Rady ako sa zbaviť vínnych mušiek úplne jednoducho!

ako sa zbaviť vínnych mušiek

Invázia otravných vínnych mušiek nepoteší naozaj nikoho. V závislosti od toho, kde žijete, sa to deje každú jar a niekedy to trvá až do jesenných mesiacov. Tento nepríjemný, otravný a niekedy aj nepríjemný problém trápi domácnosti už desaťročia. Túto inváziu môžete zastaviť niekoľkými spôsobmi. Aby ste dozvedeli, ako s problémom bojovať, je najprv dôležité pochopiť, ako sa začína a prečo sa šíri. Aj keď máte len päť minút, existuje riešenie, ako sa ovocných mušiek rýchlo zbaviť. Máme pre vás niekoľko overených tipov ako sa zbaviť vínnych mušiek.

Odkiaľ sa berú ovocné mušky?

Všimli ste si niekedy, že vínne (poznáme aj pod názvom octomilky alebo ovocné) mušky akoby sa objavili zo dňa na deň? Nie ste sami. Tento drobný hmyz sa do domácností dostáva skryto vo vajíčkach a larvách, ktoré sú už na šupke ovocia, ktoré kupujeme v obchode s potravinami. Z toho vyplýva, že prvou obranou proti invázii otravných vínnych mušiek je investovať do kvalitného, úplne prírodného čistiaceho prostriedku na potraviny a umyť všetko ovocie a zeleninu, ktoré si prinesiete domov.

Je veľmi dôležité, aby ste sa zamerali na všetko, čo skončí v miske na kuchynskej linke. Áno, dokonca aj na utieranie banánov vlhkou mydlovou handrou. Vedeli ste, že banány sú jedným z najväčších liahní ovocných mušiek?

Ako sa nadobro zbaviť vínnych mušiek

Najprv sa uistite, že máte do činenia s ovocnými muškami, a nie s iným lietajúcim hmyzom, ako sú napríklad odtokové mušky. Vínne mušky majú zvyčajne žltú farbu a roja sa na prezretom ovocí, ako sú banány alebo broskyne.

  • Skôr ako začnete, zhodnoťte svoj priestor a pustite sa do upratovania. Pamätajte, prevencia je najdôležitejšia. Vínne mušky neznášajú čisté povrchy, preto odstráňte všetok neporiadok a utrite pracovné dosky aj drez. Verte nám. Ak tento krok vynecháte, boj s muškami určite prehráte.
  • Vyhoďte príliš zrelé alebo hnijúce produkty. Skontrolujte všetko ovocie a zeleninu, či nie sú zhnité, pokazené alebo príliš zrelé. Zlikvidujte všetky pochybné kusy, aby ste zabránili samičkám ovocných mušiek klásť na tieto povrchy vajíčka.
  • Pravidelne vynášajte odpadky. Môže sa to zdať ako samozrejmosť, ale čistý dom je dom bez škodcov. Vynášanie odpadu zabráni tomu, aby sa v ňom zdržiavali chrobáky.
  • Vyčistite odtok. Udržujte odtok z umývadla bez čiastočiek jedla a zvyškov, ako najlepšie viete.

Domáce rady na boj proti ovocným muškám

Všetci vieme, že keď sa v kuchyni objavia ovocné mušky, je takmer nemožné sa ich zbaviť. Je to jedna z najviac frustrujúcich častí teplej sezóny. Našťastie nie sú ani tak inteligentné, ako otravné. Vyskúšajte babské rady a jeden z našich tipov v boji proti vínnym muškám.

Jablčný ocot a pasca z plastovej fólie

Pri tejto pasci na ovocné mušky typu “urob si sám” je sladký jablčný ocot (ACV) účinnejší ako biely ocot. Vôni octu neodolajú a keď sa dostanú dovnútra, nebudú môcť odísť! Ak chcete mať ešte väčšiu šancu na úspech, vyrobte niekoľko týchto pascí a rozmiestnite ich po kuchyni. Tu je návod, ako to urobiť sami:

  • Do pohára nalejte trochu ACV.
  • Otvor zakryte plastovou fóliou a zaistite gumičkou.
  • Urobte niekoľko malých otvorov, ktorými sa octomilky dostanú dovnútra.

Papierový kužeľ, ocot a stará pasca na ovocie

Zápach hnijúcich produktov pomôže nalákať ovocné mušky do zmesi, ale kužeľová časť tejto pasce na ovocné mušky im sťaží dostať sa von. Tu je návod, ako si to môžete urobiť sami:

  • Do nádoby dajte trochu octu a kúsok veľmi zrelého ovocia.
  • Zrolujte papier do kužeľa a vložte ho do nádoby úzkym otvorom nadol. (Podomácky vyrobený lievik môžete následne recyklovať alebo kompostovať.)
pasca na vínne mušky

Lapač na ocot a mydlo na riad

Ak sa vám zdá, že vínne mušky sú nepriepustné pre vaše plastové fólie alebo papierové kužeľové pasce, skúste pridať tri kvapky tekutého mydla na riad do misky s octom a nechajte ju odkrytú. Mydlo zníži povrchové napätie octu, takže muchy sa potopia a utopia.

Stará vínna alebo pivná pasca na vínne mušky

Podobne ako ocot, aj ovocné mušky milujú vôňu vína. Skúste nechať vonku otvorenú fľašu s trochou zvyšnej tekutiny – tenké hrdlo udrží muchy v pasci. Na prilákanie ovocných mušiek do pasce pre domácich majstrov odporúčame použiť staršie pivo. Pre istejší úspech pridajte do oboch pár kvapiek mydla na riad.

Bielidlo proti vínnym muškám

Ak ste si všimli ovocné mušky v odtoku, možno hľadáte okamžité riešenie – napríklad vyliatie bielidla do odtoku. Odborníci však tvrdia, že to nie je najúčinnejšie riešenie. Takýto postup síce môže zničiť niektoré larvy, ale nezabije dostatok vajíčok alebo lariev na odstránenie problému. Je to preto, že bielidlo prechádza odtokom príliš rýchlo na to, aby vykonalo dôkladnú prácu.

Zmiznú vínne mušky bez zásahu?

Ovocné mušky majú krátku životnosť, približne dva týždne. Pokiaľ bude zamorenie pokračovať, budete ich mať každý deň viac a viac. Avšak nezúfajte, octomilky sa objavujú v lete, ale po ochladení sa ich populácia zníži. Keďže môžu prenášať baktérie, je najlepšie sa ich zbaviť, ale ak všetko ostatné zlyhá, môžete ich prečkať.

Vínne mušky budú do istej miery problémom vždy. Kým budú teplé letá a ľudia budú radi konzumovať ovocie a iné potraviny s vysokým obsahom cukru, boj o to, aby sa vám ovocné mušky nedostali do života, bude pokračovať. Naše spomínané jednoduché tipy vám však pomôžu uistiť sa, že ste na víťaznej strane a že váš domov nebude v teplých mesiacoch premnožený nepríjemnými muškami.

4.9/5 - (7 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Domácnosť. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.