Cystoskopia: Spôsob kontroly abnormálnych oblastí, ktoré môžu predstavovať riziko

Cystoskopia

Vyhnúť sa nepríjemným ochoreniam prevenciou v podobe pravidelnej kontroly je asi najjednoduchšie riešenie. Mnohé ochorenia sú ale v tele pred naším zrakom skryté a dokonca spočiatku ani nebolia, takže o ich postupnom rozvoji ani len netušíme. Navštíviť odborného lekára, ktorý na základe svojich skúseností, praxe, vzdelania a využívania profesionálnej techniky dokáže identifikovať aj skryté hrozby, je vždy preto najlepšie riešenie. Platí to aj v prípade cystoskopie, o ktorej si niečo povieme.

Ide o odborný lekársky postup, ktorý poskytuje detailný pohľad na vnútro močového mechúra a močovej trubice. Cystoskopia je spôsob analýzy, ktorý môže pomôcť pri diagnostike určitých problémov s močovým mechúrom alebo močovými cestami, od častých infekcií močových ciest až po rakovinu močového mechúra.

Ak máte ale strach prekročiť prah svojich nových dverí pre obavy z bolestivého a nepríjemného vyšetrenia, máme pre vás informácie, o čom proces cystoskopie vlastne je.

Prečo a kedy vám môže váš lekár odporučiť cystoskopiu?

Ak máte problémy s močením, no nepoznáte príčinu a nič vás ani nebolí, cystoskopia je spôsob, vďaka ktorému je možné pravú príčinu symptómov odhaliť. Odborná cystoskopia sa teda používa na liečbu problémov s upchatím močovej trubice, ktoré narúša tok moču. Medzi ďalšie dôvody, prečo sa cystoskopia odborníkom odporúča, však patria aj:

  • Opakujúce sa močové príznaky alebo infekcie.
  • Na diagnostiku príčiny častých infekcií močových ciest.

Cystoskopia môže byť tiež schopná identifikovať príčinu nasledujúcich príznakov močenia:

  • Krv v moči.
  • Časté močenie (močenie osem alebo viackrát denne).
  • Neúmyselné močenie alebo strata moču (inkontinencia moču).
  • Bolesť/pálenie pri močení.
  • Ťažkosti so začatím alebo dokončením močenia.
  • Naliehavá potreba močiť.
  • Ťažkosti s vyprázdňovaním močového mechúra.
  • Kontrola abnormálnych oblastí v močovom mechúre alebo močovej trubici, ktoré môžu naznačovať rakovinu.

Nepodceňuje návštevy urológa

Počas cystoskopie lekár skontroluje všetky abnormálne oblasti, ktoré by mohli naznačovať viac či menej závažný problém. Takýmto na slovo vzatým odborníkom je väčšinou kvalitný urológ, ktorý dokáže na základe svojich vedomostí, praxe a moderných prístrojov vaše telo dôkladne skontrolovať, odhaliť problém a nájsť ideálne riešenie na jeho odstránenie. Ak preto u seba pozorujete možné problémy pri močení, určite si čas na návštevu tohto lekára nájdite. Pomocou bezbolestnej cystoskopie alebo iných odborných postupov môže dať vaše telo veľmi rýchlo do poriadku.

Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *