Bezpečnosť pri jazde na motorke mimo letnej sezóny: Hrozby a opatrenia

Jazda na motorke môže byť vzrušujúcim a oslobodzujúcim zážitkom. No zároveň ide o činnosť, ktorá prináša riziká a vyžaduje si veľkú pozornosť a starostlivosť. Pre motorkárov je preto bezpečnosť prioritou, čo znamená, že je dôležité byť si vedomý všetkých hrozieb a vedieť, ako sa v prípade vzniku krízovej situácie chrániť.

Zistite spolu s nami, čo všetko môže ohroziť vašu bezpečnosť pri jazde na motorke, a aké opatrenia môžete prijať.

Absencia prilby

Najdôležitejším bezpečnostným vybavením pre motorkára (aj podľa zákona) je prilba. Prilba chráni hlavu a mozog pred zraneniami pri nehode a zabraňuje možnému ohrozeniu až strate života. Ochrana hlavy by však mala disponovať viacerými dôležitými vlastnosťami. Cení sa certifikácia, ktorá garantuje splnenie všetkých dôležitých bezpečnostných noriem, rovnako vzácne je pri rýchlej a často dlhej jazde aj pohodlie. Ponuka trhu je v tomto smere našťastie široká, takže pokrytie všetkých dôležitých požiadaviek výberom modernej prilby HJC nebude najmenší problém.

Nevhodné oblečenie

Pred zraneniami pri páde, ktoré sú na motorke bežné, vás dobre ochráni aj správne zvolené a odolné oblečenie. Vhodná je napríklad kožená bunda, rukavice a topánky s tvrdšou špičkou. Aj dlhé nohavice a rukávy zaistia telu dostatočnú ochranu pred možným poranením, drobnými kamienkami alebo nepriaznivým počasím.

Nedostatočné osvetlenie cestných komunikácií

Kvalitné osvetlenie cestných komunikácií hrá dôležitú úlohu v bezpečnosti motoristov tiež. Nedostatočné osvetlenie môže vytvoriť problémy so zhoršenou viditeľnosťou. Ak sa preto chcete vyhnúť zlej orientácii na slabo osvetlenej vozovke, pred vstupom na cestu si výber trasy detailne naplánujte.

Užívanie omamných látok

Jazda na motorke pod vplyvom alkoholu alebo drog je nezodpovedná a nebezpečná. Takéto látky znižujú vašu reakčnú a schopnosť koncentrácie. Vždy preto choďte na motorku triezvi a v stave, ktorý vám umožní riadiť zariadenie bezpečne.

Nezodpovedné správanie

Nevhodné správanie na ceste, ako je predbiehanie na nevyhovujúcich miestach, prekračovanie rýchlosti a ignorovanie dopravných pravidiel, zvyšuje riziko nehody. Pravidlá cestnej premávky majú svoj zmysel a je nutné ich riadne dodržiavať. Jazda na motorke je zábavná a oslobodzujúca aktivita, nezabudnite však, že bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste. Vyvarujte sa preto vyššie uvedeným hrozbám tým, že budete dodržiavať pravidlá, použijete vhodné ochranné vybavenie a budete na nie vždy ideálnej vozovke obozretní.

Ako sa vám páčil článok?
Tento článok bol uverejnený v kategórii PR článok. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *