Druhy káv vo svete, ktorý typ si vybrať, rozdiel medzi Arabikou a Robustou

Káva, tento čarokrásny nápoj, ktorý prebúdza svet, sa môže pýšiť širokou škálou druhov a príchutí, odvíjajúcich sa od jedinečných charakteristík pestovateľských regiónov až po spôsoby spracovania. V tomto článku sa ponoríme do fascinujúceho sveta káv, kde sa zameriame na dva hlavné typy – Arabiku a Robustu. Rozobrali sme to, čo tieto dva druhy odlišuje, od ich chuťového profilu až po pestovateľské podmienky a poskytneme vám cenné tipy, ako si vybrať kávu, ktorá najlepšie zodpovedá vašim preferenciám. Či už ste milovníkom jemnej, aromatickej Arabiky alebo dávate prednosť silnejšej, intenzívnejšej chuti Robusty, tento článok vám poskytne všetky potrebné informácie, aby ste si mohli užívať každý šálka tohto vznešeného nápoja plnými dúškami.

ako si vybrať najlepšiu kávu?

Káva už nie je len obyčajný nápoj, ktorý si niekde narýchlo vypijeme. Dnes je káva samostatným kultúrnym fenoménom a skutočný milovník kávy vie, aká dôležitá je chuť vysoko kvalitnej kávy. Ak poznáte špecifické vlastnosti kávy, pravdepodobne viete, že aróma, sila, chuť a dochuť nezávisia len od procesu prípravy, ale aj od druhu kávových zŕn. Okrem toho sú pre samotnú chuť veľmi dôležité aj podmienky pestovania a spracovania kávy. Existuje veľa druhov kávových zŕn, ale tie najhlavnejšie sú:

 • Arabica
 • Robusta
 • Liberica

Aké sú ich špecifiká a čím sa navzájom líšia? Pozrieme sa na každý druh kávy samostatne, na ich vlastnosti a najdôležitejšie znaky.

Arabica – najobľúbenejší druh kávy na svete

Arabica sú prvé zrnká používané v kávovom priemysle a dodnes sú najobľúbenejšie. Vysokokvalitná káva bude mať sladkohorkú chuť kombinovanú s nádychom čokolády, orieškov a karamelu. Ovocie a bobule dodávajú celej palete jemnú kyslosť a horkosť. Chuť závisí aj od praženia, miesta pôvodu a dokonca aj od pôdy, kde sa kávové zrná pestovali.

Pôvod Arabica kávy

Arabika má svoje korene v Etiópii, kde sa pestovala už stáročia. Legenda hovorí o pastierovi menom Kaldi, ktorý objavil kávové zrná, keď si všimol, ako jeho kozy po konzumácii červených bobúľ z kávovníka oživili. Od Etiópie sa Arabika postupne rozšírila do Arabského polostrova, kde začala byť komerčne pestovaná v 15. storočí. Yemenské mesto Mocha bolo dlho centrom obchodu s arabikou, odtiaľ pochádza aj názov známeho nápoja “mocha”.

Arabika bola prvým druhom kávy, ktorý bol domestikovaný a pestovaný. Dnes je známa svojou bohatou históriou a považovaná za prvotriednu kávovú odrodu.

...

Kávové zrná Arabica sú najlepšie, keď sa pestujú v tropickom podnebí blízko rovníka. Najkvalitnejšie kávové zrná k nám prichádzajú z krajín Južnej Ameriky a Afriky.

eTip (špeciálna chuť): Guatemala „SOPEČNÁ“ Zlaté zrnkostredná kyslosť, náznak divokých červených bobúľ, zrelých marhúľ a čerešní. Dochuť má vôňu kakaa, karamelu a sušených jabĺk.

káva Arabica

Robusta, Liberica a kávové zmesi

Robusta je významná pre svoju silnejšiu a mierne horkastú chuť s dochuťou zrna a arašidov. Tento druh kávy má v porovnaní s kávovými zrnami Arabica podstatne vyššie množstvo kofeínu. Kávové zmesi, ktoré obsahujú zrná Robusta, fungujú naozaj dobre v kávových nápojoch s mliekom. Horká a silnejšia chuť hovorí veľa o spôsobe pestovania kávových zŕn. Sú odolnejšie voči škodcom. Môžu rásť v nižšej nadmorskej výške. Sú zároveň menej citlivé na poveternostné podmienky. Práve preto môžu rásť v Afrike a Indonézii, veľká časť rastie vo Vietname.

Najvzácnejším typom z týchto troch je Liberica. Ide o západoafrickú odrodu. Táto káva nemá mimoriadne bohatú chuť, preto sa zvyčajne používa pri výrobe instantnej kávy alebo v kozmetickom priemysle. Tento typ kávových zŕn drží iba 1% celkového trhu so zrnkami kávy na svete.

Kávové zrná pri pražení menia svoju farbu a chuť. V záujme zachovania stabilnej chuti, výrobcovia kombinujú rôzne druhy kávových zŕn Arabica alebo dopĺňajú zmesi s Robustou. Aj keď v kávových zmesiach zrná vyzerajú podobne, Arabicu je možné ľahko odlíšiť od Robusty. Kávové zrná Robusty sú oválnejšie a o niečo menšie ako typ Arabica. Veľa sme hovorili o rôznych druhoch kávových zŕn a ich pôvode z nejakého dôvodu. Je to totiž jedno z hlavných kritérií pri výbere najvhodnejšej kávy pre vás, pretože každému môže káva chutiť a voňať inak.

Chuťový Profil Arabiky a Robusty

Arabika je známa pre svoj jemnejší, bohatší a komplexnejší chuťový profil. Charakteristické sú pre ňu vyvážené a často kvetinové, ovocné alebo orechové tóny, čo jej dodáva sofistikovanú nuancu. Jej acidita je väčšinou vyššia, čo prispieva k čistejšej a živšej chuti. V závislosti od regiónu pestovania môže Arabika ponúknuť široké spektrum chutí, od jemných a sladkých tónov ako je čokoláda alebo karamel, až po výrazné ovocné alebo kvetinové akcenty. Táto diverzita je jedným z hlavných dôvodov, prečo je Arabika medzi kávovými znalcami tak obľúbená.

Na druhej strane, Robusta má silnejší, intenzívnejší a často horkší chuťový profil. Jej chuť je menej komplexná, s nižšou aciditou a často poznačená zemitými, orechovými až korenistými tónmi. Má tiež charakteristický plný a robustný telo, čo z nej robí obľúbenú voľbu pre espresso a iné silné kávové nápoje. Robusta obsahuje tiež menej cukrov a tukov, čo tiež prispieva k jej výraznejšej a menej jemnej chuti. Vďaka vyššiemu obsahu kofeínu ponúka Robusta výraznejší povzbudzujúci účinok, čo môže byť pre niektorých konzumentov atraktívne.

Kofeínový Obsah

Hoci Arabika je chutnejšia a sofistikovanejšia, obsahuje menej kofeínu v porovnaní s Robustou. Tento nižší kofeínový obsah znižuje horkosť a prispieva k jemnejšej a vyváženejšej chuti. Pre ľudí citlivých na kofeín alebo pre tých, ktorí uprednostňujú menej intenzívne povzbudenie, je Arabika ideálnou voľbou.

Robusta obsahuje približne dvojnásobné množstvo kofeínu oproti Arabike, čo je jeden z dôvodov jej silnejšej a horkšej chuti. Vyšší obsah kofeínu robí z Robusty populárnu voľbu pre tých, ktorí hľadajú silný povzbudzujúci efekt. Táto charakteristika tiež prispieva k jej obľúbenosti v priemyselných aplikáciách, ako sú instantné kávy a silné espresso zmesi.

Rady a tipy, ktoré si treba pamätať pri hľadaní svojej obľúbenej príchute:

Už ste sa oboznámili so základnými druhmi kávových zŕn a ich špecifickými vlastnosťami. Ostáva vám vybrať si príchute, ktoré by mali vo vašej šálky kávy dominovať: jemnosť, ovocné príchute alebo možno väčšia horkosť? Poprípade by ste uprednostnili ich kombináciu?

Ak je to tak, je čas vykročiť do degustačnej fázy. Pozrieme sa na niektoré kvalitnejšie značky kávových zŕn a ich príchute, ktoré by ste chceli najviac cítiť vo svojej šálke. Pokúsime sa zúžiť vaše rozhodnutie, aby bolo čo najjednoduchšie.

kávové zrnká

Úroveň praženia kávy = od svetlého po tmavé praženie

Rôzne úrovne praženia majú vplyv na rôzne vlastnosti kávových zŕn. Svetlé (najslabšie) praženie sa zvyčajne používa na vysoko kvalitné zrnká kávy Arabica, pretože vykazuje najviac charakteristické vlastnosti a neskrýva jedinečné príchute.

Stredné praženie – je jedným z najobľúbenejších medzi kávovými zmesami. Zaisťuje rovnováhu medzi všetkými rôznymi druhmi kávových zŕn vo vnútri zmesi a dodáva pevnú hnedú farbu a trochu prírodného olejového lesku. U stredne pražených bôbov sa môžu rozvinúť príchute pečeného karamelu alebo horkej čokolády.

Tmavé (najsilnejšie) praženie – silne pražené kávové zrná vedú intenzívnu a silnú konkurenciu vo svete kávy. Tieto kávové zrná často obsahujú výraz „espresso“ a zvyčajne majú v zmesi aj zrná Robusta, ktoré majú väčšiu chuť a vyššiu hladinu kofeínu.

Čerstvosť kávy

Ak si chcete vychutnať čo najčerstvejšiu kávu, vždy dávajte pozor na dátum praženia. Nie každý výrobca je ale odhodlaný označiť dátum praženia alebo dátumu validácie, preto si premyslite, či si tieto zrnká zaslúžia vašu pozornosť. Malý otvor na obale umožňuje, aby sa oxid uhličitý dostal von z vákuového balenia a tým pádom blokoval vstup kyslíka. Táto technika umožňuje udržať kávové zrná najčerstvejšie čo najdlhšie.

čerstvá káva

Celé zrná alebo mletá káva?

Aby ste si mohli každý deň vychutnávať čerstvú kávu, najskôr sa oboznámte s daným výrobcom, jeho sortimentom kávy a výnimočnými vlastnosťami pre každý druh kávy, ktorý ponúka. Lahodná a kvalitná káva nemusí byť vždy tá najdrahšia. Všetko závisí od vašej individuálnej chuti a preferencie.

eTip (káva so sladkou príchuťou): Apecafé Papua New Guinea Goroka PSC AX. Káva s nízkou aciditou a zemitejšou chuťou s tónmi čokolády a pikantného korenia či zázvoru.

Apecafé Papua New Guinea Goroka PSC AX

Chuť samozrejme závisí aj od procesu prípravy. Takže ďalší dôležitý krok – vhodný spôsob prípravy kávy presne tak, ako vám chutí. Napríklad tí, ktorí uprodnostňujú svoju kávu pripravovanú rýchlo a vysoko kvalitne, mali by si vybrať plne automatický kávovar. Ten, kto si potrpí na rituály prípravy kávy, pre neho je vhodný poloautomatický (pákový) kávovar. V našom inom článku ako si vybrať najlepší kávovar sme vám predstavili všetky typy kávovarov, ich špecifiká, nové funkcie, výhody a nevýhody.

Spracovanie a praženie: Arabika vs. Robusta

Spracovanie

 • Arabika: Táto odroda sa často spracováva mokrou metódou, ktorá zahŕňa fermentáciu a odstránenie dužiny zo zrna. Tento proces zvýrazňuje jej jemnejšie chuťové nuansy a vyššiu aciditu. Niektoré odrody Arabiky sa tiež spracúvajú suchou metódou, ktorá môže zvýrazniť sladké a ovocné tóny.
 • Robusta: Robusta sa častejšie spracúva suchou alebo polosuchou metódou. Tento spôsob spracovania môže zvýrazniť jej silnejšiu, zemitú chuť a prispieva k jej charakteristickej robustnosti.

Praženie

 • Arabika: Praženie Arabiky je často jemnejšie, aby sa zachovali a zvýraznili jej delikátne chuťové profily a aromatické zložky. Stredné až svetlé praženie je bežné pre Arabiku, pretože poskytuje rovnováhu medzi aciditou a bohatými chuťovými nuancami.
 • Robusta: Táto odroda sa obvykle praží tmavšie, aby sa zmiernila jej prirodzená horkosť a zvýraznili silnejšie, plnšie tóny. Tmavé praženie môže tiež pomôcť vyvolať korenisté a orechové nuansy, ktoré sú pre Robustu charakteristické.

Populárne zmesi a použitie

Arabika

 • Zmesi: Arabika je často hlavnou zložkou v kvalitných kávových zmesiach, vďaka svojej jemnej chuti a aromatickým nuanciam.
 • Použitie: Je obľúbená v rôznych štýloch, vrátane filter kávy, pour-over a AeroPress. V espresso zmesiach sa Arabika často kombinuje s menším množstvom Robusty, aby sa dosiahla ideálna rovnováha chuti a tela.

Robusta

 • Zmesi: Robusta je často používaná v zmesiach pre instantné kávy a niektoré komerčné espresso zmesi, kde pridáva silu a plnosť.
 • Použitie: Jej intenzívna chuť a vysoký obsah kofeínu ju robia vhodnou pre silné espresso a kávy s vysokým obsahom mlieka, ako sú cappuccino a latte.

Vplyv na zdravie

Arabika

 • Antioxidanty: Arabika obsahuje významné množstvo antioxidantov, ako sú chlorogénové kyseliny, ktoré majú protizápalové a antioxidačné účinky.
 • Ostatné vplyvy: Menší obsah kofeínu môže byť výhodný pre ľudí citlivých na kofeín, znižuje riziko negatívnych účinkov, ako sú úzkosť alebo nespavosť.

Robusta

 • Vyšší Obsah Kofeínu: Robusta môže byť prospešná pre zvýšenie bdelosti a zlepšenie koncentrácie vďaka vyššiemu obsahu kofeínu.
 • Antioxidanty: Hoci má menej chlorogénových kyselín než Arabika, stále obsahuje účinné antioxidačné látky, ktoré môžu pomôcť pri ochrane tela pred voľnými radikálmi.

V oboch prípadoch je dôležité pamätať, že množstvo a účinky týchto zložiek môžu byť ovplyvnené mnohými faktormi, vrátane metódy spracovania, spôsobu praženia a prípravy kávy.

 • Zdravotné výhody: Káva vo všeobecnosti je známa svojimi potenciálnymi zdravotnými výhodami, vrátane zlepšenia kognitívnych funkcií a zníženia rizika niektorých ochorení, ako sú Parkinsonova choroba a diabetes typu 2. Tieto výhody sa však môžu líšiť v závislosti od individuálnej tolerancie a množstva konzumovanej kávy.
 • Pozor na nadmernú konzumáciu: Je dôležité pamätať na to, že nadmerná konzumácia kofeínu, najmä z Robusty, môže viesť k vedľajším účinkom, ako sú búšenie srdca, nervozita alebo poruchy spánku.

V konečnom dôsledku, pri výbere medzi Arabikou a Robustou, by mali spotrebitelia zvážiť nielen chuť a intenzitu kávy, ale aj svoju individuálnu toleranciu kofeínu a osobné zdravotné potreby. Konzumácia kávy by mala byť vždy vyvážená a v rámci rozumných limitov, aby sa maximalizovali jej potenciálne výhody a minimalizovali možné riziká.

Najčastejšie otázky a odpovede

 1. Čo je rozdiel medzi Arabikou a Robustou?
  • Arabika má jemnejší a komplexnejší chuťový profil s vyššou aciditou a nižším obsahom kofeínu, zatiaľ čo Robusta je známa silnejšou, horkšou chuťou s vyšším obsahom kofeínu a nižšou aciditou.
 2. Ktorý typ kávy je lepší pre espresso?
  • Arabika je obľúbená pre jemné espresso kvôli svojim bohatým a komplexným chutiam, ale Robusta sa často pridáva do espressových zmesí pre dodanie plnosti a krémovej peny.
 3. Má Arabika alebo Robusta viac kofeínu?
  • Robusta má približne dvojnásobok kofeínu oproti Arabike, čo prispieva k jej silnejšej chuti a povzbudzujúcemu účinku.
 4. Ako ovplyvňuje praženie chuť kávy?
  • Svetlé praženie zvyšuje aciditu a zachováva viac originálnych chutí zrna, zatiaľ čo tmavé praženie zvýrazňuje horkosť a prináša karamelizované, orechové tóny.
 5. Ako sa líši spracovanie Arabiky a Robusty?
  • Arabika sa často spracúva mokrou metódou, ktorá zvýrazňuje jej jemnejšie chuti, zatiaľ čo Robusta sa väčšinou spracúva suchou metódou, čo podporuje jej robustnejšie chuťové profily.
 6. Môže konzumácia kávy ovplyvniť zdravie?
  • Áno, káva obsahuje antioxidanty a môže mať pozitívny vplyv na zdravie, ako napríklad zlepšenie kognitívnych funkcií a zníženie rizika niektorých chronických chorôb, ale nadmerná konzumácia kofeínu môže viesť k vedľajším účinkom.
 7. Aké sú hlavné pestovateľské regióny pre Arabiku a Robustu?
  • Arabika sa najčastejšie pestuje vo vyšších nadmorských výškach v Latinskej Amerike, východnej Afrike a častiach Ázie, kým Robusta rastie v nižších nadmorských výškach, hlavne v Afrike, Indonézii a Vietnamu.
 8. Aký je najlepší spôsob skladovania kávových zŕn?
  • Kávové zrná by sa mali skladovať v nepriehľadnom, vzduchotesnom obale pri izbovej teplote a chrániť pred svetlom, teplom a vlhkosťou, aby sa zachovala ich čerstvosť.
 9. Ako ovplyvňuje výška nad morom chuť kávy?
  • Káva pestovaná vo vyšších nadmorských výškach, typicky Arabika, má tendenciu mať viac vyvinuté a komplexné chuťové profily s vyššou aciditou, zatiaľ čo káva pestovaná v nižších nadmorských výškach, ako je Robusta, má robustnejšiu a silnejšiu chuť.
 10. Je lepšia mletá káva alebo celé zrná?
  • Celé zrná sú obvykle lepšou voľbou pre zachovanie čerstvosti a plnosti chuti. Mletie zŕn tesne pred varením zaručuje najlepšiu možnú chuť a arómu. Mletá káva je síce pohodlnejšia, ale môže rýchlejšie strácať svoje chuťové vlastnosti kvôli väčšiemu povrchu vystavenému vzduchu a vlhkosti. Preto pre tých, ktorí majú radi čo najčerstvejšiu a najbohatšiu chuť kávy, sa odporúča mlieť zrná tesne pred ich pripravením.
...
4.8/5 - (5 votes)

1 thoughts on “Druhy káv vo svete, ktorý typ si vybrať, rozdiel medzi Arabikou a Robustou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *