Detoxikácia organizmu, ako si dopriať zdravý detox

Aj keď je správna strava a pohybový režim rozhodujúcimi prvkami zdravšieho života, je takisto dôležité zaradiť pravidelný detox do svojho života. Detoxikácia organizmu pomáha bojovať proti toxickému hromadeniu škodlivých látok v tele, umožňuje lepšiu činnosť našich orgánov a nakoniec nám pomáha pri znižovaní hmotnosti.

detox

Určite ste už zažili pocit, že vaše telo nevládze, je prekyslené, nefunguje tak ako má, ako by ste mali v žalúdku ťažobu, orgány, ako napríklad pečeň, nestíhajú filtrovať škodliviny. Medzi ďalšie dôvody, prečo sa ľudia rozhodnú niečo zmeniť sú túžba znížiť hmotnosť, málo energie, biely jazyk, ťažké dýchanie, suchá pokožka, alergie, psoriáza, vypadávanie vlasov, bolesti hlavy a iné.

...

Poviete si, „A čo teraz?“. Niekto z okolia Vám poradí, spravte si „detox“. Je to veľmi populárne slovo, ale ako na to? Čo to vlastne je tá detoxikácia? Pozrime sa spolu na to, ako môžeme čo najefektívnejšie prečistiť naše telo a cítiť sa ako znovuzrodený a fit.

Detoxikácia v podstate znamená očistný program, pri ktorom je dovolené konzumovať iba surové jedlo a tekutiny a vylúčiť zo stravy alkohol, kávu, cigarety, rafinované cukry, nasýtené tuky a všetky spracované potraviny.

detoxikácia organizmu

Detoxikácia je proces, pri ktorom z tela odstraňujeme toxické látky. Naše telo ma automaticky prepracovaný systém eliminácie toxínov, ktoré zahŕňajú pečeň, obličky, tráviaci systém, pokožku a pľúca. Detox vám môže pomôcť aj v prípade, že máte problémy s akné a vyrážkami.

Samozrejme však môžu efektívne odstráňovať nežiaduce látky iba vtedy, ak sú orgány zdravé. Tie sa v tele akumulujú v dôsledku nášho spôsobu života, či potravín, ktoré jeme a kontaminovaného prostredia, ktoré nás obklopuje.

Metódy na detoxikáciu organizmu

Pôst

Ide o asi najstaršiu metódu očistenia tela. Ide o úplné vzdanie sa jedla či nápojov po dobu niekoľkých dní až týždňov. Pôst by mal viesť k tomu, že človek neskôr trvalo vylúči z potravinového plánu nezdravé, či mastné jedlá, či rôzne polotovary, či abstinencia od alkoholu, či nikotínu. Voda a nesladené čaje sú povolené, aby sa podporil metabolický systém. Z dlhodobého hľadiska by mal pôst viest k úplnej zmene životného štýlu.

Intervalový pôst

V dnešnej dobe obľúbený aj u viacerých športovcov, ktorí potrebujú zredukovať hmotnosť v určitej fáze prípravy. Medzi najznámejšie metódy intervalového pôstu patrí napríklad model 16:8 (16 hodín nalačno a 8 hodín normálne jesť), či 5:2 (5 dní normálne jesť a 2 dni nalačno).

Zásaditý pôst

Je založený na vedomom vyhýbaní sa potravinám, ktoré okysľujú vaše telo. Ide hlavne o živočíšne výrobky, ako je mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, ale aj cukor, niektoré strukoviny, špargľa a obilné výrobky. Namiesto toho sa konzumuje zelenina a ovocie, bylinky, semená a orechy. Odkyslenie je veľmi účinné a efektívne, ak stravu doplníme výživovými doplnkami na odkyslenie organizmu ako napríklad Chlorella, Mladý jačmeň.

Poprípade doplnky na udržanie optimálneho pH organizmu, odporúčame napríklad pH Minerals.

Prírodná detoxikácia organizmu je vhodná pre:

 • ženy pred plánovaným otehotnením;
 • pacientov, či osoby pred plánovaným operačným zákrokom;
 • ľudí, ktorí dlhodobo užívajú lieky (nutnosťou je konzultácia so svojim lekárom);
 • všetkých, ktorý bojujú so svojou nadváhou;
 • každého človeka aspoň raz do roka.

Naše eTipy:

 • Konzumujte si cesnak – ako hovorili už naše babky, cesnak je prírodné antibiotikum. Chráni nás pred vírusovými chorobami, ba čo viac, je tiež veľmi účinným nástrojom na prečistenie nášho organizmu. Už veľmi malý kúsok cesnaku denne postačí na aktiváciu pečeňových enzýmov, ktoré pomáhajú telu odstraňovať nahromadený škodlivý odpad.
 • Mali by ste dopriať vašemu telu pauzu po tom, čo ste jeden deň absolvovali detoxikáciu. Snažte sa detoxikovať raz týždenne, budete prekvapení, aké výhody to prinesie.
 • Dajte si spolu s mliekom celý deň iba jedno ovocie. Odporúčame plán banánov a mlieka, v ktorom môže mať človek až 8 banánov so 700 ml mlieka. Plán banánovo-mliečneho mlieka sa preukázal ako účinná metóda chudnutia už od vekov.
 • Zvýšte príjem ovocia ako je grapefruit, či citrón. Obe sú bohaté na vitamín C a antioxidanty, ktoré majú schopnosť zvyšovať prirodzenú funkciu pečene pri odstraňovaní škodlivých látok z tela. Grapefruit okrem toho znižuje cholesterol a zlepšuje trávenie, čo z neho robí obzvlášť užitočné ovocie aj pri redukcii hmotnosti.
...

Pitie čerstvej citrónovej šťavy zmiešanej s vodou skoro ráno pomáha stimulovať funkciu pečene a zlepšuje činnosť čriev.

zdravie život detox
 • Zaraďte do svojho jedálnička červenú repu. Obsahuje veľa antioxidantov, chráni telo pred hromadením voľných radikálov. Nazýva sa aj „vysávač pečene“. Ak sa konzumuje ako šalát, vlákna cukrovej repy sa zväčšujú v žalúdku a ako špongia absorbujú nahromadené toxíny. Okrem toho, jeden pohár repovej šťavy denne čistí krv, vyhladzuje pleť a osviežuje pokožku.
recept na dzravé smoothie
Zdravé smoothie pre správny detox
 • Ďalšie potraviny, na ktoré by ste sa mali v rámci detoxikácie zamerať sú „eko“ potraviny, biela kapusta, šošovica, listová zelenina (brokolica, špenát, rukola), avokádo, jablká, mrkva, zázvor, morské riasy, kurkuma, čučoriedky, či zelený čaj.
smoothie
 • Okrem výživy a stravy, nezabudnite aj na nejakú pravidelnú športovú aktivitu, vyvarujte sa stresovým situáciám a hektickému tempu v každodennom živote, eliminujte alkohol, fajčenie, kofeín, či konzumáciu spracovaných surovín (polotovarov).
 • Doprajte si oddych a kvalitný spánok, najlepšie na kvalitnom matraci.

eTip: V prípade, že chcete maximalizovať svoju snahu o zníženie hmotnosti, odporúčame vám čisto prírodný doplnok výživy na chudnutie eSlim.

Doplnkové tipy pre úspešnú detoxikáciu

 1. Hydratácia je kľúčová: Pite dostatok vody počas celého dňa. Voda pomáha vyplavovať toxíny z tela a podporuje správnu funkciu obličiek. Snažte sa vypiť aspoň 8 pohárov vody denne. Pre ešte lepšie výsledky pridajte do vody pár kvapiek citrónovej šťavy, ktorá podporuje trávenie a detoxikáciu.
 2. Podporte detoxikáciu bylinnými čajmi: Bylinné čaje ako púpava, žihľava, mäta a zázvor môžu podporiť detoxikáciu. Púpava a žihľava sú známe svojimi diuretickými vlastnosťami, ktoré pomáhajú pri čistení pečene a obličiek.
 3. Dôležitosť vlákniny: Zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na vlákninu, ako je ovocie, zelenina, celozrnné produkty a strukoviny. Vláknina pomáha pri trávení a zabezpečuje pravidelné vyprázdňovanie, čo je dôležité pre odstraňovanie toxínov z tela.
 4. Pravidelná fyzická aktivita: Cvičenie podporuje krvný obeh a lymfatický systém, čím napomáha detoxikácii. Vyberte si aktivitu, ktorá vám vyhovuje, či už je to beh, joga, plávanie alebo tanec. Cvičenie tiež podporuje pocit pohody a znižuje stres.
 5. Sauna a potenie: Pobyt v saune môže pomôcť pri detoxikácii cez potenie. Potenie je prirodzený spôsob, ako telo vylučuje toxíny. Uistite sa, že po saune doplníte tekutiny, aby ste predišli dehydratácii.
 6. Kvalitný spánok: Dostatok spánku je nevyhnutný pre regeneráciu tela a efektívnu detoxikáciu. Snažte sa spať aspoň 7-8 hodín denne. Spánok podporuje správne fungovanie orgánov, ktoré sa podieľajú na detoxikácii, ako sú pečeň a obličky.
 7. Zamerajte sa na probiotiká: Probiotiká podporujú zdravú črevnú flóru, ktorá je nevyhnutná pre dobré trávenie a detoxikáciu. Konzumujte fermentované potraviny, ako je kefír, jogurt, kyslá kapusta a kimchi.
 8. Dýchacie cvičenia a meditácia: Pravidelné dýchacie cvičenia a meditácia môžu pomôcť znížiť stres a podporiť celkovú pohodu. Stres môže negatívne ovplyvniť detoxikáciu a funkciu orgánov. Nájdite si čas na relaxáciu a venovanie sa svojej duševnej pohode.
 9. Omezte vystavenie toxínom: Snažte sa minimalizovať vystavenie toxickým látkam v prostredí, ako sú chemické čistiace prostriedky, pesticídy a ťažké kovy. Používajte prírodné a ekologické produkty, kde je to možné.

Pamätajte, že kvôli extrémnej povahe procesu detoxikácie a obmedzeniu kalórií, to môže viesť k počiatočnému úbytku hmotnosti. Na udržanie toho je však potrebné kombinovať správnu stravu a cvičenie.

Záver

Detoxikácia organizmu môže byť skvelým spôsobom, ako reštartovať svoje telo a zlepšiť celkové zdravie. Kľúčom je zamerať sa na vyváženú stravu, dostatok hydratácie, pravidelnú fyzickú aktivitu a dostatok odpočinku. Pamätajte, že každý organizmus je jedinečný, a preto je dôležité počúvať svoje telo a prispôsobiť detoxikačný program svojim individuálnym potrebám.

4.4/5 - (11 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *