7 tipov na bezpečnosť detí počas leta

Leto je pre asi všetky deti najobľúbenejším ročným období a to z dobrého dôvodu. Dlhé letné dni poskytujú očakávanú prestávku od školských povinností. Zároveň sú plné rôznych aktivít, cez plávanie, zábavu v prírode, stanovanie, až po cestovanie.

Na druhej strane je s tým všetkým spojené riziko vzniku rôznych chorôb súvisiacich s teplom, spálenia od slnka, dehydratácie či utopenia.

Či si už vaše deti plnými dúškami užívajú letné radosti doma, na cestách alebo v kempe (užitočné tipy a rady, čo všetko potrebujete na stanovanie si môžete prečítať tu), zdieľajte nasledujúce bezpečnostné rady s členmi vašej rodiny, aby ste ich udržali v bezpečí, zdravé a po celý čas s úsmevom na tvári.

Kúpanie a voda

Dávajte pozor, aby ste zabránili utopeniu. Aktívne dohliadajte na deti, vždy keď ste vo vode alebo v jej blízkosti. Nezáleží na tom, či máte na záhrade bazén alebo ste na letnom kúpalisku. V prípade vlastného bazéna, nezabudnite na jeho pravidelnú údržbu, aby bol zdravotne bezpečný nielen pre vaše deti, ale aj pre vás. Ak potrebujete poradiť, aký typ filtrácie zvoliť, poradíme vám tu.

Taktiež, ak už aj vaše dieťa dokáže plávať samostatne bez nafukovacieho kolesa, stále je zodpovednosť na vašich pleciach. Stačí malá, niekoľko sekundová nepozornosť a môže dôjsť k nešťastiu. Preto je potrebné byť stále v strehu.

Uistite sa, že máte správne vybavenie na ochranu bazéna. Jeho bezpečnosť začína skôr, ako sa vaše dieťa dostane do vody. Pokiaľ sa bazén alebo vírivka nepoužíva, nezabudnite ich zabezpečiť krycou plachtou a posuvné rebríky skladovať mimo dosahu detí.

Sledujte známky vyčerpania od tepla

Prípady úpalu počas horúcich mesiacov môžu byť u detí život ohrozujúce. Pred úpalom deti prejavujú miernejšie príznaky, ako sú kŕče a vyčerpanie. Pri hraní priamo pod slnkom zaistite, aby si deti urobili prestávku na občerstvenie, aby sa napili. Vhodné je, aby mali na sebe ľahké oblečenie a prikrývku hlavy.

Skontrolujte bezpečnosť vášho auta

Nikdy nenechávajte dieťa v aute bez dozoru. Teplota v aute veľmi rýchlo stúpa. Zaveďte rutinnú kontrolu vozidla pred zamknutím.

Dbajte na správny výber autosedačky podľa veku vášho dieťaťa.

Pred rodinnou dovolenkou sa uistite, že je autosedačka vášho dieťaťa správne namontovaná.

Chráňte pokožku pred slnkom

Je potrebné si uvedomiť fakt, že detská pokožka je veľmi citlivá, jemná a poskytuje dieťaťu prirodzenú ochranu len počas prvých piatich minút? Potom už hrozí riziko spálenia. Najškodlivejšie je slnko medzi 10-15 hodinou.

Aby ste nemuseli utekať s vašim dieťaťom k lekárovi so spálenou kožou, majte počas letných dní na pamäti základné zásady správnej slnečnej ochrany.

Keďže opaľovací krém sa musí na pokožke usadiť, nezabudnite svoje deti natierať už doma. Chrániť pokožku dieťaťa môže aj plážové oblečenie, ktoré je vhodné taktiež do bazénov, keďže neprepúšťa slnečné žiarenie, avšak takisto by ste malo byť natreté. U detí, bez rozdielu vo fototype, používajte opaľovacie prípravky s vysokým ochranným faktorom. Určite je potrebné natrieť deti po opaľovaní, aby sa pokožka upokojila a zdravo zregenerovala.

Uštipnutie hmyzom

V teplých mesiacoch sa každý z nás stretáva s pravidelným uštipnutím hmyzom. Na prvý pohľad to neznie tak nebezpečne, avšak záleží na tom, aký druh hmyzu váš uštipol a či bol niečim nakazený. Uštipnutie je obzvlášť nebezpečné, ak to vyvolá alergickú reakciu. Takýto hmyz patrí do skupiny blanokrídlych, on nehryzie, ale vstrekuje pri pichnutí do tela jed. Alergiu spôsobuje predovšetkým jed včiel, ôs, sršňov a čmeliakov.

eTip: na zmiernenie svrbenia detskej pokožky použite upokojujúce pero po uštipnutí.

Ako predchádzať bodnutiu? Používajte siete na okná a sieťky proti hmyzu na kočík. Nepoužívajte priťahujúce vône ako sú parfumy, laky na vlasy či parfumované telové mlieka. Dbajte, aby vaše deti nepobehovali vonku bosé.

Dbajte na dostatočný pitný režim

Horúčavy nie sú ideálne pre starých ľudí a malé deti. Dieťa je oveľa citlivejšie na znížený prísun tekutín ako dospelý človek. Veľmi rýchlo u nich totiž dochádza k dehydratácii. Dôvod je ten, že podiel vody v tele novorodenca tvorí až 80 percent celkovej jeho hmotnosti oproti 60 percentám hmotnosti dospelého človeka.

Ideálny príjem tekutín podľa veku dieťaťa v ml/deň (záleží však aj na jeho váhe):

6 mesiacov                          1000

1 rok                                     1200

2 roky                                   1400

4 roky                                   1600

5-7 rokov                             1600-2000

8 a viac rokov                     2000

Základnými príznakmi dehydratácie u detí sú únava, malátnosť, či bolesť hlavy.

eTip: zabezpečte svojim ratolestiam prenosnú detskú fľašu, aby ste mali vodu stále k dispozícii a zároveň prehľad o tom, koľko vody vypili. Deti sa potešia veselému motívu, vy zase zdravotnej neškodnosti.

Bezpečnosť na bicykli

Ak máte mladšie deti a vozia sa ešte s vami, voľte kvalitné cyklosedačky s nastaviteľnými bezpečnostnými pásmi s uzáverom, aby si ho dieťa nemohlo samo otvoriť.

Ak už majú deti vlastný bicykel, dohliadnite na to, aby nešli bicyklovať v sandáloch alebo dokonca v šľapkách. Prvým pravidlom z pohľadu nevyhnutnej bezpečnosti je nosenie cyklistickej prilby, ktorá dokáže zabrániť vážnym zraneniam hlavy u detí už aj pri páde z malého bicykla.

eTip: detská cyklistická prilba BTWIN – cenovo najdostupnejšia.

  • nízka hmotnosť
  • nastaviteľná veľkosť, ideálna pre deti od 3-10 rokov
  • 6 vetracích otvorov

Samozrejmosťou je aj správne nastavenie bicykla. Sedadlo by malo byť vo vodorovnej polohe a v rovnakej výške ako riadidlá. Je potrebné nastaviť výšku sedadla tak, aby sa vaše dieťa mohlo dotýkať nohou zeme a mierne ohnúť v kolene.

Takisto skontrolujte správne nastavenie a funkčnosť bŕzd a či sú pneumatiky správne nahustené.

eTip: ak sa vyberiete na dlhšiu cyklotúru, je vhodné si so sebou vziať skladnú pumpu a základné cyklistické náradie. Týmto budete pripravený na akýkoľvek prípadný technický problém s vašimi bicyklami. Aby boli deti dobré viditeľné, pomôžu vám reflexné prvky.

4/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *