Ako sa správne nalíčiť, detailný postup, najlepšie tipy a triky

Každá žena túži byť svojim spôsobom krásna. Niektorej záleží na tom, aby rozvíjala svoju duševnú krásu, iné viac riešia svoj zovňajšok. Či už je to tak, či onak, je to vždy o nejakom úsilí, učení a zdokonaľovaní sa. Ale ako sa sama správne namaľovať? Keď ide o líčenie, zručná aplikácia môže mať veľký význam. Správne nanášanie obľúbených produktov a správneho množstva líčidiel dokáže dve veci: dosiahnete krásu, po ktorej túžite a pomôže vám vyťažiť z líčenia maximum. Vnútornú krásu môžeme budovať celý život, na tú vonkajšiu nám stačia nejaké tipy, rady, triky. Na tie sa teraz spoločne pozrieme.

ako sa namaľovať

Ako sa správne namaľovať?

Sila make-upu je nepopierateľná. Naše obľúbené produkty nám pomáhajú vytvárať obľúbený vzhľad, zvýrazňovať naše obľúbené črty a vyjadrovať naše individuálne definície krásy. Najlepšie líčidlá pomáhajú modernej žene zvýšiť sebavedomie a postaviť sa svetu čelom – bez ohľadu na to, čo ju čaká v daný deň.

Predstavíme si základné pravidlá a jednotlivé kroky pri líčení, ktoré môžu pomôcť hlavne začiatočníčkam, no aj tie pokročilé si môžu osvojiť nejakú novinku, či sa len uistiť, že ich líčenie spĺňa tie správne štandardy na to, aby líčenie vyzeralo sviežo, prirodzene a ako od profesionála. Ako sa sama nalíčiť na bežný deň? Pripravte sa na dokonalý make-up postup.

Prvý krok  – dokonalé vyčistenie a hydratácia pleti

ako vyčistiť pleť

➡ Ešte pred tým, ako si začneme vôbec nejaký make-up nanášať na pleť, je dôležité, aby sme mali pleť zbavenú starého make-upu a všetkých nečistôt, ktoré sa nám na pokožke zachytávajú, v dôsledku čoho sa potom naše póry upchávajú a zapaľujú. To vedie k rôznym nedokonalostiam na pleti. Preto je potrebné zvoliť správny typ odličovacej alebo micelárnej vody na normálnu, mastnú či zmiešanú pleť.

eTip: Ak si neviete dať rady s výberom správnej kozmetiky pre váš typ pokožky, môžete sa jednoducho prekliknúť priamo do nami overeného obchodu s kvalitnými produktami:

➡ Potom by sme mali pleť hĺbkovo vyčistiť čistiacim gélom na tvár. Popri tom existujú na trhu rôzne produkty, ktoré nám tento gél aplikujú do pokožky bez toho, aby sme sa jej museli dotýkať.

V prípade, že máte problémy s akné, prečítajte si aj náš ďalší článok, kde sme sa venovali tejto problematike – Ako sa zbaviť akné a vyrážok, plus tipy na prevenciu.

➡ Ak však predsa len použijete ruky, nezabudnite si ich pred tým poriadne umyť antibakteriálnym mydlom. Poprípade použite definfekčný prostriedok na pokožku (IZAeffect). Skupinu čistiacich vôd a gélov dopĺňajú  pleťové masky na tvár, ktoré volíme podľa toho, či chceme pleť hĺbkovo vyčistiť, hydratovať alebo len rozmaznať. Tie používame aspoň raz do týždňa.

eTip: Ak ju raz vyskúšate, nebude už viac hľadať inú. Hovoríme o pleťovej maske na tvár – Tarika akné.

pleťová maska akné

➡ Nakoniec na pokožku nanesieme hydratačný krém. Nezabúdajte na hydratovanie pleti aj zvnútra a to pitným režimom. Nie však sladké vody plné cukru ale čistú vodu.

eTip: Krokom k správnej starostlivosti o tvár sú aj pravidelné peelingy. Odporúčame vám peelingy na báze prírodných látok, ktoré vašu pleť rozmaznávajú, znásobujú úžasný relaxačný pôžitok a dodávajú pleti nevyhnutnú hydratáciu, odolnosť a vláčnosť. My máme veľmi radi čokoládový peeling.

peeling na tvár

Druhý krok – podkladová báza, alebo tzv. primer

podkladová báza na tvár, primer

➡ Tento krok je často krát vynechávaný a považovaný za zbytočný, pritom tak dôležitý pri dokonale bezchybnom „looku“. Na trhu existuje veľa produktov, sér a báz, stačí si len vybrať podľa odporúčaní, značky, kvality alebo ceny.

eTip: Na zjednotenie a rozjasnenie pleti vám odporúčame vitamínové sérum Jumiso od Bionatural.

sérum na tvár

Podkladová báza nám slúži ako vyhladzujúci podklad pod make-up, pretože sa ňou vyplnia naše póry a vrásky, vyhladia sa nedokonalosti pleti a tá potom bude pôsobiť ešte transparentnejšie, krajšie. Make-up na nej bude lepšie držať.

➡ Odporúčame ju však nanášať na miesta okolo nosa, brady, líc a na stred čela, kde máme najviac viditeľných pórov, vrások a nedokonalostí.

:arrow:Keď máme hotový podklad, sme pripravený k ďalšiemu kroku. Na viečka a miesta okolo očí použite podkladovú bázu, špeciálne na to určenú.

Tretí krok  – nanášanie make-upu, korektoru

ako naniesť makeup, korektor

➡ Trh nám ponúka veľké množstvo rôznych textúr od tekutých, krémových, práškových, ľahkých BB-krémov, vysoko krycích , vodeodolných, až po prírodné produkty make-upov.

eTip: Veľmi sa nám osvedčil zdokonaľujúci tekutý make-up Dermacol. Zmatňujúci make-up farebne zjednocuje a retušuje nedokonalosti vašej pleti. Je veľmi ľahký vďaka svojej textúre, ktorá sa pohodlne nanáša špeciálnym aplikátorom. Pleti dodá zamatový, bezchybný vzhľad a hebkosť, ktoré vydržia počas celého dňa.

➡ Vybrať si treba hlavne podľa typu pokožky, príležitosti, aktivity, no hlavne, aby bol make-up čo najviac príbuzný odtieňu vašej pleti a rozotierať ho dostratena, aby sa nevytváral tzv. ,,Cake face“. 

➡ Na aplikáciu make-upu a korektoru sú na trhu dostupné rôzne aplikátory, ako sú štetce a hubky na tvár, ale je taktiež možné nanášať vrstvy aj prstami.

eTip: Odporúčame vám napríklad tento kozmetický štetec na make-up Dermacol s praktickým puzdrom.

štetec na make-up

➡ Základom je make-up jemne vklepávať do pokožky, aby sa zaplnili všetky póry. Najskôr naneste make-up podobného odtieňu ako je vaša pleť na celú tvár.

:arrow: Rozotierame vždy do stratena, na čele až ku vlasom, z brady až na krk, od líc smerom až k ušiam. Miesta v strede tváre, t.j. pod očami, stred čela, vrchol nosa a okolie nanášame o niečo svetlejší odtieň.

➡ Na to nám slúžia rôzne kontúrovacie tyčinky, aplikátory, rovnako aj miesta, ktoré potrebujeme prekryť nedokonalosti. 

➡ Ak ste skúsenejšie, môžete si vyskúšať aj kontúrovanie tváre. Tým sa zvýrazňujú lícne kosti, spánky, okraje čela pri korienkoch vlasov a hrany spodnej čeľuste o dva odtiene tmavším make-upom. Podobne je potrebné postupovať aj pri konturácii nosa.

➡ Na rozotrenie si pomôžeme hubkou, štetcom alebo prstami a všetko zapracujeme tak, aby nebolo vidieť ostré prechody.

Štvrtý krok – pudrovanie, contouring

najlepší púder na tvár

➡ Ak máme tvar vytieňovanú tak, ako chceme, transparentným púdrom (nezmení farbu vášho make-upu) zľahka prepudrujeme miesta, ktoré sme chceli zosvetliť, takže v miestach, kde sme použili najsvetlejší make-up.

eTip: Ak chcete dosiahnuť zamatový vzhľad pleti, použite ľahký transparentný púder Invisible Fixing Powder s obsahom vzácnych pigmentov. Zafixujte make-up krúživými pohybmi štetcom alebo labutienkou. Ďalej naneste lícenku, príp. očné tiene a opäť celý make-up zafixujte púdrom.

➡ Následne použijeme bronzer, púder, ktorý nanášame najlepšie štetcom so skosenou hranou na lícne kosti, spánky smerom na vrchné čelo, okolo vlasov a línie spodnej čeľuste. Ak ste konturovali nos, tak naneste bronzer aj na boky nosa.

➡ Nasleduje lícenka, ktorá by mala ladiť s farbou rúžu alebo vašimi perami. Nanášame ju tak, že sa usmejeme a štetcom vyfarbíme tú najvypuklejšiu tvár líc.

lícenka

➡ Pozor na veľmi pigmentované lícenky, aby to nevyzeralo neprirodzene.

➡ Aby sme tvár rozjasnili, tak na záver použijeme rozjasňovač nad lícne kosti smerom ponad obočie, stred nosa aj čela a miesto pod nosom – nad perami. Odtieň si môžeme voliť ľubovoľne podľa príležitosti.

Piaty krok – ako upraviť obočie

ako upraviť obočie

➡ Ešte viac, ako zvýraznené oči nám dokonalý výzor tváre dotvára obočie. No pozor, ak ho máte zle vytrhané alebo zle vykreslené.

➡ Existujú rôzne pomôcky na to, kde by malo začínať a kde končiť. Tak napríklad pomocou ceruzky alebo úzkeho štetca, ktorý si priložíme zvisle tesne k nosu a k vnútornému kútiku oka, tam obočie začína. Od nosa smerom cez stred oka, tam je najvyššia časť obočia a od nosa smerom k vonkajšiemu kútiku oka, tam obočie končí. Všetko ostatné treba vytrhať či dokresliť.

➡ Tvar si môžeme zvoliť. Všetko čo je mimo vášho želaného tvaru treba odstrániť. Ak sa však neodvážite k úprave obočia, využite služby skúsených kozmetičiek.

Vytrhané obočie nie je všetko. Zvýraznenie obočia pri líčení je veľmi žiadúce. Na to slúžia rôzne tiene, ceruzky, gély, štetce a kefky. Každá žena si vyberie to svoje, čo jej najviac vyhovuje.

➡ Určite odporúčame obočie najprv vyčesať, potom dokresliť, pozor však pri začiatku obočia na ostré hrany, malo by to vyzerať prirodzene, preto je potrebné skôr dokresľovať chĺpky. Potom ich zjemniť kefkou a nakoniec zafixovať gélom.

Šiesty krok – tieňovanie očných viečok a riasy

tieňovanie očných viečok a riasy

➡ Pri tomto kroku môžete zvoliť variant bez očných tieňov alebo s nimi. V každom prípade riasenku nezabúdajte naniesť aspoň na vrchné riasy, aby ste nepôsobili dojmom únavy.

➡ Ak sa rozhodnete aj pre verziu očných tieňov, budete potrebovať aspoň tri odtiene. Voľte však uvážene, ktoré farby vášmu oku svedčia a ktoré už nie. Skúste farby zladiť k vášmu outfitu alebo ak si neviete vybrať, zvoľte zemité odtiene, tzv. Nude štýl, kde vám stačí béžový, tmavo hnedý, biely odtieň. Jednoducho celá paleta telových otdtieňov.

eTip: V prípade, že sa často maľujete a chcete dosiahnuť čo možno najkrajší výsledok, tak sa vám určite hodí 24-dielna sada štetcov na make-up.

➡ Tmavým tieňom si pomocou štetca aplikujte tieň do záhybu oka smerom jemne nahor, nie však až k obočiu. Vtedy oči získajú hĺbku. Na pohyblivé viečko naneste svetlejší odtieň. A tesne pod obočie najsvetlejšiu farbu a tiež do kútika oka.

Nezabudnite prechody štetcom čo najviac vytieňovať, aby to nepôsobilo neprirodzene. Ak máte chuť experimentovať, je to len na vás, aký ďalší odtieň ešte zvolíte.

Riasenku nanášame na riasy smerom od korienkov ku končekom, nezabúdame ani na kútiky. Pre tie, ktoré máte riasy rovné, pomôžu klieštiky na vyzdvihnutie mihalníc. Riasenku si treba zvoliť podľa toho, čo vám vyhovuje. Na trhu máme od zhusťujúcich, predlžujúcich, tvarujúcich až po vodeodolné, čierne, hnedé a farebné.

eTip: Na rast mihalníc a obočia si určite zamilujete GigaLash. Predlžuje rastový cyklus rias, vďaka čomu môžu mihalnice aj chĺpky obočia vyrásť omnoho dlhšie. Zároveň zabraňuje predčasnému vypadávaniu mihalníc a chĺpkov obočia, urýchľuje ich rast a zvyšuje ich pružnosť.

GigaLash sérum na rast mihalníc a obočia

➡ Zvýraznenie oka môže podporiť aj linka. Nie každá si ju vieme nanášať správne. Určite však začínajte od vonkajšieho kútika a ťahajte smerom hore, potom dokreslite zvyšok. Je to len o praxi. Môžete vyskúšať napríklad aj šablónu. Je to výborná pomôcka, ktorá nám to celé uľahčí.

➡ Či sa vám bude lepšie kresliť tekutou linkou, fixkou alebo ceruzkou, to musíte vyskúšať samé. Po dolíčení nezabudnite ešte miesto pod okom štetcom oprášiť, pretože pri líčení niektoré tiene opadávajú.

Siedmy krok – pery

Photo Of Woman Standing Beside Plants

➡ Každá z nás má iný tvar pier, no či už sú to úzke, malé alebo veľké plné pery, každé môžu byť krásne, keď im zvolíme pekný rúž či lesk.

➡ Najskôr však netreba zabudnúť na dostatočnú hydratáciu pier. Je dobré použiť rôzne balzamy, masky a výživné produkty (v lete aj s UV faktorom), aby nestarli. Opäť je odtieň len na vás. Platí však pravidlo, keď výrazné oči, tak potom menej výrazné pery a naopak.

eTip: Odporúčame vám dlhotrvajúci rúž Lippenstift Lip Color (Annemarie Borlind). Ide o prírodný rúž na pery s jemnou, krémovou konzistenciou a dlhotrvajúcim efektom. Má naozaj veľmi pekné žiarivé farby, ktoré zvýraznia individuálny tvar vašich pier. Zároveň im dodá zamatový lesk. Veľmi sa nám páči, že obsahuje cenné prírodné látky ako včelí vosk, bambucké maslo, kokosové maslo, jojobový olej, bisabol a vitamín E. Vďaka obsahu botanickej kyseliny hyalurónovej poskytuje perám zároveň extra hydratačnú a ochrannú starostlivosť. Predchádza vzniku suchých a popraskaných pier.

Kontúra na pery sa používa na ich obkreslenie. Vyberáme ju farbe rúžu. Skôr, ako začneme, si na pery nanesieme make-up, aby nám rúž dobre držal. Linku začneme kresliť na hornej pere, kde začína tzv. srdiečko. Potom obkreslíme spodnú peru, kútiky pier skôr dostratena.

➡ Následne aplikátorom na rúž, alebo priamo ním, vyfarbíme najprv hornú a potom spodnú peru. Ak nám náhodou niečo pretŕča, štetcom jemne prejdeme okraje pier pomocou make-upu. Tým docielime dokonalý tvar.

➡ Pery si ešte odtlačíme do papierového obrúska, aby sme odstránili prebytočný rúž.

➡ Pre zvýšený lesk a objem použijeme lesk na pery vo farbe rúžu (aspoň do stredu pier). Poprípade ponecháme matný vzhľad. Ak nechceme použiť rúž, postačí len lesk alebo pigmentovaná pomáda.

Zhrnutie – ako sa nalíčiť

 • Pred líčením si najskôr pleť vyčistite a hydratujte
 • Na vyrovnanie nedokonalostí a zakrytie pórov použite podkladovú bázu
 • Make-up nanášajte v odtieni čo najviac podobný pleti dostratena aj na krk, do vlasov, za uši
 • Pri korekcii tváre používajte o korektor v svetlejšom a tmavšom odtieni
 • Nezabúdajte na zapudrovanie, bronzer a lícenku
 • Všetko zafixujte fixátorom na make-up
 • Obočie si najprv vytrhajte a upravte do požadovaného tvaru, potom vykontúrujte
 • Očné tiene vyberajte uvážene, tmavší odtieň do záhybov oka, svetlejší na pohyblivé viečko a pod obočie
 • Špirálu nanášajte aj na krajné riasy, v prípade zašpinenia utrite vatovou tyčinkou
 • Pery pred nanesením rúžu nezabudnite hydratovať

Bonusový eTip: Ako sme už spomínali, ak chcete mať zdravú pleť, vlasy a nechty, je potrebná aj vnútorná výživa. S tým vám môže pomôcť jeden z najsilnejších kolagénov na trhu Venira PREMIUM (8000 mg hydrolyzovaného kolagénu v jednej dávke).

Veríme, že vám naše rady priniesli užitočné informácie alebo sa len utvrdíte v tom, čo ste už vedeli. V každom prípade je dobré sa niekedy zvoliť aj do rúk odborníkov a vyskúšať si na vlastnej koži, aké je to byť líčená profesionálom.

4.9/5 - (82 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Krása. Pridaj odkaz do záložiek.

6 thoughts on “Ako sa správne nalíčiť, detailný postup, najlepšie tipy a triky

 1. Nela2005 says:

  wau, kedze som mladsia a nemam take skusenosti s tym ako sa spravne nalicit, tak tento clanok mi velmi pomohol, jedna co sa tyka postupu a aj radami pri vybere vhodnej kozmetiky na moju plet s akne, dakujem vam:)

 2. Sandika says:

  hlavne nezabudnut kazdy vecer kvalitne vycistit pleť od škodlivýn, mazu a podobne.. ale ak uz mate nejake vyrazky, tak najprv zakryt korektorom a potom dat makeup

 3. LindaZvolen says:

  Môj názor a odporúčanie pre baby, ak môžem:)
  Na začiatku roka som si zakúpila Gigalash sérum na základe Vášho odporúčania. Nanášam si ho na čisté mihalnice a obočie každý večer pred spaním. Formula rýchlo schne a vôbec nedráždi. Po niekoľkých týždňoch používania som si všimla viditeľné zlepšenie svojich mihalníc aj obočia. Moje mihalnice sa stali dlhšie, silnejšie a plnšie. Tiež som si všimla, že obočie sa mi vyplnilo, a tak som mala viac možností pri ich formovaní. Bola som fakt prekvapená.
  Okrem zlepšenia rastu a zahustenia, som si všimla aj výrazné zvýraznenie farby mihalníc. Sú teraz tmavšie a výraznejšie, čo dodáva mojim očiam výrazný vzhľad.

  Celkovo povedané, GigaLash je pre mňa unikátne sérum, ktoré som mala možnosť vyskúšať. Jeho schopnosť predĺžiť, zvýrazniť, zahustiť a podporiť rast mihalníc aj obočia je skutočne ohromujúca. Odporúčam ho každej žene, ktorá túži mať krásne a výrazné oči.
  https://shorturl.at/kDFPV

  Ďakujem aj Vám za tip!!! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *