iPhone 15 recenzia, najlepší iPhone od Apple?

iPhone 15

S príchodom každej nového modelu iPhonu Apple predstavuje svetu inovácie a technologický pokrok. S úplne novým iPhone 15 to nie je inak. Od vydania svojho prvého modelu smartfónu sa spoločnosť Apple stala synonymom pre kvalitu a dizajn. V tomto článku sa pozrieme na to, čo prináša najnovší prírastok do rodiny iPhone a či splnil očakávania fanúšikov.

iPhone 15 recenzia

S novými materiálmi, osvieženým a mäkším dizajnom, USB-C konektivitou, úžasným tlačidlom Action a možno aj divoke silným mobilným čipom, sa iPhone 15 Pro zdá byť pripravený stať sa víťazom vlajkovej lode. Avšak stále obmedzený 3x optický zoom môže spomaliť jeho úspech a určite bude prekonaný novým 5x optickým zoomom v iPhone 15 Pro Max.

Výhody

 • Nádherný dizajn z titánových materiálov
 • USB-C konektivita
 • Úplne nový čip A17 Pro

Nevýhody

 • Zlepšenia kamery sú minimálne
 • 3x optický zoom už nie je tým najlepším od Applu

iPhone 15 Pro: Celkový prehľad

S absenciou 5x optického zoomu telefoto kamery, ktorým sa môže pochváliť jeho väčší súrodenec (3x optický zoom zostáva), by sa iPhone 15 Pro mohol lepšie opísať ako polovlajková loď Apple pre rok 2023. To však neznamená, že tento premium prístroj zaostáva v iných vlajkových špecifikáciách.

Rozdiel medzi iPhonom 15 Pro a štandardným iPhonom 15 zostáva významný. Každý model v tomto ročníku iPhonov sa dočkal osvieženia dizajnu, ktorý sa pohybuje medzi zaobleným iPhone 11 a minuloročným iPhone 14 Pro. iPhone 15 Pro má titánový rám, ktorý je ľahší a odolnejší ako nerezová oceľ, ktorú nájdete u iných modelov iPhone 15 (a všade, kde sa predtým predstavila značka Apple).

USB-C porty sú k dispozícii na všetkých modeloch a nové Pro modely od Apple majú tiež tlačidlo Action v štýle Apple Watch Ultra namiesto tradičného tichého spínača (jednoduchá, ale prekvapujúco užitočná zmena). Tento nový prepínač môže spustiť rôzne akcie prostredníctvom krátkych a dlhých stlačení, ponúkajúc rýchly spôsob prístupu k vašim obľúbeným aplikáciám a nástrojom bez posúvania sa cez domáce obrazovky a menu.

Ďalšie vylepšenia iPhonu 15 Pro zahŕňajú vzrušujúci čip A17 Pro, USB-C, tenší rámik obrazovky a nové tlačidlo Action, čo by malo zabezpečiť, že najnovšia 6,1-palcová čudesa od Applu zbaví svojho predchodcu titul najlepšieho telefónu, ktorý si môžete kúpiť. Budeme musieť stráviť s prístrojom viac času, než urobíme konečný verdikt.

Recenzia iPhone 15 Pro: Cena a dostupnosť

iPhone 15 Pro bol oficiálne predstavený spolu s iPhone 15, iPhone 15 Plus a iPhone 15 Pro Max na Apple September 2023 Event v utorok, 12. septembra. Predobjednávky začínajú v piatok, 15. septembra, s dátumami dodania v nasledujúcich týždňoch.

iPhone 15 Pro je k dispozícii vo štyroch variantoch s úložným priestorom128 GB, 256 GB, 512 GB a 1 TB. Žiadny iný iPhone 15 nemá takúto veľkú rozmanitosť úložného priestoru. Dokonca aj Pro Max zrušil možnosť s 128 GB, čím sa stalo toto vyššie modelom o 100 dolárov drahším na začiatku.

Špecifikáci iPhone 15 Pro

Zistieme si podrobnejšie špecifikácie iPhone 15 Pro:

 • Rozmery: 146,6 mm x 70,6 mm x 8,25 mm
 • Hmotnosť: 187 g
 • Operačný systém: iOS 17
 • Veľkosť obrazovky: 6,1 palcov
 • Rozlíšenie: 2556 x 1179 pixelov
 • Čipset: A17 Pro
 • RAM: 8 GB (podľa Xcode 15 Release Candidate cez MacRumors)
 • Úložisko: 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB
 • Hlavné kamery: 48 MP široká, 12 MP ultraširoká, 12 MP telefoto s 3x optickým zoomom
 • Predná kamera: 12 MP

iPhone 15 Pro: Dizajn

Z estetického hľadiska bol iPhone 14 Pro takmer kópiou iPhone 13 Pro, ale Apple sa rozhodol znovu vymyslieť dizajnový jazyk iPhone s modelom iPhone 15 Pro – z dôvodov mimo jeho kontroly, aj z jej kontroly.

Hlavnou zmenou je odoberanie ostrých hrán na novom ráme. iPhone 15 Pro (a všetky ostatné modely v rade iPhone 15) stále má ploché strany, ktoré obklopujú telefón, ale ostré hrany sú teraz preč. Dôležitejšie je, že rad Pro má nový titánový rám, ktorý robí iPhone 15 Pro silnejším a ľahším ako jeho predchodca zo nerezovej ocele (posledná vlajková loď Apple váži 187 g, zatiaľ čo iPhone 14 Pro váži 206 g).

Ďalšou veľkou zmenou je na dôležitom OLED displeji Super Retina XDR. Rozlíšenie 2556 x 1179 sa nezmenilo oproti iPhone 14 Pro, ale Apple sa podarilo zmenšiť čierny rámček okolo obrazovky. Podľa môjho názoru je teraz aspoň o polovicu tenší a takmer ho už nepoznáte. Sen spoločnosti Apple o bezrámečkovom iPhone sa pomaly stáva realitou.

Obidve funkcie, Dynamic Island a sklo na zadnej strane, sa vracajú z minuloročného modelu a sklo je opäť chránené transparentným materiálom Ceramic Shield, ktorý obsahuje keramické krystaly na dodatočnú ochranu.

Aktualizácie iPhone 15 Pro

Okrem týchto primárne vizuálnych, čiastočne povrchných vylepšení dizajnu, Apple predstavil aj niekoľko aktualizácií, ktoré dramaticky menia funkčnosť iPhone 15 Pro oproti jeho predchodcovi.

 • Prvou je tlačidlo Action v štýle Apple Watch Ultra, ktoré nahradilo tradičný fyzický vypínač ticha na iPhonu 15 Pro (a iPhone 15 Pro Max). Toto prispôsobiteľné tlačidlo vám umožňuje aktivovať až deväť rôznych akcií. Na to, že nahradzuje osvedčený spínač ticha, pôsobí tlačidlo Action na iPhonu 15 Pro ako doma.

Stačí krátke stlačenie na zistenie, v akej je polohe – áno, dokonca aj na to, či je v režime ticha alebo hlasnom režime a dlhé stlačenie na zmenu režimu, aby sa aktivovala napríklad kamera. Potom ďalšie dlhé stlačenie na odfotografovanie snímky, alebo napríklad na aktivovanie blesku. Dokonca si môžete priradiť vlastné skratky k tlačidlu Action.

 • Druhou novinkou je USB-C port, ktorý nahradil proprietárny port Lightning na každom modeli v rade iPhone 15. USB-C je najnovší univerzálny štandard pre pripojenie smart zariadení kabeľom. Ak si v roku 2023 kúpite smart zariadenie – či už ide o najlepší smartfón s Androidom, najlepší notebook alebo najlepší smart reproduktor – pravdepodobne bude mať plochý port USB-C na podporu nabíjania a prenosu dát a Apple sa rozhodol vybaviť svoju najnovšiu sériu iPhone týmito portmi v súlade s nedávnym nariadením EÚ.

Čo sa týka toho, ako táto zmena z Lightning na USB-C ovplyvňuje funkciu iPhone 15 Pro, neovplyvňuje rýchlosť nabíjania, ale umožňuje rýchle prenosy dát s rýchlosťou 10 Gb/s cez USB 3. Predstavte si, že pripojíte iPhone 15 Pro priamo k vášmu MacBook Pro, fotíte v režime ProRes a tieto fotografie sa takmer okamžite zobrazia na vašom Macu.

Recenzia iPhone 15 Pro: Displej

iPhone 15 Pro si zachováva vynikajúci 6,1-palcový Super XDR OLED displej s technológiou ProMotion od Apple, ktorá mení obnovovaciu frekvenciu medzi 10 Hz a 120 Hz, v závislosti od zobrazeného obsahu.

Je to stále nádherný a citlivý displej (tiež jasný, dosahujúci maximálne 2 000 nitov). Menší rámik ho okamžite robí viac ponoreným displejom a mohol by som povedať, že trpí len pri porovnaní s väčším a rovnako pekným displejom iPhone 15 Pro Max s 6,7-palcovým Super Retina XDR displejom.

Jednoducho povedané, ide o typ displeja, ktorý by ste očakávali nájsť na jednom z najlepších telefónov na trhu, a Apple s ním nezabudol a dokonca ho ešte trochu vylepšil.

iPhone 15 Pro: Fotoaparát

Pokiaľ ide o fotoaparát a kameru, iPhone 15 Pro sa príliš nevzdialil od trojice senzorov svojho predchodcu (priznajme si, že aj ten bol vynikajúci). Telefón sa môže pochváliť nasledujúcimi tromi objektívmi: 48 MP hlavný, 12 MP ultraširoký a 12 MP 3x teleobjektív.

Výrazným rozdielom je absencia 5x optického zoomu, ktorý si iPhone 15 Pro Max ponechal. Apple tak po prvýkrát vytvoril výraznú technologickú medzeru medzi svojimi najnovšími modelmi Pro a Pro Max – no to neznamená, že iPhone 15 Pro nie je jedným z najlepších telefónov s fotoaparátom. Na prednej strane iPhone 15 Pro je rovnaký 12 MP TrueDepth fotoaparát ako u iPhone 14 Pro.

iPhone 15 Pro bude teraz rozpoznávať hĺbku obrazu na každej fotografii a umožní vám ju konvertovať do režimu Portrét. Dokonca si môžete rýchlo prepnúť bod ohniska z jedného objektu na druhý. Niet pochýb, že tento telefón ponúka širokú paletu fotografických možností.

Stojí však za zamyslenie, aký vplyv bude mať chýbajúci 5x optický zoom, ktorý som videl (a vyskúšal) na iPhone 15 Pro Max, na atraktivitu iPhonu 15 Pro. Je škoda, že Apple neposunul túto potrebnú technológiu trochu nižšie v rade.

Recenzia iPhone 15 Pro: Výkon a softvér

Pod kapotou je iPhone 15 Pro poháňaný najnovšou verziou čipu Apple – A17 Pro, čo ho robí jedným z najrýchlejších telefónov, ak nie najrýchlejším, ktorý si môžete momentálne kúpiť.

A17 Pro je viac než jednoduchý upgrade (a zvýšený takt) A16 Bionic (ktorý je stále výkonný a teraz užívajú iPhone 15 a iPhone 15 Plus). V A17 Pro sa nachádza nový CPU, nový GPU a nový 2x rýchlejší Neural Engine.

Zatiaľ nemáme k dispozícii žiadne benchmarky, ale očakávame, že budú prekvapujúce, najmä pokiaľ ide o grafické výkony. Apple ukázal, ako je čip schopný spúšťať hry kvality konzol na 6,1-palcovom displeji iPhone 15 Pro s plynulosťou 30 snímok za sekundu. Hry ako Resident Evil: Village a remastrovaný Resident Evil 4 sú zrejme priamo prenesené na platformu iOS pre chodenie na iPhone vybavené čipom A17 Pro. iPhone 15 Pro je tiež dodávaný s operačným systémom iOS 17.

iPhone 15 Pro: Batéria

Apple verejne neprezradil kapacitu batérie iPhone 15 Pro, ale firma uvedla, že zariadenie má 23 hodín prehrávania videa, čo ho zaradzuje na rovnakú úroveň ako iPhone 14 Pro. Samozrejme, iPhone 15 Pro stále podporuje bezdrôtové nabíjanie MagSafe a nabíjanie cez Qi. Jeho rýchle nabíjanie sa nezmenilo oproti predchádzajúcemu modelu, čo znamená, že je pomalšie ako u konkurenčných Android zariadení.

Ako sme už spomínali, prechod z Lightning na USB-C neprináša žiadne zlepšenie rýchlosti nabíjania.

Recenzia iPhone 15 Pro: Záverečné hodnotenie

 • iPhone 15 Pro teraz zaujíma nezávideniahodnú pozíciu, keď je o krok pozadu za svojím väčším bratom, iPhone 15 Pro Max. Samozrejme, ten väčší vždy mal väčší displej, ale to bolo obvykle takmer jediným rozdielom. Absencia obnoveného a výkonnejšieho zoom objektívu určite niekomu niečo znamená.
 • Dobrou správou je, že tento telefón je vybavený najnovším a pravdepodobne najvýkonnejším čipom A17 Pro od Apple. Pre tých, ktorí si neprialať telefón veľký a ťažký, ale chcú nový titanový dizajn s hladšími krivkami, USB-C, výkonnosťou typickou pre vlajkovú loď a veľmi užitočným tlačidlom Action, bude iPhone 15 Pro vítanou a žiadúcou aktualizáciou oproti iPhonu 14 Pro.
 • iPhone 15 Pro prináša niekoľko výrazných zmien oproti svojmu predchodcovi. S novým titánovým dizajnom, USB-C konektivitou, čipom A17 Pro a inovatívnym tlačidlom Action sa zdá byť pripravený na úspech ako vlajkový model. Avšak stále zdvojnásobený 3x optický zoom fotoaparát môže brániť jeho úspechu, najmä keď ho porovnáme s novým 5x optickým zoomom iPhonu 15 Pro Max.
 • Zápory tohto telefónu sa zdajú byť nevýrazné zmeny vo fotoaparáte a obmedzený zoom, no jeho výhody zahŕňajú krásny titanový dizajn, konektivitu USB-C a výkonný čip A17 Pro. S výborným displejom a rýchlym výkonom je tento telefón potenciálnym favoritom medzi nadupanými smartfónmi.

Celkovo povedané, iPhone 15 Pro je zaujímavým krokom vpred od Apple, ale jeho pravý úspech závisí od toho, ako významné sú pre vás zlepšenia fotoaparátu a aké vysoké sú vaše nároky na optický zoom. Na základe prvého dojmu sa však zdá, že by mohol byť úspešným prírastkom do rodiny iPhone.

5/5 - (7 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Elektronika. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *