Recenzia Nike ZoomX Vaporfly NEXT% 2 – Najlepšia pretekárska obuv?

Nike Vaporfly bola bežecká obuv, ktorá zmenila hru a od svojho uvedenia na trh v roku 2016 pomohla bežcom dosiahnuť najlepšie výsledky, olympijské medaily a svetové rekordy. V reakcii na tento úspech takmer každá iná značka vydala v roku 2020 pretekársku obuv s karbónovou doskou, zatiaľ čo samotná spoločnosť Nike uviedla na trh model Alphafly NEXT%, obuv, v ktorej Eliud Kipchoge zabehol prvý maratón pod 2 hodiny. Napriek všetkej tejto novej konkurencii zostáva model Vaporfly NEXT% pre mnohých bežcov obľúbenou obuvou. Vzhľadom na túto popularitu je pochopiteľné, že sa spoločnosť Nike rozhodla pre relatívne skromnú aktualizáciu topánky Vaporfly 2, pričom azda kľúčovou zmenou je nová nižšia cena, keďže model Vaporfly NEXT% 2 stojí o 30 EUR menej ako jeho predchodca.

Recenzia Nike ZoomX Vaporfly NEXT% 2

Čo dostanete za tieto peniaze? Model Vaporfly je v dobrej viere pretekárska obuv. To znamená, že je ľahká, v nami testovanej veľkosti 9 váži 206 g, a v medzipodrážke má karbónovú dosku po celej dĺžke. Táto doska je vložená do veľkej kopy tlmenia Nike ZoomX.

ZoomX je mäkká, pružná pena na báze PEBA, ktorá poskytuje ochrannú a zároveň rýchlu jazdu na vašich pretekoch na dlhé vzdialenosti. Doska stabilizuje mäkkú penu a zároveň dodáva každému kroku hnaciu silu, čím vám pomáha bežať efektívnejšie, takže dokážete ľahšie udržať svoje pretekárske tempo po dlhšiu dobu. Topánka má 8 mm pokles od päty po špičku a stack na päte sa pohybuje až po hranicu 40 mm, ktorú stanovuje World Athletics.

Zistiť cenu

Ako je to u pretekárskej obuvi bežné, na podrážke modelu Vaporfly NEXT% 2 nie je veľa gumy, s krytom na prednej časti chodidla a dvoma malými časťami na päte. To udržuje nízku hmotnosť a zároveň poskytuje priľnavosť tam, kde ju najviac potrebujete, ale nevydrží tak dlho ako celogumová podrážka, ktorú by ste dostali na tréningovej obuvi.

Čo je nové na Nike ZoomX Vaporfly NEXT% 2?

Zvršok topánky je miestom, kde boli vykonané všetky zmeny. Teraz je to mäkšia, priedušnejšia sieťovina na rozdiel od tkaniny VaporWeave použitej na pôvodnej obuvi Vaporfly NEXT%. Spoločnosť Nike pridala aj zosilnenú časť okolo prednej časti priehradky na prsty, čo pomáha udržať zvršok mimo prstov a zabezpečiť, aby nedochádzalo k odieraniu. To bol niekedy problém pri zvršku VaporWeave, ktorý mal tendenciu sa v prednej časti zhŕňať.

Zistiť cenu

Ďalšia zmena sa nachádza na jazyku, kde Nike pridala malé polstrovanie, aby znížila tlak na hornú časť chodidla, keď si utiahnete ofsetové šnúrky. Táto jemná zmena prináša rozdiel pri behu, pričom mierny tlak, ktorý sme niekedy pociťovali pri modeli Vaporfly NEXT%, úplne zmizol. Na medzipodrážke ani podrážke modelu Vaporfly NEXT% 2 sa nič nezmenilo a poskytuje rovnako pôsobivo rýchlu a pohodlnú jazdu ako jeho predchodca. Váži však o niečo viac ako pôvodné NEXT%, ktoré v deviatke vážili necelých 200 g.

Azda najdôležitejšou zmenou je však cena, druhá edícia stojí 210 EUR, čo je o 30 EUR menej ako pôvodný model Vaporfly NEXT%. To je tiež o 50 EUR lacnejšie ako Nike Alphafly NEXT% a porovnateľnejšie s cenami topánok s karbónovou doskou od iných značiek.

Aký je strih obuvi Nike ZoomX Vaporfly NEXT% 2?

Zistili sme, že model Vaporfly 2 sedí podľa veľkosti, pričom sme nosili našu obvyklú veľkosť UK 9. V oblasti špičky je o niečo viac miesta ako na pôvodnej topánke NEXT%, ale aj táto topánka nám sedela.

Zistiť cenu

Na čo sa najlepšie používa? Vaporfly 2 je topánka stvorená na rýchly beh, či už v deň pretekov, alebo počas rýchlostných a tempových tréningov. Vzhľadom na to, aká je ľahká, je topánka skvelou voľbou na kratšie podujatia, ako sú preteky na 5 km alebo dokonca na míľu, ale vysoký komín tlmenia znamená, že je dostatočne pohodlná aj na maratón, alebo dokonca na cestné ultramaratóny.

Pokiaľ ide o zvýšenie efektivity behu, ktoré vám topánka prinesie, tie budú pravdepodobne najvýraznejšie pri dlhších podujatiach, ako sú polmaratóny alebo maratóny, pretože udržanie pretekárskeho tempa vám bude pripadať o niečo jednoduchšie po dlhšiu dobu. Aj keď topánka za vás preteky neodbehne ani za vás tréning neurobí, poskytuje cenný prínos, pokiaľ ide o zaznamenanie nového osobného rekordu. Je to samozrejme aj skvelá pretekárska obuv na krátke vzdialenosti a je stabilnejšia ako Nike Alphafly a niektoré iné topánky s vysokým stackom, čo z nej robí rozumnú voľbu na krátke preteky na tratiach s množstvom ostrých zákrut.

Zistiť cenu

Aj keď sa budete chcieť vyhnúť príliš častému používaniu modelu Vaporfly na tréningové behy, pretože to nie je najodolnejšia topánka, je skvelá na zaznamenávanie kľúčových rýchlostných tréningov a dlhých behov a zistíte, že vaše nohy sa v porovnaní s väčšinou iných topánok rýchlejšie zregenerujú. To platí najmä vtedy, ak ste používali pretekárske plátenky starej školy s pevným chodom a minimálnym tlmením. Celkovo sú zmeny na zvršku pozitívne, pričom bežecká topánka má teraz viac priestoru najmä v oblasti prstov. Použitá pletená sieťovina je tiež priedušnejšia ako VaporWeave na pôvodnej NEXT% a pri používaní modelu Vaporfly 2 v daždi sme zistili, že rýchlo odvádza vodu.

Je ešte niečo, v čom nie je dobrý?

Mnohé z drobných nedostatkov modelu Vaporfly 2 sú rovnaké ako na pôvodnej obuvi. Podobne ako väčšina čisto pretekárskej obuvi nie je až taká odolná a môžete očakávať, že pena stratí časť svojej pružnosti, keď prejde približne 300 km. To je v porovnaní so 700-800 km, ktoré by ste očakávali od odolnejšej tréningovej obuvi, slabé. Je to tiež topánka, ktorá je naozaj najlepšie vyhradená na rýchle behy a je trochu príliš nestabilná na to, aby ste ju používali na všeobecný tréning. Bežci s nadmernou pronoziou by sa mali tejto obuvi vo všeobecnosti vyhnúť, pretože vysoký komín mäkkého odpruženia sa pre nich pravdepodobne ukáže ako príliš nestabilný.

Vaporfly si nechajte aj na cestu, pretože jej relatívne mäkká podrážka sa na chodníkoch roztrhne. Túto obuv nebudete môcť používať ani na preteky na dráhe, pretože nedávne zmeny predpisov zakázali obuv s výškou stacku nad 25 mm, čo je zákon navrhnutý tak, aby účinne vylúčil väčšinu pretekárov s karbónovou doskou.

Zistiť cenu

Všetko vyššie uvedené sa dá povedať o pôvodnej topánke Vaporfly NEXT%, ale novým problémom, ktorý sme mali s druhou verziou, bolo určité trenie päty na našej pravej nohe. Zadná časť topánky má podobnú konštrukciu ako pôvodná, ale pletený zvršok je o niečo štruktúrovanejší a tuhší ako VaporWeave na pôvodnej verzii, a to možno vytvorilo trochu viac priestoru pre odieranie pätovej časti počas našich behov. Ide o drobný problém, ktorý pravdepodobne vznikol preto, že sme topánku počas testovania používali niekoľko dní po sebe, takže ak si topánku Vaporfly 2 vyhradíte na občasné kľúčové tréningy a preteky, nemusí sa nikdy objaviť. Stojí však za to naň dávať pozor a uistiť sa, že pri šnurovaní topánky na dlhé podujatia vám vzadu bezpečne padne. Alebo, ak máte pochybnosti, dodatočnú ochranu poskytne malá náplasť na päte.

Mal by som si kúpiť Nike Vaporfly Next% bežecké topánky?

Nike Vaporfly NEXT% 2 je pomerne skromná aktualizácia, ale nesporne vydarená. Je to najmä vďaka tomu, že cena topánky klesla, zatiaľ čo celkový výkon zostal rovnaký. Ďalej tu máme vylepšený zvršok, ktorý poskytuje pohodlnejšie nosenie najmä v oblasti prstov. Topánka je teda úspešná, ale je to to najlepšie, čo môžete dostať? Keď sa na trh dostala prvá Vaporfly NEXT%, bola to jednoznačne najlepšia dostupná pretekárska obuv, ale v súčasnosti je tu oveľa väčšia konkurencia, keďže väčšina značiek uviedla v roku 2020 na trh vlastné pretekárske topánky s karbónovou doskou. Existuje aj topánka Nike Alphafly NEXT% (na obrázku nižšie spolu s modelom Vaporfly 2), ktorá je teraz oveľa drahšia ako model Vaporfly a stojí 260 EUR, ale je našou najlepšou voľbou, pokiaľ ide o pretekárske polmaratóny a najmä maratóny.

Na kratšie podujatia je model Vaporfly rovnako dobrý alebo lepší ako akákoľvek iná topánka, pričom je ľahší a o niečo svižnejší v zákrutách ako model Alphafly. Pokles ceny je dôležitý, pretože ju zrovnoprávňuje s väčšinou ostatných karbónových topánok, a za cenu o 50 EUR nižšiu ako Alphafly sa dá povedať, že Vaporfly je lepšia kúpa, pretože je to stále vynikajúca topánka na dlhé trate a mnohí bežci ju možno dokonca uprednostnia pred jej objemnejším súrodencom. Mimo Nike je Adidas Adizero Adios Pro silnou voľbou pre pretekársku obuv s karbónovou doskou, najmä preto, že je jednou z najlacnejších za 170 EUR. Je však veľmi zriedkavo dostupný, takže budete musieť byť v strehu, keď sa objaví na sklade, aby ste si pár zaobstarali.

Ďalšou skvelou možnosťou je model Saucony Endorphin Pro, ktorý stojí približne 190 EUR a má stabilnejší a prirodzenejší pocit z jazdy ako topánky Nike, hoci je aj tvrdší pod nohami. Karbónová doska v topánke je skombinovaná s technológiou Speedroll od spoločnosti Saucony, ktorá zabezpečuje hladkú, rýchlu a efektívnu jazdu. Ak vás všetky tieto ceny nútia blanáriť, existujú aj lacnejšie topánky s doskami, ktoré ponúkajú vysokú úroveň výkonu. Ľahký a rýchly model Rocket X od Hoka One One stojí 140 EUR a má karbónovú dosku v medzipodrážke, zatiaľ čo model Saucony Endorphin Speed používa nylonovú dosku, ale inak je konštrukčne podobný modelu Endorphin Pro. Použitie nylonovej dosky namiesto karbónu robí z modelu Endorphin Speed pohodlnejšiu, odpúšťajúcu topánku, ktorú môžete používať na veľa tréningov, a hoci nemusí byť taká plošne rýchla ako model Pro, stále je veľmi rýchla a je to topánka, v ktorej sme radi pretekali.

4.9/5 - (28 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Šport. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *