Ako vybrať detský bicykel 2023 podľa veku a výšky postavy

Podľa čoho sa mám rozhodnúť pri kúpe detského bicykla? Aká je vhodná veľkosť bicykla? Aký typ bicykla vybrať? Od odrážadiel pre najmenších, cez bicykle s pomocnými kolieskami až po horské bicykle pre tínedžerov s predným odpružením. K dispozícii je naozaj veľa možností, ale ako zúžiť vyhľadávanie pre výber toho správneho bicykla pre vaše dieťa? Bicykel je ideálny darček nielen na Vianoce.

ako správne vybrať detský bicykel
Ako vybrať detský bicykel podľa výšky

Prevedieme vás procesom výberu, aby bolo vaše rozhodovanie čo najjednoduchšie. Je dobré, ak si dieťa môže vyskúšať bicykel, ako sa na ňom cíti a tak ľahko zistiť aká veľkosť je pre neho ideálna. Ak už doma nejaký bicykel máte, bude to pre vás oveľa jednoduchšie, postačí vám posunúť sa o veľkosť či level vyššie. Je dobré, ak máte v rodine alebo susedstve staršie deti s bicyklami, môžete si ich vyskúšať a podľa toho zistiť, či už vaša ratolesť dorástla na ďalšiu úroveň.

Detský bicykel 16
Detský bicykel Kawasaki Sairensa 16 – motokrosový dizajn

Dôležité parametre výberu detského bicykla

Potreby detí sa menia z roka na rok. Postupne rastú, menia sa ich zručnosti, skúsenosti a vyvíjajú sa ich schopnosti. Niektoré bicykle vám možno vydržia jednu sezónu alebo dve. To môže urobiť z bicyklov nákladnú položku vo vašom rozpočte. Na druhej strane, keď sa pozeráte po bicykloch z druhej ruky, je nutné zistiť čo najviac o histórii daného bicykla. Je dôležitý jeho vek, technický stav a akékoľvek nehody. Ak nemáte veľké technické znalosti čo sa týka nastavení a opráv bicyklov, je možné si ich dať skontrolovať špecialistom.

Samozrejme k cene ojazdeného bicykla si pripočítajte tieto náklady, aby ste sa uistili, či to pre vás nebude cenovo podobné ako kúpa toho nového. Kúpou nového bicykla máte istotu, že je v technicky 100%-nom stave a hlavne s 2-ročnou zárukou. Niektorí výrobcovia poskytujú dodatočne predĺžené záruky na jednotlivé časti bicykla.

Veľkosť detského bicykla

Prvá dôležitá vec, ktorú je potrebné pri hľadaní detských bicyklov vedieť je to, že na rozdiel od bicyklov pre dospelých, sa merajú podľa rozmeru kolesa a nie podľa rámu. Najbežnejšie detské bicykle začínajú na 12“ a končia pri 24” kolesách. Staršie deti ak sú vzrastovo vyššie si potom môžu vyberať z bicyklov pre dospelých, ktoré začínajú na 26” kolesách. Pre tých najmenších na prvé začiatky sú k dispozícii odrážadlá veľkosti 10” (výška od 80 cm).

Pri vyhľadaní správneho detského bicykla je však veľkosť kolies iba prvým základným východiskovým bodom. Výber správnej veľkosti bicykla vám môže uľahčiť nasledujúca orientačná veľkostná tabuľka. Pamätajte aj na fakt, že nie každé dieťa je rovnako vysoké.

Je viac ako dôležité nekupovať dieťaťu bicykel, do ktorého “dorastie”. Vhodnejšia veľkosť bicykla zaručí ľahšie ovládanie, zábavnejšie jazdenie, ale hlavne bezpečnosť.

Ako vybrať nový detský bicykel?

 • Ako vysoké je dieťa , resp. aké dlhé má nohy? Výška v stoji – vzdialenosť medzi hornou rúrkou a zemou – je dôležitým faktorom pri dimenzovaní detského bicykla. Dieťa by malo byť schopné rozkročiť sa na bicykel s vystretými nohami rovno na zem, aby sa rozkrok nedotýkal hornej trubice bicykla.
 • Dieťa by malo byť schopné pohodlne uchopiť riadidlá bez úplného natiahnutia rúk. Ideálne je mierne prehnutie lakťov. Malo by byť schopné ľahko riadiť a stlačiť ručné brzdy, ktoré sa zavádzajú od 20” bicyklov.
 • Výška sedadla – väčšina detských bicyklov je navrhnutá tak, aby deti jazdili vo viac vzpriamenej polohe. To zaistí pohodlné sedenie a môžu ľahko vidieť svoje okolie počas jazdy na bicykli. Ich nohy by mali byť mierne ohnuté na spodnej časti pedálu.

Odrážadlá 10” (pre deti od 1 roka)

kvalitné detské odrážadlo
Detské odrážadlo

Vo svojej podstate ide o bicykle v najjednoduchšej podobe – žiadne pedále alebo reťaze, iba kolesá a rám. Dieťa môže v sede na odrážadle pomaly chodiť, odrážať sa a nohami aj brzdiť. Odrážadlá sú zväčša ľahšie ako trojkolky alebo bicykle s pomocnými kolieskami, aby sa s nimi dobre manipulovalo.

Najmenší sa na nich učia koordinovať riadenie a udržiavať rovnováhu. Deti môžu na nich dosiahnuť prekvapivo celkom slušnú rýchlosť. Čím lepšiu motorickú zručnosť dosiahnu na odrážadle, tým bude pre nich ľahší prechod na bicykle s pedálmi.

eTip: Po používaní najmenších štvorkolesových odrážadiel odporúčame prejsť na ergonomicky tvarované trojkolesové detské odrážadlo PUKYMOTO, ktoré je vhodné pre deti od 1 a pol roka. Ponúka väčšiu stabilitu ako 2 kolesové odrážadlo.

Puky detské odrážadlo Pukymoto

Detský bicykel 12 a 14 (pre deti od 2 do 5 rokov)

Bicykle s 12-palcovými kolesami a nízko položenými sedadlami sú ideálne pre začínajúcich najmenších jazdcov, kedy môžu zažiť slobodu a zábavu, ktorú so sebou prinášajú dvojkolesové vynálezy.

eTip: Detské odrážadlo Chillafish BMXie-RS. Certifikovaný bicykel vo veľmi kvalitnom prevedení. Spĺňa najprísnejšie bezpečnostné štandardy. Má špeciálne gumové pneumatiky a protišmykové gripy. Nastaviteľná výška sedla 32-39 cm od zeme.

detské odrážadlo od 2 rokov

Je nevyhnutné, aby sa dieťa pri posadení dokázalo pevne postaviť nohami na zem. Už mu nebude nič brániť k tomu, aby začali prvé „cyklo“ začiatky, trénovanie rovnováhy a svojich zručností. V tejto kategórii máte na výber medzi odrážadlami, ktoré nemajú pedále a bicyklami s pedálmi, ktoré môžu byť vybavené aj pomocnými kolieskami.

eTip: Ak hľadáte kvalitné odrážadlo pre deti od 3 rokov, ktoré bude odrazovým mostíkom k používaniu bicyklov, odporúčame 10-palcové detské odrážadlo BTWIN Runride 520. Medzi jeho najväčšie výhody patrí ľahká váha (iba 3,5 kg). Je to vďaka hliníkovému rámu. Kolesá sú vybavené ozajstnými plášťami, má guľôčkové ložiská, čo veľmi uľahčí učenie a rovnováhu. Je vybavené aj ručnou brzdou, ktorú dieťa ovláda páčkou prispôsobenou detskej rúčke. Takto si dieťa môže postupne zvykať používať ručné brzdenie, čo sa mu v budúcnosti veľmi zíde.

detské odrážadlo od 3 rokov

eTip: Ak vaše dieťa už prestane baviť odrážadlo, poprípade, ak chcete posunúť jeho zručnosti na vyššiu úroveň, je ideálny čas, aby sa začalo učiť pedálovať. V tejto kategórii sú už bicykle vybavené všetkými doplnkami pre ľahké ovládanie a bezpečnosť. Nechýbajú blatníky, uzavretý kryt reťaze, výškovo nastaviteľné riadidlá, ručné brzdy, blatníky či odnímateľné balančné kolieska. Preto tieto bicykle môžu „rásť“ s vašimi deťmi a neskôr sa na nich môžu učiť jazdiť bez koliesok.

 • Pre chlapcov Volare Thombike (12-palocový, vek 3 – 4 rokov, extra široké pneumatiky). Samozrejmosťou sú blatníky, plne uzavretý chránič reťaze či nastaviteľná výška riadidiel.
 • Pre dievčatá Jednorožec BTWIN (14-palcový, vek 3,5 – 5 rokov, znížený rám uľahčí vysadnutie na bicykel, zvonček, reflexné prvky). Bubnové brzdy vzadu a cantilever brzdy vpredu umožňujú postupné a bezpečné brzdenie.
detský bicykel pre dievčatá

Detský bicykel 16 (pre deti od 5 do 8 rokov)

S rastom dieťaťa rastie aj bicykel. Ďalšou veľkosťou sú detské bicykle so 16-palcovými kolesami. Rovnako ako pri predchádzajúcej veľkostnej kategórii je kľúčovým znakom týchto bicyklov ich odolnosť a ľahká váha. Je to preto, aby sa mohli deti bez ťažkostí či vynaloženia veľkej sily pohodlne rozbehnúť. Preto sú ich rámy vyrobené zväčša z hliníku alebo ocele. Brzdenie zabezpečujú rafikové brzdy (brzdové klátiky typu V-brake), vyššie modely môžu byť vybavené kotúčovými brzdami.

detský bicykel 16 palcový

Tieto bicykle sú navrhnuté s nízkou výškou konštrukcie. Výsledkom toho bude, že v prípade nehody je menšie riziko, že sa vaše dieťa zapletie do bicykla.

eTip: Dievčenský detský bicykel 16 DHS Daisy (pre deti od 4 rokov). Má prednú čelusťovú a zadnú nábojovú (torpédo) brzdu, blatníky, zvonček, košík, ochranný kryt reťaze aj bezpečnostné kolieska.

detský bicykel pre dievča

Záchytky reťaze sú často namontované na horských detských bicykloch s priemerom 16 palcov, čo minimalizuje pravdepodobnosť spadnutia reťaze z ozubeného kolieska počas toho ako vaše dieťa brázdi nerovný terén.

eTip: Skvelá voľba pre deti od 4 rokov, detský bicykel KELLYS WASPER so 16-palcovými kolesami. Ponúka odľahčený hliníkový rám, pomocné kolieska sú samozrejmosťou. Mierne zahnutý rám uľahčuje pohodlné a bezpečné nasadanie a zosadanie z bicykla. Predná čelusťová brzda a takisto zabrzdenie zošliapnutím pedálov dozadu brzdou “torpédo”.

detský bicykel od 4 rokov

Detský bicykel 20 (pre deti od 6 do 10 rokov)

Bicykle s 20-palcovými kolesami prinesú pre vaše deti prvé pokusné kroky do sveta serióznych bicyklov. Sú robustné, ľahké a majú širokú škálu prevodových stupňov, vďaka ktorým bude vaše dieťa vždy pohodlne a bezpečne jazdiť. Na všetky tieto detské bicykle sú namontované ploché pedále s väčším profilom, aby boli vhodné pre väčšie nohy.

najlepšie detské bicykle

Medzi 20-palcovými bicyklami už máte na výber viac typov:

Mestský bicykel – konštrukcia vyrobená tak, aby bola jazda mestom čo najbezpečnejšia. Zväčša sú vybavené množstvom doplnkov, osvetlením, plášťami s reflexnými pásmi či nosičom batožiny.

eTip: Detský meststký bicykel 24 ELOPS 500 (9 až 12 rokov). Je určený pre deti s výškou 135 až 150 cm, ktoré sa zvyknú bicyklovať prevažne po meste a meststkých parkoch.

detský mestský bicykel

Horský bicykel – ideálny pre cyklistické dobrodružstvá v nerovnom teréne.

eTip pre náročných odporúčame bicykel Rockrider ST 900 v naozaj prepracovanej špičkovej kvalite so 100%-ným hliníkovým rámom. Je vybavený odpruženou vidlicou a ergonomickým vystuženým sedlom na hliníkovej sedlovke. To zaručí pohodlné jazdenie v akomkoľvek teréne. Umožňuje 6-rýchlostné nastavenie, čiže dieťa s nim nebude mať žiaden problém ani v náročnejšom kopcovitom teréne.

20 palcový bicykel

Bezpečnosť je zaručená prednými a zadnými V-brake brzdami a vďaka predným mechanickým kotúčovým brzdám. Tie sú istotou pri brzdení vo všetkých podmienkach (sucho, mokro, blato…). Medzi ďalšie výhody patrí 6 rýchlostných stupňov a bohatá výbava (blatníky, stojan, držiak na fľašu či podsedlová cyklotaška).

 • Trekingový bicykel – vhodný na jazdenie v parku a na upravených trasách.
 • BMX – kto by si z detstva nepamätal legendárne BMX, že? Obľúbené na jazdy v meste, na uliciach a na hrboľatom teréne.
 • Freestyle bicykel
freestyle detský bicykel
Freestyle bicykel DHS Jumber 20 (model 2021)

Detské bicykle 24 (pre deti od 8 do 12 rokov)

Z hľadiska konštrukcie rámu, prenosu a brzdenia poskytujú tieto bicykle všetky výhody plnohodnotných bicyklov. Jediný rozdiel medzi nimi a kolesami pre dospelých je v tom, že geometria rámu bola optimalizovaná okolo 24-palcového kolesa.

Majú kratšie rukoväte ako bicykle pre dospelých, aby dosah na brzdy bol čo najpohodlnejší a kontrolovateľnejší pre kratšie detské končatiny. Majú už aj viac rýchlostných stupňov, aby vaše dieťa zvládlo prudšie stúpanie a klesanie.

eTip: Najpredávanejší bicykel s 18-timi stupňami rýchlostí je Rockrider ST 500 za ľudovú cenu. Je vhodný pre deti od 9 rokov, má odpruženú vidlicu a prepracované brzdy. Pohodlie na bicykli zabezpečuje športové sedlo prispôsobené detskej postave. Možnosť z výberu 3 farieb.

Povinný doplnok detského bicykla – cyklistická prilba

Cyklistika je životná zručnosť. Výber správneho výstroja v každej fáze vývoja vášho dieťaťa vám pomôže nielen oboznámiť deti s bezpečnou jazdou na bicykli, ale aj vypestovať celoživotnú lásku k cyklistike.

 • Najdôležitejším bezpečnostným prvkom počas bicyklovania sú cyklistické prilby. Prilba je zo zákona povinná do 18 rokov.
detská prilba na bicykel
cyklistické rukavice pre chlapca
cyklistické rukavice pre dievča
 • Bicykle by mali byť osvetlené a vybavené reflexnými prvkami. Ak svetlá obsahujú batérie, nezabudnite skontrolovať ich stav, alebo ich nabiť ak majú zabudovaný akumulátor.
 • Pred každou jazdou skontrolujte nastavenie bŕzd a poprípade dofúkajte kolesá. Je dobré, ak máte v zálohe duše a sadu na opravu defektov.
 • Nezabudnite pravidelne namazať reťaz olejom, aby ste predišli poškodeniu.
 • Naučte svoje deti starostlivosti o bicykel, nechajte ich nech si ich sami umývajú.

Spoločná jazda na bicykli je jednou z najprínosnejších činností, ktoré môže rodina s deťmi urobiť. Spoznávanie prírody či okolia, zábava a zdravé športovanie. A človek nikdy nevie, možno nám opäť vyrastie nový Peter Sagan a bude robiť radosť na Tour de France.

Peter Sagan Tour de France
4.8/5 - (24 votes)

3 thoughts on “Ako vybrať detský bicykel 2023 podľa veku a výšky postavy

 1. Terri says:

  My máme veľmi dobrú skúsenosť s bicyklami z Decathlonu Rockrider a preto sme aj svojim ďeťom kúpili rovnakú značku. Sú naozaj vyrobené z kvalitných materiálov, u nás veľká spokojnosť 🙂

 2. Nin says:

  my sme mali dost problem vybrat, chceli sme objednat z webu ale nakoniec sme aj tak skoncili v predajni a najprv skusali velkost, az potom sme objednali

 3. Janka Kuchtová says:

  Bicykle z Decathlonu pre deti aj pre nás rodičov boli jasnou voľbou. Kvalitné materiály, dostupné náhradné diely aj doplnky kedykoľvek k dispozícii online na ich e-shope. Za nás spokojnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *