Najčastejšie novoročné predsavzatia a ako ich dodržiavať 2023

novoročné predsavzatie

Každý rok si milióny ľudí dávajú novoročné predsavzatia v nádeji, že sa im podarí dosiahnuť pozitívnu zmenu. Medzi každoročne sa opakujúce témy patrí aktívnejší prístup k zdraviu a kondícii, zlepšenie financií a učenie sa novým veciam pre osobný a profesionálny rozvoj. Je pravdepodobné, že viac ako pár z desiatich najčastejších predsavzatí vám bude povedomých.

  • Viac cvičiť
  • Schudnúť
  • Zorganizujte si prácu
  • Naučte sa nové zručnosti alebo koníčky
  • Žiť naplno
  • Ušetriť viac peňazí / minúť menej peňazí
  • prestať fajčiť
  • Stráviť viac času s rodinou a priateľmi
  • Viac cestovať

eTip: Ak je vašim predsavzatím viac cestovať, určite si vyberiete zo zľavnených pobytov na Slovensku i v zahraničí. V ponuke sú zimné, letné, rodinné, wellness pobyty, či pobyty pre rodiny s deťmi.

zimné pobyty

Plnenie novoročných predsavzatí

Napriek najlepším úmyslom sa mnohým ľuďom po tom, ako vyprchá žiara nového roka, nedarí splniť svoje plány. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Journal of Clinical Psychology bolo úspešných len 46% ľudí, ktorí si dali novoročné predsavzatia. To znamená, že viac ako polovica ľudí, ktorí si stanovili cieľ na nový rok, ho nesplní! Štúdie sa zúčastnili aj neriešitelia, teda ľudia, ktorí si nedali novoročné predsavzatie, ale mali cieľ, ktorý chceli v danom roku dosiahnuť. Iba 4 % neriešiteľov boli úspešní pri dosahovaní svojich cieľov, čo je oveľa horší výsledok ako u tých, ktorí si dali novoročné predsavzatie.

Prirodzene, nechceme byť v tábore ľudí, ktorým sa nepodarí dosiahnuť svoje túžby a sny na rok 2023, preto sme zostavili vyčerpávajúci plán na splnenie vášho predsavzatia. Ak chcete v tomto roku zrealizovať svoje novoročné predsavzatie, postupujte podľa týchto 10 krokov:

1. Mentálne sa pripravte na zmenu

Zmena zakorenených návykov nie je jednoduchá úloha, preto skôr, ako sa bezhlavo vrhnete do svojich novoročných cieľov, je dôležité urobiť krok späť a pripraviť sa na túto blížiacu sa zmenu. Prvým prelomom pri zmene je vykonanie osobnej inventúry. Vzhľadom na to, že je koniec jedného roka a začiatok ďalšieho; je to ideálny čas na bilancovanie úspechov plnenia predsavzatí z minulého roka. Zamyslite sa nad nasledujúcimi skutočnosťami:

  • Čo som si za uplynulý rok predsavzal urobiť?
  • V čom som urobil pokrok?
  • Kde som nezaznamenal pokrok?

Prirodzene, vaše predsavzatie sa môže zamerať na oblasti, v ktorých chýba pokrok, ale nezabudnite si vychutnať dosiahnutý pokrok a nájsť nejaký malý spôsob, ako ho osláviť. Tieto šťastné pocity sú užitočné! Ak je to možné, pokúste sa ich spojiť s nejakým predmetom alebo slovom súvisiacim s vaším úspechom.

eTip: Na zlepšenie nastavenia vašej mysle vám odporúčame knihu Od pozitívneho myslenia k pozitívnemu životu.

kniha pozitívne myslenie

Pri novom predsavzatí si budete chcieť zachovať optimistickú náladu, takže môžete využiť túto pozitívnu asociáciu s minuloročnými úspechmi, aby ste si pripomenuli tieto dobré pocity, keď sa budete cítiť náročne. Keď začnete premýšľať o zmenách, ktoré chcete zaviesť, nezabudnite urobiť nasledujúce kroky:

  • Zostaňte pozitívne naladení.
  • Snažte sa nerobiť veľké/rýchle zmeny
  • Zmeny by mali byť postupné
  • Stavajte na menších zmenách
  • Nechajte si trochu priestoru na chyby

2. Stanovte si predsavzatie a cieľ, ktorý vás motivuje

Boli by ste prekvapení, ako často si ľudia stanovujú ciele, ktoré nie sú pre nich samotných. Tieto ciele môžu byť nadiktované alebo vynútené manažérom, manželom alebo tlakom rodičov/vrstovníkov. Je síce pekné mať nejakú vonkajšiu podporu, ale ak nezdieľate rovnakú vášeň, predsavzatie má malú šancu na úspech a mohlo by byť dokonca mŕtve hneď pri príchode.

Aby ste to dokázali, musíte sa uistiť, že cieľ, ktorý ste si stanovili, je dôležitý len a len pre vás a že jeho dosiahnutie má pre vás hodnotu alebo prínos. Práve tieto dve veci vám poskytnú dôvod a ochotu konať. To sa tiež nazýva motivácia! Je teda isté, ak sa vaše predsavzatia zhodujú s:

  • Vašimi cieľmi
  • Osobnými prioritami
  • Snami
  • Tajnými túžbami

Nielenže by ste sa mali prispôsobiť svojim najvnútornejším túžbam, ale mali by ste sa tiež uistiť, že predsavzatia sú v súlade s vašimi hlavnými prioritami. To povedie k postoju “musím urobiť”. Ak sú vaše ciele zamerané na kariéru, napríklad zlepšenie zručností v programe Excel, vytvorenie vlastného plánu profesionálneho rozvoja je skvelý spôsob, ako si udržať motiváciu na ceste k cieľu.

eTip: Ak je vašim predsavzatím spraviť niečo so svojim telom a neviete sa naštartovať, určite vyskúšajte online video programy Supershape.

ako schudnúť 2023

3. Obmedzte predsavzatia na zvládnuteľné množstvo

Častou chybou pri stanovovaní predsavzatí je, že ich máte príliš veľa a príliš sa rozťahujete. Všetci sa chceme naučiť 25 rôznych jazykov, 15 nových pracovných zručností a odstrániť 5 zlozvykov, ale nie sme superhrdinovia. Máme len toľko pozornosti, koľko môžeme venovať sebazdokonaľovaniu, takže mať príliš veľa predsavzatí je“ skvelý“ spôsob, ako nedosiahnuť množstvo cieľov, ktoré ste si stanovili.

Preto by ste si mali vytvoriť krátky zoznam predsavzatí, ktoré v nadchádzajúcom roku zvládnete. Poznať tento krátky zoznam priorít je tá ťažšia časť. Kľúčom k úspechu je tu pochopenie toho, ako si stanoviť priority. Tu je cvičenie, ktoré vám pomôže zistiť, čo je vo vašom živote najdôležitejšie. Všetko, čo potrebujete, je poznámkový blok, pero a stena.

  1. Napíšte na lístoček všetko, čo chcete dosiahnuť na účely sebazdokonaľovania.
  2. Každý lístok dostane len jednu diskrétnu taktiku
  3. Každý lístok umiestnite na stenu
  4. Vybláznite sa – použite čo najviac lístkov
  5. Zoskupte podobné lístky
  6. Témy, ktoré vás veľmi zaujímajú, umiestnite na vrch steny
  7. Témy, pri ktorých sa cítite “ehmmm”, umiestnite na spodnú časť steny
  8. Strávte veľa času premýšľaním o poradí prvých 3-5 lístkov (skupín)

Ako možno tušíte, č. 8 je časovo najnáročnejšie, pretože určí, aké predsavzatia si tento rok dáte. Posledným kúskom skladačky je tu poznanie svojich obmedzení a osobnej šírky pásma. S týmto vedomím by ste sa mali zamerať na svoje hlavné priority a zároveň vyvážiť, koľko pozornosti môžete úprimne venovať jednotlivým predsavzatiam. Záverečná myšlienka: Je lepšie zvládnuť jedno predsavzatie dobre ako viac predsavzatí zle.

4. Buďte konkrétni

Keď ide o stanovenie predsavzatí, je ľahké stanoviť si zlé ciele, ktoré by mohli viesť k ich zlému plneniu. Našťastie, rámec stanovenia cieľov SMART vám môže pomôcť vytvoriť lepšie ciele.

Ciele SMART sú:

  • Konkrétne – vyjadrite predsavzatie čo najjasnejšie. Napríklad prestať fajčiť je lepšie ako byť zdravý. Hoci “byť zdravý” je skvelé, táto formulácia sa dá interpretovať mnohými spôsobmi. 
  • Merateľné – Ak je to možné, kvantifikujte svoje predsavzatie, napr. schudnem 10 % svojej telesnej hmotnosti.
  • Dosiahnuteľný – Vyberte si cieľ v rámci možností, ale zároveň náročný. Získať tento rok 100 priateľov by bolo úžasné, ale pravdepodobne dosť ťažké. Na druhej strane, získať 10 nových priateľov je uskutočniteľné.
  • Relevantný – Udržujte ho v súlade so svojimi prioritami a cieľmi. Pozri časť o motivácii vyššie!
  • Časovo citlivé – Stanovte si časový rámec, v ktorom chcete cieľ dosiahnuť. Termín vám dodá naliehavosť a poskytne čas, kedy môžete osláviť svoj úspech.

5. Napíšte si svoje ciele

Hoci je skvelé mať ciele, je veľmi dôležité ich nejakým spôsobom zdokumentovať. Tu je šesť dôvodov, prečo si svoje ciele zapísať:

  1. Ľahko sa na ne zabúda. Hoci sa to môže zdať hlúpe, sme ľudia a je ľudské byť ľahko roztržitý a zabúdať.
  2. Spísanie vašich predsavzatí vám pomôže ujasniť si, čo chcete dosiahnuť. Núti vás to robiť rozhodnutia a byť presný vo svojich slovách.
  3. Písanie vytvára zámer, ale na dosiahnutie vášho predsavzatia je potrebné konať. Písomný záznam vašich cieľov je neustálou pripomienkou, aby ste konali.
  4. Písomné ciele môžu pôsobiť ako filter a vodítko pre to, akým príležitostiam sa venovať. V každý deň je potrebné urobiť milión rozhodnutí. V prípade pochybností sa obráťte na ciele, ktoré ste si stanovili, aby vám diktovali cestu vpred.
  5. Zdokumentované ciele vám pomôžu prekonať odpor voči pokroku. Ciele si stanovujeme, aby sme sa posunuli vpred, ale existuje prirodzený odpor voči zmenám. Vaše písomné ciele vás podnietia k napredovaniu, keď narazíte na rýchlostnú prekážku alebo prekážku.
  6. Napokon, písomné ciele vám pripomínajú, ako ďaleko ste sa dostali a čo ste dosiahli. Je to príjemný pocit, keď sa na konci budúceho roka pozriete späť a viete, že vaše predsavzatie sa splnilo. Je to dôvod otvoriť fľašu šampanského a oslavovať.
novoročné predsavzatie 2023

Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete zdokumentovať svoje predsavzatia na rok 2023:

  • Napíšte si ich do denníka
  • Napíšte si e-mail
  • Uložiť do Evernote alebo iného nástroja na zaznamenávanie poznámok
  • Vytlačiť a prilepiť na stenu

6. Zdieľajte svoje predsavzatia s ostatnými

“Ak v lese spadne strom a nikto nie je nablízku, aby ho počul, vydá zvuk?” Je skvelé dať si predsavzatie pre seba a možno si ho aj zapísať, ale ak o ňom nevie nikto iný, ľahko sa naň zabudne alebo sa dokonca ignoruje. A keď ho nedosiahnete, nikto si to nevšimne a nikoho to nebude zaujímať.

Na druhej strane, vaši kolegovia, ktorí sa rozhodli o svojom cieli niekomu povedať, cítia niečo iné. Teraz, keď svoj cieľ zverejnili, cítia povinnosť a zodpovednosť. V podstate, ak to nedotiahnu do konca, všetkých sklamú. Nech to znie akokoľvek šialene, tento pocit viny je často silnejší ako vlastná motivácia. Výsledkom je, že keď sa vám to podarí, ľudia, s ktorými ste sa o to podelili, budú oslavovať s vami!

Ak chcete zdieľanie cieľov posunúť na vyššiu úroveň, môžete zorganizovať mastermind skupinu. Mastermind skupina je súbor vysoko motivovaných ľudí, ktorí majú spoločný cieľ a chcú sa navzájom povzbudzovať a pomáhať si v zlepšovaní.

Ako na to:

  • Nájdite si spriaznené duše s podobnými cieľmi
  • Pravidelne sa stretávajte (týždenne alebo mesačne v závislosti od úrovne odhodlania).
  • Zdieľajte neúspechy a pokroky
  • Zostaňte motivovaní!

Ak nemáte čas alebo chuť urobiť vyššie uvedené, iný spôsob, ako dosiahnuť rovnaký výsledok, je uverejniť príspevok na Facebooku, v ktorom oznámite svoje zámery všetkým svojim priateľom. Môžete sa staviť, že ľudia vás budú povzbudzovať a pýtať sa na vaše pokroky v priebehu roka!

7. Automatizujte, ak je to možné

Jeden steh v čase zachráni deväť. Dobrou správou je, že pravdepodobne máte vo vrecku technológiu, ktorá vám môže pomôcť dodržať vaše predsavzatie – automatizáciu v podobe aplikácií na pripomínanie.

V súčasnosti existuje milión rôznych aplikácií a služieb, ktoré vám pomôžu dodržiavať vaše predsavzatia. Tieto bezplatné nástroje vám môžu pomôcť zabezpečiť neustále pripomínanie:

  • Kalendár Google: Kalendár: Nastavte si opakujúce sa stretnutia viazané na vaše predsavzatie, t. j. plánovanie tréningov v posilňovni.
    • Pripomienky (v systéme iOS): Nastavte si časové upozornenia na úlohy.
    • Boomerang pre Gmail: Naplánujte si e-maily s pripomienkami (Freemium).

8. Pravidelne kontrolujte svoje predsavzatia

Priznajme si, že ak na svoje predsavzatie pravidelne nemyslíte, nebudete ho dodržiavať. Dôležitou súčasťou realizácie vášho cieľa je teda pravidelné prehodnocovanie. Toto preskúmanie by malo byť minimálne raz za mesiac, ale čím častejšie, tým lepšie.

Tu je jeden zo spôsobov, ako zaradiť revíziu cieľov do svojej rutiny.

  1. Naplánujte si mesačné “celkové” preskúmanie plnenia cieľov počas prvého týždňa každého mesiaca. Bude slúžiť ako plánovacia schôdzka, na ktorej rozdelíte menšie úlohy a ciele do rôznych týždňov v priebehu mesiaca.
  2. Urobte týždennú kontrolu, aby ste skontrolovali pokrok v plnení mesačného cieľa.
  3. Nastavte si dennú pripomienku pre menšie úlohy súvisiace s riešením.

Môže sa zdať trochu bláznivé myslieť na svoje predsavzatie každý deň, ale práve tieto menšie postupné kroky vedú k obrovským zmenám v priebehu jedného roka.

najčastejšie novoročné predsavzatia

9. Ak z cesty vypadnete, rýchlo sa na ňu vráťte

Rím nebol postavený za jeden deň. Zistili sme, že bude trvať určitý čas, kým sa vaše predsavzatie stane skutočnosťou, a vieme, že zmena je ťažká. V skutočnosti sme už zistili, že by sme si mali nechať určitý priestor na chyby a neúspechy.

Majte na pamäti nasledujúce myšlienky:

  • Vynechanie priebežnej úlohy neznamená úplné zlyhanie
    • Nesplnenie cieľa o 10 % alebo dokonca o 80 % nie je úplným zlyhaním
    • Neskoré dokončenie úlohy nie je úplným zlyhaním
    • Chvíľka slabosti je z celkového hľadiska bezvýznamná

Neúspechy sa môžu vyskytnúť, ale pokiaľ ich správne zvládnete, neovplyvnia veľký cieľ. Kľúčom je za každú cenu sa vyhnúť porazeneckému postoju, t. j. “No, raz som to pokazil, prečo by som sa o to mal ešte pokúšať.” A ak dôjde k neúspechu, je dôležité pochopiť, čo k nemu viedlo a ako sa môžete podobnej situácii v budúcnosti vyhnúť, t. j. “Ak budem po práci hrať videohry, nepôjdem do posilňovne. Jednoducho teda nehrajte videohry po práci!” Keď už raz urobíte chybu, priznajte si ju a prejdite na ďalšiu vec. Ak ste napríklad vynechali študijné stretnutie, napravte to zajtra a pokračujte ďalej. Niekoľko malých chýb by nemalo pokaziť vaše predsavzatie na celý rok! Dúfame, že vám tieto kroky pomôžu dodržať vaše predsavzatia a rok 2023 sa stane vaším najlepším rokom. Ak stále hľadáte nápady na predsavzatia alebo je vaším predsavzatím naučiť sa novú zručnosť či postúpiť v kariére, začnite na svojich cieľoch pracovať už dnes.

4.8/5 - (5 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *