Surfínia plnokvetá: Pestovanie, starostlivosť, rozdiel medzi surfíniou a petúniou

surfinia pestovanie

Surfínie sú obľúbené kvety, ktoré sa vysádzajú v kvetinových záhonoch, nádobách alebo zavesené na balkónoch a terasách. Pôvodne pochádzajú z Južnej Ameriky, kde sa vyskytujú ako trvalky. V dnešnej dobe sú však surfínia pestované ako jednoročné rastliny, ktoré kvitnú v teplých mesiacoch. V našom článku sa dozviete všetko o pestovaní surfínií, ich starostlivosti, chorobách a rôznych druhoch.

surfínia plnokvetá

Rozdiel medzi surfíniami a petúniami

Aj keď sú surfínie a petúnie podobné, majú niekoľko zásadných rozdielov. Surfínie majú menšie kvety, ktoré sú hustejšie usporiadané na stonkách. Na rozdiel od petúnií sú surfínie menej náchylné na choroby a škodcov. Majú radi horúce a suché počasie, zatiaľ čo petúnie sú náchylnejšie a vyžadujú viac vlhkosti.

Surfínia plnokvetá pestovanie

Pestovanie surfínii vyžaduje určité podmienky, ktoré zabezpečia zdravý a krásny rastlinný rast.

Ako vybrať správne miesto na pestovanie surfínii

Surfínie potrebujú na rast miesto, kde budú dostávať dostatok slnečného svetla. Ideálne miesto pre surfínie je tam, kde bude slnko svietiť minimálne 6 hodín denne. Aj keď surfínie tolerujú mierny tieň, ich kvitnutie môže byť menej výrazné a rastlina môže byť náchylnejšia na choroby.

Výber správnej pôdy a nádoby

Pri výbere pôdy pre surfínie by mala byť pôda dobre priepustná a mala by obsahovať dostatok živín. Pôda by mala byť jemne strukturovaná a dobre držať vlhkosť. Surfínie sú však náchylné na pretekanie a hnilobu koreňov, preto je dôležité, aby pôda nebola príliš mokrá.

Nádoby pre surfínie by mali byť dostatočne veľké, aby mali korene dostatok miesta na rast. Ak sú nádoby príliš malé, môže dôjsť k pretekanie a poškodeniu koreňov. Pri výbere nádoby pre surfínie je dôležité zvoliť takú, ktorá má dostatok dier pre odvod vody.

...

Správne zasiatie a presádzanie surfínii

Surfínie sa môžu pestovať z semien alebo zo sadeníc. Semená sa zasiávajú v marci alebo apríli a sadenice sa presádzajú vonku na konci mája alebo začiatkom júna. Surfínie by sa mali presádzať do nádob, ktoré sú aspoň o 2-3 cm väčšie ako predchádzajúca nádoba. Pri presádzaní je dôležité zachovať čo najväčšiu koreňovú guľu, aby sa minimalizoval stres pre rastlinu a zabránilo sa poškodeniu koreňov.

Starostlivosť o surfínie

Pre zdravý rast surfínii je dôležitá správna starostlivosť.

Zalievanie a vlhkosť pre surfínii

Surfínie potrebujú pravidelné zavlažovanie, ale neznesú pretekanie a dlhodobé zadržiavanie vody. Pôda by mala byť dostatočne vlhká, ale nie mokrá. Na kontrolu vlhkosti pôdy môžete použiť vlhkomer alebo skontrolovať pôdu rukou. Ak je pôda suchá na hlbšie, treba zaliať. Ak je pôda stále vlhká, treba prestáť zavlažovať, kým sa pôda nevyschne.

Hnojenie surfínii a správne dávkovanie

Surfínie potrebujú pravidelné hnojenie, ktoré pomáha zabezpečiť dostatok živín pre zdravý rast a kvitnutie. Na hnojenie môžete použiť tekuté alebo granulované hnojivá. Dávkovanie by malo byť prispôsobené typu hnojiva a konkrétnemu druhu surfínie. Prebytok živín môže viesť k prehnojeniu, ktoré môže poškodiť rastlinu.

Svetlo a teplota pre surfínii

Surfínie potrebujú dostatok svetla, ale zároveň potrebujú aj ochranu pred priamym slnečným žiarením v horúcich letných mesiacoch. Ideálne teploty pre surfínie sú v rozmedzí 18-24°C. Pri teplotách nad 30°C sa môžu rastliny zvädnúť a trpieť.

rozdiel medzi surfíniou a petúniou

eTip: Prečítajte si aj ako pestovať tieto rastliny: mučenka belasá, lopatkovec, cyklámen, mandevilla alebo oleander.

Ako zazimovať surfíniu plnokvetú

Surfínie sú rastliny, ktoré sa pestujú ako jednoročné, ale s príchodom zimy sa môžu stať citlivými na chlad. Preto ak chcete zachovať svoje surfínie na ďalšiu sezónu, môžete ich zazimovať.

Existujú dva hlavné spôsoby, ako zazimovať surfínie:

  1. Vykopať a presadiť do kvetináčov. Výhodou tohto spôsobu je, že môžete presunúť surfínie do interiéru alebo skleníka, kde bude teplejšie. Začnite tým, že vykopeťe surfíniovú rastlinu so zemou z vašej záhrady a presaďte ju do veľkého kvetináča s novou pôdou. Odporúčame špeciálny substrát pre surfínie a petúnie, ktoré majú byť zazimované.
  1. Po presadení rastliny do kvetináča ju dobre zalejte a umiestnite na miesto s dostatočným svetlom a teplotou okolo 10 – 15 °C. V priebehu zimy rastliny raz za čas zalejte a kontrolujte, či na nich nerastú škodcovia alebo huby.
  2. Zazimovanie priamo v záhrade. Tento spôsob funguje dobre pre oblasti s miernejšími zimami. Ak chcete surfínie zazimovať priamo v záhrade, musíte ich najprv orezať a zastrihať. Odoberajte všetky odkvitnuté kvety a poškodené listy a stopky. Potom odrežte rastlinu na výšku asi 10 cm nad zemou. Okolo rastliny následne nasypte hromadu listov alebo pilín na ochranu koreňov. Pokryte zvyšky rastliny a listov vrstvou slamy, ktorá poskytne ďalšiu izoláciu. Ak zimy nie sú príliš drsné, rastliny by mali prežiť a môžu byť opäť presadené na jar.
...

Zazimovanie surfínii je účinný spôsob, ako zachovať vaše obľúbené rastliny pre ďalšiu sezónu. Nezabudnite však, že úspech závisí od správneho prístupu a starostlivosti počas zimy.

Kvetenstvo a odstraňovanie odkvitnutých kvetov

Surfínie kvitnú počas celej vegetačnej sezóny a aby sa podporilo kvitnutie, je dôležité pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety. Odstraňovanie odkvitnutých kvetov stimuluje tvorbu nových kvetov a zabraňuje tvorbe semien. To znamená, že rastlina bude kvitnúť dlhšie a bude mať viac kvetov. Odstraňovanie kvetov sa môže robiť ručne alebo pomocou nožnice na kvety.

Choroby a škodcovia surfínii

Aj keď sú surfínie odolné rastliny, môžu byť napadnuté rôznymi chorobami a škodcami.

Medzi najbežnejšie choroby a škodcov patrí:

  1. Sivá pleseň – choroba spôsobená plesňou, ktorá sa prejavuje šedými škvrnami na listoch a stonkách.
  2. Vošky – malé škodcovia, ktoré sa živia miazgou rastliny. Môžu spôsobiť vysychanie a deformáciu listov.
  3. Mšice – ďalší škodca, ktorý sa živí miazgou rastliny. Vyskytujú sa na spodnej strane listov a môžu spôsobiť deformácie a zakrivenie rastliny.
  4. Čierna noha – choroba spôsobená hubou, ktorá vedie k hnilobe koreňov a k zosychaniu rastliny.

Spôsoby prevencie a liečby surfínie

Preventívne opatrenia zahŕňajú:

  • Správna starostlivosť o rastliny, vrátane pravidelného hnojenia a zavlažovania.
  • Odstraňovanie odkvitnutých kvetov a chorých častí rastliny.
  • Dôkladné čistenie nádob a náradia používaného na pestovanie.

Ak sa vyskytnú príznaky choroby alebo škodcov, je dôležité rýchlo reagovať. Liečba závisí od konkrétnej choroby alebo škodcu. Pre liečbu niektorých chorôb a škodcov môžu byť účinné rôzne prípravky na ochranu rastlín. Iné choroby a škodcovia môžu vyžadovať radikálnejšie riešenia, ako je napríklad odstránenie celej rastliny.

ako pestovať surfínie

Rozdelenie surfínii

Existuje niekoľko typov surfínii, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami a tvarmi kvetov.

  • Ťahavé surfínie – majú dlhé, tenké stonky a rastú až do dĺžky 60 cm. Sú ideálne pre pestovanie v závesných košoch alebo nádobách na zemi. Kvetenstvo tvorí mnoho drobných kvetov v rôznych farbách.
  • Plnokveté surfínie – majú veľké, plné kvety a krátke stonky. Sú veľmi populárne a často sa používajú na ozdobenie záhrad a balkónov.
  • Previsnuté surfínie – majú dlhé, previsnuté stonky, ktoré sa používajú na ozdobenie záhradných nádob a závesných košov. Kvetenstvo tvorí mnoho drobných kvetov.

S čím kombinovať surfínie?

Surfínie sú krásne kvitnúce rastliny a môžu byť skvelým doplnkom pre iné kvetiny. Kombinovanie surfínii s inými rastlinami môže vytvoriť nádherné farebné kombinácie a pridať do záhrady alebo na balkón nový rozmer. Medzi najobľúbenejšie kvetiny, s ktorými sa surfínii kombinujú, patria:

  1. Petúnie – podobne ako surfínie, aj petúnie sú krásne kvitnúce rastliny a môžu sa pestovať v rôznych farbách.
  2. Verbény – majú podobné kvety ako surfínie a sú ideálne pre pestovanie v závesných košoch.
  3. Kalibrachoa – má drobné kvety a sú veľmi podobné surfíniám. Kombinácia kalibrachoí a surfínii môže vytvoriť krásnu farebnú kombináciu.

Pri kombinovaní surfínii s inými rastlinami je dôležité zohľadniť podobné nároky na svetlo, vodu a výživu rastlín.

Zhrnutie

Správna starostlivosť o surfínie môže zabezpečiť jej zdravý a krásny rast. Je dôležité zohľadniť jej potreby na svetlo, vodu a výživu, aby prosperovala a kvitla po celú sezónu.

Odporúčania pre úspešné pestovanie a starostlivosť o surfínii:

  • Vyberte správne miesto na pestovanie surfínii, ktoré poskytuje dostatok slnečného svetla.
  • Použite správnu pôdu a nádobu na pestovanie surfínii, ktoré poskytujú dostatok drenáže.
  • Surfínie polievajte pravidelne, ale neprelievajte ich.
  • Hnojte raz týždenne, aby ste sa uistili, že surfínie dostávajú všetky potrebné živiny.
  • Odstráňte odkvitnuté kvety, aby sa podporil ďalší rast kvetov.
  • Monitorujte surfínii na prítomnosť chorôb a škodcov a ak zistíte problémy, liečte ich okamžite.

Správna starostlivosť o surfínie môže zabezpečiť krásny a zdravý rast kvetov. Sú to krásne rastliny, ktoré môžu byť úžasným doplnkom do vašej záhrady alebo na balkón. Sledovaním týchto odporúčaní môžete dosiahnuť úspešné pestovanie a kvitnutie surfínii po celú sezónu.

Kreatívne nápady na využitie surfínii v aranžovaní kvetinových kytíc

Kombinovanie surfínii s inými kvetinami v kyticiach môže byť zábavnou a tvorivou výzvou pre každého, kto má radi kvety a chce vytvárať krásne kvetinové aranžmány. Surfínie sa vyskytujú v mnohých farbách a typoch, takže je možné ich kombinovať s rôznymi druhmi kvetov pre dosiahnutie rôznych efektov.

  1. Jednou z možností je vytvoriť kyticu, v ktorej dominujú surfínie a ktorú dopĺňajú menšie kvety v kontrastujúcej farbe. Môže ísť o drobné kvety ako napríklad nechtíky alebo o väčšie kvety ako ruže.
  2. Ďalšou možnosťou je vytvoriť kvetinový záves, ktorý môže byť použitý na dekoráciu stien, dverí alebo na ozdobenie balkóna. Na výrobu závesu môžu byť použité rôzne druhy kvetov, z ktorých surfínie môžu byť dominantným prvkom. Kreatívne závesy môžu byť vyrobené aj z rôznych druhov listov a rastlín.
  3. Okrem toho je možné využiť surfínie aj pri aranžovaní svadobných kytíc. Kombinácia surfínií s inými kvetmi, ako sú ruže alebo kalie, môže byť veľmi elegantná a romantická. Surfínie môžu byť použité aj ako dekorácia na svadobné stoly alebo do obrúskov.

Využitie surfínii v aranžovaní kvetinových kytíc môže byť naozaj nekonečné. Jedinečná farba, textúra a forma surfínií umožňujú tvorbu kreatívnych aranžmánov, ktoré budú určite zaujímavým prírastkom každej miestnosti, svadobnej hostiny alebo iného slávnostného podujatia.

4.9/5 - (7 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Záhrada. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *