Zobrazuje sa všetkych 69 výsledkov

Najlepšie hračky pre deti
Hračky môžu byť skvelým spôsobom, ako naštartovať detskú hru a podporiť vývoj vášho dieťaťa. Najlepšie hračky pre deti sú “otvorené”. Sú to hračky, ktoré vaše dieťa môže používať mnohými rôznymi spôsobmi. Podporujú vaše dieťa v používaní predstavivosti, tvorivosti a schopnosti riešiť problémy.

Medzi otvorené hračky patria napr:

  • bloky – vaše dieťa môže používať bloky na skladanie a stavanie, vymýšľanie a mnoho ďalších vecí
  • lopty – dajú sa skákať, pozerať, kotúľať, držať a hádzať
    kartónové škatule – vaše dieťa môže predstierať, že sú to pulty v obchode, rúry, autá, lode, domčeky pre bábiky a iné
  • kostýmy – vaše dieťa môže stať čímkoľvek alebo kýmkoľvek.
  • kreatívne kúsky – deti môžu byť kreatívne s farebným papierom, samolepkami, pastelkami a zmývateľnými fixkami
  • zbierky – vaše dieťa môže zbierať gombíky, korálky alebo mince a triediť ich podľa farby, vzoru, veľkosti alebo tvaru.

Výber hračiek pre deti rôzneho veku
Na obaloch mnohých hračiek sú uvedené informácie o vekovom rozmedzí. Môže to byť užitočné, ale je to len pomôcka na hranie. Zvážte záujmy a stupeň vývoja svojho dieťaťa, aby ste mali lepšiu predstavu o tom, čo vybrať.

Informácie o vekovom rozpätí však môžu byť dôležité z hľadiska bezpečnosti – napríklad ak hračky obsahujú malé časti, ktoré by dieťa mohlo prehltnúť. V týchto prípadoch je rozumné riadiť sa odporúčanými informáciami o vekovom rozpätí.

Pre bábätká je hra predovšetkým o interakcii s vami alebo inými opatrovateľmi či členmi rodiny. Vaše dieťa sa bude tešiť z pozorovania vašej tváre, počúvania vášho hlasu a jednoducho z toho, že je s vami. Dokonca aj také herné aktivity, ako je pozeranie na pestrofarebný mobil, počúvanie navíjacej hudobnej hračky a učenie sa siahnuť na hrkálku, sú zábavnejšie, keď ich robíte spolu s dieťaťom.

Batoľatá sa rady hrajú s krabicami, stavebnicami, kolíčkami, vedierkami a nádobami a oblečením na prezliekanie. Batoľatá majú rady aj jednoduché hudobné nástroje, ktorými môžu triasť a búchať, ako napríklad bubon vyrobený z obráteného hrnca a drevenej lyžice.

Staršie deti často rady riešia problémy a využívajú svoju predstavivosť. Dobrou voľbou sú aj hlavolamy alebo hry, ktoré podnecujú vaše dieťa k hre s ostatnými.

Hračky a hodnoty vašej rodiny
Vy ste ten, kto rozhoduje o tom, s akými hračkami sa vaše dieťa môže u vás doma hrať. Ak máte k niektorým hračkám silný vzťah, môže byť dobré sa s dieťaťom porozprávať. Mohli by ste spomenúť vaše rodinné hodnoty. Napríklad: “Zbrane môžu ľudí veľmi vystrašiť a zraniť. Nikto v našej rodine nemá zbraň”.

Ale prílišné upozorňovanie na hračky – napríklad tým, že ich zakážete alebo odmietnete kúpiť – môže v skutočnosti spôsobiť, že ich vaše dieťa bude chcieť viac. Možno bude lepšie, ak sa pokúsite prepojiť rodinné hodnoty so spôsobom, akým sa vaše dieťa hrá a používa hračky v každodennom živote.

Napríklad povedzme, že vaše dieťa chce novú plastovú hračku, ale pre vás sú dôležité environmentálne hodnoty. Namiesto toho, aby ste hračku kúpili, mohli by ste dieťaťu pomôcť vyrobiť hračky z vecí z domácnosti – a mohli by ste sa s dieťaťom porozprávať aj o tom, že je to príklad recyklácie. Alebo ak vaše dieťa chce tabletové zariadenie alebo hernú konzolu, mohli by ste sa pokúsiť nájsť si viac času na spoločné hry vonku – a mohli by ste sa porozprávať o tom, že fyzická aktivita je pre telo vášho dieťaťa lepšia ako čas strávený pri obrazovke.

A nech už sa rozhodnete zdieľať s dieťaťom akékoľvek rodinné hodnoty, je dobré byť dôsledný. Deti by napríklad mohlo zmiasť, ak majú povolené pozerať násilné televízne programy alebo hrať násilné videohry, ale nesmú sa hrať s hračkárskymi zbraňami.

Ak nechcete, aby iní dospelí dávali vášmu dieťaťu ako darček určité hračky, stačí svoje pocity stručne a pokojne vysvetliť. Nakoniec je to vaše rozhodnutie.