Jesenný a letný rez ríbezlí, rady pre správne prerezávanie ríbezle

Ríbezľové kríky môžu prinášať veľké množstvo ovocia. Pre dobrú úrodu však potrebujú aj pravidelné prerezávanie. Ideálne na konzervovanie alebo len na občerstvenie v medzičase – pestovanie ríbezlí (Ribes) vo vlastnej záhrade sa vždy oplatí. Bobule egrešov (Grossulariaceae) sa vyskytujú v rôznych farbách, ktoré majú celkom odlišné nároky na starostlivosť. Pre bohatú úrodu má veľký význam každoročné prerezávanie ríbezlí, inak kríky zostarnú. Ukážeme vám, kedy a ako najlepšie prerezávať ríbezle.

ako orezať ríbezle

Prerezávanie ríbezlí

Najdlhšie trsy s najväčšími červenými alebo bielymi ríbezľami sa vytvárajú na jednoročných bočných výhonkoch, ktoré vyrastajú z hlavných výhonkov, ktoré majú zvyčajne dva až tri roky. Cieľom rezu je preto vždy vypestovať dostatok týchto bočných výhonkov, ktoré budú v nasledujúcom roku plodiť. Rovnako musí byť vždy dostatok mladých hlavných výhonkov, pretože približne po troch rokoch výhonky tvoria len ojedinelé bočné výhonky s niekoľkými malými plodmi.

V prvých rokoch rastliny vďaka rezu stále vypestujú dostatok mladých hlavných výhonkov a bočných výhonkov. Výchovný rez, ktorý sa vykonáva v prvom roku alebo dvoch rokoch po výsadbe, tu zabezpečí, že šesť až osem hlavných výhonkov vytvorí krásny krík. Potom, v treťom až piatom roku, je potrebné odstrániť staršie výhonky, aby sa ker stimuloval k rastu nových. V prípade ríbezlí, ktoré tvoria svoje plody najmä na bočných výhonkoch jednoročných výhonkov, je však potrebné venovať ešte väčšiu pozornosť tomu, aby sa zabezpečil neustály rast nových hlavných výhonkov.

Rez ríbezlí: výchovný rez

Ako už bolo uvedené, cieľom výchovného rezu je vytvoriť hlavné výhonky – to sú výhonky, ktoré začínajú od zeme a potom sa tvoria bočné výhonky, ktoré prinášajú plody. Tie dávajú kríku jeho huňatý tvar. Pri výsadbe ríbezlí sa zvyčajne ponecháva päť až šesť výhonkov. V nasledujúcom roku sa potom vytvorí niekoľko ďalších. V lete alebo na jeseň roku po výsadbe, najneskôr vo februári nasledujúceho roka, sa na ríbezľový krík môžeme pozrieť podrobnejšie. Krásne, von rastúce hlavné výhonky sa ponechajú na mieste, zatiaľ čo slabé, dovnútra rastúce výhonky sa odstrihnú.

Pritom sa odstránia výhonky, ktoré rastú na úplne nesprávnom mieste, pretože hneď vedľa nich sa nachádza krajší výhonok, a to tesne pri zemi, zatiaľ čo výhonky, ktoré potenciálne vyrastajú zo zeme na správnom mieste, ale vyvíjajú sa nesprávnym smerom, sa odrežú nad najnižším púčikom smerujúcim von. Takto sa postupuje aj v nasledujúcom roku. Po dvoch až troch rokoch by ste mali dosiahnuť cieľ, aby ste mohli nazvať krásny ker so šiestimi až ôsmimi hlavnými výhonkami svojím vlastným.

Správny čas na strihanie ríbezlí

Rovnako ako pri výchovnom reze by sa všetky budúce rezy mali vykonávať po zbere úrody alebo, ak je to možné, vo februári. Pri prerezávaní vo februári je dôležité, aby ste ho vykonali pred listovými výhonkami. V lete pred zberom úrody motivovaní záhradníci dodatočne preriedia ríbezľový krík. Podporí sa tým tvorba kvetných púčikov na zostávajúcich výhonkoch na budúci rok vďaka lepšiemu pôsobeniu svetla.

Prerezávanie ríbezlí: návod

Pri prerezávaní ríbezlí je najprv dôležité presne vedieť, o aký druh ide. Červené (Ribes rubrum) a biele (Ribes sativa) ríbezle plodia najmä na jednoročných bočných výhonkoch dvoj- až trojročných hlavných výhonkov. Pri čiernych ríbezliach (Ribes nigrum) rastú plody prevažne na bočných výhonkoch hlavných jednoročných výhonkov. To má veľký význam pri prerezávaní.

Všeobecne: Vždy, keď vyrastie dostatok nových, mladých hlavných výhonkov, staré výhonky sa odrežú tesne pri zemi bez pahýľa, pretože sa tým znižuje riziko infekcie chorobami. Ak z podpníka nevyrástol dostatok nových výhonkov, zrežte starý výhonok na nízko položený bočný výhonok až po posledný púčik smerujúci von alebo na pahýľ. Cieľom týchto spôsobov rezu je, aby odrezaný výhonok znovu vyrástol.

jesenný rez ríbezlí

Pokyny na prerezávanie červených a bielych ríbezlí

  1. Cieľom je 8 – 12 silných, dvoj- až trojročných hlavných výhonkov.
  2. Pri červených a bielych ríbezliach skráťte všetky hlavné výhonky staršie ako štyri až päť rokov na nízko nasadené silné bočné výhonky alebo ich odrežte tesne pri zemi (ak nie sú vhodné bočné výhonky alebo ak z podnože vyrástol dostatok nových výhonkov). Staré výhonky sa dajú rozpoznať podľa tmavšieho dreva. Pri identifikácii starých výhonkov pomáhajú aj označenia výsadbovým drôtom v rôznych farbách.
  3. Po odstránení starých výhonkov vyberte 8 – 12 najsilnejších výhonkov a ostatné výhonky skráťte pri zemi.
  4. Pri vybraných 8 – 12 výhonkoch sa bočné výhonky, ktoré v tomto roku priniesli ovocie, skrátia až na hlavný výhonok s výnimkou odnože. Z novovyrastených bočných výhonkov, ktoré ešte neplodili, ponechajte na hlavný výhonok až 8 výhonkov hrubých ako ceruzka, ktoré rastú čo najrovnejšie. Vyššie bočné výhonky sa uprednostňujú pred hlbšími (menej svetla). Ak ich je viac, odrežú sa priamo na hlavnom výhonku.
  5. Pri zemi sa odstránia všetky tenké, slabé alebo choré prízemné výhonky, aj keď je napríklad len 7 hlavných výhonkov.
  6. Pri nízko rastúcich rastlinách skráťte jednoročné výhonky približne o jednu tretinu. Tým sa zlepší vetvenie, teda tvorba nových bočných výhonkov.

Návod na prerezávanie čiernych ríbezlí

Čierne ríbezle plodia najmä na jednoročných výhonkoch. Cieľom prerezávania je teda podporiť vznik nových hlavných výhonkov.

  1. Keď z podpníka vyrastie dostatok mladých výhonkov, odstráňte zozbierané výhonky blízko pri zemi. Ak vyrástlo menej ako 8 nových výhonkov, presmerujte staré výhonky na mladé bočné výhonky. Odrežte teda výhonok bezprostredne nad silným, hlboko nasadeným bočným výhonkom. Podobne odstránením výhonku bezprostredne nad vonkajším, hlboko nasadeným púčikom môžete podporiť tvorbu nového výhonku.
prerezávanie čiernej ríbezle
  • Potom odstráňte všetky slabé a choré výhonky, ako aj rušivé bočné výhonky, ktoré visia nadol, rastú príliš strmo alebo sú nasadené veľmi nízko.
  • Cieľom je približne 10 mladých hlavných výhonkov.

Rez ríbezlí: letný rez

Letný rez, ako už bolo stručne spomenuté, slúži na zlepšenie expozície, podporuje tvorbu kvetných pukov na budúci rok a vykonáva sa pred zberom. Postup je nasledovný:

  • Skráťte výhonky, ktoré prinášajú plody.
  • Odstráňte príliš strmé, nadbytočné výhonky (ponechajte spolu asi 10 dvoj- až trojročných výhonkov; 10 nových výhonkov pri čiernych ríbezliach) alebo poranené nové výhonky.
  • Nepreháňajte to s prerezávaním. Dozrievajúce plody, ktoré sú náhle vystavené silnému slnku, sa ním môžu poškodiť.
letný rez ríbezle

Rez štandardných ríbezlí

Ríbezle sa v prvých rokoch pestujú tak, že silný centrálny výhonok – prakticky pokračovanie kmeňa – má štyri až šesť bočných výhonkov. Výchova spočíva v ponechaní tých bočných výhonkov, ktoré tvoria krásnu korunu a v skrátení tých, ktoré vyrastajú z tohto ideálu, na dva alebo tri púčiky. Neskôr sa staršie bočné výhonky vždy skracujú približne na tri púčiky a v prípade veľmi slabého rastu na dva púčiky. Púčik, na ktorý sa skracuje, by mal vždy smerovať von. Nakoniec môžete pre správny vzhľad odstrániť všetky previsnuté konáre, aby ríbezľa rástla pekne kompaktne.

Rez ríbezlí na omladenie

Ríbezľové kríky, ktoré sa roky nestrihali a teraz prinášajú len niekoľko drobných plodov, si určite zaslúžia pokus o záchranu. V tomto prípade sa staré tmavé výhonky radikálne skrátia buď priamo nad hlboko nasadenými mladými bočnými výhonkami, alebo sa skrátia na jeden alebo dva púčiky. Ako vždy je potrebné zrezať až po púčiky smerujúce von.

Pri správnom hnojení začiatkom jari by mal tento radikálny rez viesť k tomu, že ríbezľový krík v nasledujúcom roku riadne vyrastie. Ak sa vytvorí len jeden alebo dva slabé výhonky, potom sa pokus o záchranu, žiaľ, mohol skončiť neúspechom a ker už má svoj deň za sebou. Je lepšie vysadiť nový ríbezľový krík, než naň strácať čas a námahu.

Kombinácia prerezávania ríbezlí s presádzaním

Ak sa rozhodnete presadiť ríbezľový krík do záhrady, mali by ste ho aj prerezávať. Nezabudnite, že presádzať sa spravidla oplatí len mladšie exempláre, pretože staršie rastliny sú presunom veľmi postihnuté a ich úroda trpí. Ideálny čas – rovnako ako pri výsadbe – je jeseň. Ak ríbezle presádzate, mali by ste rastlinu pomerne silno prerezať. Odstráňte všetko okrem jednoročných výhonkov. Po presadení potom ker potrebuje dva až tri roky na regeneráciu.

Dodatočné “eTipy”

  1. Zvýšenie výťažnosti plodov: Ak chcete zvýšiť výťažnosť ríbezlí, môžete použiť niekoľko trikov. Pravidelné hnojenie organickým hnojivom, ako napríklad kompostom, pomôže posilniť rast rastlín a podporiť tvorbu hojnejších plodov. Odstránenie nadbytočných výhonkov a prekrížených konárov umožní lepšiu cirkuláciu vzduchu a svetla, čo môže tiež zvýšiť produkciu plodov.
  2. Ošetrenie rezných miest: Po vykonaní rezu je dôležité správne ošetriť rezné miesta. Použitie zahusťovacieho prostriedku, ako je záhradná hlina alebo špeciálny rezný vosk, môže zabrániť vstupu škodlivých organizmov a ochrániť rastlinu pred infekciami. Naneste tenkú vrstvu zahusťovacieho prostriedku na rezné miesta, aby ste ich uzavreli a pomohli pri hojení.
  3. Správne uskladnenie odrezkov po reze: Ak vykonávate rezanie ríbezlí s cieľom získať odrezky pre ďalšie rozmnožovanie, správne uskladnite odrezky po reze. Odstráňte spodné listy odrezkov a skráťte ich na približne 15 cm dlhé kúsky. Odrezky potom umiestnite do vlhkého prostredia, ako je rašelinová zem alebo piesok, aby sa zachovala ich vlhkosť. Udržujte ich na chladnom a tmavom mieste, a to až do ich zakorenenia, čo môže trvať niekoľko týždňov.
4.9/5 - (25 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Záhrada. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *