Ako sa zbaviť kuny v dome alebo záhrade

Kuna lesná je nočný mäsožravý živočích rozšírený v strednej Európe s charakteristicky dlhým pretiahnutým telom a krátkymi končatinami. Uprednostňuje život v blízkosti ľudských sídiel a v domoch vyhľadáva úkryt a teplo. Ak sa kuna zahniezdi v podkroví, spôsobuje na budove obrovské škody spojené s vysokými nákladmi, ktoré sa týkajú nielen miestností, v ktorých sa zdržiava, ale aj vonkajšej fasády a izolácie strešného previsu. Bývanie s kunou skalnou sa tak stáva nebezpečným. Poradíme vám ako vyhnať kunu z podkrovia i záhrady.

ako sa zbaviť kuny

Ako sa zbaviť kuny v dome

Kuny kamenné sú vynikajúci šplhúni, ktorí dokážu preskočiť viac ako dva metre a radi sa zdržiavajú vysoko na stromoch a budovách. Ľahko sa dostanú na strechu zo stromu a ako oporu využívajú odkvapy alebo zvody. Ak je stena domu pri výstavbe hrubozrnná, na kratšie vzdialenosti nepotrebujú žiadne šplhacie pomôcky vďaka svojim ostrým pazúrom a obratnej postave.

Ako sa zbaviť kún? Keď sa kuna dostane na strechu, ľahko sa dostane do vnútra domu aj cez najmenšie otvory. Aby kuna našla cestu do domu, môže posunúť strešnú škridlu, ak nie je k dispozícii vhodný otvor.

ako sa zbavit kuny

Kuna v streche sa zahniezdila ako samotár a dravec, ktorý citlivo reaguje na vyrušovanie, v neobývanej miestnosti a spočiatku tam zostáva nepovšimnutá. Väčšina ľudí teraz prichádza s myšlienkou utesnenia strechy, to je absolútne nesprávny prístup.

Kuna v dome a dôsledky pre obyvateľov

  • Za súmraku kuna opúšťa svoj úkryt, aby sa vydala na lov, a zo svojich nočných potuliek si prináša zvieraciu korisť. Tieto mŕtvoly, rovnako ako jej exkrementy, sú spojené so značným znečistením priestorov. Ak sa kuna zdržiava v dome, využíva ako toaletu jediné miesto, ktoré je čisté ako zviera.
  • Nahromadené exkrementy a stopy moču časom navyše extrémne obťažujú zápachom, čo vedie k hygienickým problémom. Kuna sa po určitom čase spozná podľa prísneho zápachu výkalov a rozkladajúceho sa živočíšneho materiálu. To vedie k výraznému obmedzeniu kvality života.
Spreje proti kunám
  • Dovezená korisť priťahuje larvy, muchy a iných škodcov. Výkaly, ktoré kuna zanecháva na pôde, sú zároveň stádom patogénov, ktoré predstavujú veľké zdravotné riziko pre človeka.
  • Okrem tvorby zápachu sa hluk spojený s kunou stáva pre obyvateľov značne nepríjemným.
  • Keď sa nočné zvieratá vracajú z nájazdov do svojich úkrytov, v spodných miestnostiach je počuť silný hluk. Je to spôsobené okusovaním predmetov a izolačného materiálu, čo znamená, že ranné hodiny nemožno ignorovať. Kuna v streche je teda v mnohých aspektoch spojená s psychickou a zdravotnou záťažou obyvateľov domu.
ako sa zbaviť kuny v streche

Ako žije kuna vo vašom dome?

Kuny sú v zásade samotári a svoj okrsok si vyznačujú a bránia na najvzdialenejšom mieste. Ak sa kuna udomácnila na podkroví, potom jej tento pozemok patrí. V zime vyhľadáva blízkosť človeka, tu nachádza zásoby potravy, ktoré jej pomáhajú prežiť zimu. Potravu vyhľadáva aj v smetných nádobách a rabuje ich. Susedove sliepky a ich vajcia vzbudzujú záujem kuny a ponúkajú jej dobrý potravinový základ, ak ju nezastaví. To, že je kuna v dome, sa dá rozpoznať podľa plazivých zvukov, ako aj podľa stôp exkrementov a moču . Zvyšky jej jedla sú znakom toho, že sa kuna v dome ubytovala .

Kuna v záhrade

  • Ako sa zbaviť kuny zo záhrady? Kuna skalná sa stáva značným hygienickým škodcom, ak sa nachádza na pozemku a chodí tam v noci na rabovačky. Požiera potkany, myši a iné hlodavce a prispieva k prirodzenej regulácii škodcov.
  • Zvieratá sa stávajú problematickými, ak sa pravidelne zdržiavajú na tom istom pozemku. Exkrementy kuny v záhrade, ktoré sa hromadia na určitých miestach, napríklad v dome, sú pre majiteľa záhrady rušivé.
  • Zárodky, ktoré sa vyvíjajú na hromadách trusu kuny v záhrade a rýchlo sa množia, môžu kontaminovať pôdu. Výkaly kuny spoznáte podľa toho, že sú stočené a pozostávajú z 50 % zŕn bobúľ.

Ako sa zbaviť kuny v aute či dome

Škody spôsobené kunou na streche sa môžu vrátiť na auto. Zvieratá majú tendenciu budovať celé systémy tunelov v strešnej izolácii a ničiť podstrešnú krytinu. Súvisiaci vznik tepelných mostov vedie k zvyšovaniu nákladov na vykurovanie a v zle vykurovaných miestnostiach k úniku vody a plesní. Kuny z týchto dôvodov nepatria do obytného priestoru človeka.

kuna ako sa jej zbaviť
Spreje a odpudzovače proti kunám do auta

Keďže zvieratá s obľubou hryzú do elektrického vedenia, vedie to k nákladným škodám na elektrických systémoch. Diery podporujú vnikanie vody do domu zvonku cez posunuté strešné škridly. Keď si kuna nájde svoj úkryt, poškodenie kábla na aute sa stáva značnou finančnou záťažou a je spojené s vysokým bezpečnostným rizikom.

Dôležité je prijať následné opatrenia profesionálnej ochrany proti kunám už pri prvých nápadných stopách na pozemku alebo v prípade podozrenia, že sa kuna usadila v streche, pivnici alebo garáži. Väčšina poistení majetku domácnosti preberá náklady, ak to bolo správne uvedené pri uzatváraní zmluvy.

Najväčším nepriateľom kuny je kuna lesná, zvieratá sú orientované na teritórium, čo je dôvodom mnohých deštrukcií pri aute. Mnohí majitelia áut sa rozhodli nainštalovať ultrazvukové zariadenie, to sa zatiaľ neosvedčilo ako konkrétne riešenie.

Kuny v streche, čo robiť?

Ako sa zbaviť kuny na povale? Ak kuna obsadila podkrovie, bude pre obyvateľov domu ťažké sa jej zbaviť. O to dôležitejšie je skontrolovať všetky miestnosti počas obdobia rozmnožovania, ktoré v strednej Európe trvá od marca do konca leta, a zabezpečiť, aby sa trus kuny nehromadil v záhrade.

  • Ak je známe miesto výskytu zvieraťa v dome, cielené a dôsledné opatrenia môžu kunu vyhnať.

Dôležité je rušiť jej obdobie odpočinku počas dňa hlasným púšťaním hudby. Ultrazvukovými zariadeniami a hlasným klopaním sa kunu nedá odohnať. Ak samička kuny zahniezdi na streche v podkroví, v dome a v záhrade ako úkryt na zásobovanie mláďat, opatrenia na obranu proti kunám sa stanú pomerne náročné na oslobodenie od nákazy.

  • Z opusteného úkrytu vyžaruje silný pach, ktorý priťahuje konspecifiká, a preto podporuje opätovné osídlenie.

Keďže zvieratá v mnohých európskych krajinách podliehajú zákonu o poľovníctve, môžu ich odstraňovať len poverení odborníci, to platí aj pre odchyt alebo usmrtenie kuny, odstrašujúci prostriedok je tam vylúčený. Aby sa predišlo nákladným škodám, ktoré poisťovne preberajú len z malej časti, pri prvých predpokladoch, že sa kuna nachádza v streche , treba kontaktovať odborníka na hubenie škodcov.

4.8/5 - (5 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *