Ako zariadiť kuchyňu, v ktorej sa pohybujú deti?

kuchyne na mieru

Rodiny s deťmi musia pri zariaďovaní kuchyne prihliadať na mnoho vecí, aby boli varenie a pobyt v kuchyni efektívne a zároveň bezpečné aj pre tých najmenších. V článku vám prinášame niekoľko tipov.

Zamerajte sa na použité materiály

Výhodou kuchyne na mieru je, že výber materiálov je plne vo vašej réžii. Ak sa teda vo vašej domácnosti pohybujú aj deti, je dôležité siahnuť po materiáloch, ktoré sú odolné, len tak ľahko sa nepoškriabu a čistenie je rýchle a jednoduché. V tomto kontexte je vhodnou alternatívou keramika alebo umelý kameň – sú totiž neporézne.

A čo výber kuchynských skriniek? Je lepšia matná alebo lesklá povrchová úprava? Na matných povrchoch sú omnoho menej viditeľné otlačky prstov či iné nečistoty. V prípade domácností s deťmi, ktoré sa radi všetkého chytajú a všetko skúšajú, je lepšie zvoliť tento variant do vašej modernej kuchyne.

Nainštalujte bezpečnostný kryt na sporák

Deti by ste nikdy nemali nechávať v kuchyni bez dozoru, no občas sa stane, že ich neustriehnete. Najväčšie nebezpečenstvo predstavujú ostré predmety a sporák. Nikdy nenechávajte hrnce s jedlom položené na predných platničkách – deti by ich mohli prevrhnúť a vyliať na seba horúci obsah. Dobrým pomocníkom sú okrem toho detské bezpečnostné kryty na spínače. Zvyčajne ide o priehľadné gombíky vyrobené z pevného materiálu, ktoré sa vyznačujú vysokou odolnosťou až do 120 stupňov. Kompatibilné sú s väčšinou plynových a elektrických sporákov.

Použite protišmykové podložky pod behúne

Koberec v kuchyni nie je len estetickým prvkom, ale taktiež funkčným – napríklad tlmí hluk, čo pri neustále pobehujúcich deťoch ocení nejeden rodič, či chránia podlahu. Protišmykové podložky zabránia šmýkaniu a posúvaniu koberca, resp. behúňa. Tým sa eliminuje riziko zakopnutia a pádu.

Ostré predmety majte pod kontrolou

Ako bolo spomenuté, nebezpečenstvo v kuchyni predstavujú aj mnohé ostré predmety, od nožov až po strúhadlá a škrabky. Nemali by ste ich nechať len tak voľne položené na kuchynskej linke, vždy ich po použitý a umytí vráťte na svoje miesto do skrinky alebo zásuvky. Tie môžete následne zabezpečiť detskými nalepovacími alebo magnetickými bezpečnostnými zámkami. Toto opatrenie by ste mali zvážiť obzvlášť v čase, kedy deti začínajú skúmať okolie. Ak potrebujete poradiť s návrhom kuchyne na mieru, neváhajte sa obrátiť na odborníkov z Dalno. Konzultáciu máte zdarma, stačí si len dohodnúť stretnutie a priniesť so sebou podklady ako pôdorys a fotky miestnosti.

Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *