Najčastejšie dôvody, prečo sa bielizeň v práčke dobre nevyperie

ložiská do práčky

Práčka je jedným z nevyhnutných spotrebičov v domácnosti, ktorý uľahčuje každodennú starostlivosť o naše oblečenie a bielizeň. Avšak, ak sa nesprávne používa alebo sa nevykonáva jej pravidelná údržba, môže byť bielizeň v ešte horšom stave ako pred spustením pracieho cyklu.

Prečo sa niečo také deje a ešte celkom nová práčka si neplní svoje úlohy?

Opotrebované ložiská do práčky

Opotrebované ložiská sú jednou z najčastejších príčin porúch práčky. Tento problém môžu spôsobiť vibrácie a nepravidelné pohyby bubna, čo môže poškodiť oblečenie a bielizeň. Ak preto počujete nezvyčajné zvuky počas prania, môže to byť príznak opotrebovaných ložísk.

Rovnako ako pri iných spotrebičoch, aj pri práčke je dôležité pravidelne kontrolovať stav jej jednotlivých dielov a v prípade potreby ich včas vymeniť za nové ložiská do práčky.

Nefunkčné ohrievacie teleso

Dôležitou súčasťou práčky je aj ohrievacie teleso, pretože zabezpečuje správne vykonávanie cyklov prania a dezinfekciu bielizne. Ak je ohrievacie teleso nefunkčné, môže dochádzať k nedostatočnému zohrievaniu vody, čo môže mať za následok neefektívne pranie a rôzne problémy s bielizňou. Pravidelná údržba a kontrola ohrievacieho telesa môže predísť jeho poruche a postarať sa o to, že si vaše obľúbené vtipné tričká či iná bielizeň aj po rokoch používania zachovajú svoju krásu.

Vodný kameň

Zanesenie vodným kameňom je jednou z najčastejších príčinou porúch práčky a vo všeobecnosti všetkých spotrebičov, ktoré prichádzajú do kontaktu s vodou. Tvrdá voda, na ktorú sú zdroje v našej krajine veľmi bohaté, obsahuje minerály vápnika, ktoré sa môžu usádzať v rôznych častiach práčky, čo vedie k zhoršeniu jej výkonu a kvality prania. Pravidelné používanie vodného zmäkčovadla alebo iných prostriedkov na odstránenie vápnika môže tomuto problému pomôcť predchádzať.

Preplnenie bubna a nevhodný program

Veľmi často sa v rámci jedného pracieho cyklu snažíme oprať obrovské množstvo špinavej bielizne, no pritom si neuvedomujeme, že každý takýto spotrebič má svoju kapacitu. Ak sa bubon práčky preplní a vy, v rámci úspory, zvolíte šetrnejší a kratší program pracieho cyklu, výsledkom bude bielizeň plná zápachu a škvŕn.

Aby sa niečo podobné nestalo, neignorujte upozornenia spotrebiča na prekročenie hmotnosti bielizne a adekvátnu voľbu programu prania v závislosti od hmotnosti a typu vlákien. V závere možno povedať, že pravidelná údržba a starostlivosť o práčku je najlepšou cestou k dlhej životnosti a účinnému fungovaniu tohto spotrebiča. Snažte sa preto odporúčania výrobcov dodržiavať a uvidíte, že bielizeň sa vždy krásne vyperie a zbaví potrebných nečistôt a zápachu.

5/5 - (2 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *