Recenzia na automatický kávovar De’Longhi ECAM 610.74 MB PrimaDonna Soul

Keď o niekom hovoríte ako o primadone, pravdepodobne tým neopisujete jeho pozíciu hlavnej speváčky v opernom súbore. V každom prípade spoločnosť De’Longhi pri pomenovaní kávovaru PrimaDonna Soul zjavne nemyslela na negatívne konotácie. Ak by sme mali riskovať, názov mal evokovať stroj, ktorý dokáže svojimi baristickými schopnosťami rozochvieť dušu a využiť svoj značný rozsah talentov na vytvorenie pozoruhodného výberu kávových nápojov. Alebo sa im možno len páčil jeho zvuk, kto vie.

Do obchodu

Recenzia kávovaru De’Longhi PrimaDonna Soul

PrimaDonna Soul je plne automatický kávovar na zrnkovú kávu, krabicový barista do vašej kuchyne. Vďaka izolovanej karafe na mlieko, ktorá sa pripája na ľavú stranu kávovaru, dokáže pripraviť všetko od jednoduchého espressa až po závratnú škálu mliečnych kávových nápojov. Na výber je však celkovo 21 rôznych druhov nápojov, takže ľudia trpiaci paralýzou výberu sa možno budú chcieť držať svojho spoľahlivého kávovaru. Na dizajne kávovaru PrimaDonna Soul nie je nič iné mimoriadne nápadné – teda okrem farebného 4,3-palcového dotykového LCD displeja, ktorý je v centre pozornosti. Môže sa to zdať ako trik, ale je to dokonalý doplnok k prístroju s takým širokým spektrom schopností na prípravu nápojov: stačí rýchly pohyb a niekoľko ťuknutí prstom, aby ste si prešli dlhý zoznam druhov nápojov a prispôsobili si každý z nich podľa svojich chuťových pohárikov.

Samozrejmosťou je aj ovládanie cez Bluetooth prostredníctvom aplikácie De’Longhi Coffee Link. Tá vlastne nie je veľmi užitočná – na objednávanie kávy z postele môžete zabudnúť z dôvodov, ktoré budú jasné neskôr – ale aplikácia je nevyhnutnou súčasťou režimu Bean Adapt kávovaru. Zadajte niekoľko kľúčových údajov o type a pražení kávových zŕn, ktoré používate, a kávovar automaticky vyberie vhodnú teplotu lúhovania, mletie a dávkovanie, aby ste z nich získali čo najviac. A nie, nejde o žiadny trik: pri našom testovaní to fungovalo naozaj dobre.

Cena a konkurencia kávovaru De’Longhi ECAM 610.74 MB

Ak si môžete dovoliť minúť 1 200 EUR za kávovar a vaše srdce je nastavené na automatický model, potom si jednoducho online objednajte PrimaDonna Soul. Je inteligentný vo všetkých smeroch, ktoré potrebuje, a pripraví vám skvelú šálku takmer akéhokoľvek druhu kávy, na ktorý si spomeniete. Obzvlášť dobre sa hodí do domácností s viacerými kávičkármi, z ktorých každý má iné chute a preferencie – rozhranie s dotykovým displejom sa automaticky naučí preferované typy nápojov každého používateľa, aby sa nemusel zdržiavať posúvaním sem a tam. Na druhej strane, ak chcete skvelý kávovar na zrnkovú kávu, ale nemôžete počítať s tým, že utratíte toľko peňazí, potom zvoľte model Melitta Barista TS Smart. Za približne 800 EUR pripraví dobrý výber kávových nápojov na báze mlieka – a má aj niekoľko šikovných inteligentných funkcií.

Posledná možnosť je dramatickejšia: minúť peniaze radšej na manuálny kávovar. S trochou úsilia vám lacnejší pákový kávovar, napríklad Gaggia Classic (okolo 400 EUR), v spolupráci s kvalitným mlynčekom pripraví minimálne podobne kvalitnú kávu ako aj ten najdrahší automatický kávovar – vrátane PrimaDonna Soul. A ak sa vám zdá, že manuálny proces je skľučujúci alebo jednoducho príliš náročný, potom sa oplatí zvážiť niečo ako Sage Bambino Plus (399 EUR) alebo Sage Barista Touch (okolo 1000 EUR) skôr, ako túto myšlienku úplne zavrhnete. Bambino Plus aj Barista Touch sú ručné kávovary s poloautomatickým ovládaním, a zatiaľ čo model Plus má praktickú funkciu automatického napenenia mlieka, model Touch pridáva veľký, prívetivý dotykový displej, ktorý začiatočníkom pomáha pri zvládaní rituálu ručnej prípravy espressa. Verte nám, v oboch prípadoch to stojí za námahu.

Recenzia De’Longhi PrimaDonna Soul: Funkcie a dizajn

Atraktivita kávovaru na zrnkovú kávu má svoje hranice, ale PrimaDonna Soul je jedným z najkrajších príkladov na trhu. Zakrivený profil a strieborné lemovanie vyzerajú elegantne a kvalita vyhotovenia, nástavce a príslušenstvo prispievajú k prvotriednemu dojmu. Nádržka na vodu, zásobník na kávovú usadeninu a karafa na mlieko sa zasúvajú a vysúvajú s upokojujúco pozitívnym cvaknutím – predstavte si skôr dvere automobilu BMW než Škoda – a keď potrebujete vyčistiť varnú skupinu, je k vnútorným častiam ľahký prístup.

V hornej časti kávovaru sa nachádza veľký zásobník na kávové zrná, ktorý pojme 500 g kávových zŕn, a strieborné veko, ktoré dobre tesní. Ak sa vám predsa len podarí vyčerpať zrnkovú kávu, malý poklop tesne pred zásobníkom na zrnkovú kávu vám umožní pridať jednu odmerku mletej kávy – tú však nemožno naplniť vopred a pri každom nápoji musíte dávku pridať ručne pomocou dodanej odmerky.

  • Veľká 2,2-litrová nádržka na vodu je umiestnená na pravom okraji kávovaru a, ako sa za tieto peniaze očakáva, súčasťou balenia je aj vodný filter.
  • Odkvapkávacia miska a zásobník na kávovú usadeninu sa úhľadne vysúvajú ako jeden celok, ale sú oddelené na jednotlivé časti, aby sa dali ľahko čistiť, a hoci na ich dosiahnutie nemusíte vyberať nádržku na vodu, keď ich budete potrebovať vyprázdniť, budete musieť vybrať karafu na mlieko.
  • Karafa na mlieko sa nachádza na ľavom okraji odkvapkávacej misky a úhľadne sa zasunie do dokovacieho konektora prístroja. Samotná karafa nie je chladiaca, ale jej dvojstenná plastová konštrukcia poskytuje dostatočnú izoláciu, aby ste v nej mohli nechať mlieko pri izbovej teplote niekoľko hodín. Nenechajte ho však v pokušení nechať ho tam cez noc, pretože sa pravdepodobne zrazí, ak nemáte doma mimoriadne chladno.
  • V balení dostanete aj kanvičku na filtrovanú kávu: PrimaDonna Soul sa v prípade potreby dokáže obrátiť aj na filtrovanú kávu.

Ako používať automatický kávovar De’Longhi PrimaDonna Soul

Zapnite kávovar PrimaDonna Soul a po rýchlom zahriatí a samočistiacom procese je pripravený na varenie. Rozhranie je skvele prístupné – ak ste už predtým používali akékoľvek zariadenie s dotykovým displejom, budete okamžite doma pri prechádzaní a výbere nápojov pomocou jasných a prehľadných ikon. Jednoduchšie to už byť nemôže: Ťuknutím na ikonu požadovaného nápoja spustíte proces varenia alebo ťuknutím na tlačidlo + pod každou ikonou nápoja získate prístup k možnostiam prispôsobenia.

Displej tiež poskytuje užitočné výzvy, keď je čas vyprázdniť zásobník na kávovú usadeninu alebo doplniť nádržku na vodu. Po každom mliečnom nápoji vám pripomenie, aby ste ručne otočili ovládač na hornej strane karafy do čistiacej polohy, ktorá využíva prúd pary na odstránenie zvyškov mlieka, hoci tento postup môžete zrušiť, ak chcete radšej pokračovať v príprave druhého nápoja. Podobne vás displej informuje aj o tom, kam máte nastaviť volič karafy, aby ste dosiahli optimálne množstvo mliečnej peny pre vybraný nápoj. Stačí povedať, že na používanie kávovaru PrimaDonna naozaj nepotrebujete čítať návod na obsluhu – teda ak naozaj nechcete.

Neprehliadnite:

Používateľské profily sú tiež prínosom. Každá osoba v domácnosti môže mať svoj vlastný profil, a ten časom automaticky zoradí domácu ponuku tak, aby uprednostnil obľúbené typy nápojov: ak napríklad vždy pijete latté, espresso a čiernu kávu, potom sa tieto nápoje zobrazia ako prvé na domácej obrazovke vášho používateľského profilu. Tieto profily umožňujú aj prispôsobenie jednotlivých nápojov: v závislosti od typu nápoja je možné upraviť rôzne nastavenia, napríklad silu, teplotu a množstvo kávy a/alebo mlieka, ktoré chcete mať v šálke.

Recenzia De’Longhi PrimaDonna Soul: Aplikácia Coffee Link

Aplikácia Coffee Link od spoločnosti De’Longhi je trochu zmiešaná. Nastavenie bolo trochu zložité: najprv sme sa museli zaregistrovať online, aby sme si vytvorili účet, a potom sa aplikácia rozhodla, že nedokáže rozpoznať náš kávovar. Keď ho konečne našla, proces pripojenia niekoľkokrát za sebou zlyhal. Na vyriešenie problému bolo potrebné zapojiť všetky naše IT zručnosti: niekoľkokrát sme počítač vypli a zapli a po niekoľkých prerušených pokusoch sa nevysvetliteľne pripojil a fungoval správne. Odhliadnuc od problémov je aplikácia po nastavení skutočne užitočná. Pomocou nej môžete upraviť nastavenia kávovaru, prečítať si príručku a návody na použitie a môžete si tiež prispôsobiť vlastné profily nápojov.

Kľúčovou funkciou je však De’Longhi Bean Adapt. Tá vám umožní zadať rôzne údaje o kávových zrnách, ktoré používate, a vďaka týmto informáciám kávovar automaticky rozhodne o vhodnej veľkosti mletia, teplote sparovania a dávkovaní, aby ste dosiahli najlepšie výsledky. Alebo to aspoň stačí na to, aby ste získali dobrý východiskový bod – v našich testoch to skutočne znamenalo veľmi citeľný rozdiel a museli sme vykonať len malé úpravy mletia, aby sme dosiahli to, čo máme radi.

Kávovar je možné ovládať aj na diaľku, ale ak dúfate, že môžete nechať šálku kávy na tácke cez noc a ráno si z postele na diaľku naliať cappuccino, pripravte sa na sklamanie. Môžete to urobiť, ale existuje niekoľko dôvodov, prečo to neodporúčame. Po prvé, keďže kávovar preplachuje vodu cez svoje výlevky pri každom spustení a tiež pravidelne počas prevádzky, vaša šálka nebude len plná kávy – bude obsahovať aj všetku špinavú vodu, ktorá bola prepláchnutá. Čo sa týka mlieka, izolovaná karafa ho síce pri našom testovaní udržala čerstvé dobrých pár hodín, ale nevydrží celú noc. Ak to risknete (alebo necháte v karafe omylom trochu mlieka), pravdepodobne sa dočkáte nepríjemne hrudkovitého prekvapenia.

Výkon automatického kávovaru De’Longhi

Na začiatok testovania sme zásobník kávovaru PrimaDonna naplnili zrnkovou kávou a zvolili predvolenú možnosť Espresso. Výsledkom bola primeraná, ale pomerne vodnatá dávka espressa. Urobili sme niekoľko ďalších záberov, aby sa kávovar a mlynček mali čas ustáliť, a hoci sa výsledky mierne zlepšili, celková chuť a štruktúra zostali trochu nevýrazné a riedke. Naším prvým krokom bolo zníženie veľkosti mletia – na rozdiel od mnohých iných kávovarov na zrnkovú kávu sa toto nastavuje prostredníctvom ponuky nastavení alebo aplikácie a nie manuálnym ovládaním. Ponuka však veľmi rozumne vysvetľuje, že je najlepšie nastaviť veľkosť mletia postupne, a zabraňuje používateľom, aby ju príliš prehnali v oboch smeroch a spôsobili si ďalšie problémy. Po nastavení veľkosti mletia o jeden stupeň jemnejšie získalo espresso zrazu viac chuti a oveľa bohatšiu štruktúru. Ako vždy, aj malé úpravy môžu priniesť veľké zlepšenie.

Ďalším krokom bolo použitie sprievodcu Bean Adapt v aplikácii na prispôsobenie nastavení kávovaru našim stredne praženým zrnám espressa. Toto je potrebné vykonať v aplikácii a nie je možné to vykonať na samotnom kávovare. Sprievodca Bean Adapt sa pýta niekoľko otázok o type kávových zŕn a profile praženia. Po dokončení sme na kávovare ťukli na možnosť Espresso Soul drinks (Nápoje Espresso Soul) a čakali sme. Výsledky boli pôsobivé: espresso sa zmenilo z celkom dobrého na veľmi dobré. Textúra a vôňa espressa sa zmenila a zrazu sa do popredia začali dostávať orechové a čokoládové chuťové profily zŕn. Stále to nebola taká rafinovaná šálka, akú dokázal pripraviť náš manuálny kávovar, ale bola taká dobrá, akú sme v poslednom čase mali zo žiadneho automatického kávovaru.

Skvelé espresso je základom mnohých kávových nápojov, takže nie je prekvapujúce, že PrimaDonna podáva strhujúci výkon aj inde. Cappuccino, latte a macchiato majú krásnu krémovú štruktúru a plnú chuť, zatiaľ čo manuálny volič napeňovania na karafe na mlieko umožňuje ľahko upraviť množstvo mliečnej peny podľa vašich preferencií. A keď už hovoríme o pene, PrimaDonna odvádza dobrú prácu aj v tejto oblasti: nie je to síce dokonale hodvábna mikropena, ktorú môžete našľahať s dobrou ručnou parnou tyčinkou, ale na automatický prístroj je naozaj veľmi slušná.

Skutočným lákadlom pre väčšinu ľudí je obrovská škála možností prípravy kávových nápojov prístroja PrimaDonna. Často sme sa pristihli, že používame možnosť horúceho mlieka na rýchle vyšľahanie bohatej, krémovej horúcej čokolády a dokonca aj nastavenie čaju funguje dobre, pričom poskytuje rôzne nastavenia teploty vody, každé s odporúčaniami, ktorý druh čaju je najvhodnejší pre rôzne teploty lúhovania. Kávovar PrimaDonna môže dokonca nahradiť váš kávovar na filtrovanú kávu: na odkvapkávaciu misku umiestnite dodanú kanvičku a kávovar vám stlačením tlačidla uvarí filtrovanú kávu.

Recenzia De’Longhi PrimaDonna Soul: Verdikt

Bez ohľadu na to, aký je dobrý, cena za tento automatický kávovar je relatívne vysoká. Pravdou však je, že ide o tak rafinovaný kávovar, ako sú kávovary na zrnkovú kávu – prinajmenšom kým sa nezačnete zaoberať kávovarmi typu Maestosa od spoločnosti De’Longhi za 2 799 EUR. A v každom prípade, vďaka funkcii Bean Adapt pripravuje PrimaDonna Soul kávu, ktorá sa vyrovná akémukoľvek automatickému kávovaru, vrátane mimoriadne drahého Maestosa.

Výhody:

  • Štýlový, elegantný a rozumný dizajn
  • Dotykový displej funguje bezproblémov
  • Pripravuje naozaj dobrú kávu v akejkoľvej žiadanej forme
  • Vhodný pre väčšie rodiny s rozdielnymi požiadavkami na druh kávového nápoja

Nevýhody:

  • Patrí medzi drahšie kávovary pre náročnejších spotrebiteľov
...

PrimaDonna Soul skutočne žiari v tom, ako jednoducho sa s ním pripravuje dobrá káva. Dokáže sa obdivuhodne prispôsobiť rôznym kávovým zrnám – čo často veľmi chýba kávovarom na zrnkovú kávu – a používateľské profily zabezpečujú, že každý človek v domácnosti má svoje obľúbené nápoje na dosah ruky. Ak existuje lepšie spojenie pohodlia a kvality v kávovare, zatiaľ sme ho nenašli.

4.9/5 - (14 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *