Ako si vybrať najlepší matrac na spanie, tipy, skúsenosti, recenzie

Matrace sú asi najdôležitejšie kusy nábytku vo vašej domácnosti. Ale ako si vybrať ten najlepší matrac na spanie? Prinášame vám porovnanie, rozdelenie, skúsenosti a tipy najvhodnejších matracov. Možno vám súčasný matrac spôsobuje bolesti alebo sa zobúdzate unavení. Možno chcete iba väčšiu plochu. Možno sa sťahujete a nechcete so sebou vláčiť svoj starý matrac.

ako si vybrať matrac

Nech je to akokoľvek, naším cieľom je pomôcť vám s výberom správneho matraca, aby ste neurobili chybu a aby ste neplatili ani o cent viac ako musíte.

Ak si doprajete odporúčaných 8 hodín spánku každú noc, na matraci strávite minimálne 1/3 svojho života. To znamená, že ak si matrac necháte 9 rokov (čo je zhruba priemer), strávite na ňom 3 roky. Mnoho z nás však nemyslí na svoje matrace a na to, ako každý deň ovplyvňujú naše životy.

V tejto príručke si prejdeme základné informácie na výber správneho matraca. Podrobnejšie sa budeme venovať každej z týchto a ďalších tém na inom mieste, toto však bude na začiatok dosť. Ak chcete iba odporúčanie, pozrite si niektoré z našich najlepších tipov na konci článku.

Výber najlepšieho matraca

Toto je jedna z najbežnejších otázok. Je to jednoduchá otázka, ale odpoveď jednoduchá nie je. Skutočná odpoveď… to záleží na vás. Matrace nie sú univerzálne vhodné pre všetkých. Vaše rozhodnutie by malo byť založené na vašich konkrétnych preferenciách spánku. Ďalej sú uvedené naše odporúčania založené na kategórii.

Hlavné faktory, ktoré je potrebné hľadať na matraci

Ak nájdete matrac, ktorý vás udrží v správnej polohe a zároveň nebude pôsobiť na telo nijakým tlakom, našli ste si dobrý matrac. Je treba hľadať ešte niekoľko ďalších faktorov. Zahŕňajú prenos pohybu, podporu okrajov a teplotu.

Pri novom matraci treba hľadať dva hlavné faktory. Tie sú podpora a pohodlie.

aky matrac vybrať
  • Podpora: Chcete, aby vás matrac udržiaval v správnej polohe od hlavy po päty, aby ste sa nebudili s bolesťami chrbta.
  • Pohodlie: Nechcete, aby matrac pôsobil na vaše telo tlakom spôsobujúc prehadzovanie a otáčanie, kvôli ktorému sa budíte unavení.

Ako otestovať podporu v matraci

Najdôležitejším faktorom pri hľadaní správneho matraca je správna podpora. Potrebujete matrac, ktorý tlačí na vaše telo, aby pôsobil proti vašej telesnej hmotnosti. To teda znamená pevný matrac, tvrdý ako kameň, že? Nesprávne.

Vaše telo nie je priamka. Či už spíte na chrbte, na boku alebo na bruchu, vaše telo má krivky a matrac musí podoprieť krivky a oblúky tela (podobne ako má dobrá obuv podporu klenby). Pre ilustráciu sa pozrite na nasledujúci obrázok:

podpora v matraci

Všimnete si, že matrac sa ponára okolo ramien a bokov, ale chrbtica je v správnej polohe. Ak by bol matrac príliš tvrdý, boky by sa tlačili hore a ramená by sa tlačili hore a chrbtica by tak nebola rovná. Ak ste v tejto polohe príliš dlho, môžete sa zobudiť s bolesťami chrbta.

Ak navyše neustále meníte polohy a snažíte sa udržiavať chrbát v rovine, nedostanete sa do hlbších fáz spánku a zobudíte sa unavení. Presne rovnaké následky nastanú, ak je matrac príliš mäkký a ste v ňom ako na hojdacej sieti. Chcete, aby matrac kopíroval tvar vášho tela, aby bolo udržiavané v neutrálnej rovine.

Ako otestovať pohodlie matraca

Druhým najdôležitejším kritériom pre výber správneho matraca je pohodlie (alebo inými slovami uvoľnenie tlaku). Ak je matrac príliš tvrdý, môže spôsobovať tlak na vaše telo. To prerušuje krvný obeh a zoviera nervy (niekedy sa zobudíte so zmeravenou rukou?) spôsobujúc to, že budete často meniť polohy.

matrac bolesť chrbta

Ak často meníte polohy, váš spánok je roztrieštený a nedostanete sa do hlbších fáz spánku. To znamená, že sa zobudíte unavení, aj keď ste si dopriali 8 hodín spánku. Keď skúšate matrac, mali by ste byť schopní ležať v jednej polohe bez toho, aby ste sa aspoň pár minút hýbali. Ak to dokážete, našli ste dobrý matrac.

Toto sú dve hlavné kritériá. Ak nájdete matrac, ktorý vás udrží v správnej polohe a nespôsobuje tlak na vaše telo, našli ste si skvelý matrac. Aby ste to potom mohli doladiť, je treba zvážiť niekoľko ďalších vecí.

Menej dôležité faktory

Pri hľadaní matraca môžete hľadať niekoľko ďalších kritérií.

Pohyb & Separácia

dôležité faktory pri hľadaní matraca

Ak zdieľate svoju posteľ, chcete minimalizovať prenos pohybu. Ak váš partner vojde do postele alebo sa z nej postaví, alebo zmení polohu pri matraci, ktorý prenáša príliš veľa pohybu na vašu stranu postele, môžete sa zobudiť.

Teplota

najlepší matrac

Ďalším problémom, ktorý majú niektorí ľudia, je zadržiavanie tepla matraca. Väčšina dobrých matracov má v súčasnosti vlastnosti, ktoré to uľahčujú (pokročilé peny, materiály na fázovú zmenu, ventilácia atď.). Najväčšie riziko tu hrozí pri lacných matracoch z pamäťovej peny.

Podpora okrajov

matrac na spanie

Pri matraci chcete mať silnú podporu okrajov, najmä ak spíte blízko okraja postele alebo často sedíte na okraji postele. Väčšina priemerných alebo lepších matracov s pružinou používa vylepšené penové puzdro okolo okraja, ale niektoré z tých najlacnejších matracov používajú bočnú oceľovú tyč.

Lepšou voľbou je penové puzdro. Matrace z pamäťovej peny často nemajú oddelenú podporu hrán kvôli povahe peny (je navrhnutá tak, aby tvarovala vaše telo, aj keď na nej len sedíte).

výber matraca podľa tvrdosti

Vytvorili sme nasledujúceho sprievodcu výberom matraca, ktorý vám uľahčí rozhodovací proces.

Najdôležitejšie faktory spojené s výberom nového matraca:

  1. Životnosť matraca
  2. Typ matraca
  3. Rozpočet
  4. Pevnosť
  5. Polohy pri spánku
  6. Telesná hmotnosť

Vek matraca

Pri výbere nového matraca zohráva dôležitú úlohu vek vášho matraca. Vo všeobecnosti, ak je váš matrac starší ako 8 rokov, tak by bolo dobré zvážiť kúpu nového. To však neplatí pre všetky matrace. Určite existujú matrace, ktoré vydržia viac ako 8 rokov neustále poskytovať rovnako kvalitnú službu svojmu majiteľovi. Najlepší spôsob ako sa rozhodnúť je na základe vašich spánkových vzorcov.

Ak ste nepokojní, prebúdzate sa na bolesti, nespíte celú noc alebo sa jednoducho necítite dobre oddýchnutí, bolo by dobré zvážiť výmenu matraca.

Priemerná životnosť matracov:

  • Latexový matrac – 12 rokov
  • Matrac z pamäťovej peny a hybridný matrac – 10 rokov
  • Pružinový matrac – 8 rokov
  • Vrchný matrac – 7 rokov

eTip: Aby ste čo možno najviac predĺžili životnosť vášho matraca, musíte sa o neho patrične starať a udržiavať ho zdravotne neškodný. Ako na to? Prečítajte si v tipy na správnu údržbu a čistenie matraca, kde nájdete veľa praktických rád a tipov.

Typy matracov

Typ matraca, ktorý človek potrebuje, sa líši podľa osobných preferencií. Pri toľkých rôznych typoch matracov to môže byť tá najťažšia voľba. Nebojte sa, nižšie sme rozdelili najbežnejšie typy matracov, aby sme vám uľahčili výskum a výber.

Matrac z pamäťovej peny

Ako vyplýva z názvu, tieto matrace pozostávajú iba z pamäťovej peny. Matrace z pamäťovej peny sú známe svojou skvelou podporou, uvoľnením tlaku a prispôsobením sa telu. Pamäťová pena má historicky zlú povesť ako “horúca”.

Avšak mnoho novších pokročilejších pamäťových pien bolo navrhnutých s vynikajúcimi chladiacimi vlastnosťami, čo vytvára oveľa chladnejší matrac ako tradičné pamäťové peny.

Najlepšia pre: Spáčov, ktorí chcú výrazné objatie, prispôsobenie sa telu, odľahčenie tlaku a podporu. Existuje široké spektrum pien klasifikovaných ako „pamäťová pena“ a nie všetky pamäťové peny sú vytvorené rovnako. Dobrá voľba pre spáčov, ktorí chcú silnejšie objatie, ako ponúka veľa hybridných alebo latexových matracov.

Latexový matrac

Tieto matrace sú vyrobené výhradne z latexovej peny a sú známe svojimi chladiacimi vlastnosťami a pohodlím. Latex je známy svojou skvelou schopnosťou reagovať, pohodlím, pružnosťou a chladením.

Najlepší pre: Ľudí, ktorí chcú skvelú pružnosť, chladenie a schopnosť reagovať. Dobrý aj pre spáčov, ktorí chcú penu, ale netúžia po výraznom objatí a prispôsobení telu, ktoré sa spájajú s matracmi z pamäťovej peny.

Pružinový matrac

Jeden z najpopulárnejších a najbežnejšie používaných typov matracov. Pružinové matrace majú jednu alebo viac vrstiev pružín (zvyčajne oceľových), ktoré poskytujú podporu a pohodlie. S pokrokom technológie sa mení počet, typy a vrstvy pružín. Väčší počet pružín zvyčajne znamená lepší komfort a podporu.

Najlepšie pre: Spáčov, ktorí chcú tradičnejší pocit pružiny, skvelé pruženie, chladenie a silnú podporu okrajov.

eTip: Pružinový matrac Petra Dřevočal vám ponúka variabilitu výberu pri mnohých parametroch, ako sú rozmery alebo tuhosť. Najväčšou devízou je možnosť vybrať si z viacerých druhov poťahov matraca (napríklad čisté prírodné vlákno, poťah špeciálne vyvinutý proti usadzovaniu domácich roztočov a tvorbu plesní, aloe vera poťah či antibakteriálny poťah s obsahom strieborných iontov). Tento 7-zónový matrac má nosnosť 130 kg a výšku 24 cm.

pružinový matrac Petra Dřevočal

Vrchný matrac

Vrchné matrace, ktoré spadajú do mnohých kategórií (pružinové, latexové, pamäťové, hybridné atď.), majú vrstvu mäkkého materiálu, ktorá je buď vyplnená alebo všitá do poťahu. To prispieva k zvýšeniu pohodlia pre spánok.

Najlepší pre: Tých ľudí, ktorí uprednostňujú mäkší a pohodlnejší spánok. Ak máte radi podporu a pohodlie ako vo vate, väčšina týchto matracov vám ponúkne tú najlepšiu plochu na spanie.

Hybridný matrac

Tieto matrace sú vyrobené z kombinácie penových a pružinových vrstiev a sú zvyčajne navrhnuté tak, aby maximalizovali určité výhody a zároveň minimalizovali určité nevýhody. Napríklad hybrid latex + pamäťová pena je schopný poskytnúť skvelé pruženie, chladenie a schopnosť reagovať z latexu, ale tiež poskytnúť skvelé odľahčenie tlaku a podporu z pamäťovej peny.

Najlepší pre: Spáčov, ktorí chcú to najlepšie zo všetkých svetov. Skvelé pruženie podporu, pohodlie a chladenie. Všeobecne dobrá možnosť, ktorá je veľmi dobrou voľbou pre väčšinu spáčov.

Prispôsobiteľný matrac

Ako už názov napovedá, tieto postele ponúkajú možnosť meniť spánkovú polohu matraca, zvyčajne zdvihnutím nôh a naklonením chrbta. Niektoré z nich majú dokonca schopnosť spánok vibrovať, zahrievať a/alebo masírovať spáča.

Najlepší pre: Spáčov, ktorí majú špecifické potreby a zišiel by sa im nastaviteľný základ. Tieto potreby zvyčajne pochádzajú okrem iného aj z určitých zdravotných ťažkostí, hlavne starších spáčov, chrápania, chronickej bolesti dolnej časti chrbta. Väčšina penových matracov je kompatibilná s nastaviteľnými základmi.

eTip: Ideálna voľba pre ľudí, ktorí majú bolesti chrbta a krčnej chrbtice – Santom odporúčaný matrac.

https://www.youtube.com/watch?v=QoHehmuryiI

Cena matracov

Rozpočet sa u každého líši. Len pred pár rokmi bol jedinou skutočnou možnosťou nákup v obchode, čo takmer vždy znamenalo preplatok za priemerný matrac. Online matracový priemysel to pomáha zmeniť. Keďže toľko spoločností vyrába výnimočné matrace za férové a rozumné ceny, zákazníci si môžu nastaviť stredný rozpočet a získať skvelú posteľ.

V tomto priemysle viac peňazí nemusí vždy znamenať lepší matrac. Ceny matracov v maloobchode sú dramaticky nafúknuté, často s prirážkami, ktoré sa pohybujú od 300 do 1 000%.

Kroky pri výbere rozpočtu na matrac

  1. Cena sa nerovná kvalite – Pamätajte, že cena matraca nemusí vždy naznačovať jeho kvalitu, najmä ak nakupujete v nie špecializovanom obchode
  2. Rozpočet 300 EUR je ideálny – Počiatočný rozpočet odporúčame okolo 250 – 300 EUR. Tento cenový bod vás dostane do luxusnej časti trhu s matracmi a poskytne vám dostatok možností
  3. Mierne zvýšte rozpočet pre najvyššiu kvalitu – Ak chcete matrac vysokej kvality, môžete zvážiť zvýšenie svojho rozpočtu nad 300 EUR. To vám rozšíri možnosti, najmä na trhu vyšších tried
  4. Nekupujte extrémne lacno – Neinvestujte menej ako 100 EUR. Cena nie je dokonalým ukazovateľom kvality, ale za menej peňazí pravdepodobne získate nižšiu kvalitu, nižšiu životnosť a vyššiu toxicitu matraca.
  5. Plaťte za kvalitu – Pamätajte, že tento matrac vám môže a mal by vydržať 8-10 rokov. Nešetrite na svojom matraci! vaše zdravie a spánok majú oveľa väčšiu hodnotu ako štvrtina dňa.

Pevnosť matracov

Pevnosť je tvrdosť alebo mäkkosť matraca. Najbežnejšia otázka spotrebiteľov je „aký pevný je tento matrac?“ Na túto otázku je ťažké odpovedať. Pocit a pevnosť matraca závisí od vašej definície mäkkého, stredného a pevného. Je to veľmi subjektívne. Ďalej to ovplyvňuje typ tela, váha, veľkosť a ďalšie faktory.

Veľakrát si zákazníci mýlia podporu s pevnosťou. Matrac, ktorý poskytuje dobrú podporu, jednoducho znamená, že udržuje vašu chrbticu v správnej polohe bez vytvárania tlakových bodov. Ak matrac neposkytuje dostatočnú podporu, pravdepodobne sa zobudíte s bolesťami. Pevnosť súvisí skôr s tým, ako pohodlne sa zo začiatku na matraci cítite. Či už tvrdý alebo mäkký, optimálna úroveň pevnosti ide ruka v ruke s komfortom.

Niekoľko spoločností zaoberajúcich sa matracmi online vyvinulo matrace, ktoré majú univerzálny komfort. Aj keď sa pri týchto matracoch ponúka iba jedna úroveň pevnosti, štruktúra ich pien a vrstvený dizajn umožňujú komfort pre rôzne typy spáčov (ťažký, ľahký, vysoký, nízky, na boku, na chrbte, na bruchu atď.).

Pre ľahších spáčov horná vrstva z polyesterovej peny s jadrom z pamäťovej peny pôsobí na poskytnutie podpory a pohodlia. Keďže ľahší spáči vyvíjajú menší tlak na matrac, veľká časť komfortu a pocitu pochádza z pohodlnej vrstvy. Podporu a uvoľnenie tlaku však stále poskytuje jadro z pamäťovej peny.

Pri ťažších spáčoch pracuje komfortná pena oveľa viac s pamäťovou penou a podpornou penou, aby poskytla správnu hlbokú kompresiu a prechodnú podporu.

Spanie na boku funguje podobne, spôsobuje, že matrac vytvára vynikajúcu podporu hlbokej kompresie pre ťažšie časti tela. Spáči na chrbte a bruchu majú rovnomernejšie rozloženie hmotnosti a vyváženú interakciu peny. Tento dizajn univerzálneho pohodlia vytvára vyváženú úroveň pohodlia a podpory matraca, príjemná pre väčšinu spáčov.

S ohľadom na to priemerná preferovaná úroveň pevnosti pre spánok spadá do rozsahu 4 až 7 z 10. Univerzálne komfortné matrace sa zhodujú s týmito číslami, čo umožňuje zistiť tú pravú úroveň pevnosti.

Ak vás vaše preferencie pevnosti dostávajú mimo typický rozsah pevnosti (buď na úrovni 1-3 alebo 8-10), alebo vás neláka myšlienka univerzálneho pohodlia, možno budete musieť zvážiť ďalšie možnosti. Vaša hlavná poloha pri spánku, typ tela a hmotnosť majú tiež zásadný vplyv na úroveň pevnosti, ktorá je pre vás najlepšia.

Poloha spania

Na boku, chrbte, bruchu alebo trochu z každého. Každý spí svojim vlastným, jedinečným spôsobom. Veľký problém… väčšina ľudí nehľadá matrac, ktorý podporuje ich štýl spania.

Každá poloha pri spánku má svoje špecifické potreby a ideálnu úroveň pevnosti.

Spánok na boku

Spáči, ktorí ležia na boku, neostávajú vždy v rovnakej polohe. Mnohokrát striedajú obe nohy rovno, jednu rovno a jedna zohnutá, obe zohnuté. Pri tejto neustálej zmene potrebujú boční spáči matrac s mäkkou až strednou pevnosťou, zvyčajne niečo v rozmedzí 3 – 6 z 10 (kde 10 je najtvrdší). Mäkký matrac s veľkou podporou uvoľní tlakové body na krku a chrbte.

Pre spáčov na boku je neuveriteľne dôležitá pevnosť a pocit, keďže potrebujú dostatočne mäkký matrac, aby kopíroval obrys tela. Príliš pevný matrac nebude obrysovať tvar spáča na boku, čo bude mať za následok nedostatočnú podporu, ktorá zvyčajne vytvára tlakové body vedúce k bolestiam dolnej časti chrbta, krku a/alebo ramien.

eTip (náš tip): Odporúčame vám matrac Air+ Select, ktorý má výšku až 27 cm a 5 zón pohodlia. Je správnou voľbou nielen pre tých, ktorí radi spia na boku, ale aj pre ľudí s rôznou hmotnosťou, výškou alebo polohou spánku. Je to vďaka kombinácii penových pružín s tradičnými taštičkovými pružinami, či možnosťou výberu akejkoľvek tvrdosti. Je až 8-krát priedušnejší ako penový matrac a dáva vám možnosť výberu medzi tvrdším alebo mäkším povrchom na spanie. Jej špecifická vrstva (Adaptive) ponúka dynamickú termoreguláciu, kedy vás počas chladnejších mesiacov udrží v teple a počas horúcich dní v chlade.

matrac Air+ Select Dormeo

Bonusový eTip: Ak vás zaujala dynamická termoregulácia matraca Air+ Select, môže sa vám hodiť aj celoročný set paplóna s vankúšom s prispôsobivou termoregulačnou technológiou.

paplón s vankúšom

Spánok na chrbte

Ak najčastejšie spávate na chrbte, tak pevnosť a podpora matraca sú pre vás rozhodujúce. Príliš mäkký matrac vytvorí počas spánku tlakové body, ktoré neposkytujú potrebné množstvo spätného tlaku. Okrem toho, ak vás lôžko nepodporuje, nebude vyrovnaná jeho chrbtica, čo by mohlo viesť k dlhotrvajúcim problémom s chrbticou.

Ideálna pevnosť matraca je taká, ktorá poskytuje dostatok mäkkosti na elimináciu tlakových bodov, ale má stále veľkú podporu.

Zvyčajne je vhodná úroveň pevnosti v rozmedzí 4 – 7 (kde 10 je najpevnejšia).

eTip: V tejto kategórii sú vhodnou voľbou matrace s pevným jadrom, ktoré je kompenzované mäkším materiálom na povrchu, väčšou prispôsobivosťou alebo zónovaním a preto sme pre vás vybrali matrac Exklusiv H2/H3. Pevné jadro je v jeho podaní samozrejmosťou vďaka výške až 29 cm, 7-zónovou profiláciou a jadrom s taštičkovými pružinami. Tento špeciálny systém prináša komfort a uvoľnenie v oblasti ramien a podporu v panvovej oblasti. Zároveň prispieva k správnej polohe ležania. Je perfektnou voľbou aj ako partnerský matrac pre manželskú posteľ, pretože dáva možnosť nastavenia tvrdosti vďaka postranným pútkam.

matrace podľa polohy pri spaní

Spánok na bruchu

Spáči na bruchu musia pri hľadaní matraca pozerať najmä na podporu. Trup bude pri spáčoch na bruchu vyvíjať najväčší tlak. Z tohto dôvodu potrebujú matrac, ktorý im poskytuje rovnakú podporu pre celé telo. Ak sa stredná časť ponorí do stredu matraca (matrac je príliš mäkký), spáč zaznamená zakrivenie chrbtice, čo spôsobí bolesti krížov a ďalšie problémy.

Spáči na bruchu musia byť čo najrovnejšie, čo sa týka povrchu matraca. Aj niečo také jednoduché ako vysoký vankúš by mohlo narušiť vyrovnanie chrbtice, čo by spôsobilo bolesť a nepohodlie. Spáči na bruchu zvyčajne potrebujú matrac v rozmedzí 5 – 7 (kde 10 je najpevnejší), pričom niektorí vyžadujú mierne tvrdší alebo mäkší pocit (4 alebo 8).

Pri spánku v tejto polohe by ste mali voliť menej vysoký vankúš (odporúčame Bamboo vankúš z pamäťovej peny), aby ste zmiernili zaťažovanie krčnej chrbtice. Ak máte nadváhu, odporúčame vám čo možno najvyšší matrac s pevným jadrom a mäkkým povrchom.

eTip: Obojstranný taštičkový matrac BE Palmea New – o vaše pohodlie sa starajú a tvoria ho taštičkové pružiny, plsť, polyuretánová pena a latexová doska. Kokosová doska je vyrobená z prírodných kokosových vlákien. Flexibilitu tohto certifikovaného matraca zaručuje obojstranné využitie, môžete ho obracať podľa ročného obdobia. Navyše chladné zimné noci vás bude hriať prírodné ovčie rúno. Tvrdosť matraca je stredná (3) a stredne tvrdá (4). Maximálna odporúčaná nosnosť je 110 kg.

Spánok vo viacerých pozíciach

Ak nemáte obľúbenú pozíciu na spanie a neustále meníte polohy, je pre vás trochu náročnejšie dobre si vybrať. Určite vám ale neodporúčame tvrdý matrac, keďže spíte aj na bruchu alebo aj na boku.

eTip (najpredávanejší matrac): Ak nemáte preferovanú polohu pri spaní, vyberajte z matracov, pri ktorých si viete voliť tvrdosť, odporúčame matrac s hrúbkou 20 cm iMemory S Plus. Ide o kvalitatívne prepracovaný 3-zónový hypoalergénny matrac, ktorý patrí medzi najobľúbenejší medzi spotrebiteľmi. Je ideálny pre každú pozíciu pri spánku a pre akúkoľvek postavu. Ponúka možnosť prispôsobiť si tvrdosť od mäkkého až po veľmi tvrdý. Jeho výhodou je aj obojstranné jadro, čím ponúka možnosť jeho otočenia na tvrdšiu alebo mäkšiu stranu.

matrace podľa polohy spánku

Hmotnosť pri výbere matraca

Hmotnosť sa nemusí zdať taká dôležitá, ale môže byť rozhodujúca pri výbere matraca. Ponorenie, objatie, pocit, chladenie a podpora každého matraca sú veľmi ovplyvnené tým, koľko vážite a vašim typom postavy.

V závislosti od vašej hmotnosti a typu tela budete možno potrebovať konkrétny typ matraca alebo pevnosti, aby ste vytvorili ideálny pocit a podporu, ktorú vaše telo potrebuje.

Neexistuje dokonalý vzorec alebo „najlepší“ matrac pre každého. Nasledujúce pokyny vám pomôžu zosúladiť vašu váhu a preferencie s ideálnym matracom:

Ste ľahší typ postavy (68 kg alebo menej) a chcete stredný pocit (5-7) – tieto typy sa neponárajú tak hlboko do matraca, vďaka tomu nebudú matrace s hustejšími vrchnými vrstvami také pohodlné. Ak patríte do tejto kategórie, tak sa vám skvele hodia univerzálne komfortné matrace.

Odporúčame vám zvoliť si o jeden stupeň menej tvrdší matrac ako je pri ňom uvedené. Je to kvôli tomu, pretože väčšina pocitov strednej tvrdosti je hodnotená na základe priemernej hmotnosti človeka (81 kg).

Ste stredne ťažký typ postavy (68 – 90 kg) a chcete stredný pocit (5-7) – ste na tom najlepšom mieste na trhu. Väčšina matracov je určená pre tento typ váhovej kategórie. Čokoľvek v rozsahu univerzálneho pohodlia alebo akýkoľvek matrac charakterizovaný ako stredný, stredne pevný, luxusne pevný alebo hodnotený ako 5-7 z 10 sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou bude skvele hodiť.

Ste ťažký typ postavy (90 kg alebo viac) a chcete stredný pocit (5-7) – ťažšia váhová kategória vyvíja väčší tlak na matrac, takže sa tomu musíme prispôsobiť. Hľadajte matrace, ktoré majú vrstvu pohodlia najmenej 10 cm. To zaistí stálu podporu a pohodlie pre vašu veľkosť.

Ak máte extrémne požiadavky na chladenie a/alebo potrebujete matrac s mimoriadnou podporou okrajov, pravdepodobne budete musieť zvážiť luxusné pružinové matrace. Ak tieto potreby nie sú pre vás také dôležité, môžete sa viac sústrediť na penovú stranu, kde získate lepšie obrysové objatie a prispôsobenie telu.

manželský matrac

Ste ľahší typ postavy (68 kg alebo menej) a chcete mäkký pocit (3-4) –máte výhodu v tom, že sa neponoríte tak hlboko do penových matracov. Vďaka tomu môžete získať pohodlie ako vo vate bez toho, aby vás nadmerne objímalo alebo vytváralo problémy so zadržiavaním tepla.

Dobrou voľbou sú matrace charakterizované ako mäkké, plyšové, plyšovo mäkké alebo v rozmedzí 3-4 z 10.

Ste stredne ťažký typ postavy (68 – 90 kg) a chcete mäkký pocit (3-4) – vaše potreby sú podobné ľahšej váhovej kategórii v tejto oblasti. Ak ste bližšie ku 68 kg, môžete postupovať podľa rovnakých pravidiel ako ľahšia kategória. Keď sa približujete k hmotnosti 90 kg, mali by ste vziať do úvahy zvýšené objatie/ponor matracu.

Mäkšie matrace už majú zvýšenú úroveň objímania a ponoru. Pre spáčov na boku to môže byť ideálne riešenie, avšak pre mnohých spáčov na chrbte a takmer všetkých spáčov na bruchu to vytvorí negatívnu situáciu pre podporu matraca.

Ste ťažší typ postavy (90 kg alebo viac) a chcete mäkký pocit (3-4)  – toto je jedna z najťažšie dostupných kombinácií matracov. Ťažší spáči už klesajú hlbšie do matraca a mäkké matrace to ešte umocňujú. Matrac, ktorý je označený ako mäkký, spôsobí dramatický ponor a objatie pre ťažších spáčov. Je neuveriteľne dôležité nájsť matrac, ktorý stále ponúka veľkú podporu hlbokej kompresie.

To znamená minimálne 10 cm komfortnej peny, ktorá sa zvyčajne nachádza iba v matracoch, ktoré sú hrubé 30 cm alebo hrubšie. Ak sa vám nepáčia možnosti penových matracov, môžu sa v tejto oblasti skvele hodiť pružinové vrchné matrace. Poskytnú skvelú podporu hlbokej kompresie, ale stále dostanete mäkký pocit.

Ak máte problémy so spánkom, môžu vám pomôcť nasledujúce praktické rady, aby sa vám zaspávalo čo najjednoduchšie:

Ste ľahší typ postavy (64 kg alebo menej) alebo priemerný (68 – 90 kg) spáč a chcete pevnejší matrac (8-9) – pevnejšie matrace sa rozoznávajú o niečo ľahšie, hlavne preto, že v pocite je menšia miera odchýlok, t.j. toľko neriešite vyvažovanie objatia, chladenie, prispôsobovanie telu atď.

Pevnejší matrac nadnáša spáčov na povrchu matraca, na rozdiel od objímania (ako tomu je pri množstve penových matracov). Pre ľahších a stredne ťažkých spáčov, ktorí chcú pevný pocit, budete hľadať matrace charakterizované ako tvrdé alebo extra tvrdé.

Ste ťažší typ postavy (90 kg alebo viac) a chcete pevnejší matrac (8-9) – keďže ste o niečo ťažší, budete chcieť upraviť svoju cielenú pevnosť. Ak hľadáte niečo, čo je 8 z 10, znamená to, že hľadáte matrace, ktoré sú v rozmedzí 8,5-9. Nad touto hodnotou skutočne spíte na podlahe.

tvrdosť matracov

Výber matraca – zhrnutie

Vybrať si nový matrac môže byť skutočnou výzvou. V tomto stručnom zhrnutí som popísal najdôležitejšie témy, o ktorých musíte vedieť pri výbere matraca.

  1. Je čas vymeniť si matrac? – má váš matrac viac ako 8 rokov? Matrac sa zvykne vymieňať každých 8 rokov. Ak sa vám však dobre nespí, môžete na osemročnú referenčnú hodnotu zabudnúť. Vaše spánkové návyky by mali byť hlavným faktorom pri rozhodovaní, či by ste si mali vymeniť matrac. Zle sa vám spí? Je čas na zmenu.
  2. Aký typ matraca je pre vás najlepší? – pri výbere matraca je najčastejšou voľbou pena alebo pružiny. Pena ponúka skvelé objatie, prispôsobenie telu a jedinečný pocit. Pružiny vzbudzujú tradičnejší pocit so skvelým pružením. Pre väčšinu spáčov odporúčame penu. Ak však máte vyššiu hmotnosť (115 kg a viac), chcete mať tradičný pocit a/alebo máte extrémne potreby v oblasti chladenia, môžu byť lepšou voľbou pružiny.
  3. Aký máte rozpočet? – vyberte si rozpočet, ktorý vám bude vyhovovať. V ideálnom prípade budete mať na míňanie 500 EUR. To vám ponúkne najviac možností a dostane vás na luxusný koniec online trhu. Nemíňajte však menej ako 100 EUR za matrac, ktorý sa pokazí oveľa skôr (a tiež by mohol byť toxickejší).
  4. Aká úroveň pevnosti je pre vás tá pravá? – väčšina spáčov uprednostňuje pevnosť v rozmedzí 5-7 z 10. Je vhodná pre všetky polohy spánku a pre väčšinu typov hmotnosti/postavy. Ak pôjdete na 4 alebo nižšie, pravdepodobne spíte na boku. Ak pôjdete nad 7, pravdepodobne spíte na bruchu alebo chrbte (čokoľvek nad 7 sa pre väčšinu spiacich na boku nehodí).
  5. V akých polohách spávate? – Vyberte si matrac s pevnosťou, ktorá zodpovedá vašim potrebám. Spiaci na boku majú 3-6 z 10. Na chrbte majú 4-7 z 10. Na bruchu majú 5-7 z 10. V každej z nich samozrejme budú nejaké odchýlky, ale na začiatok použite tieto hodnoty ako všeobecné pravidlá.
  6. Koľko vážite a aký máte typ postavy? – podpora matraca priamo súvisí s hmotnosťou vášho tela. Čím ste ťažší, tým viac musia podporné peny pracovať, aby poskytovali optimálne pohodlie. Váha ovplyvňuje to, koľko podpory vám matrac poskytne, na základe celkového ponoru a tlakových bodov.

Hybridný matrac vs matrac z pamäťovej peny

Hybridný matrac – alebo kombinovaný matrac – je viacvrstvový matrac, ktorý kombinuje pružinové a penové vrstvy pre čo najlepšie pohodlie a podporu. Sú vynikajúcou voľbou, ak milujete odraz a podporu pružinové matraca a k tomu pohodlie peny. Sú tiež perfektné, ak často meníte polohy v spánku.

Matrac z pamäťovej peny kombinuje vrstvu pamäťovej peny s pružinami alebo podpornou penou. Pamäťová pena využíva vaše telesné teplo na zjemnenie a formovanie svojho tvaru. To poskytuje pozoruhodnú podporu a pohodlie. Po odstránení tlaku sa pamäťová pena bude vracať veľmi pomaly a časom si zapamätá tvar tela a optimálnu polohu pri spánku, odtiaľ pochádza aj názov „pamäť“.

Hybridný matrac

➡ Aké sú výhody hybridného matraca?

➡ Sú hybridné matrace lepšie ako pamäťová pena?

➡ Sú hybridné matrace dobré na bolesti chrbta?

➡ Prehrievajú sa hybridné matrace?

➡ Akú majú hybridné matrace životnosť?

➡ Dodávajú sa hybridné matrace v škatuli?

➡ Aký hybridný matrac je najlepší?

➡ Aké sú výhody hybridného matraca?

Hybridné matrace majú veľa výhod. Sú superpohodlné, dokonale podporujú – a tiež poskytujú veľkú úľavu tlaku. Čítajte ďalej a objavte ich výhody.

1. Sú skutočne pohodlné!

Hybridné matrace sú jedny z najkomfortnejších matracov vôbec. Penová vrstva – či už je to pamäťová pena, chladiaci gél alebo latex – kopíruje váš jedinečný tvar a dodáva matracu upokojujúci pocit.

V kombinácii s podpornými pružinami pod ním poskytuje komfortná vrstva matraca plyšový luxusný pocit. Zákazníci v skutočnosti často popisujú spánok na tomto type matracov, akoby „spali v oblakoch“.

2. Tlmia bolesti

Či už ste unavení a boľaví po dlhom dni, alebo vás trápia bolesti kĺbov, s hybridným matracom získate lepšie uvoľnenie tlaku. Je to preto, lebo obsahujú pohodlnú penu aj pružiny – a to je skvelá kombinácia na bolesti a všeobecné nepohodlie.

3. Môžete si zvoliť správnu pevnosť pre seba

Hybridné matrace sú vysoko univerzálne matrace a sú k dispozícii vo všetkých verziách pevnosti.

  • Jemnejšie – jemné, mäkšie pohodlie
  • Stredné – vyvážený komfort a podpora
  • Stredne pevné – o niečo viac podpory
  • Pevnejšie – pevná podpora

Nech už uprednostňujete akúkoľvek pevnosť, nájdete perfektný matrac, ktorý vám bude vyhovovať.

4. Získate podporu presne tam, kde ju potrebujete

Keďže hybridy obsahujú stovky – dokonca tisíce – jednotlivých pružín, získate podporu pre všetky časti tela od hlavy až po päty. Pružiny poskytujú dostatočnú podporu pre ťažšie oblasti, ako sú vaše boky, a jemnejšiu podporu pre ľahšie oblasti.

5. Budete sa cítiť v pohode a sviežo

Mnohé obsahujú zabudovanú technológiu chladenia, vďaka čomu sú skvelou voľbou, ak vám je v noci teplo. Od priedušných poťahov, cez chladiaci gél a dokonca aj bambusovú pamäťovú penu s dreveným uhlím, hybridné matrace obsahujú najrôznejšie funkcie regulácie teploty, ktoré vás ochladia.

6. Sú skvelé pre všetky polohy v spánku

Hybridný matrac je ideálny, či už spíte na chrbte, boku, bruchu alebo všelijak. Penové vrstvy pridávajú tlmiace pohodlie pre vaše boky a plecia, ak spíte na boku, a pružiny poskytujú skvelú podporu pre všetky polohy pri spánku. Viac o výbere najlepšieho matraca podľa polohy v spánku sme sa už venovali.

7. Nebudete sa v noci do seba kotúľať

Na rozdiel od tradičných pružinových matracov, moderné pružinové matrace podporujú každú jednotlivú časť vášho tela a nie radu pružín.

Vďaka vynikajúcej podpore pružín budete na hybridnom matraci spať vo svojej vlastnej „zóne“. To znamená, že sa nebudete do seba kotúľať.

8. Neexistuje žiadny prenos pohybu

Hybridné matrace sú vynikajúce, ak máte ľahký spánok, a to vďaka kombinácii peny a pružín. Či už potrebujete vstávať v noci alebo potrebujete zmeniť polohu v spánku, pôsobia oveľa menej rušivo ako tradičné pružinové matrace.

Kúzlo moderných pružín spočíva iba v ich nezávislom pohybe. Keďže každá je navrhnutá tak, aby reagovala na konkrétnu hmotnosť a tlak, ktorý na ňu pôsobí, ostatné pružiny sa nebudú hýbať. To znamená, že váš pohyb nebude prenesený na partnera – a naopak.

9. Získate viac miesta na spanie

Zobudili ste sa na kraji svojho súčasného matraca? Nie pri hybridnom matraci. Mnohé majú štandardne zabudovanú podporu okrajov.

Táto podpora okrajov sa zvyčajne vytvára pomocou tuhšieho penového obalu, ktorý sa nazýva „penové zapuzdrenie“. Vystužená podpora vonkajších okrajov vám poskytne viac miesta na spanie – a nemusíte sa báť, že spadnete z postele.

10. Doprajete si pokojnejší spánok

S hybridom získate viac miesta na spanie, žiadne kotúľanie do seba – a tiež sa nemusíte báť, že z matracu spadnete. To znamená, že je menšia šanca, že sa v noci zobudíte, a vy aj váš partner si užijete pokojnejší spánok.

11. Oveľa jednoduchšie sa o nich stará

V našom rušnom modernom svete je práca na vyše to posledné, čo potrebujeme! V porovnaní s tradičnými matracmi sú hybridné matrace ľahšie na udržanie v skvelom stave.

Mnoho hybridov je jednostranných, čo znamená, že ich nemusíte prevraciať. Často zahŕňajú odnímateľné a umývateľné poťahy – takže si môžete vychutnať čistejší a sviežejší pocit.

12. Sú ekologickejšie

Mnoho hybridných matracov je vegánskych a bez chemického ošetrenia.

Takže ak hľadáte matrac, ktorý je pre vás a planétu šetrnejší, hybridný matrac môže byť to, čo hľadáte.

eTip (najlepší hybridný / kombinovaný matrac): Víťazom testu sa stal matrac Air+ Select, ktorý má výšku až 27 cm a 5 zón pohodlia. Je správnou voľbou nielen pre tých, ktorí radi spia na boku, ale aj pre ľudí s rôznou hmotnosťou, výškou alebo polohou spánku. Je to vďaka kombinácii penových pružín s tradičnými taštičkovými pružinami, či možnosťou výberu akejkoľvek tvrdosti. Je až 8-krát priedušnejší ako penový matrac a dáva vám možnosť výberu medzi tvrdším alebo mäkším povrchom na spanie. Jej špecifická vrstva (Adaptive) ponúka dynamickú termoreguláciu, kedy vás počas chladnejších mesiacov udrží v teple a počas horúcich dní v chlade.

kombinovaný matrac

Sú hybridné matrace lepšie ako pamäťová pena?

Hybridné matrace sú v mnohých ohľadoch lepšie. Pružinový základ podporuje vaše telo, zatiaľ čo komfortná vrstva poskytuje tlmiace pohodlie tam, kde to potrebujete. Mnoho matracov z pamäťovej peny však taktiež ponúka tieto výhody.

Hlavné rozdiely medzi hybridnými matracmi a matracmi z pamäťovej peny:

➡ Hybridné matrace majú viac možností komfortných vrstiev

Naopak, pamäťové matrace zvyčajne obsahujú iba komfortnú vrstvu z pamäťovej peny.

➡ Hybridné matrace majú pružinový základ

Zatiaľ čo matrace z pamäťovej peny môžu obsahovať pružiny, môžu namiesto nich tiež používať penový základ s vysokou hustotou.

Veľa ľudí miluje matrace z pamäťovej peny a teda ostávajú veľmi obľúbeným typom matracov. Skvelou správou je, že pri hľadaní hybridu nemusíte obetovať pohodlie pamäťovej peny – môžete si kúpiť hybridný matrac z pamäťovej peny.

najlepší hybridný matrac

Sú hybridné matrace dobré na bolesti chrbta?

Áno, hybridné matrace sú skvelou voľbou, ak trpíte bolesťami chrbta. Vďaka individuálnej podpore každej pružiny získate vynikajúce vyrovnanie chrbtice a držanie tela.

Každá pružina reaguje nezávisle od vášho jedinečného tvaru a hmotnosti tela. To znamená, že môžu poskytnúť viac alebo menej podpory – v závislosti od oblasti tela. Výsledkom je dokonale prispôsobený pocit so správnou podporou presne tam, kde to potrebujete a bez ďalších bolestí.

Prehrievajú sa hybridné matrace?

Vo všeobecnosti by vám nemalo byť teplo. V skutočnosti by ste sa na hybride mali cítiť chladnejšie v porovnaní s tradičnými matracmi. Tu je dôvod, prečo:

Funkcia hybridného matracaAko vás ochladzuje
Chladiace komfortné materiályZnižuje hromadenie tepla
PružinyPomáha odvetrať teplejší vzduch
Obaly riadiace klímuReguluje vašu teplotu
Vetracie otvory a priedušné okraje matracovCirkuluje čerstvý vzduch okolo vášho matraca

Životnosť hybridných matracov

Môžu vám vydržať mnoho rokov, pokiaľ sa o nich budete správne staráť. Váš matrac však časom začne strácať pohodlie a podporu, ktoré od neho očakávate. Je to postupná zmena a nemusíte si to všimnúť.

Preto odporúčame vymieňať hybridný matrac každých desať rokov – aby ste zaistili optimálnu podporu, hygienu a kvalitu.

Matrac z pamäťovej peny

Pamäťová pena, známa tiež ako viskoelastická pena, bola prvýkrát navrhnutá v NASA v polovici 60. rokov. Vyrobená z polyuretánu, pamäťová pena bola vyvinutá, aby pôsobila proti astronautom pod vysokým tlakom, ktorým čelili pri opúšťaní a vstupe do zemskej atmosféry. Čoskoro sa prišlo na potenciál použiť pamäťovú penu v iných výrobkoch a v súčasnosti sa používa v matracoch, vankúšoch a topperoch.

Matrace z pamäťovej peny sú obľúbenou voľbou u ľudí vďaka výhodám, ktoré poskytujú. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako vám matrac z pamäťovej peny môže pomôcť pohodlne sa vyspať.

➡ Aké sú výhody matraca z pamäťovej peny?

➡ Prehrieva sa matrac z pamäťovej peny?

➡ Ako zmäkšiť matrac z pamäťovej peny

➡ Ako môžem spať na matraci z pamäťovej peny?

➡ Akú ma matrac z pamäťovej peny životnosť?

➡ Koľko stojí matrac z pamäťovej peny?

Aké sú výhody matraca z pamäťovej peny?

Matrace z pamäťovej peny majú celý rad výhod, ktoré ich odlišujú od ostatných matracov. Od uvoľnenia tlaku až po osobnú podporu sú matrace z pamäťovej peny navrhnuté tak, aby vám pri spánku poskytovali maximálny komfort a starostlivosť.

1. Optimálna podpora a pohodlie

Pamäťová pena kopíruje tvar vášho tela pre optimálne vyrovnanie chrbtice a cielenú podporu. Vďaka tejto vysokej úrovni osobného pohodlia sa budete cítiť akoby bol matrac vyrobený iba pre vás.

2. Uvoľnenie tlaku

Matrac z pamäťovej peny rovnomerne rozloží váhu vášho tela, aby sa znížil tlak na najťažšie časti tela. To pomáha zmierňovať bolesti a podporuje zdravší krvný obeh po celú noc.

3. Znižuje prenos pohybu

Pamäťová pena kopíruje vaše telo a vytvára osobnú zónu spánku. Vďaka tomu nebudete cítiť, ako sa váš partner prehadzuje a otáča – takže matrac z pamäťovej peny je dobrou voľbou, ak sa na to v noci často budíte.

4. Odolný proti roztočom

Matrac z pamäťovej peny má viskózno-elastickú štruktúru, do ktorej nemôžu preniknúť roztoče. To môže dramaticky znížiť alergické príznaky a zabezpečiť čistejší a zdravší spánok.

eTip (najpredávanejší matrac z pamäťovej peny): Ak nemáte preferovanú polohu pri spaní, vyberajte z matracov, pri ktorých si viete voliť tvrdosť, odporúčame matrac s hrúbkou 20 cm iMemory S Plus. Ide o kvalitatívne prepracovaný 3-zónový hypoalergénny matrac, ktorý patrí medzi najobľúbenejší medzi spotrebiteľmi. Je ideálny pre každú pozíciu pri spánku a pre akúkoľvek postavu. Ponúka možnosť prispôsobiť si tvrdosť od mäkkého až po veľmi tvrdý. Jeho výhodou je aj obojstranné jadro, čím ponúka možnosť jeho otočenia na tvrdšiu alebo mäkšiu stranu.

Dormeo matrac iMemory S Plus

Prehrieva sa matrac z pamäťovej peny?

Pri vynájdení matracov z pamäťovej peny nebola k dispozícii technológia regulácie teploty. To znamenalo, že matrace z pamäťovej peny zachytávali počas noci veľa tepla.

V priebehu rokov tieto matrace pokročili, pokiaľ ide o reguláciu tepla. Väčšina matracov z pamäťovej peny je teraz vybavená technológiou, ktorá pomáha regulovať teplotu po celú noc.

Na to, ako teplo vám je v posteli, však môžu mať vplyv aj faktory, ako je izbová teplota, hrúbka periny, vek a lieky. Je užitočné vziať do úvahy tieto faktory predtým, ako sa rozhodnete, či je matrac z pamäťovej peny ten pravý pre vás.

najlepší matrac z pamäťovej peny

Ako zmäkčiť matrac z pamäťovej peny?

V porovnaní s vašim starým matracom je veľmi bežné mať pocit, že je váš nový matrac trochu pevnejší, ako by ste si predstavovali. Je to tak preto, lebo váš starý matrac už pravdepodobne nebol v najlepšom stave a neposkytoval potrebnú úroveň podpory.

Keď si prvýkrát zaobstaráte nový matrac z pamäťovej peny, dajte mu čas. Vášmu telu môže trvať niekoľko týždňov, kým si zvykne na vylepšenú úroveň podpory. Navyše, ako na ňom budete spať v nadchádzajúcich rokoch, je prirodzené, že váš matrac bude o niečo mäkší ako keď ste si ho kúpili.

Ak sa vám však zdá stále príliš trvrdý, môžete matrac zmäkčiť pomocou topperu. Toppery, ktoré sú k dispozícii v rôznych úrovniach tvrdosti a hĺbok, môžu poskytnúť trochu vyššie pohodlie a pomôcť zmäkčiť váš matrac. Platí to samozrejme aj opačne – ak máte pocit, že potrebujete trochu lepšiu podporu, môžete si zaobstarať tvrdší topper.

Ako môžem spať na matraci z pamäťovej peny?

Matrac z pamäťovej peny môže vyhovovať všetkým typom polôh v spánku, či už spíte na chrbte, na boku alebo na bruchu. Je však dôležité zvoliť správnu úroveň tvrdosti pre polohu v spánku. Najlepšie úroveň pevnosti pre vás tiež závisí od mnohých ďalších faktorov, vrátane vašej hmotnosti a preferencií pohodlia.

Tu sú hlavné výhody matracov z pamäťovej peny pre každú polohu v spánku:

  • Spáči na chrbte – Pamäťová pena sa prispôsobí vašej chrbtici a ponúka vynikajúcu bedrovú oporu.
  • Spáči na boku – Pamäťová pena rozdeľuje telesnú hmotnosť z bokov a ramien a zároveň podporuje váš pás, aby bola chrbtica v zdravom položení.
  • Spáči na bruchu – Pamäťová pena pomáha podporovať prirodzené zakrivenie chrbta, aby sa znížil tlak na kríže.

Akú ma matrac z pamäťovej peny životnosť?

Životnosť matraca z pamäťovej peny sa môže líšiť v závislosti od kvality použitej pamäťovej peny a od toho, ako sa o matrac staráte. Pokiaľ ide o podporu a odolnosť, matrac z pamäťovej peny môže vydržať viac ako 10 rokov.

Z hygienických dôvodov vám však odporúčame matrac z pamäťovej peny meniť každých sedem rokov (minimálne 1-krát za desať rokov). Aj keď roztoče nemôžu preniknúť do štruktúry matraca z pamäťovej peny, počas siedmich rokov sa budú hromadiť na povrchu vášho matraca. Výmena matraca každých sedem až 10 rokov udrží vaše prostredie na spánok čisté, čerstvé a hygienické.

eTip: Na predĺženie životnosti matraca a na zabránenie roztočom odporúčame použiť chránič matraca.

chránič matraca

Koľko stojí matrac z pamäťovej peny?

Matrace z pamäťovej peny sú obvykle vďaka technológii použitej pri výrobnom procese o niečo drahšie ako iné matrace. To však neznamená, že matrac z pamäťovej peny si nemôžete dovoliť. V posledných rokoch náklady na tieto matrace klesli a v súčasnosti sú oveľa dostupnejšou možnosťou.

4.8/5 - (66 votes)

15 thoughts on “Ako si vybrať najlepší matrac na spanie, tipy, skúsenosti, recenzie

  1. Mária Slobodová says:

    my ako manzelia sme si kupovali dva samostatne matrace, aby sme si mohli podla potreby otacat ten svoj a kedze ma manzel viac kg, tak jemu sme kupili o nieco tvrdsi matrac

  2. Niki says:

    Niet nad to, keď sa môžem vyspať na svojom, dobre tvrdom matraci.. cítim riadny rozdiel, keď prídem od rodičov, kde spím na staršom menej kvalitnom

  3. Noro:) says:

    My sme si kupili Fresh Prima Platinum Dormea matrace, ktory patri medzi tvrdsie, ale vdaka tomu, ze je z pamätovej peny, tak to nie je citit, preto sa lezi a spi naozaj velmi prijemne. Vyhodou je, ze je vyhotoveny proti roztocom a bakteriam

  4. Robo says:

    Ja mám zopár viac kilogramov, preto som si vybral tvrdší matrac a co najvyssi.. verim, ze vydrzi dlho .. zatial sa na nom spi paradne

  5. Rene1 says:

    Na chatu som kupoval matrace z JYSK a v pohode na vikendove ci obcasne spania.. do domacnosti som bral kvalitne, dal som na recenzie od rodicov s Dormeo som velmi spokojni..mam obojstranny a raz za cas si ho otocim, ked chcem spat na inej tvrdosti..mne to takto vyhovuje 🙂

  6. Bea says:

    Ja som si kúpila imemory s plus od Dormeo, tiež na základe recenzií a odporúčaní. Poďakovanie patrí tomu, kto vymyslel pamäťovú penu – pre mňa na nezaplatenie, nanajvýš je vybavená drážkami, čiže cez noc “neskopete” plachtu z matraca:) Vybrala som si strednú tvrdosť, keďže mám okolo 65kg. Pomer cena/kvalita je super.

  7. Eduard74 says:

    Aloe Vera Dormeo matrac odporúčam všetkým, ktorí majú problémy s chrbticou. Používame ho doma už roky, ráno nemám žiadne bolesti.

  8. Tereza M. says:

    Nájdenie nového matraca môže byť mätúci a frustrujúci proces. Výber matraca na základe materiálového zloženia, ceny a ďalších faktorov si vyžaduje rozsiahly výskum produktov – nie je to jednoduchá úloha, preto vám ďakujem za tento prehľad, idem asi do Dormeo, aj zopár kamošov si ich pochvaľuje

  9. Ľubica, Trenčín says:

    Super prehľad na jednom mieste ako vybrať matrac, ďakujem. Keďže ja spím na bruchu a manžel na chrbte:), tak sme ani nevedeli, že aj to môže byť faktor pri výbere správneho matraca. To že sa odporúčajú dva oddelené matraca, to sme už zistili prečo, lebo ten náš veľký matrac mal preležaniny v strede a nespalo sa na ňom dobre. Tiež odporúčam dokúpiť vrchný matrac, tým sa životnosť tých hlavných predĺži 🙂

  10. Beja222 says:

    hlavne netreba zabudat na cistenie matracov, lebo z potenia sa tam dokaze fakt nahromadit vela bakterii, urcite je potrene pouzivat chranic na matrac, Dormeo ho ma naozaj velmi odolny

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *