Ako vybrať najlepší stan 2022, porovnanie a recenzie

Ak sa práve rozhodujete aký stan kúpiť, či už ide o váš prvý nákup, alebo ste sa rozhodli vymeniť ten terajší za väčší, modernejší alebo kvalitnejší, veríme, že nasledujúce tipy zaručia, že sa vaše peniaze minú rozumne. Na čo všetko treba myslieť, aby Vaša stanovačka zanechala vo Vás len príjemné spomienky? Aby sme Vám uľahčili rozhodovanie pripravili sme pre vás tento prehľad skrz všetky užitočné špecifikácie stanov.

ako vybrať stan

Veľkosť stanu

Veľmi dôležitá pravda hneď na úvod. Zabudnite na predstavu, že napríklad v stane pre 4 osoby budú pohodlne spať 4 osoby. Nie, naozaj nikdy. Nanajvýš tri osoby, najideálnejšie iba dve. Áno, je možné spomínané 4 osoby uložiť vedľa seba, ale predstavte si, že každý z nich má svoju batožinu alebo oblečenie, nehovoriac o stiesnenom priestore pri akomkoľvek otočení, či pohybe.

Kompletná ponuka stanov

Preto by sa štvorčlenná rodina mala radšej pozerať po stane, ktorý je určený pre 5, najlepšie až pre 6 osôb. V prípade zlého počasia bude priestor navyše v stane na nezaplatenie.

ako vybrať dobrý stan

Pravdou je, že stan pre 4 osoby vyzerá naozaj priestranne, keď je prázdny. Premyslite si však dopredu, čo všetko so sebou beriete na podobné výlety. Aby ste na nič nezabudli, určite si prečítajte článok o nevyhnutných a užitočných veciach potrebných pre dokonalé stanovanie, aby ste na nič nezabudli. Spacie vaky, nafukovacie matrace, oblečenie, príslušenstvo do kuchyne, či na osobnú hygienu, atď. Je toho naozaj veľa, však?

eTip: Stan Coleman Bering 6  ponúka veľký priestor a zároveň súkromie.

 • Tento veľký kempový stan s dvoma spálňami oddelenými halou je veľmi vhodnou voľbou pre rodinné táborenie alebo pre kempovanie s priateľmi.
 • Vstupná predsieň je ideálna pre vašu batožinu, či stolovanie za zlého počasia.
 • Je vybavená vyvýšenou, vyberateľnou podlahou, ktorú oceníte za daždivého počasia.

Kde budete stanovať

stanovanie v prírode

Existujú určité druhy stanov vhodné pre konkrétne špecifické prostredie. Letný stan je z ľahkého materiálu, ktorý by mal mať ideálne veľa ventilácie a nebude navrhnutý pre náročné podmienky v prírode. Stan s tromi sezónami bude s väčšou pravdepodobnosťou schopný prežiť silnejšie dažde alebo silnejší vietor bez ujmy. Takisto by mal poskytnúť lepšiu ochranu pred chladom. Ak plánujete kemping v zime, potom by ste si mali určite vybrať zimný stan.

eTip: ak ste milovníkom horolezectva, turistiky alebo trekingu výbornou voľbou je stan Husky Bright 4, ale takisto ďalšie veľmi kvalitné Husky stany.

HUSKY stan
 • Jeho hlavnými devízami sú priestor a pohodlie.
 • Poskytne dostatočne veľa miesta až pre štyri dospelé osoby a batožinu, keďže sú jeho súčasťou navyše dve veľkorysé predsiene.
 • Je vhodný aj pre horolezectvo, pretože je veľmi stabilný a disponuje pevnou duralovou konštrukciou s kolíkmi na ukotvenie.
 • Je vysoko odolný proti vonkajším vplyvom počasia.

Ľahká manipulácia kempingových stanov

Určite si viete predstaviť príjemnejšie strávený čas ako trápenie sa so skladaním stanu.

kemp
Kompletná ponuka stanov

Väčšie stany majú tendenciu mať zložitejší proces nastavenia ako menšie, ale vďaka skvelej práci vývojárov a konštruktérov mnohé z nich sa dajú takisto ľahko poskladať. Vždy je vhodné vyskúšať postavenie si svojho stanu prvýkrát doma, aby ste sa vyhli zmäteniu priamo v kempe, keďže poskladanie akéhokoľvek stanu na prvý pokus môže byť náročné, ale sami zistíte, že v praxi je to naozaj jednoduchšie.

eTip: pozrite sa napríklad na tento „Stan 2 seconds fresh&black na kempovanie pre 3 osoby QUECHUA“:

 • Samostatná konštrukcia. Montáž za 2 sekundy. Riadený systém skladania.
 • Priestor 180 x 210 cm. Max. Užitočná výška 104 cm. Hmotnosť 4,2 kg.
 • Dvojitý plášť, mechanické odvetrávanie.
 • Nepremokavosť a odolnosť voči vetru do 50 km/h.

Počet dverí na stane

Stany s dvomi samostatnými spiacimi miestnosťami i dvoma dverami majú viacero výhod. Môžete vyraziť do prírody s priateľmi, pričom každý má svoje súkromie, poprípade, ak chcete samostatný priestor pre vaše deti. Takisto sa cez dvoje dvere rýchlejšie dostanete do stanu v prípade nečakaného zlého počasia, či máte viac priestoru pri vchádzaní a vychádzaní a nestretávate sa všetci pri jednom vstupe.

Prístrešok ku stanu

Kempingové prístrešky vytvárajú krytý priestor pri strane ako ochranu Vašich vecí, skladovanie akéhokoľvek vybavenia alebo obuvi mimo Vášho stanu. Ak plánujete kemping na miestach, kde často prší, uistite sa, že Váš stan má jednu alebo viac dobrých predsiení, takže do spiacej miestnosti nebudete prenášať mokré či zablatené oblečenie.

eTip: prístrešok sa dá zaobstarať aj samostatne a využiť buď priamo pri stane alebo ďalej od spiacej zóny. Nám sa veľmi osvedčila táto „Kempingová prútová predsieň Base M pre 6 osôb QUECHUA“:

 • Ľahko zmontovateľná prútová predsieň ideálna na vytvorenie veľkého priestoru, v ktorom strávite najviac času.
 • Samostatná konštrukcia Vám umožní ju veľmi ľahko preniesť.
 • Zníženie pocitu tepla – otvory na 3 stranách (3 sieťky proti hmyzu).
 • Nepremokavosť a odolnosť proti vetru.

Vodeodolnosť stanu

Väčšina vysokokvalitných stanov sa dodáva úplne zošitá alebo utesnená, aby sa zabránilo prenikaniu vody tam, kde bola látka prešitá.

Aj keď plánujete kempovať len počas leta a za „pekného počasia“, pamätajte aj na vrtochy počasia, ktoré vás môžu prekvapiť. Niektoré lacné stany totiž môžu premoknúť a určite by ste sa napríklad nechceli zobudiť celý premočený, však?

Pamätajte, že na stanovanie je dobré mať aj prípadné príslušenstvo, či nejaké „vychytávky“, preto máme pre Vás bonusový zoznam našich eTipov:

 • Náhradné gumičky do stanový prútov.
 • Pumpu pre nafukovacie matrace.
 • Ak ste sa rozhodli stanovať v zime alebo v horách v chladnom počasí, nezabudnite na príslušný typ spacáku do extrémneho počasia.
 • Ak chcete spojiť stanovanie s Nordic Walking, nezabudnite na trekingové palice.
 • Hlavne v noci veľmi užitočné fosforeskujúce stanové kolíky.
 • Kempingové kladivo a náhradné hliníkové kolíky na trekingový stan.
 • Myslite aj na bezpečnosť, preto nezabudnite na lekárničku. Možno sa Vám zíde aj outdoorový náramok, sada pre prežitie alebo izotermická podložka.

Veríme, že už vám nič nebráni tomu, aby ste si vybrali ten správny stan podľa vašich potrieb a požiadaviek a naplno si užili kempovanie s vašimi priateľmi alebo rodinou.

recenzie na stany

eTipy pri výbere stanu

 • Mobilita stanu – vyberajte stany, ktoré sa dajú jednoducho a rýchlo postaviť
 • Váha stanu – v prípade, že sa zvyknete do kempu prevážať na bicykli alebo peši, myslite aj na hmotnosť stanu a dajte prednosť ľahším stanom
 • Veľkosť stanu – beriete so sebou veľa vecí? Neváhajte a za menší príplatok si určite radšej kúpte o niečo väčší stanový prístrešok
 • Komfort – pre zvýšenie komfortu vám odporúčame rozmernejšie stany, ktoré majú viac stupov, podlahu v predsieni, praktické organizéri, úložné priestory alebo veľké otváracie okná
 • Odvetrávanie v stanoch – aby ste nemali v stane mokro, ktoré spôsobuje kondenzácia vody, nezabudnite odvetrávanie aj reálne využívať
 • Farba kempingového stanu – tak ako aj pri oblečení, aj pri stanoch je výber farby veľmi dôležitý. Svetlejší stan sa nenahreje tak ako jeho tmavší “súrodenec”
Kompletná ponuka stanov

Aké ďalšie vlastnosti by som mal v stane hľadať?

 • Sieťka proti hmyzu – tento druh sieťoviny sa používa takmer v každom dnes predávanom stane. Je dostatočne jemná na to, aby zadržala aj ten najmenší lietajúci hmyz. V závislosti od vašich potrieb môžete chcieť, aby bolo v stane zabudovaných viac alebo menej sieťoviny. Viac sieťoviny znamená lepšiu ventiláciu, možnosti pozorovania hviezd a chladný vánok počas teplých letných nocí. Na druhej strane môže byť niekomu chladno mimo letnej sezóny.
 • Plocha podnože stanu – zvyčajne sa predáva samostatne, stanová podnož je kus odolnej, nepremokavej tkaniny, ktorá je vystrihnutá na rovnaké rozmery ako podlaha stanu. Postavením stanu na ňu sa predĺži životnosť stanu, pretože chráni jeho spodnú časť pred ostrými kameňmi alebo vetvičkami na zemi.
 • Šnúry – ide o tenké lanká pripevnené k stanovej plachte, ktoré sa dajú pripevniť na kolíky, aby bol stan odolnejší voči vetru, pomáhal odvádzať vodu počas dlhotrvajúcich dažďov a menej sa vznietil počas prudkej búrky. Zvyčajne sú reflexné, aby ste v noci svoj stan lepšie videli.
 • Predsieň – predsieň stanu je priestor hneď za dverami stanu, ktorý je pri rozopnutí stanu zakrytý plachtou. Predsiene sú skvelým miestom na uschovanie batohu a zablatených topánok (pričom vnútro stanu zostáva čisté) a na varenie na variči v zlom počasí.
 • Hmotnosť stanu – Hmotnosť zbaleného stanu je hmotnosť všetkého, čo ste si kúpili v obchode – návod, prídavné laná, kolíky, taška, v ktorej sa stan dodáva, atď.
4.9/5 - (7 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *