Detoxikácia organizmu

Určite ste už zažili pocit, že vaše telo nevládze, je prekyslené, nefunguje tak ako má, ako by ste mali v žalúdku ťažobu, orgány, ako napríklad pečeň, nestíhajú filtrovať škodliviny.

Medzi ďalšie dôvody, prečo sa ľudia rozhodnú niečo zmeniť sú túžba znížiť hmotnosť, málo energie, biely jazyk, ťažké dýchanie, suchá pokožka, alergie, psoriáza, vypadávanie vlasov, bolesti hlavy a iné.

Poviete si, „A čo teraz?“. Niekto z okolia Vám poradí, spravte si „detox“. Je to veľmi populárne slovo, ale ako na to? Čo to vlastne je tá detoxikácia?

Pozrime sa spolu na to, ako môžeme čo najefektívnejšie prečistiť naše telo a cítiť sa ako znovuzrodený a fit.

detox-text-on-round-blue-plate-2377166.jpg

Detoxikácia je proces, pri ktorom z tela odstraňujeme toxické látky. Naše telo ma automaticky prepracovaný systém eliminácie toxínov, ktoré zahŕňajú pečeň, obličky, tráviaci systém, pokožku a pľúca. Detox vám môže pomôcť aj v prípade, že máte problémy s akné a vyrážkami.

Samozrejme však môžu efektívne odstráňovať nežiaduce látky iba vtedy, ak sú orgány zdravé. Tie sa v tele akumulujú v dôsledku nášho spôsobu života, či potravín, ktoré jeme a kontaminovaného prostredia, ktoré nás obklopuje.

Existuje niekoľko metód na detoxikáciu tela

Pôst

Ide o asi najstaršiu metódu očistenia tela. Ide o úplné vzdanie sa jedla či nápojov po dobu niekoľkých dní až týždňov. Pôst by mal viesť k tomu, že človek neskôr trvalo vylúči z potravinového plánu nezdravé, či mastné jedlá, či rôzne polotovary, či abstinencia od alkoholu, či nikotínu.

Voda a nesladené čaje sú povolené, aby sa podporil metabolický systém. Z dlhodobého hľadiska by mal pôst viest k úplnej zmene životného štýlu.

Intervalový pôst

V dnešnej dobe obľúbený aj u viacerých športovcov, ktorí potrebujú zredukovať hmotnosť v určitej fáze prípravy.

Medzi najznámejšie metódy intervalového pôstu patrí napríklad model 16:8 (16 hodín nalačno a 8 hodín normálne jesť), či 5:2 (5 dní normálne jesť a 2 dni nalačno).

Zásaditý pôst

Je založený na vedomom vyhýbaní sa potravinám, ktoré okysľujú vaše telo.

Ide hlavne o živočíšne výrobky, ako je mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, ale aj cukor, niektoré strukoviny, špargľa a obilné výrobky.

Namiesto toho sa konzumuje zelenina a ovocie, bylinky, semená a orechy. Odkyslenie je veľmi účinné a efektívne, ak stravu doplníme výživovými doplnkami na odkyslenie organizmu ako napríklad Chlorella, Mladý jačmeň.

Poprípade doplnky na udržanie optimálneho pH organizmu, odporúčame napríklad pH Minerals.

Prírodná detoxikácia organizmu je vhodná pre:

  • ženy pred plánovaným otehotnením;
  • pacientov, či osoby pred plánovaným operačným zákrokom;
  • ľudí, ktorí dlhodobo užívajú lieky (nutnosťou je konzultácia so svojim lekárom);
  • všetkých, ktorý bojujú so svojou nadváhou;
  • každého človeka aspoň raz do roka.

Naše eTipy:

➡ Doprajte si cesnak – ako hovorili už naše babky, cesnak je prírodné antibiotikum. Chráni nás pred vírusovými chorobami, ba čo viac,

je tiež veľmi účinným nástrojom na prečistenie nášho organizmu. Už veľmi malý kúsok cesnaku denne postačí na aktiváciu pečeňových enzýmov, ktoré pomáhajú telu odstraňovať nahromadený škodlivý odpad.

➡ Zvýšte príjem ovocia ako je grapefruit, či citrón. Obe sú bohaté na vitamín C a antioxidanty, ktoré majú schopnosť zvyšovať prirodzenú funkciu pečene pri odstraňovaní škodlivých látok z tela.

Grapefruit okrem toho znižuje cholesterol a zlepšuje trávenie, čo z neho robí obzvlášť užitočné ovocie aj pri redukcii hmotnosti.

Môže vás zaujímať:

Pitie čerstvej citrónovej šťavy zmiešanej s vodou skoro ráno pomáha stimulovať funkciu pečene a zlepšuje činnosť čriev.

shallow-focus-photography-of-yellow-lemon-near-glass-mason-162783.jpg

➡ Zaraďte do svojho jedálnička červenú repu. Obsahuje veľa antioxidantov, chráni telo pred hromadením voľných radikálov. Nazýva sa aj „vysávač pečene“.

Ak sa konzumuje ako šalát, vlákna cukrovej repy sa zväčšujú v žalúdku a ako špongia absorbujú nahromadené toxíny. Okrem toho, jeden pohár repovej šťavy denne čistí krv, vyhladzuje pleť a osviežuje pokožku.

carrot-fruit-beside-lemon-fruit-on-black-wooden-table-161440 (1).jpg

➡ Ďalšie potraviny, na ktoré by ste sa mali v rámci detoxikácie zamerať sú „eko“ potraviny, biela kapusta, šošovica, listová zelenina (brokolica, špenát, rukola), avokádo, jablká, mrkva, zázvor, morské riasy, kurkuma, čučoriedky, či zelený čaj.

apple-close-up-cucumber-delicious-616833.jpg

➡ Okrem výživy a stravy, nezabudnite aj na nejakú pravidelnú športovú aktivitu, vyvarujte sa stresovým situáciám a hektickému tempu v každodennom živote, eliminujte alkohol, fajčenie, kofeín, či konzumáciu spracovaných surovín (polotovarov).

➡ Doprajte si oddych a kvalitný spánok, najlepšie na kvalitnom matraci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *