Kvety a listy lipy: kedy zbierať, použitie a výhody

Zdraviu prospešné účinky lipových kvetov a listov sú známe už stáročia, ale vedecké uznanie začali získavať až v posledných rokoch. Zistite všetko, čo potrebujete vedieť o zdravotných účinkoch lipy.Keďže lipy (Tilia) patria medzi najbežnejšie mestské stromy, ich kvitnutie v júni a júli je takmer nemožné prehliadnuť. Stromy vyžarujú nádhernú vôňu a sú plné nepretržitého bzučania, pretože včely zbierajú lipový peľ na svoj med. Lipy sú prospešné nielen pre včely, ale ich kvety a listy sú mimoriadne užitočné aj pre nás ľudí a dajú sa využiť na rôzne spôsoby. V tomto článku sa dozviete, ktoré časti stromu sú jedlé, kedy zbierať kvety a prečo je lipový čaj prospešný. Poradíme vám kedy a ako zbierať lipu.

kedy zberať lipu

Sú lipové kvety a listy jedlé?

Áno! Môžete jesť kvety aj listy lipy. Lipové listy sú napríklad vynikajúce do šalátu a kvety sú veľmi obľúbenou kulinárskou ozdobou a, samozrejme, hlavnou zložkou čaju z lipových kvetov. Jedlé sú aj plody, ktoré sú dobrým zdrojom mastných kyselín. Hoci sú plody spočiatku mäkké, dozrievaním tvrdnú a po ošúpaní ich možno konzumovať surové alebo ako prílohu k šalátom.

Produkty Lipa malolistá (Tilia cordata)

Tip: Hoci existuje približne 50 druhov líp, zdraviu prospešné sú len kvety a listy lipy malolistej (Tilia cordata) a lipy veľkolistej (Tilia platyphyllos). Ak teda máte záujem o používanie častí lipy, pred začatím zberu sa uistite, že máte správny druh. Neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy o tom, že kvety a listy striebornej lipy (Tilia tomentosa) majú nejaké liečivé účinky.

Ako zbierať a používať kvety lipy

Keď ste si istí, že máte lipu veľkolistú alebo malolistú, zber kvetov je jednoduchý. Vyžaduje si to trochu času, ale námaha sa vám oplatí, keď sa budete môcť tešiť zo svojich zberov.

Ako zbierať a sušiť lipové kvety:

 • Lipy zvyčajne kvitnú v júni až júli a keď sú v plnom kvete, najlepšie je zbierať kvety počas prvých 4 dní. Nezabudnite, že veľkolistá lipa kvitne o niečo skôr ako lipa malolistá.
 • Pri zbere zbierajte bledé listene (malá listová časť tesne pod kvetom) aj stonky kvetov.
 • Kvety sušte opatrne, na tienistom mieste a pravidelne ich otáčajte – môže to trvať niekoľko dní. Ak si vyžadujú ďalšiu pomoc, môžete proces sušenia dokončiť v sušičke pri teplote 45 °C.
 • Sušené lipové kvety skladujte na tmavom a suchom mieste najviac jeden rok.
kedy zberať lipové kvety

Po zbere sa dajú lipové kvety použiť na rôzne spôsoby. Najznámejším použitím je pravdepodobne čaj z lipových kvetov. Dve čajové lyžičky čerstvého alebo jednu čajovú lyžičku sušeného lipového kvetu zalejte horúcou vodou a pripravte si dokonalú šálku. Čaj nechajte lúhovať 5 až 10 minút. Sceďte a podávajte.

Lipové kvety sa používajú na výrobu širokej škály výrobkov, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Môžete si z nich pripraviť studený zápar, ako aj sirup z lipových kvetov a tinktúry. Ak sirup necháte dlhšie zhustnúť, môžete z neho vyrobiť “med z lipových kvetov“, lahodnú vegánsku náhradu medu. Tinktúry z lipových kvetov sa v súčasnosti hojne využívajú pri výrobe kozmetiky, ako aj na prípravu relaxačných kúpeľov a na zmiernenie dýchacích ťažkostí. Už dlho sa používajú aj v ženskom zdravotníctve na zmiernenie úzkosti počas tehotenstva a uľahčenie pôrodu.

Tip: Lipový čaj konzumujte opatrne, aby ste sa vyhli negatívnym vedľajším účinkom. Hoci sa zatiaľ nepreukázali žiadne vedľajšie účinky lipového kvetu alebo listov, niekedy sa odporúčajú 2 až 3 šálky lipového čaju denne. O pokynoch počas tehotenstva a o odporúčanom príjme pre deti sa poraďte so svojím lekárom.

Produkty Lipa malolistá (Tilia cordata)

Ako zbierať a používať lipové listy

Keďže sa odporúča používať len úplne rozvinuté lipové listy, najlepší čas na ich zber je od júna do augusta, ak ich plánujete sušiť a skladovať. Pred použitím listy dôkladne umyte, aby ste odstránili všetky mšice a medovicu, ktorú vylučujú. Proces sušenia začnite na tienistom mieste a nechajte ich prirodzene vyschnúť. V prípade potreby použite na dokončenie práce sušičku pri teplote 45 °C. Lipové listy skladujte rovnako ako kvety na tmavom a suchom mieste najviac jeden rok.

Z lipových listov je síce možné pripraviť aj čaj, ale ich zdravotné účinky neboli jednoznačne preukázané a používajú sa skôr zvonka. Nálev z lipových listov sa môže používať ako obklad na rôzne kožné ochorenia.

Mladé lipové listy sa dajú v čerstvom stave použiť na mnoho spôsobov. Majú príjemnú a sladkú chuť a možno ich použiť do šalátov alebo zelených smoothies. Lipové listy sú prospešné aj pre unavené oči. Ak máte napríklad oči namáhané zo sedenia pred obrazovkou alebo z čítania, môžete si na noc priložiť na oči niekoľko čerstvých listov a udržiavať ich pomocou masky na oči.

môžu sa jesť lipové plody?

Zdravotné účinky lipy

Keďže lipové kvety a listy sa považujú za prírodné liečivá, nižšie uvedené účinky sú založené skôr na empirických hodnotách odvodených zo stáročí používania než na vedeckých štúdiách. Lipové kvety obsahujú celý rad živín, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Patria medzi ne saponíny, triesloviny a sliz, éterické oleje a predovšetkým vysoký obsah flavonoidov. Predpokladá sa, že tieto látky podporujú niektoré z nasledujúcich zdravotných účinkov:

 • Expektorans – pomáha pri dýchacích problémoch tým, že znižuje alebo uvoľňuje hlieny
 • Diaforetikum – spôsobuje potenie, ktoré pomáha regulovať telesnú teplotu
 • Relaxačný prostriedok – pomáha znižovať nervové napätie
 • Mierne antihypertenzívne – v niektorých prípadoch znižuje krvný tlak
 • Tlmiaci kašeľ – blokuje kašľací reflex, a tým poskytuje úľavu
 • Protizápalový – pomáha zmierniť bolesť, vysoké teploty a opuchy

Čaj z lipových kvetov sa vďaka látkam, ktoré kvety obsahujú, bežne používa na liečbu horúčky, prechladnutia, ochorení horných dýchacích ciest, reumatizmu, ako aj viacerých ďalších ochorení. Látky, ktoré sa nachádzajú v lipových listoch, sú viac závislé od miesta a ročného obdobia a ich zdravotné účinky nie sú tak dôkladne preskúmané ako látky spojené s lipovými kvetmi. Vieme však, že majú vysoký obsah trieslovín a obsahujú množstvo cukrov, zdravých tukov a enzýmov.

Produkty Lipa malolistá (Tilia cordata)

Aj keď sú účinky lipových listov menej potopudné ako účinky kvetov, výťažky z lipových listov sa môžu používať na liečbu bolestí v krku. Niekedy majú vysoký obsah rastlinného slizu, ktorý okrem iného dodáva polievkam príjemnú krémovú konzistenciu.

4.9/5 - (9 votes)

1 thoughts on “Kvety a listy lipy: kedy zbierať, použitie a výhody

 1. Stanislav Sun says:

  Po zaparení je nechajte 10 15 minút odstáť v hrnci. Potom ich sceďte a nechajte túto hmotu odstáť 5 minút.Prikladajte na opuchnuté miesta, napríklad pod kolenami na priehlavky,na ktoré večer obklad uložte. Ráno vyberte z postihnutého miesta do rána zmizne malý odpuchnut …tie ale aj z miesta …a kolená.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *