu údržbu. Vďaka pokrokovej technológii môžete upraviť chuť svojej kávy. Integrovaný jasný dotykový displej umožňuje veľmi jednoduché použitie.

Ďalšou podobnosťou s kapsulovými kávovarmi je ich menší rozmer a atraktívny dizajn so širokým výberom farieb. Najobľúbenejšími výrobcami kávových automatov na vrecúšká sú Philips, WMF a Handpresso – prenosný cestovný kávovar, ktorý je možné použiť dokonca aj v aute alebo na pikniku.

Automatické kávovary so zabudovaným mlynčekom

Najjednoduchší spôsob, ako pripraviť chutnú a aromatickú kávu, je použiť automatický kávovar „od kávového zrna až po šálku“. Preto je tento typ kávovarov v súčasnosti najpopulárnejší, sú však zároveň aj najdrahšie.

Ako vybrať automatický kávovar?

automatické kávovary

Ich hlavnou charakteristikou je vstavaný mlynček, ktorý zomelie potrebné množstvo zrnkovej kávy priamo pred prípravou šálky kávy. Tieto stroje sú technologicky najvyspelejšie a umožňujú jediným stlačením tlačidla pripraviť rôzne druhy káv, dokonca aj niečo celkom zložité, ako napríklad latte macchiato.

Ich nevýhodou je určite vysoká cena, väčšie rozmery a potreba dennej pravidelnej údržby. Kávoví gurmáni často obviňujú tieto zariadenia z príliš automatizácie, ale tí, ktorí majú radi ľahký a ľahký proces, to kvôli pohodlnosti a úspore času považujú za výhodu. Akýkoľvek automatický prístroj pripraví espresso a čiernu kávu, navyše môže byť vybavený napeňovačom mlieka na kávu s mliekom.

Môže to byť externá napeňovacia tryska (manuálna napeňovačka, takzvaný panarello) – najlacnejšia možnosť, alebo môžu mať automatický systém (takzvaný cappuccinatore), ktorý umožňuje prípravu kávy s mliekom, ako je cappuccino alebo latte macchiato.

ako pripraviť kávu s mliekom

Je známe, že kávový nápoj pripravený z čerstvo zomletých zŕn je najlepší. Ak ste sa už rozhodli pre kúpu automatického kávovaru so zabudovaným mlynčekom, musíte pri výbere konkrétneho modelu myslieť na to, čo hľadať. Prinášame vám najdôležitejšie parametre automatických kávovarov.

Vstavaný mlynček

Na čerstvé mletie zŕn, zvyčajne však existuje možnosť použiť aj mletú kávu. Espresso na domáce použitie je vybavené mlynčekmi na keramiku alebo oceľ. Keramické mlynčeky (používané výrobcami ako Saeco, Phillips, Bosch, Siemens) sú tichšie a oceľové (Jura, NIVONA, Mellita, DeLonghi, Krups) odolnejšie. Výrobcovia navyše zdôrazňujú viac výhod a nevýhod oboch typov, ale v skutočnosti sú obidva celkom rovnako dobré.

eTip (pre náročných): kávovar JURA WE8 Dark Inox.

...
  • Vyrobený z kvalitných materiálov
  • Príprava espressa / cappuccina
  • 3-litrový zásobník na vodu
  • Možnosť navolenia sily kávy
  • Digitálne ovládanie
  • Príťažlivý dizajn
  • Overená značka a záruka kvality

Za zmienku stojí, že tieto stroje majú funkciu na nastavenie sily kávy. Plná nádoba na fazuľu je zvyčajne dostatočná na prípravu viacerých porcií a je špeciálne utesnená, takže fazuľa nezvlhne alebo nestratí arómu, aj keď je v nádobe chvíľu držaná.

Vodný filter

Aby bola vaša káva výnimočne chutná, musí byť pripravená s čerstvou vodou dobrej kvality. Odporúčame používať balenú pitnú vodu (nie minerálnu!) Alebo filtrovanú vodu. Najlepšie urobíte, keď použijete vodný filter umiestnený priamo vo vodnej nádrži.

Takmer všetky automatické kávovary majú takúto možnosť, len použite vhodný filter podľa odporúčaní výrobcu. Filter nielen zlepšuje chuť vody (a teda aj kávy), ale tiež chráni prístroj pred vodným kameňom, čo významne ovplyvňuje spoľahlivosť a životnosť vášho prístroja.

eTip (plnoautomatický kávovar s možnosťou nainštalovania vodného filtra): DeLonghi Dinamica ECAM 350.55 B.

DeLonghi Dinamica ECAM
  • Patentovaný LatteCrema systém dokážete pripraviť vaše obľúbené cappuccino alebo latte machiato jednoduchým stlačením jedného tlačidla.
  • Inteligentný kávovar s grafickým ovládacím displejom v 16-tich svetových jazykov (vrátane slovenčiny) a objemom vody 1,8l.
  • Oceľovým mlynčekom poskytuje 13 možností, akú hrúbku zvoliť pri namletí kávových zŕn.
  • Poteší aj automatické čistenie a odvápňovanie.

Praktický návod ako si pripraviť perfektné cappuccino v kávovare DeLonghi Dinamica ECAM 350.55.B:

Vykurovacie teleso

Automatické stroje na domáce použitie majú zvyčajne termoblok. Počas prúdenia vodu ohrejú na vhodnú teplotu.

Pumpa

Je zodpovedná za udržiavanie primeraného tlaku, kým voda preteká mletou kávou. Výrobcovia zvyčajne stanovujú tlak 12 až 19 barov (napr. Siemens). Tlak potrebný na prípravu správneho espressa je asi 9-10 barov.

Úprava / nastavenie

Na získanie dokonalej šálky kávy budete pravdepodobne musieť doladiť tieto nastavenia výrobcu. Modely vyšších tried sú vybavené pokrokovou elektronikou, ktorá pomáha upravovať a riadiť celý proces. Automatické kávovary je možné ovládať nastavením vhodných parametrov na elektronickom paneli. Aby ste mohli upraviť parametre, musíte si nielen pozorne prečítať príručku, ale aj základné vedomosti o správnom varení kávy.

automatický kávovar

Väčšina automatických kávovarov má možnosť meniť parametre, ako je úroveň mletia, teplota vody, výkon (množstvo namletých zŕn) a objem kávového nápoja. Tieto nastavenia umožňujú prípravu kávy podľa individuálnych preferencií. Mnoho kávovarov je vybavených pamäťovou funkciou, ktorá vám umožní naprogramovať nastavenia, takže nabudúce bude možné pripraviť váš obľúbený recept na kávu jediným dotykom tlačidla.

Dvojité mletie a varenie

Možnosť, ktorá môže byť dôležitá pre milovníkov kávy. Mnoho kávovarov vyššej triedy má funkciu prípravy veľmi silnej šálky kávy. Používajú dva procesy mletia a varenia a darí sa im dosiahnuť silu bez horkosti, straty chuti alebo nepríjemnej pachuti. Napríklad Siemens to nazýva „aromaDouble Shot“ a Jura – „Aroma Boost“.

Napenenie mlieka

Automatický kávovar môže byť všeobecne vybavený jedným z troch druhov napeňovačov mlieka. Ak pripravujete kávu s mliekom len príležitostne, môžete si kúpiť lacnejšiu kávu s ručným napeňovačom (panarello). Je to kovová dýza, ktorá produkuje paru. Hrot ponorte do pohára (alebo džbánu) s mliekom a nechajte paru, aby urobila prácu.

Pre milovníkov bielej kávy by bolo oveľa lepším riešením automatický „cappuccinatore“. Cez špeciálne navrhnutú hadičku nasáva mlieko priamo z balenia mlieka alebo špeciálnej nádoby na mlieko, zohrieva ho a spení. Napenená horúca mliečna pena sa potom naleje priamo do pohára.

...

Existujú 2 typy penidiel. Lacnejšia možnosť je, keď má mliečna pena samostatný výtok a drahšiu alternatívu, keď mlieko a káva stekajú z rovnakého výtoku (tzv. funkcia „OneTouch“ v kávovare ako Siemens, Bosh, Jura, NIVONA, Melitta).

Môžete si tiež zvoliť model s integrovanou nádobou na mlieko (Saeco tu používa názov „Touch2Cappuccino“). Kávovary, ktoré majú integrovanú nádobu na mlieko, budú samy odsávať mlieko zo špeciálnej nádoby, ohrievať ich, peniť a naliať penu priamo do vašej šálky. Nádoba je navrhnutá tak, aby ju bolo možné po každom uvarení ľahko vybrať a uložiť do chladničky. Mali by ste pamätať na to, aby ste nádobu pravidelne umývali.

Automatické čistenie

Je veľkou výhodou automatických kávovarov. Kávová usadenina putuje do špeciálnej nádoby na sedlinu, ktorú by ste mali po vyprázdnení vyprázdniť a zdvihnúť, napr. po príprave 15 porcií kávy. Prvotriedne prístroje sú vybavené funkciami nielen na pravidelné automatické čistenie a odstraňovanie vodného kameňa, ale aj na preplachovanie rúrok po každom procese varenia (napr. „SinglePortion Cleaning“ v spoločnosti Siemens).

Pravidelná údržba v takom prípade spočíva v spustení čistiaceho programu, keď si to stroj vyžiada (zobrazením príslušnej správy na displeji). Napríklad spoločnosť Siemens vyvinula program „calc’nClean“, ktorý čistí a odstraňuje vodný kameň v jednom cykle. Musíte len zvoliť program a stlačiť tlačidlo.

Úspora energie

Je ďalšou užitočnou charakteristikou automatických kávovarov najnovšej generácie. Môžete nastaviť automatický režim úspory energie (Jura – „Režim úspory energie“) a naprogramovať čas, kedy sa má vaše zariadenie vypnúť. Spoločnosť Jura zašla ešte ďalej a vybavila svoje stroje patentovaným „spínačom nulovej energie“, ktorý zaručuje najvyššiu triedu energetickej účinnosti.

Intuitívne ovládanie a dizajn

Intuitívne ovládanie veľmi uľahčuje používanie kávovaru. Dokonca aj niekto, kto nemá skúsenosti, nebude mať problém pripraviť si šálku kávy. Stroje najvyššej triedy majú displeje, často v mnohých jazykoch, ako aj moderné a ľahko použiteľné dotykové obrazovky. Taký komplikovaný nápoj ako latte macchiato sa dá pripraviť jediným stlačením tlačidla.

Stojí za zmienku, že automatické kávovary pre domáce použitie sa vyrábajú nielen v samostatnej verzii (v mnohých veľkostiach a farbách), ale sú k dispozícii aj v zabudovanej verzii.

Ak má niekto kuchyňu so vstavanou rúrou, mikrovlnnou rúrou alebo iným spotrebičom, môže si kúpiť aj kávovar v rovnakom štýle. Tieto modely sú, bohužiaľ, náročnejšie na čistenie a sú o niečo nákladnejšie, ale majú priame pripojenie na stály prísun vody a čo je najdôležitejšie, nezaberajú cenné miesto na kuchynskej linke.

Automatické kávovary sa vyrábajú aj pre kancelárie a komerčné využitie. Tieto modely sú väčšie (majú väčšie nádoby na vodu a zrnkovú kávu) a výkonnejšie – prispôsobené na prípravu väčšieho denného množstva. Niektoré majú tiež pripojenie na priamy vodovod. Okrem toho si môžete k svojmu spotrebiču kúpiť chladič mlieka (udržia mlieko čerstvé a chladné bez toho, aby ste ho po každej šálke kávy s mliekom museli dávať späť do chladničky), alebo ohrevnú zásuvku (teplá šálka udrží správnu teplotu kávy dlhšie).

ohrevná zásuvka

Cena automatických kávovarov

Tie sú veľmi odlišné, pretože sa pohybujú od tisíc do niekoľko tisíc. Cena závisí predovšetkým od plnenia, materiálov (plast / oceľ), typu integrovaného mlynčeka, typu napeňovača mlieka, účelu (domáce alebo komerčné použitie), typu ovládacieho panela (tlačidlá alebo dotyková obrazovka TFT), technologického pokroku a množstva ďalších funkcií.

Hlavné výhody automatického kávovaru na espresso s integrovanou mlynčekom

  • Pohodlná, ľahká a rýchla príprava lahodnej kávy z čerstvo pomletých zŕn
  • Intuitívne ovládanie
  • Príprava akéhokoľvek kávového nápoja s mliekom stlačením tlačidla
  • Káva pripravená pri vysokom tlaku je zdravšia
  • Ľahká údržba s programami automatického čistenia a odstraňovania vodného kameňa
  • Mnoho ďalších funkcií na uľahčenie používania
  • Úspora energie

Nevýhodou automatického kávovaru je ich relatívne vysoká cena a požiadavka na používanie výrobkov na údržbu. Je tiež dobré vedieť, že v závislosti od typu použitého kávovaru by ste mali zvoliť správnu úroveň mletia kávy. Vo všeobecnosti platí pravidlo:

  • Filtračný kávovar – nahrubo zomleté ​​zrná
  • Moka kávovar – stredne mleté
  • Automatický kávovar – jemne mleté

Automatické kávovary automaticky dokážu zomlieť vaše kávové zrná, ale sami si môžete nastaviť stupeň mletia (ak má váš prístroj túto funkciu).

zrnková káva

Údržba a čistenie kávovarov

Ak máte kávovar, nemôžete zabudnúť na jeho údržbu. Je rozdelená na takmer dennú (ako je vyprázdnenie nádoby na kávovú usadeninu a umývanie odkvapkávacej misky) a pravidelnú (spustenie programov automatického čistenia a odstraňovania vodného kameňa). Jediné, čo musíte urobiť, je zaobstarať si príslušné prostriedky na údržbu, ako je napríklad odvápňovací prostriedok alebo tablety, antibakteriálna čistiaca kvapalina a mazivo pre lis na kávovary.

...

Veríme, že sme vám pomohli pri výbere toho správneho kávovaru podľa vašich individuálnych potrieb a že si už čoskoro budete môcť vychutnať svoj obľúbený nápoj.

4.8/5 - (26 votes)

2 thoughts on “Ako si vybrať kávovar, automatický, kapsulový alebo pákový?

  1. Pablo says:

    Ja mam uz 6 rokov DeLonghi plne automaticky (starsi typ) a velka spokojnost, rodina Krups pakovy (o dost drahsi), kavicka je dobre pripravena v oboch 🙂

  2. Radovan says:

    v práci máme Nespresso na kapsule..a tá kávička je fakt dobrá.. doma mám DeLonghi automatický kávovar 2 roky, paráda, stlačím tlačídlo a kávička hotová.. rýchlo, kvalitne.. niet nad čerstvo pomletú kávu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *