Zelená káva a jej účinky na zdravie

Po prečítaní tohto článku vám bude jasné, prečo je zelená káva tak populárna v komunitách venujúcim sa zdraviu alebo fitness.

Čo je to zelená káva?

Zelené kávové zrná sú jednoducho bežné kávové zrna, ktoré neboli pražené a zostávajú úplne surové. Pražením sa stráca jedna veľmi dôležitá látka, kyselina chlorogénová. Pretože sa zrná nepražia, zlúčenina si zachováva svoje silné vlastnosti, ktoré prospievajú nášmu telu.

čo je to zelená káva?

Ich výťažok je obľúbený ako doplnok výživy, ale zelenú kávu je možné kúpiť aj vo forme zŕn alebo pomletú a použiť na výrobu horúceho nápoja, podobne ako praženú kávu.

Majte na pamäti, že hrnček tohto svetlozeleného nápoja nebude chutiť ako pražená káva, na ktorú ste zvyknutí. Má omnoho jemnejšiu chuť. Skôr pripomína bylinkový čaj ako kávu.

Zdravotná účinnosť zelenej kávy

Výskumy ukázali, že zelená káva má množstvo zdravotných výhod. Medzi ne patrí zníženie krvného tlaku, zvýšenú stratu hmotnosti a zlepšenú pleť. Oplatí sa vedieť viac, čo poviete?

Zelená káva podporuje váš metabolizmus

Je známe, že prítomnosť kyseliny chlorogenovej v zelenej káve zvyšuje rýchlosť bazálneho metabolizmu (BMR). Je to údaj, ktorý vyjadruje, koľko kalórií potrebuje telo spáliť v pokoji, aby si zachovalo vitálne funkcie.

Tým pádom minimalizuje uvoľňovanie glukózy z pečene do krvného obehu. Aby sa splnila potreba na glukózu, telo začne využívať energiu z tukových zásob. To vedie nakoniec k strate hmotnosti.

Zelená káva znižuje chuť do jedla

Ak patríte medzi ľudí, ktorí pri náhlej potrebe niečo zjesť siahajú po zbytočných kalorických bombách, usrknite si radšej dúšok zelenej kávy. Kyselina chlorogenová opäť pôsobí ako látka, ktorá potláča chuť do jedla. Výsledkom toho bude, že sa nebudeme prejedať. Pravidelné užívanie prípravkov zo zelenej kávy blokuje taktiež vstrebávanie tukov a sacharidov v tele.

najlepšia zelená káva

Zelená káva zvyšuje energiu

Hoci nepražené kávové zrná obsahujú menej kofeínu ako pražené, majú stále dostatok kofeínu, aby vás povzbudili. Kofeín je stimulant, ktorý zvyšuje vašu náladu, energiu, bdelosť a pamäť.

eTip: ľudia zameraní na zdravý životný štýl alebo šport siahajú po prírodných doplnkoch výživy zo zelenej kávy. Dodávajú energiu a prinášajú všetky výhody zelenej kávy v jednej tabletke denne. Vyberajú si ju aj ľudia, ktorým chuť zelenej kávy až tak nelahodí.

Zelená káva zlepšuje krvný obeh

Krv plní v našom tele veľmi dôležité funkcie. Prenáša kyslík do buniek a súčasne z nich odstraňuje plyny a toxíny. Akýkoľvek blok môže spôsobovať nečinnosť a viesť k únave a letargii. To môže ovplyvniť náš metabolizmus a následne spomaliť proces spaľovania tukov. Šálka zelenej kávy môže byť skvelým zdrojom energie, ktorý pomáha telu rýchlejšie spaľovať tuky a kalórie.

Zelená káva spaľuje tuk

Prírodné zelené kávové zrná zvyšujú uvoľňovanie tukových enzýmov v tele. Nanajvýš pôsobia ako vynikajúci prírodný detoxikátor pečene. Čistí pečeň, odstraňuje zlý cholesterol a zbytočné tuky, ktoré nakoniec zvyšujú náš metabolizmus.

zelené kávové zrná

Zelená káva znižuje absorbovanie cukrov

Zelená káva môže znížiť hladinu cukru v krvi a riziko vzniku cukrovky. Kyselina chlorogenová spôsobuje, že naše telo absorbuje menej sacharidov z potravy, ktorú konzumujete.

Zelená káva prospieva pokožke

Ak máte problémy s pokožkou, účinné látky v zelenej káve zvyšujú jej hydratáciu a zmierňujú suchosť. Dokážu ju viac prekrviť a znižujú množstvo vody, ktorá sa vyparuje z povrchu pokožky. To vám zabezpečí, že vaša pleť bude zdravšia a žiarivejšia. Kávový extrakt dobre pôsobí na pigmentáciuvrásky, pretože obsahuje silné antioxidanty. Tie bojujú s voľnými radikálmi, ktoré poškodzujú pokožku a prispievajú k starnutiu.

Niet divu, že dermatológovia a spoločnosti zaoberajúce sa starostlivosťou o pleť zahrňujú extrakt zo zelených kávových zŕn do svojich produktov!

eTip: Spevňujúce telové mlieko s obsahom BIO zložiek ako zelená káva, zelený čaj, rozmarín a hrozno, doplnený o vitamín C, D, B1, B2 a kyseliny pantoténovej.

  • BIO kozmetika proti celulitíde a striám,
  • BIO zelená káva vyživuje pokožku celého tela,
  • BIO zelený čaj efektívne pohlcuje voľné radikály.
najlepšie spevňujúce telové mlieko

Viac o zelenom čaji a jeho benefitoch si môžete prečítať tu.

eTip: Telový peeling Smooth Skin Bio hrozno a Bio zelená káva – zbaví vašu pokožku odumretých kožných buniek a po čistení ju zanechá príjemne hebkú.

top telový peeling

eTip: najlepší čas na zelenú kávu je hneď po jedle. Je to z toho dôvodu, že po konzumácii jedla sa zvyčajne zvýši hladina cukru v krvi. Prebytočný cukor, ktorý vzniká sa v tele ukladá ako tuk. Pitie zelenej kávy pomáha udržať hladinu cukru v krvi a zabraňuje tým jeho ukladaniu v pravý čas.

Chuť zelenej kávy

Koľko ľudí, toľko chutí. Ak vám zelená káva nechutí, môžete ju vyskúšať v práškovej forme, ktorú postačí zmiešať s horúcou vodou alebo pridať do obľúbeného smoothie a je pripravená na konzumáciu. Jej chuť môže vylepšiť lyžica medu alebo citrón.

eTip: vynikajúcu chuť vám zaručia už ochutené zelené kávy. Ak máte radi experimentovanie, vyskúšajte špecifickú chuť s kardamómom.

zelená káva s kardamomom

💡 Vedeli ste, že kardamóm (nazývaný aj ako kardamón) eliminuje prekyslenie organizmu, ktoré vzniká konzumáciou sladkých jedál, zlepšuje trávenie, pomáha pri žalúdočných a žlčníkových problémoch a v Indii sa považuje za liek na tučnotu?

Výborná je aj príchuť so škoricou alebo vanilkou.

Ďalšou možnosťou pre vás je vyskúšať kombináciu praženej a zelenej kávy Pure Way – Nutrend v pomere 50/50. Získate benefity zelenej kávy a zároveň bude chutiť ako vaša klasická pražená káva. Chuť je vyvážená a je považovaná za najchutnejšiu zelenú kávu.

kombinácia praženej a zelenej kávy

Zelená káva vám môže pomôcť pri znižovaní telesnej hmotnosti, ale nemôže vám pomôcť schudnúť sama od seba.

✔️ Dobrý plán na chudnutie musí byť kombináciou vyváženej stravy (tipy na zdravé a chutné raňajky z ovsených vločiek) a pravidelného cvičenia.

Každopádne zelené káva vie zohrať významnú úlohu, aby vám svojim dielom pomohla splniť vaše stanovené ciele.

Ako si pripraviť zelená kávu? Veľmi jednoducho:

______________________

eTip: v prípade, že vám chýba inšpirácia na zdravé recepty, odporúčame vám knihu Nabitá kuchárka.

zdravé recepty

Obsahuje 70 zdravých receptov z bežne dostupných surovín. Môžeme vám potvrdiť, že obsahuje naozaj veľmi chutné recepty. Skúsenosti v tejto knihe sú kombináciou vedomostí od najlepších slovenských trénerov a výživových poradcov. K nej dostanete tieto 2 e-bookové knihy úplne zadarmo.

najlepšia kuchárska kniha

4.7/5 - (3 votes)

3 thoughts on “Zelená káva a jej účinky na zdravie

  1. Lea says:

    My s priateľom cvičíme a hlavne v čase, keď potrebujeme zhodiť zopár kilečiek, tak denne pijeme šálku zelenej kávy.. kupujeme bez pridanej príchute, ale dávame zopár kvapiek citrónu, aby lepšie chutila

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *