Servis, ktorému by ste mali svoje auto podrobiť ešte pred odchodom na dovolenku

Máte komplikovaný plán cesty na dovolenku autom za sebou? Potom je čas prekontrolovať, v akom stave je vozidlo, ktoré vás do cieľovej destinácie včas, pohodlne a v bezpečí dovezie. Nakoľko je jeho výkon ovplyvnený množstvom dôležitých súčiastok a dielov, je potrebné ich dobre a všetky skontrolovať.

A aby sme vám to uľahčili, zostavili sme stručný zoznam kontrol, ktorým by ste mali svoje auto podrobiť ešte pred odchodom na príjemnú dovolenku do Talianska.

Hladiny plnenia

Rozhodli ste sa na tohtoročnú dovolenku cestovať autom? Ak máte zákonom stanovené povinné kontroly auta a servis za sebou, treba pred dlhou a nielen pre vás, ale aj auto náročnou cestou skontrolovať jeho najdôležitejšie autodiely.

A začať by ste mohli hladinami dôležitých tekutín. Skontrolujte motorový olej, chladiacu kvapalinu, brzdovú kvapalinu, posilňovač riadenia a hladiny tekutiny do ostrekovačov. Väčšina z nich sa nachádza pod kapotou auta a musia byť tej najvyššej kvality.

Skontrolujte profil a tlak pneumatík

Pred odchodom na dovolenku by ste si určite mali skontrolovať aj tlak v pneumatikách a ich dezén. Ak nie sú tieto parametre v poriadku, vaša bezpečnosť na dlhých cestách môže byť ohrozená! Rovnako ako kvalitné tlmiče zaisťujú vašej ceste na nerovnej vozovke maximálny komfort. Aj v stopercentnom stave pneumatiky sa starajú o bezpečnú a pohodlnú jazdu.

Ak sa ako prvé rozhodnete preveriť dezén, tu je kontrola vizuálna a hmatová. Pneumatiky by nemali byť hladké, ale mať zachovaný špecifický profil, ktorého hĺbka musí byť minimálne 1,6 mm. Skontrolujte aj vnútornú stranu pneumatík, aby ste sa uistili, že nie sú zdeformované alebo nerovnomerne opotrebované, čo naznačuje zlé vyváženie alebo zarovnanie.

Tlak v pneumatikách by sa mal podľa odborníkov kontrolovať aspoň raz za mesiac, pred dlhšími cestami je to vaša povinnosť. Zvyčajný tlak v pneumatikách je od 1,8 do 3 barov, závisí samozrejme od konkrétneho typu vozidla a jeho zaťaženia. Odporúčaný tlak pneumatík na vaše auto by ste mali mať uvedený v servisnej knižke alebo vnútornej strane niektorých dverí vozidla. Dôležité tiež je, že tlak v pneumatikách sa kontroluje za studena, teda nie hneď po jazde.

V akom stave sú lišty stieračov?

Medzi ďalšie dôležité kroky, ktoré treba pri kontrole vášho auta pred jeho odchodom na dovolenku urobiť, je revízia stieračov.

V lete aj v zime je dobrá viditeľnosť samozrejmosťou za každého počasia. Preto by mali byť stierače v poriadku. Ako ale zistíte, že tomu tak nie je? Indikátorom opotrebenia môže byť jazýček, ktorý zvyčajne zožltne. Opotrebované stierače tiež zanechávajú na čelnom skle šmuhy a čierne čiary. Jednoducho povedané, sklo nedokážu zbaviť nečistôt ako tie nové. Ak je tomu tak aj pri vašom vozidle, je najvyšší čas na ich výmenu.

Svetlá svietia?

Neosvetlené vozidlo je na vozovke ako časovaná „bomba“. Zároveň nedostatočným a nekvalitným osvetlením auta porušujete zákon, čo sa môže skončiť nemalou pokutou. Aby vás preto na dlhej ceste neprekvapila nepríjemná kolízia alebo mastná pokuta, určite si dobre preverte všetky osvetlenia.

Parkovacie, stretávacie, diaľkové, hmlové, brzdové a cúvacie svetlá musia byť plne funkčné. Ak vám niektoré z nich predsa len na dlhej ceste vypovie, poistite sa zásobami, ktoré si urobíte cenovo výhodným nákupom v dobrom obchode. Tie zahraničné môžu mať sumy za rôzne autodiely oveľa vyššie. Skontrolujte tiež klimatizáciu a dobre si overte, v akom stave máte povinné aj doplnkové poistenie auta.

5/5 - (2 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii PR článok. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *