Ako sa navždy zbaviť mravcov v dome a záhrade

Všetci sme to zažili. Vošli sme do kuchyne a našli sme armádu mravcov pochodujúcich po pracovnej doske. Poprípade vám mravce liezli po zemi vo vašej záhrade. Ale nepanikárte, keď zbadáte stály prúd mravcov pochodujúcich po kuchynskej linke alebo poflakujúcich sa po vašej terase. Je to veľmi častý problém, a hoci môžu byť otravní, nie je ťažké problém odstrániť a zabrániť ich návratu. Týchto mravcov sa môžete navždy zbaviť – a poslať ich do (mravenčích) hôr – ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých krokov, ako sa mravcov zbaviť natrvalo.

ako sa navzdy zbavit mravcov v dome a zahrade

Ako sa zbaviť mravcov

Mravec je užitočný tvor, ktorý v prírode plní pomyslenú funkciu sanitára a určite si zaslúži ochranu. To však nepatrí pre spoločné spolunažívanie. Mravce i iný lezúci hmyz si z času načas nájde cestu do každej domácnosti. Prišli sme na prevratný spôsob ako mravce efektívne odstrániť z vášho domova. Pomôže vám domáce zvieratko, hrabáč takara, ľudovo nazývaný africký mravčiar.

ako sa zbaviť mravcov?

Koniec srandy!

Hľadáte efektívne prírodné spôsoby ako sa zbaviť mravcov vo vašom dome a záhrade? Rovnako ako mnoho ďalších bežných „škodcov“, mravce sú priťahované do miest, kde môžu nájsť zdroj potravy a vody. Treba si dať pozor, pretože mravce kontaminujú všetko jedlo, s ktorým prídu do styku. Mravce sú sociálny hmyz, čo znamená, že keď jeden vstúpi do vášho domu, čoskoro ho budú nasledovať jeho kamaráti.

eko spôsoby ako sa zbaviť mravcov

Ako sa natrvalo zbaviť vnútorných mravcov

 • Zahrajte si na detektíva. Prvým krokom je zistiť, čo mravce priťahuje. Či už je to lepkavá kvapka medu na boku pohára alebo zatúlaná lyžica v umývadle, vždy sa nájde zdroj. Vyčistite všetko, čo prilákalo vašich nových nájomníkov, a ak budete mať šťastie, možno sa sami odsťahujú.
 • Ukončite prieskum. Tímy prieskumných mravcov hľadajú potravu pomocou feromónov. Tieto feromóny za sebou zanechávajú stopu, ktorú môžu sledovať ďalšie mravce, takže obyčajné vymetanie mravcov nepomôže. Musíte zničiť ich drobnú stopu a to môžete urobiť zmesou jedného dielu octu a troch dielov vody. Jednoducho ju nastriekajte všade tam, kde ste mravce spozorovali.
 • Pripraviť, nastaviť, odpudiť. Ak chcete mravce odstrániť prirodzene, zmiešajte mätový alebo levanduľový olej (dve vône, ktoré mravce neznášajú) s vodou a zmes nastriekajte na miesta vstupu, ako sú parapety alebo rámy dverí. Ak sa rozhodnete pre chemickú cestu, hľadajte prípravok s kyselinou boritou a nezabudnite si pozorne prečítať návod. (Niektoré môžu byť škodlivé pre domáce zvieratá a malé deti.)
 • Počítajte do troch. Po rozložení repelentov sa vyhnite pokušeniu zabiť všetky mravce. Urobia všetku ťažkú prácu za vás a odnesú jedovatú návnadu späť do hniezda.
Najlepšie prípravky proti mravcom

Ako sa zbaviť mravcov v záhrade

 • Vyšlite pátraciu skupinu. Hľadajte mraveniská na dvore alebo pozdĺž základov vášho domu. Mravce tesaříky majú tendenciu ukrývať sa v poškodenom alebo vlhkom dreve, preto skontrolujte pne, hromady dreva, poškodené stromy, starý nábytok na terase a všetky vonkajšie stavby.
 • Urobte výtlk. Po nájdení hniezda zalejte mravenisko vriacou vodou alebo miesto ošetrite vonkajším insekticídom.
 • Dajte sa do práce (na dvore). Dobre udržiavaný pozemok je najjednoduchší spôsob, ako udržať mravce na uzde. Dávajte pozor na konáre, kríky alebo kroviny, ktoré sa dotýkajú vášho domu a môžu mravcom poskytnúť ľahký prístup, aby sa dostali dovnútra.

Ako udržať mravce mimo vášho domova nadobro

 • Utesnite všetky miesta vstupu. Utesnite a utesnite všetky praskliny alebo odkryté štrbiny vo dverách a oknách.
 • Schovajte sladkosti. Čierne záhradné mravce (zaujímavý fakt: v skutočnosti sú tmavohnedé!) sú najpravdepodobnejšími útočníkmi. Potraviny – najmä med, javorový sirup a cukor – uchovávajte vo vzduchotesných nádobách alebo pevne zabalené vo fólii či plastovom obale.
 • Vykonávajte svoje povinnosti. Pravidelne čistite pracovné dosky, podlahy, skrinky a špajze, kde sa drobky najčastejšie skrývajú. Medzi kŕmeniami udržiavajte krmivo svojho domáceho maznáčika správne uložené a pravidelne čistite misky pre zvieratá.
 • Vynášajte odpadky. Uistite sa, že odpadkové koše (najmä v kuchyni!) sú zakryté, a skontrolujte, či v nich po vynesení odpadu nezostali zvyšky, ktoré by mohli zostať.

Prírodné spôsoby na odstránenie mravcov

Nezúfajte, existuje viacero ekologických a zároveň efektívnych spôsobov, ako udržať tento hmyz na uzde bez toho, aby ste mu ublížili.

Použitie citrusového ovocia

Mravce nenávidia vôňu silných citrusových plodov. Uložte šupky z citrónu, pomaranča alebo grapefruitu a rozložte ich okolo vstupných bodov odkiaľ ste spozorovali „nájazdy“ mravcov.

proti mravcom v dome

Ako prírodný repelent môžete skúsiť zmiešať roztok 1 dielu citrónovej šťavy s 3 dielmi vody a použiť ako univerzálny sprej. Jeho výhodou pre vás je, že navyše pekne vonia.

Kávová usadenina

Asi každý má doma jeden z najobľúbenejších nápojov na svete, kávu. Použite kávovú usadeninu na vytvorenie „bariéry“ pre mravce.

káva na mravce

Nemajú radi ten pocit, keď ju majú pod nohami a ani si ju nevedia vychutnať, preto ju nasypte na miesta odkiaľ vychádzajú.

Mäta pieporná (100%-ný organický pepermintový olej)

Mäta je skvelý prírodný odpudzovač. Rastlinu môžete pestovať v domácnosti alebo používať éterický olej mäty piepornej. Ak máte mravce vo Vašej kúpeľni alebo kuchyni, nakvapkajte trochu mäty na vatové tampóny a rozložte ich po miestnosti, najideálnejšie okolo vchodov a po obvode vášho domu. Nebude to vyzerať najkrajšie, ale je to dobrý spôsob, ako udržať mravce na uzde.

mäta proti mravcom v dome

Jej silná vôňa ich odpudzuje, pretože pomáha narušiť ich komunikáciu prostredníctvom feromónových značiek. Naopak, pre vás bude vôňa mäty v dome alebo byte príjemným pohladením čuchových zmyslov.

Škorica

Ďalšia potravina, ktorú máte doma a mravcom sa nepáči je škorica. Mletú škoricu posypte na mravčie cestičky alebo okolo otvorov odkiaľ vychádzajú.

škorica na mravce

Výborne spolupracuje, aj keď ju zmiešate s práškom do pečiva. Ten im „zababre nožičky“, arómy zase znechutia komunikáciu mravcov. Môžete skúsiť aj intenzívnejší esenciálny olej zo škorice.

Ocot alebo vínny ocot

Ide o jeden z najúčinnejších prírodných spôsobov ako sa zbaviť mravcov v dome, byte alebo na záhrade. V sprejovej fľaši zmiešajte 50/50 roztok octu a vody. Nastriekajte ich ako odstrašujúci prostriedok okolo okenných parapetov, dverí a ďalších miest, kde uvidíte mravce prichádzať dovnútra. Naruší sa tak spomínaná feromónová stopa, ktorú nasledujú ostatné mravce. Je tiež účinný pri odpudzovaní komárov.

Kajenské korenie a čierne korenie

Rovnako ako pri octe a škorici, hmyz nemôže vydržať silnú vôňu korenia. Mravce nenávidia kajenské korenie, rovnako účinne zaberie aj čierne korenie.

pomáha korenie proti mravcom?

Alternatívnym riešením je zmiešať trochu korenia s vodou a následný roztok nastriekať na mravce. Korenie mravce nezabije, ale určite ich odradí od ich návratu.

Môžete si vyrobiť aj domáce “eko” postreky proti mravcom, ktoré neobsahujú žiadnu nebezpečnú chémiu:

Soľ

Jeden z najlacnejších spôsobov ako sa zbaviť mravcov v dome je použiť obyčajnú kuchynskú soľ. Spôsob je rovnaký, stačí ju nasypať do škár a otvorov odkiaľ vyliezajú.

Najlepšie prípravky proti mravcom

Krieda a detský púder

Mravce nemajú radi záhradné kriedové línie, pretože narúšajú ich vôňu. Jednoducho nakreslíte na zem nejaké kruhy a čiary okolo miest, kde chcete zabrániť ich vstupu. Mravce totiž nikdy neprejdú čiaru nakreslenú kriedou. Je to iba dočasné riešenie, ale určite zastaví hmyz v ich stopách.

krieda na mravce

Detský prášok dokáže naozaj divy, pomôže udržať mravce ďalej od vášho domova a má rovnaký účinok ako krieda. Posypte niektoré vstupné body a zablokujte chodníky mravcov.

Prevencia

Nedajte im dôvod, aby sa u vás utáborili. Čistota je rozhodujúca pre prevenciu proti hmyzu a iným škodcom. Rovnako ako všetky živé bytosti, aj mravce potrebujú vodu, jedlo a prístrešie pre prežitie. Ak ho nemajú, tak opúšťajú útočisko svojej kolónie, aby to zmenili. Neuľahčujte im to! Udržujte potraviny uzavreté, podlahy povysávané a všetky povrchy očistené.

prevencia proti mravcom

Premnožené mravce v záhrade

Ak sa vám premnožili mravce na strome použite lepové pásky na stromy, ktoré zachytia nielen mravce, ale aj iný škodlivý hmyz. Je zložený z ekologicky neškodného polypropylénu. Domčeky na mravce sú podľa našich skúseností veľmi účinné na dlhodobé odstránenie mravcov nielen zo záhrady, ale aj z domácnosti. Granulát proti mravcom dokáže vyhubiť celú kolóniu spolu s kráľovnou.

Chemické prípravky proti mravcom

Ak vám nepomohli prírodné prostriedky na odstránenie mravcov, nezúfajte, trh ponúka overené chemické prípravky, ktoré vedia s nezvanými hosťami rýchlo a natrvalo spraviť poriadky.

Prášok na mravce PROTECT  – výnimočne vhodné na vlhké miesta, elektrické vedenia a do vonkajších priestranstiev, záhrad.

prášok na mravce

Sprej proti mravcom BIOLIT – prípravok je bez pachu a jeho formulácia zaručuje okamžitú a zároveň dlhotrvajúcu účinnosť počas 4-6  týždňov. Je to účinný odpudzovač hmyzu proti komárom, proti moliam, proti muchám, proti mravcom, proti pavúkom a proti švábom.

Najlepšie prípravky proti mravcom
4.9/5 - (15 votes)

One thought on “Ako sa navždy zbaviť mravcov v dome a záhrade

 1. Anna55 says:

  hehehe, dobre ste ma pobavili v úvode článku s tým mravčiarom.. Ja jednoznačne odporúčam domčeky proti mravcom, trochu počkať, nezabíjať ich, len nech pekne vezmu všetko do svojho hniezda a takto sme to vyhubili už asi 4x, každý rok to skúšajú mravce znovu 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *