Paulo Coelho – Alchymista. Recenzia na knihu

Paulo Coelho napísal román Alchymista v roku 1988. Alchymista patrí medzi  jeho najznámejšie romány. Kniha je preložená až v 65-tich svetových jazykoch a po celkom svete sa predalo viac než 10 miliónov výtlačkov. Patrí k najpredávanejším brazílskym románom. Príbeh je o pastierskom chlapcovi zo Španielska, ktorý sa volá Santiago. Stále sa mu sníva ten istý sen o pokladoch, ktoré ležia v egyptských pyramídach.

Najlepšie cena

Po stretnutí so starým kráľom, ktorý mu ponúka čarovné kamene a rady, sa vydáva na cestu za svojim snom. Santiago prechádza cez Stredozemné more a Saharu, aby našiel svoje poklady v Egypte a tiež naplnil svoju osobnú legendu, ktorá je jeho životným cieľom. Kniha podrobne opisuje jeho cestu a rôzne stretnutia, ktoré zažíva. Počas cesty sa Santiago stretáva s mnohými novými ľuďmi a s množstvom ťažkostí, ktoré mu v konečnom dôsledku pomáhajú učiť sa a rásť. Nájde poklady v egyptských pyramídach?

Napriek mnohým ťažkostiam pokračuje v ceste za svojím snom a snaží sa naplniť svoj príbeh. Počas cesty stretol napríklad sklenára, u ktorého pracuje aby si trochu zarobil, alebo Fatimu, dievča z púštnej oázy. Dokonca sa stretne aj s bájnym Alchymistom, ktorý ho naučí ako počúvať svoje srdce a riadiť sa ním.  A to je oveľa väčší poklad, než diamanty alebo zlato.

Kniha Alchymista je naozaj veľmi príjemné čítanie, ktoré môže človeka chytiť za srdce. Plusové body knihe pridáva aj prostredie, ktoré sa neustále mení, je veľmi dynamické a exotické. Čitateľ tak dostáva mnoho rôznych podnetov. Príbeh je opradený zároveň akýmsi tajomnom.

Čítanie tejto knihy ma vždy vráti na správnu cestu k dosiahnutiu snov, ktoré som si odložila. Vždy sa snažíme robiť to, čo od nás každý očakáva, ako je kariéra, ktorú nemáte radi, len preto, že to robia všetci. Spoznávanie vlastnej osobnosti, schopnosť rozprávať sa so stromami, oblohou, časticami vzduchu a so svojím srdcom, cítiť hlbšie duchovné spojenie so všetkým, čo je okolo mňa, cítiť Boha vo mne a nebáť sa zlyhania alebo čeliť výzvam sú len niektoré z mála vecí, ktoré mi táto kniha dala.

Najlepšie knihy od Paulo Coelho

Kniha však nemusí zaujať čitateľov, ktorí neobľubujú rôzne motivačné citáty. Možno sa to zdá ako hlúpa pripomienka, ale kniha je naozaj popretkávaná rôznymi „múdrosťami“, ktoré pôsobia miestami celkom ako klišé. Ak takéto výroky neviete vyslovene vystáť, tak sa radšej Alchymistovi vyhnite. Môžem vás však povzbudiť, kniha je celkom krátka, takže ak sa ju rozhodnete prečítať kvôli všeobecnému prehľadu, alebo je tak zo zvedavosti, tak vám veľa času nezaberie.

Alchymista je fantastická kniha a jej rozprávanie je krásne. Výber slov je dokonalý, plný múdrosti a filozofie. Príbeh je veľmi očarujúci a srší optimizmom, ktorý je podľa mňa v našich životoch veľmi dôležitý. Kniha ukazuje, že cesta za svojim osudom je rovnako dôležitá ako osud sám. Páči sa mi, ako kniha prostredníctvom príbehu obyčajného chlapca zdôrazňuje dôležitosť viery, nádeje a spirituality. Myslím, že táto kniha osloví každého, pretože všetci máme sny a niekedy len chceme, aby nám niekto povedal, že sa môžu splniť. Celkovo je „Alchymista“ veľmi vzrušujúci fiktívny román a zaslúži si priestor na poličke každého čitateľa. Za seba musím povedať, že túto knihu odPaulo Coelho mám naozaj rada a považujem ju za jednu z mojich najviac obľúbených.

Najlepšie cena
4.9/5 - (12 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *