5 dobrých tipov na dokonalú letnú dovolenku v horách

letná dovolenka

Napriek tomu, že je zima mrazivá a chladná, ani horúce lúče slnka vám nič nehovoria? Nedokážete si na rozpálenej pláži odpočinúť a užívať relax pod holým nebom, takže plánovanie letnej dovolenky v exotike nie je predmetom vášho záujmu? Potom máme pre vás ideálne riešenie v podobe dovolenky na horách. U nás máte na tento druh relaxu ideálne podmienky, krásne prostredie a zároveň ušetríte peniaze a čas, pretože cesta vám zaberie niekoľko minút.

Aby však bol váš útek na letnú dovolenku bezproblémový a všetko dopadlo presne podľa vašich predstáv, je dobré sa správne pripraviť a vedieť, do čoho idete. Pevne veríme, že náš zoznam vám v tom pomôže a prípravu na dovolenku uľahčí.

Dohodnite sa na cieli a výbere dobrého ubytovania

Už viete, ktorú vysokohorskú destináciu si vyberiete za cieľ svojho relaxu? Ak nie, dobre a spolu s ostatnými účastníkmi dovolenky si všetko dohodnite. Cieľová destinácia a jej charakter bude výrazným spôsobom ovplyvňovať vašu pohodu, preto je dobré si všetko detailne premyslieť.

Zvážte pritom potreby a záujmy jednotlivých členov rodiny a následne nájdite rezort, ktorý dokáže svojimi službami a prostredím pokryť širokú škálu vašich požiadaviek. Aj keď ho mnohí považujú za prechodné miesto, kde sa počas dovolenky len dobre vyspia, aj správne zvolené komfortné ubytovanie v Tatrách dokáže váš relax ovplyvniť.

Vyplňte si čas zaujímavými aktivitami

Dovolenka v horách je od tej pri mori odlišná najmä v teréne, v ktorom nemusí byť vždy tak veľa príležitostí na pasívny odpočinok. Naopak, špecifický a často náročný terén vysokohorského prostredia môže dať vášmu organizmu poriadne zabrať. O to viac, ak sa vyberiete do neznámej časti, o ktorej nič neviete.

Ak si ale dopredu naplánujete nielen výber ubytovania, ale aj tých najkrajších letných túr v Tatrách, aj aktívny odpočinok vám môže priniesť potrebné psychické či fyzické odreagovanie.

Medzi obľúbené horské aktivity však patrí nielen pešia turistika, ale aj rafting na divokej vode, jazda na horskom bicykli a cestná cyklistika, vyhliadkové jazdy alebo historické výlety. Aby toho na vás nebolo ale naraz veľa, je vždy lepšie, ak si to dopredu naplánujete!

Zbaľte si to najnutnejšie

Bez ohľadu na to, ktorú horskú destináciu navštívite, existuje niekoľko vecí, ktoré by ste nemali nechať doma. Ide o doplnky, ktoré vám pomôžu, aby vaša cesta prebehla hladko a aby boli všetci spokojní. Zároveň sú takéto veci dostatočne malé na to, aby sa dali zbaliť do kufra. Určite si zo širokého zoznamu nezabudnite:

Pripravte sa na nadmorskú výšku

Vysokohorská dovolenka je charakteristická nielen svojím krásnym a zdravým prostredím bez zásahu ľudí, ale aj svojou špecifickou nadmorskou výškou. Tá môže byť pre vás nevýhodná z toho dôvodu, že vplýva na ľudský organizmus. Zmeny tlakov a výšok sa ale dajú bez problémov zvládnuť.

Od začiatku cesty pite veľa vody. Cestovanie môže byť vo všeobecnosti dehydratujúce, preto vypite tri až štyri litre vody denne. Ak sa plánujete zúčastniť aktivít, ako je pešia turistika alebo cyklistika, zarezervujte si ich od tretieho dňa vašej cesty, pretože práve v tomto momente budete najlepšie aklimatizovaní.

Vo vyššie položených oblastiach je tiež medzi slnkom a zemou redší a chladnejší vzduch. Aj na dovolenku v horách si preto vezmite opaľovací krém, oblečenie zložené z vrstiev a slnečné okuliare.

Využite výhody svojej kuchyne

Aj keď je v horských destináciách veľa úžasných reštaurácií, najmä počas sezóny môžu byť preplnené. Aby ste preto nemuseli hladovať, vyberte si pobyt so stravou, prípadne ubytovanie s kuchynkou, kde si môžete kedykoľvek pripraviť to, na čo máte vy a vaša rodina chuť a dovolenka bude ešte príjemnejšia.

Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *