Jo Nesbo – Snehuliak. Recenzia na knihu

Detektívny román Snehuliak napísal Jo Nesbo v roku 2007. V tom čase bola kniha veľmi populárna a dodnes patrí k najpredávanejším severským kriminálkam. Dokonca za ňu Jo Nesbo získal Cenu nórskych kníhkupcov a Cenu nórskeho knižného klubu v kategórii najlepší román roka. V roku 2017 bola natočená filmová adaptácia.

recenzia kniha Snehuliak Jo Nesbo
Knižná recenzia / Jo Nesbo – Snehuliak
Najlepšie cena

Snehuliak je siedmym dielom série. Aj v tomto románe sledujeme príbeh detektíva Harryho Holla, ktorého môžeme poznať z prechádzajúcich príbehov. V tomto príbehu sa Harry musí popasovať s tajomným vrahom, ktorý sa podpisuje ako „Snehuliak“.

V meste vždy po prvom snehu miznú ženy. Neskôr sa tieto ženy nájdu mŕtve. Jediné čo ich spája je, že vražda sa stane vždy v deň, keď prvý raz napadne sneh a neďaleko ich domu sa vždy zjaví snehuliak. Harry však nevie prísť na to podľa čoho si vrah ženy vyberá a netuší kto by vrahom mohol byť. A tak nasleduje súboj rozumu v strašidelnom príbehu s množstvom zvratov. Moje opätovné prečítanie ma utvrdilo v tom, že je to jedna z najlepších kníh zo série.

Okrem prípadu so stratenými ženami rieši Harry Holle aj románik so svojou bývalou priateľkou Rachel. Tá si však medzičasom vybudovala nový vzťah a tak je na vážkach, či sa k Harrymu vrátiť alebo nie. A aj keď sa Harrymu podarí vyriešiť kto je za vraždami toľkých žien, jeho osobný život je na konci knihy zamotaný ešte viac ako na začiatku.

Čo sa týka detektívnej zápletky ako takej, pre skúsenejšieho čitateľa nebude problém vyriešiť ju v polovici knihy (ako pre mňa). Zvyšok knihy bol tak trochu nudnejší, nakoľko som druhú polovicu knihy strávila blúdením po slepých uličkách, o ktorých som vedela, že nikam nevedú. Avšak nápad so snehuliakmi je naozaj originálny a kniha obsahuje viacero zaujímavých prvkov, ktoré sa mi páčili.

Je to tiež pocta Nesbovmu písaniu, že som sa nikdy necítila stratená alebo ohromená komplikovaným dejom – musíte sa len trochu snažiť, aby ste si udržali prehľad o menách postáv. Avšak štýl písania je naozaj skvelý, skutočne som cítila obrovské množstvo napätia a dokonca som si musela pri niektorých častiach chvíľu vydýchnuť.

Expozícia / prostredie je často v Škandinávii: počasie je pochmúrne, ľudia pohltení alkoholom a v úzadí, izolovaní. Napriek tomu sú dialógy a scény plné odkazov na iné kontinenty, jazyky a dômyselne skrytých filozofických odkazov, ktoré sa prihovárajú k široko kultivovanému publiku (na rozdiel od amerických spisovateľov tohto žánru, ktorí sa len zriedka odvážia „ísť“ za hranice svojej krajiny, ak nejde o ich vlastný štát).

A rovnako ako v prípade zápletky, neexistujú žiadne zbytočné detaily. Na všetkom v románe záleží a Nesbo nezabudne ani na ten najmenší detail, o ktorom sa zdanlivo tajne zmienil skôr v príbehu. Toto je jeden z najväčších dôvodov, prečo mám veľmi rada knihy od Jo Nesba.

Najlepšie knihy od Jo Nesbo

Na záver musím povedať, že knihu odporúčam najmä fanúšikom severských kriminálok a detektívok. Ak však preferujete klasickú detektívku (napríklad knihy od Agathy Christie) je pravdepodobné, že tento titul vás až tak nezaujme. Celkovo má však kniha Snehuliak veľmi dobré hodnotenia, takže ak nemáte vyhranený štýl v rámci literatúry, tak tento román za vyskúšanie určite stojí.

Najlepšie cena

Knihu Snehuliak od Jo Nesba by ste si mali prečítať, ak máte radi:

  • atmosférické kriminálne trilery/mysteriády,
  • detektívne romány s podmanivými postavami,
  • chytrých sériových vrahov,
  • dynamiku hier mačiek vs myší.
4.9/5 - (21 votes)

1 thoughts on “Jo Nesbo – Snehuliak. Recenzia na knihu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *