Deň v živote novorodenca, spanie, dojčenie, kŕmenie, hranie a plač

Zdá sa, že život novorodenca sa točí len okolo pravidelne sa opakujúcich činností, a to sú spánok, jedenie, plač a kakanie. Ale ako sa so svojim dieťaťom navzájom postupne spoznáte a zvyknete na daný režim, váš deň bude tiež zahŕňať veľa maznania a hrania. Všetky deti sú iné, ich spánkové a stravovacie vzorce sa často menia a môže trvať nejaký čas, kým sa z toho stane rutina.

ako sa starať o novorodenca?

Sledujte vaše dieťa, ako sa správa, kedy je unavené a postupne zistíte, ako prejavuje svoje potreby, keď je hladné alebo unavené.

Spanie

Novorodenec väčšinu dňa prespí. Môže to byť až okolo 16 hodín. Každá doba spánku je približne 2 až 3 hodiny. Vaše dieťa sa môže začať budiť aj skôr, preto bude potrebné ho znovu uspať alebo len uistiť, že ste pri ňom.

koľko hodín by mal spať novorodenec?

Nedokáže rozoznať rozdiel medzi spánkom počas dňa a noci. Preto sa pravdepodobne zobudí na kŕmenie v noci 2 až 3 krát. Postupne sa dĺžka spánku bude predlžovať. 6 mesačné dieťa už môže spať vkuse 4 až 5 hodín.

eTip: aby sa vášmu bábätku dobre spalo, odporúčame prístavnú postieľku Cullami, kvôli týmto výhodám:

  • Vďaka kolieskam si ju viete jednoducho preniesť na miesto, kde potrebujete.
  • Od narodenia do 9 kg.
  • Nastaviteľná výška, až 8 stupňov.
  • Polohovanie lôžka.
  • Možnosť posunutia lôžka, vďaka čomu sa dá postieľka prisunúť k veľkej posteli.
  • Odnímateľné bočnice.
prístavná postieľka Cullami

Ak chcete mať svoje dieťa pod kontrolou aj napríklad počas varenia, určite sa vám veľmi zíde detská elektronická pestúnka.

V článku ako vybrať nalepšiu detskú elektronickú pestúnku môžete nájsť všetky užitočné informácie, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní.

Dojčenie a kŕmenie

Či už budete svoje dieťa dojčiť alebo kŕmiť z fľaše, bude potrebovať 6 až 8 kŕmení denne. Materské mlieko je ľahko stráviteľné, takže ak dojčíte, môže byť vaše dieťa častejšie hladné a budete ho musieť kŕmiť možno až 12-krát denne.

dojčenie bábätka

Okrem toho, že dieťaťu dávate dôležitú výživu, ktorú potrebujú na rast, je kŕmenie novorodenca skvelým spôsobom, ako sa trochu zabaviť a užiť si najkrajšie chvíle v živote.

Podporiť dojčenie a doplniť nevyhnutne potrebné živiny vám pomôžu BIO čaje a Nutrimama Profutura cereálne tyčinky. Netreba zabúdať na vyváženú stravu a vyvarovať sa potravín vyvolávajúcich nafukovanie.

Maznanie a hranie

Veľmi dôležité pre rast a rozvoj vášho dieťaťa je vytvorenie si času na maznanie a hranie ako súčasť vašich každodenných aktivít. Kľúčom je komunikovať s novorodencom, čo zahŕňa:

Usmievanie a rozprávanie

Očný kontakt

Spievanie detských riekaniek

Vydávanie rôznych zvukov – môžete si pomôcť dojčenským kolotočom nad postieľkou, ktorý prehráva upokojujúce uspávanky.

kolotoč nad posteľku

Čítanie alebo rozprávanie príbehu

Mimika tváre

Prikladanie svojho dieťaťa na vaše telo, kde môže počuť tlkot vášho srdca

Masírovanie bábätka

Každé bábätko si zamiluje hraciu deku vyrobenú z príjemnej látky s mäkkou výplňou vo vnútri. Zvedavosť znásobuje 30 farebných guličiek a závesné predmety, ktoré zlepšujú detskú motoriku.

hracia deka pre deti

Je dobré sledovať ako vaše dieťa reaguje na rôzne aktivity alebo zvuky. Ak sa zdá, že je nespokojné alebo vystrašené, skúste inú alebo tichšiu aktivitu. Prípadne môžete odpozorovať z ich správania, že je unavené a potrebujem opäť spať.

Hranie s vašim dieťaťom vám uľahčia hračky pre najmenších.

Plač

Niekedy môžete mať pocit, že vaše dieťa plače neustále. Bude potrebné si na to zvyknúť. Je to úplne normálne. Keď vaše dieťa plače, skontrolujte, či nemá hlad. Môže to byť ale aj únava alebo bolesti brucha.

ako utíšiť plač bábätka?

Keď lepšie spoznáte svojho drobca, začnete postupne rozlišovať rôzne typy výkrikov a to, čo znamenajú. Vaša reakcia na jeho podnety sú dôležitou súčasťou dôvery a spoločného spájania.

Na upokojenie plaču sú veľmi nápomocné cumlíky, hryzadlá a hrkálky.

Ostatné aktivity

Súčasťou každodennej rutiny bude aj pravidelná výmena plienok a umývanie dieťaťa.

eTip: ak vaše dieťa trpí kolikami, odporúčame vám zakúpenie vedierka na kúpanie. Podľa mnohých výskumov boli vedierka vyvinuté tak, aby pri kúpaní pripomínali dieťaťu polohu v maternici. To má veľmi upokojujúci účinok, dieťa sa cíti šťastne a pokojne. Daná poloha na kúpanie je veľmi pohodlná a dieťa je ponorené až nad úroveň ramien vo vode, ktorá zostáva dlhšie teplá.

vedierko na kúpanie pre bábätko

Ako pomôcť s nastavením dennej rutiny?

Je dobré, ak budete flexibilné, každopádne je dobré robiť jednoduché rovnaké činnosti s vašim dieťaťom, keď príde na spanie, kŕmenie a hranie:

➡ keď vaše dieťa vstane, ponúknite mu kŕmenie,

:arrow:na konci kŕmenia vymeňte použitú plienku,

:arrow:zahrajte sa,

➡ uložte svoje dieťa na spánok.

V noci môžete radšej vynechať čas na hranie a jednoducho sa pokúsiť novorodenca upokojiť.

Ak ešte len čakáte na príchod vášho dieťatka na svet, môže sa vám hodiť článok – zoznam nevyhnutných a užitočných vecí pre novorodenca.

4.7/5 - (4 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *