Ako sa zbaviť akné a vyrážok, plus tipy na prevenciu

Vyrážky, nazývané tiež akné, dokážu niekedy poriadne naštrbiť naše sebavedomie. Nepekné zapálené vriedky na koži prekážajú určite každému. Nezáleží na tom, či sú na tvári, krku alebo na inej časti nášho tela. Vznikajú nadprodukciou mazu kvôli rôznym hormonálnym zmenám (puberta, menštruácia, gravidita, menopauza), čím sa zapália póry.

Ako sa zbaviť akné

Medzi ďalšie príčiny vzniku patrí dedičnosť, bakteriálne alebo mykotické infekcie kože či zlé hygienické návyky. Vyrážky sa môžu objaviť kdekoľvek na koži, ale najčastejšie sa vyskytujú na tvári. Pretože sú vyrážky zvyčajne spúšťané androgénnymi hormónmi a v niektorých prípadoch genetikou, neexistuje jediný ideálny spôsob, ako im predchádzať. Nemusíte ale zúfať, že sa akné nikdy nezbavíte. Stále totiž poznáme veľa metód na zníženie ich závažnosti a na ich udržanie pod kontrolou. Tu je 14 z nich.

ako sa zbavit akne

Správne umývanie tváre

Aby ste predchádzali vzniku vyrážok, je dôležité každý deň odstraňovať prebytočný maz, nečistoty a pot z vašej tváre. S umývaním to ale nepreháňajte. Umývanie tváre viac ako dvakrát denne môže akné zhoršiť. Pri výbere čistiaceho prostriedku na umývanie tváre si dajte záležať. Niektoré prostriedky vám totiž dokážu veľmi vysušiť pokožku. Použite čistiaci prostriedok bez alkoholu a stavte na odporúčané kvalitné značky.

čistenie tváre

Umývanie tváre

Navlhčite si tvár teplou, nie horúcou vodou. Jemnými, kruhovými pohybmi vašich prstov nanášajte čistiaci prostriedok (odporúčame čistiacu micelárnu vodu s bio extraktmi z harmančeka a nechtíka) na tvár. Dôkladne opláchnite a osušte. Na odličovanie môžete použiť bio mandľový olej, ktorý je svojim zložením najbližší ľudskej pokožke a preto je vhodný aj pre jemnú detskú pokožku. Má vynikajúce účinky, pretože nie je mastný, výborne sa vstrebáva a neupcháva póry.

Poznajte typ svojej pleti

Bez ohľadu na typ vašej pokožky, ktokoľvek môže mať akné. Najviac náchylná na vyrážky je mastná pokožka. Je to spôsobené tým, že mazové žľazy vašej pokožky produkujú priveľa mazu.

ako sa zbavit vyrazok

Ďalším typom kože, ktorá môže spôsobovať vyrážky, je kombinovaná pokožka. To znamená, že na tvári máte suché aj mastné miesta. Olejnaté oblasti bývajú vaše čelo, noc a brada, tiež nazývané „T-zóna“. Poznanie typu vašej pleti vám pomôže pri výbere správnych produktov pri starostlivosti o pleť.

Hydratujte pokožku

Veľakrát si neuvedomujeme, akej záťaži je naša pleť vystavená. Či už je to UV žiarením, potom, chlórom či vetrom. To všetko negatívne vplýva na našu pleť a spôsobuje jej nadmerné vysúšanie. Jedným z mýtov je, že ľudia s mastnou pokožkou si myslia, že ich pleť nepotrebuje žiaden krém, lebo už mastná je. Pravdou však je, že aj mastnú pleť je potrebné hydratovať. Treba však zvoliť špecifickú kozmetiku pre mastnú pleť. Sú ľahšie a nekomedogénne, ktoré neupchávajú póry.

Ľudia so suchou pokožkou môžu používať ťažšie krémy s obsahom prírodných olejov:

  • Mandľový

eTip: odporúčame Akné a herpes, roll-on – prírodnú zmes mandľového oleja a éterických olejov. Ich antiseptické účinky uľahčujú hojenie akné a herpesov.

  • Olivový a oreganový olej
oreganovy olej na tvar

eTip: výnimočnú, až 30%-nú koncentráciu oreganového oleja obsahuje prírodné antibiotikum Candimis.

  • Marhuľový
  • Argánový
  • Rakytníkový
  • Avokádový
  • Tea Tree olej (Získava sa z lístkov austrálskeho stromu Melaleuca alternifolia. Má antiseptický a protiplesňový účinok),
  • Bambucké maslo je vhodné pre všetky typy pleti. Obsahuje veľa vitamínu E. Kedže sa používa v malom množstve, vydrží vám naozaj dlho. O ďalších dôvodoch, prečo používať bambucké maslo sa môžete dočítať tu.

eTip: problémy s hydratáciou pokožky môžete veľmi ľahko vyriešiť veľmi obľúbeným a účinným hydratačným krémom Mandelac.

Mandelac.png

Zvlhčovače vzduchu

Určite ste už pocítili ten svieži a hydratovaný pocit na vašej tvári, keď ste boli v prostredí s vysokou vlhkosťou, v soľnej jaskyni alebo počas túry pri horských vodopádoch. Ďalším skvelým riešením ako hydratovať pleť je využitie zvlhčovačov vzduchu. Vlhký vzduch nanajvýš veľmi prospeje aj vašim dýchacím cestám a nosovým sliznicám.

Voľnopredajné prípravky na liečbu akné

V prípade rýchlej potreby odstránenia akné alebo ich potlačenia v prvotnom štádiu použite voľnopredajné kvalitné prípravky. Nezabudnite sa držať presných pokynov výrobcu, aby ste zabránili vedľajším účinkom, ako sú sčervenanie, podráždenie alebo suchosť vašej pokožky.

eTip: na zabezpečenie kvalitnej a dokonalej starostlivosti o vašu pleť je nevyhnutné mať kvalitný čistiaci gél, upokojujúci krém a rýchlo vstrebávajúci booster, preto vám odporúčame ideálnu Súpravu pre intenzívnu starostlivosť o akné.

súprava.png

Zostaňte hydratovaní

pexels-arnie-watkins-3124674.jpg

Ako sme už spomínali, hydratácia je veľmi dôležitá. Je potrebné si uvedomiť, že hydratovať sa nemá telo len na jeho povrchu, ale aj zvnútra. Dehydratácia dodáva vašej pokožke matný vzhľad a podporuje zápal či začervenanie.

eTip: Na červenanie pleti, akné a kožné mykózy odporúčame Krém s echinaceou.

Bez názvu.png

Pokožka za jeden deň rozvedie po celom tele zo svojich hlbších vrstiev do vnútorných orgánov až pol litra vody. Ak sa dlhodobou dehydratáciou naruší ochranný film, ktorý sa nachádza na povrchu našej pokožky, prestane plniť svoju funkciu a tým sa začne pokožka vysúšať. Aby vaše telo ostalo hydratované, každý deň by ste mali vypiť minimálne 2 – 2,5 litrov čistej vody. Zvýšiť príjem pitia tekutín by ste mali aj po cvičení, ak ste tehotná alebo dojčíte a takisto počas horúcich letných dní.

Obmedzte make-up

V prípade, že už máte akné na tvári, určite vás veľmi láka zakryť ich make-upom. Môže to však spôsobiť upchatie pórov a spustenie ďalších ohnísk. Ak je to možné, choďte von naturálne. Ak s tým máte väčší problém a neviete si predstaviť vyjsť z domu bez make-upu, vyhnite sa mastnému, ťažkému podkladu a používajte výrobky, ktoré nie sú toxické a sú číre a bez vône.

Nedotýkajte sa tváre

Vaše ruky sú v neustálom kontakte s baktériami a špinou počas celého dňa. Zakaždým, keď sa dotýkate svojej tváre, niektoré z týchto nečistôt sa môžu preniesť na vašu pokožku a tým upchať póry. Pravidelne si umývajte ruky a aj keď vás niečo svrbí, pokúste sa čo najmenej dotýkať vašej tváre.

Obmedzte vystaveniu sa slnečnému žiareniu

Z krátkodobého hľadiska je možné, že vyrážky vyschnú, ale z dlhodobého pohľadu to môže spôsobiť vážne problémy. Časté vystavenie sa slnku dehydratuje pokožku, ktorá postupom času spôsobuje, že vytvára viac oleja a upcháva póry. Nezabúdajte na ochranu vašej pokožky opaľovacími krémami. Mnoho z krémov na opaľovanie je však mastných. Na ochranu pred slnkom a vyrážkami používajte krémy, ktoré neobsahujú oleje.

Nevytláčajte vyrážky

Dôsledky vytláčania vyrážok sú jasné. Je známe, že tým stav pokožky ešte viac zhoršíme. Avšak, len čo sa objavia nežiaduce vyrážky na tvári, veľa z nás už uteká pred zrkadlo a hneď vytláča. Pri nešetrnom vytláčaní je veľmi pravdepodobný neželaný výsledok. Zápal sa môže rozšíriť na okolité póry. Neodborné vytláčanie môže spôsobiť krvácanie, vznik neželaných jaziev alebo infekciu.

Domáce prostriedky na ošetrenie vyrážok

Droždie – je klasikou medzi maskami na mastnejšiu pleť so sklonom k tvorbe akné. Má antibakteriálne účinky. V kombinácii so smotanou alebo vlažný mliekom si jednoducho vyrobíte masku, ktorá zníži mastnotu pokožky a vaša pleť bude jemnejšia a napnutá.

Citrón – zmiešame lyžičku citrónovej šťavy s lyžičkou trstinového cukru. Vytvorenú pastu vmasírujeme jemnými pohybmi na tvár, necháme pôsobiť 20 minút a dôkladne umyjeme vodou.

Aloe veratáto čarovná rastlina urýchľuje liečbu akné. Najčastejšie sa využíva samotná šťava z listov, ktorou sa potiera postihnuté miesto dvakrát denne.

Jablko, škorica, med – ošúpané a najemno nastrúhané jablko zmiešame s lyžičkou škorice a medu. Vytvorenú masku nanesieme na tvár (okrem okolia očí). Necháme pôsobiť 15 minút, zotrieme a umyjeme vlažnou vodou. Potom nanesieme hydratačný krém.

Uhorka – rozmixovanú uhorku zmiešanú s jogurtom nanesieme na tvár a necháme pôsobiť 20 až 30 minút. Táto maska pomôže zjemniť pleť a zmierniť prípadné začervenanie pokožky.

Vínny ocot – tonizovanie vínnym octom pomôže odstrániť zvyšky nečistôt a prinavrátiť prirodzené pH. Vínny ocot (s materskou kultúrou) nanesieme na tvár pomocou vatového tampónu. Vínny ocot obsahuje draslík, horčík, kyselinu octovú a ďalšie enzýmy zabíjajúce baktérie a plesne rozmnožujúce sa na povrchu pokožky. Tie môžu byť príčinou chronického akné.

Čajovníkový olej – po každom čistení pleti, pomocou vatovej tyčinky nanesieme na vyrážky malé množstvo oleja a necháme vsiaknuť. Čajovníkový olej má výborné antibakteriálne účinky.

Antibiotiká

Antibiotiká pomáhajú znižovať zápaly a baktérie na pokožke. Často sú vystavované na recept. Môžu sa podávať ústami alebo lokálne priamo na postihnutú pokožku. Tie, ktoré sa užívajú ústami, sú zvyčajne poslednou možnosťou pre ľudí, ktorých akné je ťažké alebo nereaguje na iné typy liečby. Dlhodobé používanie antibiotík zvyšuje riziko rezistencie na antibiotiká. Nezabudnite sa porozprávať s vašim lekárom o rizikách a vedľajších účinkoch.

Francúzska zelená hlina

Je absorpčná, minerálna hlina s antibakteriálnymi vlastnosťami a liečivými schopnosťami. Pomáha odstraňovať nečistoty a zmierňuje zápaly. Absorbuje prebytočný olej, ktorý môže viesť ku vzniku akné.

Kaolinová hlina z Francúzska je k dispozícii v práškovej forme. Tvárová maska sa vytvorí jednoducho jej zmiešaním s teplou vodou. Pridaním jogurtu alebo medu do tejto masky môžete zvýšiť jej upokojujúci účinok. Kaolin je bohatý na vápnik, oxid kremičitý, zinok a horčík, ktorý ma upokojujúci účinok na mastnú pokožku a akné. Táto hlina neabsorbuje mastnoty ani vlhkosť z hlbšieho tkaniva kože. Preto sa dá použiť aj na čistenie suchej pokožky. Má omladzujúci účinok, keďže obsahuje vysoké množstvo minerálov.

Strava a pleť

Potraviny, ktoré konzumujeme, sa spájajú s celkovým zdravím pokožky. Napriek tomu zostáva vzťah medzi stravou a akné trochu kontroverzný a často nepreukázaný. Existujú však výskumy a skúsenosti, ktoré naznačujú, že potraviny s vysokým glykemickým indexom v kombinácii s mliekom, môžu s veľkou pravdepodobnosťou vyvolávať akné. Tieto potraviny rýchlo zvyšujú hladinu cukru v krvi, čo spôsobuje, že naše telo produkuje viac inzulínu. Ten stimuluje mužské hormóny (androgény), ktoré naopak stimulujú nadmernú tvorbu kožného mazu.

Medzi potraviny s vysokým glykemickým indexom zaraďujeme rafinované potraviny ako biely cukor, biele pečivo, sladené potraviny (čokoláda) a nápoje. Našej pokožke nepomôže ani konzumácia vyprážaných jedál akými sú hranolčeky či rezne.

Riešenie – zdravá a vyvážená strava

Je dobré zaradiť do jedálnička potraviny, ktoré znižujú glykemický index. Ide najmä o vlákninu, ktorá je obsiahnutá v zelenine, ovocí, strukovinách či celozrnných obilninách. Komu neškodia kyslé potraviny, pre toho je vhodná šťava z citróna, limetky, kvalitný ocot (jablkový, vínny a pod.) a kyslomliečne výrobky. Tučné mäso je vhodné nahradiť chudými, vhodná je aj častá konzumácia rýb.

Sladené nápoje nahraďte čistou vodu, minerálnymi vodami bez príchute alebo bylinným čajom.

Redukcia stresu

Stres nespôsobuje vyrážky, ale môže zhoršiť ich stav. V strese totiž telo produkuje viac hormónov stimulujúcich olej a mastenie pokožky.

Zopár možností, ktoré vám pomôžu zvládať stres:

  • Joga
  • Meditácia
  • Masáž
  • Aromaterapia
  • Akákoľvek športová aktivita, ktorá vás baví

Asi každému z nás sa občas objaví nejaká tá vyrážka. Ich vznik môže spôsobiť viacero vecí, ako sú hormóny, stres, genetika alebo strava. V lepšom prípade sú vyrážky len nepríjemným „skrášlením“ nášho tela. V tom horšom môžu spôsobiť trvalé zjazvenie, úzkosť až depresiu. Niekedy pomôže prevencia, inokedy až dôkladná liečba.

eTip: pre komplexnú starostlivosť o vašu pokožku odporúčame prípravok Dermavit, ktorý je unikátnou kombináciou 11-tich prírodných látok, ktoré zaručia zdravú a krásnu pleť (Aloe vera, rakytník, niacín a zinok) a sú plné antioxidantov (vitamín C, E). Aloe vera zároveň podporí prečistenie a detoxikáciu.

Dermavit.png

Nech už si vyberiete akýkoľvek plán prevencie pred vyrážkami, trpezlivosť a dôslednosť sú kľúčovými faktormi, aby ste boli spokojní. Veď kto by nechcel mať krásnu a sviežu pokožku po celý čas, no nie?

ako sa zbavit akne na tvari

Odporúčame vám ďalšie naše články:

4.7/5 - (15 votes)

2 thoughts on “Ako sa zbaviť akné a vyrážok, plus tipy na prevenciu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *