Najlepšia čistička vzduchu do bytu, ako vybrať, recenzie

Ako vybrať čističku vzduchu do bytu? Ak si chcete kúpiť zariadenie na čistenie vzduchu, je dôležité zamerať sa na to, prečo ho vlastne chcete. Zistite, aký typ problému sa snažíte vyriešiť vo vašej domácnosti. Pomôže vám to pri nákupe správnej čističky vzduchu. Vybrali, otestovali a porovnali sme pre vás najlepšie čističky vzduchu. Prečítajte si odbornú recenziu a najdôležitejšie rady pri výbere.

ako vybrať čističku vzduchu

Ako vybrať najlepšiu čističku vzduchu

Predtým ako sa pustíte do nakupovania čističky vzduchu, zvážte svoje problémy.

Znie vám niečo z nasledujúcich bodov povedome?

 • Vyskytujú sa u vás príznaky sezónnej alergie alebo príznaky spojené s domácimi zvieratami?
 • Spôsobujú nejaké veci v dome zhoršenie vašej astmy, ale neviete určiť presný zdroj?
 • Renovujete priestor a potrebujete sa zbaviť prachu a/alebo výparov z farieb?
 • Ste náchylní na choroby alebo iba chcete sterilizovať svoj domov zničením baktérií a vírusov?
 • Máte domáce zvieratá a chcete sa zbaviť lupín, vypadávajúcich chlpov a/alebo pachov?
 • Chcete sa zbaviť tabakového dymu a/alebo jeho zápachu?
...

Váš vnútorný vzduch je často viac znečistený ako vzduch vonku. Keďže trávime väčšinu času v interiéri, vystavenie sa zlej kvalite vnútorného ovzdušia nás vystavuje riziku mnohých chorôb. Použitie čističky vzduchu pomôže vytvoriť čistejšie a zdravšie ovzdušie vo vašom byte alebo kancelárii, aby ste si mohli vychutnať lepšiu kvalitu vnútorného vzduchu. Pred zakúpením si odpovedzte na tieto otázky:

 • Prečo potrebujem čističku vzduchu?
 • Akú veľkosť čističky vzduchu potrebujem?
 • Aké funkcie potrebujem?
 • Kam umiestniť svoju čističku vzduchu?
 • Koľko údržby si vyžaduje čistička vzduchu?
najlepšia čistička vzduchu

Čistička vzduchu – recenzie

Je to spôsob čistenia vnútorného vzduchu, ktorý môže byť znečistený a plný alergénov, ako sú peľ a prach. Pomáhajú tiež udržiavať zdravé prostredie odstránením chlpov, plesňových spór, ambrózie a ďalších.

Niektoré modely sú určené na konkrétne účelypotreby.

 • Alergie. Ak máte alergiu, mali by ste si zvoliť čističku vzduchu určenú na úľavu od alergií. Spravidla majú viac filtrov, vrátane filtrov HEPA, ktoré sa používajú na odstránenie vnútorných alergénov.
 • Astma. Ak trpíte astmou alebo ak vaše príznaky vyvoláva zápach a chemické polutanty, mali by ste zvážiť použitie čističky vzduchu pre astmu alebo chemickú čističku vzduchu. Tieto čističe vzduchu obsahujú filtráciu zápachu a chemikálií, ako aj HEPA filtre na odstránenie alergénových častíc.
 • Dym. Dymové čističky vzduchu sú špeciálne určené na odstránenie dymu, sadzí z krbu a ďalších súvisiacich výparov, ktoré by mohli zhoršiť existujúce dýchacie ťažkosti alebo spôsobiť nepríjemný zápach vo vašom prostredí.
 • Domáce zvieratá. Vyberte si čističku vzduchu určenú špeciálne pre domáce zvieratá – odstraňuje zvieracie lupiny, pachy a chlpy. Pozrite si čističky vzduchu pre domáce zvieratá tu.
 • Citlivosť na chemikálie. Ak ste mimoriadne citliví na chemikálie, môžete si zaobstarať čističku vzduchu pre viac citlivostí na chemikálie (MCS). Tieto modely pohlcujú ešte viac zápachu a chemikálií a často sa vyrábajú z materiálov, ktoré nebudú vypúšťať chemické látky do ovzdušia a zhoršovať vaše príznaky.
čistička a zvlhčovač do bytu

Čistička vzduchu pre alergikov

Ak chcete vybrať správnu veľkosť čističky vzduchu pre vaše potreby, zvážte veľkosť miestnosti, ktorú chcete vyčistiť. Ak máte alergie alebo astmu a hľadáte čističku vzduchu, ktorá by vám pomohla s príznakmi, mali by ste zvážiť aj rýchlosť výmeny vzduchu za hodinu (ACH). ACH označuje počet, koľkokrát môže čistička vzduchu každú hodinu prefiltrovať celý objem vzduchu v ošetrovanom priestore.

Pre alergikov a astmatikov sú najlepšie čističky vzduchu, ktoré dokážu vyčistiť vzduch v priestore najmenej štyrikrát za hodinu. Rýchlosť štyroch výmen vzduchu za hodinu tiež zaisťuje, že čistička vzduchu dôkladne vyčistí vzduch a odfiltruje čo najviac mikroskopických alergénov vyvolávajúcich príznaky, aby sa vám ľahko dýchalo.

Výkonná čistička vzduchu

Po výbere typu a veľkosti čističky vzduchu, zvážte, či chcete alebo nechcete nejaké špeciálne funkcie.

 • Ak chcete ušetriť peniaze a energiu, hľadajte čističky vzduchu, ktoré sú klasifikované ako „Energy Star“.
 • Môžete tiež nájsť WiFi čističky vzduchu, ktoré môžete ovládať pomocou telefónu.
 • Indikátory kvality vzduchu poskytujú informácie o kvalite vášho ovzdušia v reálnom čase.
 • Medzi ďalšie funkcie patria: kolieska, rukoväte pre ľahkú pohyblivosť, diaľkové ovládanie, viac rýchlostí ventilátora a indikátory výmeny filtra.

Kam umiestniť čističku vzduchu?

Väčšinou odporúčame umiestniť čističku vzduchu do spálne, pretože tam trávite väčšinu času. Majte na pamäti, že prenosné čističky vzduchu sú určené predovšetkým na čistenie vzduchu iba v jednej miestnosti, takže možno budete musieť investovať do ďalších jednotiek pre ďalšie miestnosti.

Ako už bolo spomenuté, môžete si tiež zvoliť čističku s kolieskami, rukoväťami a ďalšími prenosnými prvkami, ktoré uľahčujú jej premiestňovanie z miestnosti do miestnosti. Čističky vzduchu pre celý dom sú čoraz populárnejšou voľbou na čistenie vzduchu v každej miestnosti vášho domu. Tieto čističky sa pripájajú k existujúcemu integrovanému systému HVAC vo vašom byte na čistenie interiéru počas vykurovania, chladenia alebo vetrania.

Ako vybrať čističku vzduchu

Aj keď sa môže zdať, že počet možností je zdrvujúci, tieto zariadenia skutočne používajú iba štyri základné typy technológie filtrácie vzduchu. Tieto štyri filtre na čistenie vzduchu sa zameriavajú na rôzne typy znečistenia vnútorného ovzdušia a vysvetlíme presne, ako každý z nich funguje.

...

Čističky vzduchu s HEPA filtrom

Tento proces filtrovania vzduchu sa považuje za zlatý štandard v čistení vzduchu. Skladá sa z vysoko hustého papierového filtra, ktorý zachytáva vzdušné nečistoty a je hnacím mechanizmom špičkových strojov. Pravý HEPA filter je certifikovaný na odstránenie 99,97% všetkých mikroskopických častíc s veľkosťou iba 0,3 mikrónu. HEPA filtre vydržia v závislosti od používania asi jeden rok.

 • Odstráni tieto polutanty: Peľ, plesňové spóry, plesne, prach, chlpy domácich miláčikov, chlpy a viditeľný dym.
 • Výhody čističiek vzduchu s HEPA filtrami: Vysoko účinné, zachytávajú častice a neuvoľňujú ich späť do vzduchu, bezpečné pre všetky dýchacie problémy.
 • Nevýhody čističiek vzduchu s HEPA filtrami: Vyžadujú si bežné výmeny filtrov na udržanie účinnosti, zvyčajne najdrahší typ filtrácie vzduchu, neodstraňuje pachy ani chemické výpary, na nasávanie vzduchu používa ventilátor a pri vyššej rýchlosti môžu byť hlučné.

Čističky vzduchu s uhlíkovým filtrom

Tento typ vzduchového filtra používa špeciálnu formu aktívneho uhlia, ktorá sa skladá z miliónov malých absorpčných pórov. Tieto póry vytvárajú veľkú povrchovú plochu, ktorá je vynikajúca na zachytávanie výparov, plynov a pachov. Uhlíkové filtre sa nepoužívajú na odstraňovanie častíc, ktoré spôsobujú zdravotné problémy, ale skôr na zbavenie sa tých, ktoré spôsobujú zápach. Vďaka týmto filtrom bude váš domov voňať sviežo a čisto. Filtre s aktívnym uhlím zvyčajne vydržia 6 mesiacov.

 • Odstraňuje tieto polutanty: Chemické a plynné výpary, zápach a pachy z domácich miláčikov, varenia, dymu, farieb a čistiacich prostriedkov.
 • Výhody: Relatívne lacná výmena, vytvára sviežu vôňu
 • Nevýhody: Vhodný iba na zníženie plynných výparov, zápachu a pachov, nič viac

Ionizátor vzduchu

Táto technológia čistenia vzduchu funguje tak, že vypúšťa oblak nabitých iónov do vzduchu, ktoré zachytávajú nečistoty prenášané vzduchom. Tento proces núti tieto nečistoty padať na podlahu a okolité povrchy. Niektoré iónové čističky vzduchu zahŕňajú elektrostatickú zbernú dosku, ktorá priťahuje tieto spadnuté častice a odstraňuje ich z miestnosti. Tento proces eliminuje ultra jemné častice s veľkosťou až 0,01 mikrónu.

 • Odstraňuje tieto polutanty: Prach, peľ, plesňové spóry, pleseň, prchavé organické látky, niektoré baktérie a vírusy a viditeľný dym
 • Výhody: Prakticky bez údržbové, nevyžadujú nákladné výmeny filtrov, lacnejšie ako HEPA filtračné zariadenia, nepoužívajú ventilátor, takže sú veľmi tiché.
 • Nevýhody: Znečisťujúce látky zostávajú v miestnosti na podlahe a povrchoch, pokiaľ nie sú zhromaždené na elektrostatickej platni. Zberné platne vyžadujú časté čistenie mydlom a vodou, neodstraňujú zápachy, produkujú malé množstvá ozónu ako vedľajší produkt, ktorý môže posilňovať astmu a dýchacie ťažkosti.

eTip (naša voľba – najlepší pomer cena / kvalita): Kombinovaná čistička vzduchu s ionizátorom Ionic-CARE Triton X6.

...
 • Dizajnová čistička vzduchu s extrémne tichou až bezhlučnou prevádzkou – iba 8 dB!
 • Pracuje na princípe elektrónového vetra – nečistoty sú zachytávané na elektrostatický filter
 • Okrem čistenia aj ionizuje vzduch
 • Čistička vzduchu Ionic-Care je energeticky nenáročná a jednoduchá na údržbu (stačí opláchnuť vodou) – nemusíte dokupovať filtre
 • Výborné výsledky zníženia prašnosti v miestnosti
 • Ideálna pre alergikov, astmatikov či fajčiarov, pomáha odstraňovať alergény, pele, plesne, mikroprach či cigaretový dym
 • Za jednu hodinu dokáže vyčistiť a zvlhčiť vzduch o veľkosti plochy 65 m2 s čistiacou účinnosťou 90-96%
 • Pre ľudí, ktorí používajú aromalampu platí, že ju nemôžete kvôli ionizácii v čističke vzduchu používať v rovnakej miestnosti

Ultrafialové (UV) svetlo zabudované v čističke vzduchu

Na rozdiel od ostatných troch spomenutých filtrov táto technológia vyžaruje neviditeľné svetlo, ktoré napáda polutanty, na rozdiel od ich prechodu cez fyzický filter. UV svetlo je obsiahnuté vo vnútri čističky vzduchu a neuvoľňuje sa do miestnosti.

Čističky vzduchu s touto technológiou využívajú UV-C pásmo ultrafialového spektra. Toto pásmo je pre ľudí úplne bezpečné a nespôsobuje žiadne negatívne vedľajšie účinky.

Jej hlavným účelom je ničiť baktérie a vírusy v domácnosti ničením ich molekulárnej DNA štruktúry. Konečným výsledkom je sterilizované čisté prostredie bez častíc, ktoré spôsobujú choroby.

 • Odstraňuje tieto polutanty: Baktérie, vírusy a mikróby.
 • Výhody: Ultrafialové svetlo vydrží tisíce hodín a len zriedka ho treba vymeniť, vytvára sterilné prostredie, v interiéroch znižuje počet mikróbov, ktoré sú zodpovedné za vznik chorôb.
 • Nevýhody: Dobrá iba ako prostriedok na ničenie vírusov, baktérií a mikróbov, nedá kúpiť ako samostatné zariadenie (vždy iba ako bonus k HEPA alebo Iónovej čističke vzduchu).

Okrem spomínaných štyroch typov filtrácie vzduchu sa čističky vzduchu dodávajú aj v týchto dvoch verziách:

 • Klasická verzia – Jednoducho povedané, klasické čističky vzduchu sú tradičným modelom pre tieto stroje a neposkytujú vám spätnú väzbu o tom, aké nečistoty vlastne zo vzduchu odstraňujú. Musíte len veriť, že dobre fungujú, na základe toho, ako sa znečistí filter a tvrdení výrobcu.
 • Inteligentná verzia – Na druhej strane inteligentné čističky vzduchu majú špeciálnu mobilnú aplikáciu, ktorá vám poskytne najrôznejšie údaje o tom, ako dobre zariadenie čistí vzduch. Niektoré aplikácie presne odhaľujú, ktoré znečisťujúce látky sa z miestnosti odstraňujú (t. j. peľ alebo prach), a tiež sledujú úroveň kvality vzduchu v reálnom čase.
čistička vzduchu recenzie

Najlepšia čistička vzduchu – zhrnutie

Premyslite si miesto, kam chcete umiestniť čističku vzduchu, aby ste si mohli zvoliť správnu veľkosť pre svoj priestor. Hľadajte čističku vzduchu, ktorá je vhodná na odfiltrovanie polutantov špecifických pre vašu domácnosť alebo zdravotné potreby (napríklad odstraňovanie chlpov domácich zvierat alebo cigaretového dymu). Porovnajte hodnotenia CADR, ktoré ukazujú, ako efektívne čistička vzduchu filtruje konkrétne polutanty.

Vyberte si zariadenie, ktoré používa HEPA filter, zlatý štandard pre vnútorné čističky vzduchu. Sledujte úroveň hluku (uvedená v decibeloch) v špecifikáciách produktu. V závislosti od toho, kde svoju čističku vzduchu budete používať si možno budete chcieť vybrať tichšie zariadenie.

Vypočítajte náklady na údržbu a elektrickú energiu čističky vzduchu, aby ste si vedeli nastaviť rozpočet. Ak nechcete minúť veľa peňazí, vynechajte nadštandardné funkcie, ako je napríklad integrácia aplikácie.

Ako používať čističku vzduchu

Väčšina čističiek vzduchu sa používa veľmi ľahko. Na najjednoduchšej úrovni ju stačí zapnúť a pokojne na ňu môžete zabudnúť. Ak sa budete držať našich jednoduchých tipov, vaša čistička bude maximalizovať výkon a svoje využitie.

 1. Zapnuté 24/7 – čističku vzduchu nechajte zapnutú čo možno najdlhšie, ako je to možné. Ak máte obavy zo zvýšenej spotreby energie, nastavte nižšie otáčky ventilátora. Našťastie väčšina čističiek vzduchu nevyžaduje veľa energie. Jej spotreba je podobná akú má váš notebook. Čistenie vzduchu je nepretržitý proces, pretože kvalita vzduchu vo vašej domácnosti sa neustále mení. Nemôžete očakávať, že váš vzduchu bude čistí, ak budete mať zapnutú čističku iba zopár hodín. Odporúčame vám nechať čističku vzduchu zapnutú, aj keď idete napríklad do mesta, inak sa vrátite do znečisteného vzduchu.
 2. Jedna izba – čističku vzduchu nechajte v rovnakej miestnosti. Ak vlastníte iba jednu čističku vzduchu, mali by ste ju umiestniť do spálne, pretože tu trávite tretinu svojho života. Čističky vzduchu fungujú najlepšie, ak ich nechávate celý čas v jednej izbe.
 3. Zapečatený priestor – keď je čistička vzduchu zapnutá, nechajte dvere a okná zatvorené. Ak necháte otvorené okno, unikne všetok čistý vzduch. Čističky pracujú efektívnejšie v stiesnených priestoroch. Ak potrebujete dlhšie vetrať, čističku vzduchu najskôr vypnite.
 4. Priamy toknasmerujte prúd čistého vzduchu na svoju dýchaciu zónu, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Táto rada je prospešná, ak sedíte vo veľkej miestnosti.
 5. Vymeňte filtre – aby ste dosiahli maximálnu účinnosť čističky vzduchu, mali by ste meniť HEPA filtre včas. Postupom času filtre zhromažďujú viac znečisťujúcich látok a tým sa stráca ich účinnosť. Dodržiavajte pokyny na výmenu filtra podľa návodu danej čističky vzduchu, aby ste zaistili jej optimálnu činnosť.
...
4.8/5 - (32 votes)

3 thoughts on “Najlepšia čistička vzduchu do bytu, ako vybrať, recenzie

 1. Peter says:

  Som silný alergik, tak som si podľa odporúčaní (aj lekára) kúpil čističku vzduchu, Ionicer a keď som doma, tak sa cítim oveľa lepšie a netrpím. Takže si ich naozaj neviem vynachváliť!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *