Ako vybrať najlepšiu chladničku, test, rozdelenie, tipy, recenzie

Chladnička je jedným zo základných spotrebičov a nechýba už asi ani v jednej domácnosti. Chladničky používame na uskladnenie všetkých druhov potravín, či už je to surová zelenina, mäso alebo zvyšky jedla z minulej noci. V tomto modernom životnom štýle sa chladničky stali nevyhnutnosťou života. Nie každá domácnosť má však rovnaké požiadavky pri výbere najlepšej chladničky. Je dôležité, aby ste sa vyzbrojili správnymi informáciami o rozdelení, užitočných funkciách a novinkách vo svete chladničiek.

ako vybrať najlepšiu chladničku?
Test chladničiek

Vďaka rôznym povrchovým úpravám, vrátane matnej čiernej, nehrdzavejúcej ocele, bielej a rôznych ďalších farieb môže chladnička doplniť vaše kuchynské spotrebiče.

Keď si vyhliadnete konkrétnu chladničku, je potrebné sa uistiť, či má aj správne funkcie. Máte radi čerstvú, studenú vodu vždy po ruke? Zamerajte sa na modely chladničiek s dávkovačom ľadu a vody.

Potrebujete presne regulovať vnútornú teplotu? Vyberte si chladničku s digitálnou reguláciou teploty. Túžite po nastaviteľných sklenených policiach?

Či už potrebujete veľkokapacitnú francúzsku chladničku alebo jednodverovú chladničku, v našom článku nájdete ten pravý model pre váš domov.

Test chladničiek, ako si vybrať

Najpoužívanejším a najoceňovanejším spotrebičom v domácnosti je chladnička. Bez nej je takmer nemožné fungovať a keďže ju budete používať dlhé roky, je výzvou vybrať si chladničku, ktorá vyhovuje vášmu meniacemu sa životnému štýlu.

Či už upgradujete na novší model alebo kupujete prvýkrát, týchto päť dôležitých vecí musíte vedieť.

Kuchynský priestor

Koľko miesta máte vyhradeného pre vašu chladničku?

Pomocou metra zistite šírku, hĺbku a výšku priestoru, kde bude umiestnená chladnička. Nezabudnite ponechať 25 mm voľného priestoru okolo vrchnej, zadnej a bočnej strany, aby mohlo unikať teplo vytvárané počas chladenia.

Nezabudnite tiež zmerať voľný priestor (pre vstup, dvere atď.), aby ste sa uistili, že nová chladnička zapadne do vašej domácnosti a starú chladničku možno bezpečne odstrániť.

Pánty a obojstranné dvere

Musíte tiež vziať do úvahy, ktorým smerom sa budú otvárať dvere chladničky, pretože skrinky a steny môžu brániť správnemu otvoreniu dverí.

U chladničiek s ľavými pántmi sú pánty na ľavej strane dverí, keď sa pozeráte na chladničku, pričom sa dvere otvárajú z pravej strany a naopak.

Niektoré chladničky sú vybavené obojstrannými dverami, čo znamená, že je možné ich zavesiť vpravo alebo vľavo, podľa vášho priestoru.

Niektoré modely chladničiek si vyžadujú špeciálnu súpravu pre výmenu pántov, preto si overte technické parametre. Obojstranné dvere sú obzvlášť užitočné pre kuchyne s obmedzeným priestorom.

Veľkosť a objem chladničky

Niektoré kuchynské plány obmedzia veľkosť chladničky. Určite sa nájde chladnička, ktorá vyhovuje vašim potrebám a poskytuje dostatok priestoru, aby sa do nej všetko vošlo. Aj menšie chladničky majú flexibilný dizajn interiéru, aby sa maximalizovala kapacita.

Akú veľkosť chladničky budete potrebovať?

test chladničiek
Najpredávanejšie kombinované chladničky

Ak veľkosť nie je prekážkou, myslite na to, čo zvyčajne skladujete v chladničke: fľašky, zeleninu, zvyšky jedál, mrazené potraviny atď. To by Vám mohlo pomôcť pri rozhodovaní.

Životný štýl

Teraz premýšľajte o tom, čo chcete od svojej chladničky. Túžite po veľkom mraziacom priestore, inteligentné funkcie alebo vysokú energetickú účinnosť? Vaše preferencie vám zúžia výber.

Veľkosť domácnosti

Čím viac ľudí sa nachádza vo vašej domácnosti, tým väčšiu kapacitu chladničky potrebujete. Zlaďte veľkosť domácnosti s kapacitou chladničky a poskytnite tak miesto každému.

Ak si nie ste istí, zákazníkom vždy odporúčame vybrať si väčšiu chladničku. Ak vám kuchynský priestor neumožňuje väčšiu chladničku, najlepším riešením sú chladničky s nastaviteľným usporiadaním a výsuvnými policami. Vďaka týmto vlastnostiam môže malá chladnička pôsobiť väčšie.

Veľkosť domácnosti (počet osôb)Kapacita/objem chladničky (litre)
1 – 2 ľudia200 – 380 litrov
3 – 4 ľudia350 – 530 litrov
5+ ľudia440+ litrov

Typy chladničiek

V tejto časti sa pozrieme na najpredávanejšie kombinované chladničky. Poradíme vám akú značku chladničky s mrazničkou kúpiť, ako správne vybrať tú najlepšiu podľa vašich požiadaviek.

Chladničky s mrazničkou hore

Chladničky s mrazničkou hore sú jedným z najbežnejších usporiadaní, ktoré sa nachádzajú v našich domácnostiach. Sú ekonomické, spoľahlivé, spravidla kompaktnejšie a je z čoho vyberať. Sú ideálne pre malé domácnosti s obmedzeným kuchynským priestorom.

Výhody chladničky s mrazničkou horeIdeálne pre
Malý pôdorysMalé rodiny
Nízke prevádzkové nákladyJedného človeka a páry
Známy dizajnŠtudentov

eTip: Chladnička s mrazničkou umiestnenou v hornej časti Klarstein Big Daddy Cool.

chladnička s mrazničkou hore
 • Šikovná kombinovaná chladnička (65 l) s mrazničkou (25 l)
 • Špeciálny priestor s chladením pri teplote 0 °C
 • Samostatný priečinok na vajíčka či kocky ľadu
 • 7 úrovní nastavenia želanej teploty
 • Ideálna a praktická pre jednotlivcov, chaty či párty miestnosti
 • Prijateľná cena
 • Obmedzené použitie

Chladničky s mrazničkou dole

Chladničky s mrazničkou dole sú najviac kupovaným typom chladničky. Ich dizajn po pás a pohodlnosť poskytujú lepší prístup k často používaným položkám a zabráni množstvu prehýbania, ktoré sa zvyčajne vyžaduje pri tradičných chladničkách s mrazničkou hore.

Výhody chladničky s mrazničkou doleIdeálne pre
200 – 500 l kapacitaVhodné pre malé a stredné domácnosti
Najbežnejší typ chladničky, ľahký prístup vo výške pásuVeľkosti vhodné pre 1 človeka ako aj pre celé rodiny
Široký výber, rôzne cenové ponuky
Ľahko ju zapasovať a hodí sa do väčšiny kuchýň

Aku značku chladničky kúpiť? Pozreli sme sa a porovnali za vás najlepšie či najpredávanejšie modely, aby bolo rozhodovanie pre vás čo možno najjednoduchšie.

eTip: Kombinovaná chladnička s mraziacim boxom dole Samsung RB30J3215SA.

najpredávanejšie kombinované chladničky
 • Hlavnou výhodou tejto voľne stojacej chladničky je No Frost funkcia proti námraze
 • Zóna s nulovou teplotou (Fresh Zone) – efektívna ochrana čerstvosti
 • Možnosť zrýchleného zmrazenia
 • Špeciálny systém na chladenie v každom rohu – studený vzduch je distribuovaný na každej polici zvlášť, čím sa udržuje konštantná teplota
 • Až 10-ročná záruka na motor
 • Čistý objem chladničky 213 l a mrazničky 98 l
 • Častejšie zapínanie kompresora, čo môže vyvolávať dojem jej vyššej hlučnosti

eTip: V prípade, že plánujete zabudovať chladničku do kuchynskej linky, odporúčame vám vstavanú chladničku Whirlpool ART 9811 SF2.

vstavaná chladnička
 • Ako vstavaný domáci spotrebič ponúka výborný pomer cena / kvalita
 • Vyrobená je z tenkej konštrukcie a vďaka tomu, ako aj špeciálnemu zaveseniu, dvierka nevybočujú pri otváraní z profilu chladničky a tým pádom tak nenarážajú na kusy nábytku, ktoré ju obklopujú
 • No Frost technológia, automatické odmrazovanie v pravidelných intervaloch
 • Chladnička so 6. zmyslom
 • Ventilátor v chladiacej časti
 • Celkový objem chladiaceho priestoru je 227 l a mraziaceho 79 l
 • Energetická trieda E

Americké chladničky

Americké chladničky sa môžu pochváliť väčšou kapacitou a menším pôdorysom. Dizajn poskytuje ľahký prístup k chladničke, ako aj mrazničke s minimálnym úsilím.

Americká chladnička
Americká chladnička

Menšie, centrálne sa otvárajúce dvere poskytujú v kuchyni viac priestoru. Americké chladničky sú vybavené funkciami, ako sú dávkovače ľadu a vody, technológia dverí a panely s dotykovým ovládaním.

Americké chladničky sú ideálne pre rodiny s deťmi, ktoré chcú mať dobrú rovnováhu medzi priestorom chladničky a mrazničky.

Výhody americkej chladničkyIdeálne pre
Ľahko organizovateľná mrazničkaRodiny
Ľahký prístup k chladničke a mrazničkeStredne veľké a veľké domácnosti
Dávkovač ľadu a vody
Skvelá úložná kapacita (550L – 800L)
Dobrá hodnota za peniaze
Stredne veľký pôdorys

eTip: Americká chladnička s lukratívnym vnútorným priestorom Hisense RS670N4AC1.

ako vybrať americku chladnicku
 • Napriek tomu, že z kategórie amerických chladničiek patrí medzi tie najmenšie, ponúka celkový objem až 516 l, čo je stále veľká výhoda oproti klasickým chladničkám
 • No Frost funkcia
 • Inteligentné upozornenie pri 2-minútovom otvorení chladničky, poprípade pri nesprávnom zatvorení
 • Nerezový dizajnový kúsok s minimálnou hlučnosťou (43 DB) a tromi chladiacimi zónami
 • Nepatrí medzi energeticky najefektívnejšie chladničky (napriek tomu stále akceptovateľná trieda A+)

Americké chladničky so zásuvkou – French doors

Francúzske chladničky majú široké police a veľa úložných boxov, vďaka čomu sú vynikajúce pre organizáciu. Majú tri časti – dve chladiace časti (vo výške pása) a jednu veľkú mraziacu časť dole.

Niektoré modely obsahujú aj strednú zásuvku pre rýchly prístup ku každodenným veciam.

„French doors“ majú veľa rôznych štýlov s funkciami pre pohodlie, ako sú dávkovače ľadu a vody, nastaviteľné police a inteligentné chladenie. Sú ideálne pre veľké rodiny, ktoré robia veľké nákupy.

Výhody francúzskej chladničkyIdeálne pre
Veľká kapacita (500 l – 800 l)Rodiny
Široké policeVeľké domácnosti
Dávkovač ľadu a vodyVäčší kuchynský priestor
Menšie dvierka chladničkyŠtedrejší rozpočet
Ľahký prístup vo výške pásu
Široké mraziace police
Veľký mraziaci priestor
Minimálna strata studeného vzduchu

eTip: Americká chladnička – French door Haier HB16 FMAAA v energetickej triede A++.

ako si vybrat chladnicku
 • Dizajnová chladnička plná užitočných funkcií ako beznámrazová technológia Total No Frost, nulová zóna či varovné signály chladničky i mrazničky v prípade, že teplota je príliš vysoká alebo pri zabudnutých otvorených dvierkach
 • Vo výbave je aj super chladenie pri potrebe rýchlo znížiť teplotu, pokiaľ je chladnička otvorená alebo pri vkladaní viac potravín naraz
 • Špeciálna zásuvka, kde je možné regulovať teplotu v rozmedzí -3 až 5 °C
 • Čistý objem chladničky 303 l a mrazničky 121 l

Pozrite si poprípade kompletnú ponuku French door amerických chladničiek.

Štvordverové americké chladničky

Štvordverové chladničky sú zďaleka najpohodlnejším typom, obľúbeným kvôli flexibilnému úložnému priestoru. Táto chladnička pozostáva z dvoch centrálnych otváracích dverí po pás a doplnkového páru dverí do mrazničky.

Niektoré modely dokonca majú prispôsobiteľný mraziaci priestor. Majú dávkovače ľadu a vody, nastaviteľné police a čistenie vzduchu.

Štvordverové chladničky sú ideálne pre rastúce rodiny, ktoré sa radi bavia a majú hostí.

Výhody štvordverovej chladničkyIdeálne pre
– Veľká kapacita (500 l – 800 l)Rodiny
Široké policeViacpočetné rodiny
Dávkovač ľadu a vodyVeľký kuchynský priestor
Jednoduchý prístup vo výške pásuRušné domácnosti
Lepšia organizácia potravínVäčší rozpočet
Minimálna strata studeného vzduchu

eTip (pre náročných): Štvordverová americká SMART chladnička LG GML844PZKZ (Energetická trieda A++) – Porovnanie cien a viac informácii

štvordverová americká chladnička
 • Štýlová  chladnička, ktorá je vybavená množstvom užitočných funkcií uspokojí aj náročnejšie požiadavky
 • Total No Frost (automatické odstraňovanie nadbytočnej vlhkosti z chladničky, čím sa po jej stenách nevytvára námraza), automatické odmrazovanie chladiacej časti, funkcia super chladenia / mrazenia
 • Možnosť napojenia chladničky cez aplikáciu na váš smartfón, kde ju môžete jednoducho ovládať alebo riešiť prípadné problémy praktickou inteligentnou diagnostikou
 • Poteší vás aj možnosť pripojenia na vodu, integrovaný inovatívny systém na výrobu ľadu nápojový automat, dizajnový LED displej či prázdninový režim
 • Oddelená cirkulácia vzduchu – zabraňuje miešaniu pachov jednotlivých potravín v chladničke
 • Využiteľný objem chladničky až 428 l a mrazničky 143 l
 • Vyššia vstupná investícia

Chladničky na víno

Chladničky na víno (vinotéky) sú navrhnuté tak, aby poskytovali dokonalé prostredie na skladovanie vína so špeciálnymi vlastnosťami, ako je regulácia teploty a vlhkosti alebo minimalizácia vibrácií.

Dva typy chladničiek na víno sú jednozónové a viaczónové. Jednozónové chladničky na víno majú iba jedno nastavenie teploty. Viaczónová vinotéka vám však umožňuje nastaviť v každej zóne rôzne teploty, aby vyhovovali jej konkrétnemu obsahu – červenému alebo bielemu vínu.

Výhody chladničky na vínoIdeálne pre
Presné nastavenie teploty Zberateľov vína
Regulácia vibráciíZabávačov a pravidelné hostiny
Ochrana pred vlhkosťou a UV
Dizajnový kúsok

Podrobnejšie informácie o chladničkách na víno si môžete prečítať v tomto našom článku:

https://etipy.sk/chladnicka-na-vino-6-zakladnych-otazok-o-vinoteke/

Barové chladničky

Barové chladničky sú užitočné na skladovanie vecí každodennej potreby. Sú cenovo dostupnou voľbou so všetkými základnými vlastnosťami – malá mraznička, nastaviteľné police a regulácia teploty.

Ideálne do kancelárie, internátu alebo ako záložná chladnička.

Výhody barovej chladničkyIdeálne pre
Chladiaci objem 50 – 150 l– Jednu osobu
Záložná chladničkaŠtudentov
Rozmanitosť výberu pri veľkostiInternáty
Mraziaci priestorKancelárie
Nastaviteľné policeSpálne
Rozsah cenových možnostíGaráže
Ľahko sa premiestňujeHosťovskú izbu

eTip: minibarová chladnička Happy Hour 37.

minibar chladnička
 • Určená pre chladenie obľúbených nápojov či snackov, ktoré môžete mať stále poruke
 • Veľkou výhodou tohto minibaru je veľmi tichý chod (prevádzkový hluk 0 dB)
 • Flexibilné nastavenie poličiek podľa vašich potrieb

Dôležité funkcie chladničiek

Nastaviteľné police

Police sú vyrobené z tvrdeného skla alebo lisovaného plastu, sú odnímateľné a ľahko sa čistia. Zvýšené plastové okraje zabraňujú šíreniu rozliatych tekutín.

Funkcie zabezpečenia

Zabezpečenie proti deťom na dávkovačoch vody a ľadu, vyťahovacích priehradkách a ovládačoch teploty pomáhajú chrániť deti.

Dávkovač ľadu a vody

Dávkovače poskytujú voľne tečúcu vodu a ľad stlačením tlačidla. K dispozícii sú inštalatérske a neinštalatérske verzie, ktoré vyhovujú dizajnu vašej kuchyne.

Regulácia teploty a vlhkosti

Samostatné nastavenie pre chladiace a mraziace časti poskytuje dodatočnú kontrolu. Niektoré modely budú mať inteligentné snímače teploty, ktoré automaticky upravujú nastavenia.

Energetická účinnosť

Energy Star hodnotenie meria účinnosť spotrebiča. Porovnajte využitie KWh, pretože to je skutočný indikátor účinnosti – všeobecne platí,  čím menej Kilowatt-ov, tým lepšie.

Hlučnosť chladničky

Väčšina chladničiek produkuje hluk okolo 42 decibelov (ako tichý rozhovor). Ak je chladnička umiestnená v kuchyni, hluk by nemal byť problémom.

Osvetlenie

Dobre osvetlená chladnička uľahčí hľadanie predmetov potme. LED osvetlenie je energeticky účinnejšie a vyžaruje menej tepla ako tradičné osvetlenie, čo znamená, že existuje menšia pravdepodobnosť kolísania teploty (čo by ovplyvnilo kvalitu potravín).

➡ Vzduchové deodoranty

Chladničky s filtrami s aktívnym uhlím odstraňujú nepríjemný zápach zo vzduchu a pomáhajú udržiavať veci čerstvé a hygienické. Niektoré jednotky obsahujú antibakteriálne látky, ktoré zabraňujú množeniu plesní a škodlivým baktériám, čo zvyšuje čistotu.

Štýl a povrchová úprava chladničiek

➡ Klasická biela oceľová chladnička

Biele chladničky s povrchovou úpravou z ocele sa dobre hodia do väčšiny kuchýň a ľahko sa čistia, pretože je na nej iba zriedka vidno odtlačky.

➡ Nehrdzavejúca oceľ

Povrchové úpravy z nehrdzavejúcej ocele pôsobia elegantne a profesionálne vďaka svojej symetrickej štruktúre a robustnému vzhľadu. Odtlačky prstov sú viditeľnejšie, ale dajú sa ľahko vyriešiť pomocou povrchov proti odtlačkom.

➡ Vrstvená oceľ

Vrstvené oceľové chladničky majú vzhľad nehrdzavejúcej ocele s pridanou vonkajšou vrstvou, ktorá pomáha predchádzať značkám a odtlačkom.

➡ Čierna oceľ

Čierne oceľové chladničky majú vynikajúci dizajn, vďaka čomu sú obľúbenou voľbou, s povrchmi proti odtlačkom pre väčšiu ochranu.

➡ Sklo

Pri sklenenej povrchovej úprave sú farby sýtejšie a žiarivejšie. Sklenené chladničky je možno ľahšie poškriabať, ale čistenie je za to jednoduché, väčšinu problémov vyrieši utretie handričkou.

➡ Chladničky v retro farbách

Existuje celá rada chladničiek vo vintage štýle, ktoré sú často vyhotovené v odvážnejších farbách, ako je červená alebo žltá. Slúžia ako vynikajúce spotrebiče s množstvom farebných prevedení.

4.8/5 - (27 votes)

1 thoughts on “Ako vybrať najlepšiu chladničku, test, rozdelenie, tipy, recenzie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *