Ako sadiť hrach: Pestovanie, hnojenie, s čím kombinovať

ako sadiť hrach

Sadenie hrachu je jednoduché a zábavné, a môže byť skvelou aktivitou pre tých, ktorí sa radi venujú záhrade a zberu vlastných plodov. Hrach je veľmi užitočná zelenina, ktorá obsahuje mnoho živín, ako sú bielkoviny, vláknina a vitamíny. Okrem toho, hrach je tiež cenným zdrojom dusíka pre pôdu, čo robí z neho dobrého spoločníka pre mnoho rastlín.

ako hnojiť hrach

Ako sadiť hrach siaty

Zosumarizovali sme pre vás presný návod, ako sadiť hrach a získať z neho bohatú úrodu.

Pripravte si pôdu

Hrach sa najlepšie darí v dobre priepustnej pôde s vysokým obsahom organických látok. Pred výsadbou je dôležité uvoľniť pôdu a odstrániť trávu, kamenie a iné nečistoty. Na zlepšenie pôdy môžete pridať aj hnojivo alebo kompost.

Zvoľte vhodné miesto na výsadbu

Hrach potrebuje veľa slnka, takže si vyberte miesto na záhrade, kde bude mať prístup k slnečnému svetlu aspoň 6 hodín denne. Hrach je tiež plazivá rastlina, ktorá potrebuje oporu na výšku. Ak sa rozhodnete pre sadbu hrachu na plot, pridajte kolíky alebo reťaze na podporu rastliny.

Vyberte správny čas na výsadbu

Hrach sa zvyčajne sadí v zime alebo na jar, keď sa pôda dostatočne zohreje. Ak vysadíte hrach príliš skoro, môže byť náchylný na mrazy a choroby. Pripravte si semená hrachu tak, aby boli pripravené na výsadbu, keď príde vhodný čas.

ako pestovať hrach

Hrach a mrazy

Hrach je rastlina, ktorá je schopná prežiť mierny mráz, no príliš nízke teploty môžu poškodiť jeho rast a úrodu. Všeobecne platí, že hrach potrebuje teploty medzi 15 a 20 stupňami Celzia na rast a kvitnutie.

Ak chcete vypestovať hrach v oblasti, kde sú zimy prísne a teploty klesajú pod bod mrazu, odporúča sa vysádzať ho v čase, keď sa pôda dostatočne zohreje, obvykle v polovici jari. Pred výsadbou môžete pôdu ošetriť organickým hnojivom, ktoré pomôže zvýšiť teplotu a živiny v pôde.

Ak sa však počas rastu hrachu objaví neočakávaný mraz, môžete rastliny chrániť niekoľkými spôsobmi. Môžete ich zakryť fóliou alebo agrotextíliou, ktoré pomôžu udržiavať teplo a minimalizovať škody spôsobené mrazom. Je však dôležité zabezpečiť, aby tieto materiály nezabránili prístupu vzduchu a svetla, pretože to by mohlo spôsobiť hnilobu a iné choroby.

Okrem toho, aby ste chránili hrach pred mrazom, môžete tiež zvoliť odrody, ktoré sú odolnejšie voči mrazu. Výber správnej odrody pre vašu oblasť môže pomôcť minimalizovať riziko škôd a zvýšiť šance na úrodu.

ako zalievať hrach

Správne sadenie hrachu

Semená hrachu sa zvyčajne sádzajú do hĺbky 2,5 až 5 cm a vzdialenosti 5 až 10 cm od seba. Ak sadíte hrach na plot, umiestnite kolíky alebo reťaze vo vzdialenosti asi 60 cm od seba a umiestnite semená hrachu do drážok medzi nimi.

Pravidelne zalievajte a hnojte

Hrach potrebuje dostatok vody, aby sa správne rozvíjal. Zalejte rastliny pravidelne a sledujte, aby pôda nebola príliš suchá alebo mokrá. Hnojte rastliny dvakrát počas sezóny dusíkom bohatým hnojivom, ktoré pomôže zlepšiť úrodu. Ak ste pridali dostatok kompostu do pôdy pri výsadbe, nemusíte hnojiť až do polovice rastu rastlín.

Kontrolujte škodcov a choroby

Hrach je náchylný na niekoľko škodcov a chorôb, ako sú napríklad slimáky, vošky, múčnatka a hrdza. Pravidelná kontrola rastlín a odstránenie infikovaných častí môže pomôcť minimalizovať škody na rastlinách a zlepšiť úrodu.

Zbierajte hrach v správny čas

Kedy zbierať hrach? Hrach by mal byť zozbieraný, keď sú struky plne vyvinuté, ale ešte nie úplne zrelé. To zabezpečí, že hrach bude mať správnu chuť a textúru. Struky hrachu zbierajte pravidelne, aby sa podporil ďalší rast a vývoj nových plodov.

Sadenie hrachu je pomerne jednoduché a môže priniesť vynikajúcu úrodu zeleniny s vysokým obsahom živín. Dodržiavanie niekoľkých jednoduchých krokov, ako sú výber správneho miesta, výsadba v správny čas a pravidelná starostlivosť o rastliny, môže pomôcť získať z hrachu maximálnu úrodu.

kedy zbierať hrach

Hrach a choroby

Hrach môže byť náchylný na rôzne choroby, ktoré môžu ovplyvniť rast, výnos a kvalitu plodov. Niektoré z najbežnejších chorôb hrachu sú:

 1. Plesňové ochorenia hrachu – sú spôsobené hubami a môžu sa prejaviť ako hnedé alebo čierne škvrny na listoch alebo stonkách. Na liečbu sa používajú fungicídy.
 2. Hrach a vírusové ochorenia – spôsobujú zmeny farby, deformácie listov a rastové problémy. Na liečbu sa nevyvinuli žiadne účinné lieky, preto sa odporúča odstrániť a zničiť infikované rastliny.
 3. Bakteriálne ochorenia – spôsobujú žlté škvrny na listoch, hnilobu koreňov a iné problémy. Na liečbu sa používajú antibakteriálne lieky.
 4. Plži – môžu zničiť mladé rastliny a poškodiť listy. Na kontrolu plžov sa používajú rôzne metódy, vrátane mechanického odstránenia a použitia chemikálií.

Je dôležité si udržiavať zdravé a silné rastliny, aby sa minimalizovalo riziko chorôb. Môžete to dosiahnuť pravidelným odstraňovaním plevelov a udržiavaním primeranej vlhkosti pôdy. Ak sa choroba objaví, je dôležité ju identifikovať a začať s liečbou čo najskôr. Často sa odporúča používať preventívne opatrenia, ako sú použitie odolných odrôd hrachu, vetranie rastlinníka a dezinfikovanie nástrojov.

S čím kombinovať hrach?

Hrach je skvelou rastlinou, ktorú môžete pestovať v záhrade, na záhradnej pôde alebo dokonca na balkóne. Pri pestovaní hrachu však nie je dôležité len zvoliť správnu pôdu a dostatočne zalievať rastliny, ale aj vedieť, s čím ho kombinovať pri sadení.

Správne kombinácie rastlín môžu pomôcť zvýšiť výnos a zdravie vašich hrachových rastlín. Napríklad, niektoré druhy rastlín môžu odháňať škodcov, ktorí by inak mohli poškodiť vaše hrachy, zatiaľ čo iné rastliny môžu poskytnúť potrebný tieň pre vaše rastliny, aby sa uchránili pred prílišným slnkom.

Pozrieme na niektoré z najlepších spôsobov, ako kombinovať hrach s inými rastlinami pri ich výsadbe. Budeme sa zameriavať na rastliny, ktoré sú priateľské k hrachu a môžu mu pomôcť rásť a prosperovať, ako aj na tie, ktoré by ste mali pri sadení hrachu radšej vyhnúť.

pestovanie hrachu

Hrach a cibuľa

Sadiť hrach a cibuľu vedľa seba môže byť výhodné pre rast a úrodu oboch rastlín. Hrach je tzv. “hnojivovou rastlinou”, ktorá dokáže pridávať dusík do pôdy pomocou koreňových baktérií. Cibuľa na druhej strane obsahuje prírodné pesticídy a ochranné látky, ktoré môžu pomôcť chrániť hrach pred niektorými škodcami a chorobami.

Ak vysadíte cibuľu vedľa hrachu, môže pomôcť minimalizovať napadnutie hmyzom, ktorý by inak mohol poškodiť rastliny hrachu. Okrem toho, cibuľa môže pomôcť udržiavať pôdu vlhkú a uvoľnenú, čo môže podporiť rast koreňov hrachu a zlepšiť jeho úrodu.

Pri výsadbe hrachu a cibule vedľa seba by ste mali venovať pozornosť vzdialenosti medzi rastlinami. Hrach potrebuje dostatok priestoru na rast a rozvoj, takže by sa mal vysádzať vo vzdialenosti približne 5-7 cm od cibule. Navyše, aby sa predišlo možným konfliktom pri súťažení o pôdu a živiny, je vhodné pridávať dostatok organického hnojiva a kompostu do pôdy pred výsadbou oboch rastlín.

V kombinácii s cibuľou môže byť hrach prospešný nielen pre svoje vlastné rastlinné potreby, ale aj pre úrodu cibule. Preto ak zvažujete pestovanie týchto dvoch rastlín spolu, môže to byť dobrá voľba pre vašu záhradu alebo záhradku.

Hrach a mrkva

Sadenie hrachu s mrkvou môže byť skvelou kombináciou v záhrade alebo na záhradnej pôde. Tieto dve rastliny sa totiž dopĺňajú v niekoľkých oblastiach, čo z nich robí ideálnych spoločníkov pri pestovaní.

Hrach môže pomôcť pri udržiavaní pôdy v dobrej kondícii, pretože jeho korene produkujú dusík, ktorý je pre rast rastlín nevyhnutný. Mrkva na druhej strane má plytké korene, ktoré neprenikajú príliš hlboko do pôdy a tak nemôžu absorbovať hlbšie uložené živiny. To znamená, že keď sa hrach a mrkva pestujú spoločne, môže to viesť k lepšiemu využitiu pôdy a zvýšeniu úrody.

Okrem toho môže byť hrach a mrkva spoločne pestovaná aj pre ich obohatenie o vitamíny a minerály. Hrach obsahuje vitamín C, K a B6, ako aj vlákninu a bielkoviny. Mrkva je bohatá na vitamíny A, K a C, vlákninu a antioxidanty.

Pri výsadbe hrachu a mrkvy môžete postupovať tak, že najprv zasaďte hrach a následne po niekoľkých týždňoch do okolia hrachu posaďte mrkvu. Mrkva môže pomôcť udržiavať vlhkosť pôdy a chrániť ju pred vysychaním, čo je pre rast hrachu veľmi dôležité. Okrem toho môže mrkva pomôcť aj pri odháňaní niektorých škodcov, ktoré by inak mohli poškodiť hrachové rastliny.

Vzhľadom na to, že hrach rýchlo rastie a zvyčajne sa dozrieva pred mrkvou, môžete použiť taktiku nazývanú “výsadba pod dvojplod” a na mieste, kde bol hrach, zasadiť inú zeleninu, ako napríklad zeler alebo kel. Tento spôsob vám umožní využiť pôdu na celú sezónu a vytvoriť si záhradu plnú zeleniny a ovocia.

hrach a cibuľa

Hrach a uhorky

Sadenie hrachu s uhorkami môže byť zaujímavou kombináciou, ktorá môže priniesť mnoho výhod pre záhradkárov a pestovateľov. Hrach a uhorky sa totiž dopĺňajú v niekoľkých oblastiach a môžu sa vzájomne ovplyvňovať, čo môže viesť k zvýšeniu úrody a zlepšeniu kvality plodov.

Hrach zlepšuje kvalitu pôdy, pretože jeho korene produkujú dusík, ktorý je pre rast rastlín nevyhnutný. Uhorky na druhej strane môžu byť náchylné na plesne a hnilobu, ktoré môžu byť spôsobené nadmernou vlhkosťou. Hrach môže pomôcť udržiavať pôdu suchšou a tým znížiť riziko vzniku týchto chorôb.

Okrem toho, hrach a uhorky môžu mať aj výhody v oblasti záhradnej estetiky. Hrach rýchlo rastie a môže byť využitý ako podpera pre výšku rastúceho uhorky, čím sa zlepší využitie priestoru v záhrade a môžete získať väčšiu úrodu na menšej ploche.

Pri sadení hrachu s uhorkami by ste mali venovať pozornosť tomu, aby ste zasadili rastliny do dostatočne vzdialených riadkov, aby mali priestor na rast a vyvinuli sa v zdravé rastliny. Rovnako je dôležité, aby ste sa snažili udržať pôdu v dobrej kondícii a minimalizovali nadmerné zavlažovanie, ktoré môže spôsobiť nadmernú vlhkosť pôdy a zvýšiť riziko vzniku chorôb.

hrach kvety

Hrach a kukurica

Sadenie hrachu s kukuricou môže byť zaujímavou kombináciou, ktorá môže priniesť mnoho výhod. Hrach a kukurica sa totiž dopĺňajú v niekoľkých oblastiach a môžu sa vzájomne ovplyvňovať, čo môže viesť k zvýšeniu úrody a zlepšeniu kvality plodov. Hrach dokáže v pôde viazať dusík, ktorý je pre kukuricu dôležitý a kukurica poskytuje hrachu oporu a tieň. Pri sadení je dôležité dodržať správne rozostupy a zvoliť vhodné odrôdy rastlín.

Hrach a paradajky

Výsadba hrachu s paradajkami nemusí byť ideálnym riešením. Je potrebné si uvedomiť, že tieto dve rastliny si nevyhovujú vo všetkých ohľadoch. Hrach môže byť pre paradajky užitočný, pretože dokáže viazať dusík v pôde a tak poskytnúť paradajkám potrebné živiny. Na druhej strane, paradajky môžu prekážať rastu hrachu, pretože mu nedajú dostatok slnečného svetla a priestoru.

Hrach a zemiaky

Hrach a zemiaky sú dve rastliny, ktoré sa môžu dopĺňať v niekoľkých oblastiach a ich spoločné sadenie môže priniesť viaceré výhody. Ako sme už viackrát spomínali, hrach obohacuje pôdu, no a zemiaky môžu poskytnúť hrachu oporu a zatienenie. Treba však spomenúť, že hrach môže byť pre zemiaky aj prekážkou, pretože potrebuje väčší priestor a môže zabraňovať ich rastu.

druhy hrachov

Druhy hrachov

Hrach patrí do čeľade strukovín a existuje mnoho druhov hrachu s rôznymi veľkosťami semien, farbami a chuťou. Niektoré z najčastejších druhov hrachu sú:

 1. Zelený hrach – je najrozšírenejší a najčastejšie sa používa na konzervovanie. Zelený hrach má malé, zelené a jemné semená a jeho chuť je sladká.
 2. Polpolníkový hrach – má väčšie semená a hrúbku steny, a preto sa používa na rôzne druhy polievok, kaší a iných jedál. Jeho chuť je výraznejšia ako chuť zeleného hrachu.
 3. Žltý hrach – má väčšie semená ako zelený hrach a jeho farba môže byť svetložltá alebo tmavšia. Chuť žltého hrachu je o niečo silnejšia ako chuť zeleného hrachu.
 4. Červený hrach – má tmavočervené semená a chuť je veľmi výrazná a sladká. Červený hrach sa používa najmä na dekoráciu jedál.

Okrem týchto druhov existuje aj množstvo ďalších odrôd a hybridov, ktoré sa líšia vo veľkosti, chuti a využití. Pri výbere odrôd hrachu je dôležité zvážiť ich vhodnosť pre danú pôdu a klímu, ako aj ich využitie v kuchyni.

hrach a mrkva

Sadenie hrachu na balkóne

Hrach sa dá úspešne pestovať aj na balkóne, ak má dostatok slnečného svetla a primeranú pôdu. Ak máte dostatok priestoru na balkóne, môžete si zasadiť hrach do záhradných nádob alebo kvetinových boxov. Ak chcete vypestovať hrach na balkóne, odporúča sa zasadiť ho v skorú jar.

Postupujte nasledovne:

 1. Pripravte si kvetinové boxy alebo nádoby a naplňte ich zmesou záhradnej zeminy, piesku a humusu.
 2. Vysypte semená hrachu na povrch pôdy a zakryte ich vrstvou zeme s hrúbkou asi 1 cm.
 3. Zalejte záhon vodou a pravidelne zalievajte, aby sa pôda udržiavala vlhká.
 4. Akonáhle sa rastliny objavia, môžete ich podoprieť bambusovými tyčkami alebo kovovými paličkami.
 5. Hrach by mal mať prístup k slnečnému svetlu aspoň 6 hodín denne.
 6. Pravidelne odstraňujte suché a mŕtve listy alebo výhonky, ktoré nerastú dobre.
 7. Dopestujte hrach až do zrelosti a zbierajte ho, keď sa šupky stávajú suchými a trhajú sa pri dotyku.

Sadenie hrachu na balkóne môže byť zábavnou a užitočnou činnosťou pre vás a vašu rodinu. Okrem toho, že si vypestujete čerstvú zeleninu, môžete zároveň vytvoriť aj estetický prvok na vašom balkóne.

Hrach a kalórie

Hrach obsahuje pomerne nízky počet kalórií. V jednej porcii, ktorá obsahuje približne 100 gramov vareného hrachu, sa nachádza približne 81 kalórií. Hrach je však bohatý na vlákninu, bielkoviny a rôzne vitamíny a minerály, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie tela. Preto môže byť zahrnutý do zdravej stravy a pomôcť udržať dobré zdravie.

Hrach je jednou z najobľúbenejších a najviac pestovaných zelenín na svete. Jeho sladká chuť a vysoká nutričná hodnota robia z hrachu skvelý prídavok do mnohých jedál. Ak sa však chcete vyhnúť monotónnosti a vylepšiť chuť a výživovú hodnotu vašich jedál, môžete sa pohrať s rôznymi spôsobmi, ako kombinovať hrach s inými potravinami.

Existuje mnoho spôsobov, ako môžete použiť hrach v jedle, od jednoduchých príloh až po zložité hlavné jedlá. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko najlepších spôsobov, ako kombinovať hrach s inými zložkami, aby ste vytvorili chutné a výživné jedlá, ktoré vaša rodina bude milovať.

hrach a histamín

Hrach a histamín

Histamín je prirodzený chemický zlúčenina, ktorá sa vyskytuje v našom tele a v určitých potravinách. Histamín spôsobuje rôzne reakcie v tele, napríklad zvýšenú produkciu slizníc, kŕče a svrbenie. Pre niektorých ľudí môže byť histamín problémom, pretože majú poruchu histamínovej regulácie alebo intoleranciu na histamín.

Hrach obsahuje určité množstvo histamínu, ale toto množstvo sa líši v závislosti od druhu, odrôdy, zrelosti a spôsobu spracovania hrachu. Preto môžu byť niektoré druhy hrachu pre ľudí s intoleranciou na histamín problematické a môžu spôsobovať rôzne príznaky, ako sú kŕče, hnačka, bolesti hlavy, kožné vyrážky a iné.

Ak máte problémy s histamínom, môže byť pre vás dôležité vyberať si správne druhy a odrody hrachu, ktoré majú nižší obsah histamínu. Navyše, pri spracovaní hrachu je potrebné dbať na to, aby bol dostatočne tepelne upravený, pretože tepelná úprava môže znížiť obsah histamínu. Ak sa rozhodnete jesť hrach, ktorý obsahuje histamín, môžete skúsiť kombinovať ho s potravinami, ktoré obsahujú diamínoxidázu (enzým, ktorý rozkladá histamín) alebo s potravinami, ktoré obsahujú antihistaminiká (látky, ktoré znižujú účinky histamínu).

Odrody hrachu a ich špecifiká

Existuje veľké spektrum odrod hrachu. Sladký zelený hrach je obľúbený pre svoju čerstvú chuť a je ideálny na priamu konzumáciu alebo krátke varenie. Sušený hrach má dlhú trvanlivosť a je často používaný v tradičných jedlách. Každá odroda má unikátne požiadavky na teplotu a množstvo svetla, čo ovplyvňuje ich pestovanie a výnosy.

Boj proti škodcom a chorobám

Prevencia je kľúčová, vrátane striedania plodín a používania sietí proti hmyzu. V prípade výskytu škodcov alebo chorôb je vhodné využiť biologické prípravky. Domáce roztoky, ako napríklad ten mydlový, môžu tiež poskytnúť účinnú ochranu bez negatívneho vplyvu na ekosystém.

Pestovanie v rôznych klimatických podmienkach

Hrach prosperuje v chladnejších klimatických podmienkach a je mrazuvzdorný. V teplejších oblastiach je nevyhnutné zabezpečiť rastlinám dostatok vody a zatieniť ich pred priamym slnečným žiarením, aby sa predišlo stresu z vysokých teplôt a zabezpečila optimálna vlhkosť pôdy pre zdravý rast.

4.9/5 - (9 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Záhrada. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *