Lopatkovec, pestovanie, čo robiť, aby kvitol?

lopatkovec pestovanie

Lopatkovec, alebo Sansevieria, je trvalka, ktorá pochádza z tropických oblastí Afriky a Ázie. Tento druh je populárny pre svoje veľké, mäsité listy a pretože je nenáročný na starostlivosť, čo ho robí ideálnym pre začínajúcich záhradkárov. Ak sa chystáte pestovať lopatkovec doma, v tomto článku vám poskytneme podrobný návod, ako postupovať pri výbere, pestovaní a starostlivosti o túto úžasnú rastlinu. Zároveň vám poradíme, čo robiť, ak dochádza ku hnednutiu kvetov, poprípade, ak lopatkovec vôbec nekvitne.

lopatkovec pestovanie

Ako pestovať lopatkovec

Lopatkovec (Spathiphyllum) je krásna rastlina s lesklými, tmavozelenými listami a bielymi kvetmi. Je to obľúbená izbová rastlina, ktorá sa ľahko pestuje a má množstvo výhod pre zdravie a prostredie. Pestovanie lopatkovca vám môže priniesť radosť z prírody do vášho domova a zlepšiť kvalitu vzduchu, ktorý dýchate.

Zvoľte správne umiestnenie

Lopatkovec je veľmi tolerantný k nedostatku svetla a môže byť pestovaný vo vnútorných aj vonkajších priestoroch. Ak ho umiestnite vonku, dajte mu polotieň, aby sa zabránilo priamemu slnečnému žiareniu. Ak ho umiestnite do vnútra, umiestnite ho tam, kde má aspoň trochu prístup k prirodzenému svetlu.

Vhodná zemina pre lopatkovce

Lopatkovec potrebuje dobre odtokovú pôdu a môže byť pestovaný v rôznych druhoch zmesí zeme, ktoré obsahujú rašelinu a perlit. Pred výsadbou ho namočte do vody na pár hodín, aby získal potrebnú vlhkosť a následne ho vysaďte do pripravenej pôdy.

Zalievanie

Lopatkovec potrebuje menej vody, pretože dokáže zadržiavať vlhkosť v svojich listoch a koreňoch. Ak bude pôda príliš mokrá, môže to spôsobiť hnilobu koreňov. Preto ho zalievajte raz za 2-3 týždne a radšej menším množstvom vody. Ak máte pochybnosti, či má rastlina dostatok vody, skontrolujte ju tým, že vložíte prst do pôdy – ak je suchá, môžete zalievať.

Hnojenie lopatkovcov

Lopatkovec nevyžaduje príliš veľa hnojiva a postačuje mu raz za rok. Najlepšie je použiť univerzálne hnojivo pre vnútorné rastliny.

Teplota

Lopatkovec je odolný voči chladu a teplu a môže byť pestovaný pri širokej škále teplôt, od 10°C do 29°C.

Prerezávanie

Lopatkovec nevyžaduje prerezávanie a jeho listy sa obnovujú samy. Ak sa nejaký list poškodí alebo už nie je živý, jednoducho ho odoberieme z rastliny.

Lopatkovec – pestovanie vo vode

Lopatkovec je rastlina, ktorá sa dá veľmi dobre pestovať aj vo vode. Pestovanie lopatkovca vo vode je tiež skvelý spôsob, ako vytvoriť dekoratívnu rastlinu do vázy, ktorá môže byť umiestnená na stôl alebo inej viditeľnej ploche. Tu je návod, ako pestovať lopatkovec vo vode:

  1. Vyberte si zdravú rastlinu lopatkovca a odstráňte z nej približne tretinu listov. Vďaka tomu sa rastlina bude môcť sústrediť na nový rast a odolávať prípadným škodcom.
  2. Zvoľte si nádobu alebo vázu, ktorá bude dostatočne veľká na umiestnenie rastliny a zároveň jej poskytne dostatok priestoru na rast koreňov. Väčšinou sa používajú vázy s uzatvoreným vrchom, aby sa minimalizovala straty vody.
  3. Do nádoby nalejte čistú vodu, ktorá sa odporúča byť mäkká, teda neobsahovať vysoký obsah minerálov. Ak máte tvrdú vodu, môžete ju pred použitím nechať stáť v otvorenej nádobe, aby sa minerály usadili na dne.
  4. Umiestnite lopatkovec do vody a uistite sa, že korene sú celé ponorené. Ak potrebujete, pridajte ešte viac vody.
  5. Udržujte rastlinu na mieste, kde má dostatok svetla, ale nie priamo na slnku, ktoré by mohlo poškodiť listy.
  6. Vodu pravidelne meňte aspoň raz za týždeň a pridávajte novú, aby sa zabezpečila dostatočná čistota a kyslík pre rastlinu.
  7. Ak potrebujete, môžete pridať do vody hnojivo s nízkym obsahom dusíka, alebo prírodný substrát, aby ste poskytli rastline potrebné živiny. Avšak, tento krok nie je povinný a lopatkovec môže rásť dobre aj bez hnojiva.
aby lopatkovec kvitol

Pestovanie lopatkovca vo vode je veľmi jednoduché a krásne. Výsledná rastlina môže byť tiež veľmi dekoratívna a pridať do vašej domácnosti živú zeleň.

Ako rozmnožovať lopatkovec

Lopatkovec je možné rozmnožovať rôznymi spôsobmi. Tu sú niektoré možnosti:

  • Rýchly rozmnožovací spôsob lopatkovca je pomocou odrezkov. Odrezky sa odoberajú na jar alebo na jeseň. Mala by byť zachytená časť stonky s minimálne 2 až 3 listami a niekoľkými uzlami. Odstráňte dolné listy, zasadte do substrátu a pravidelne zalievajte. Nové rastliny by sa mali objaviť do niekoľkých týždňov.
  • Lopatkovec možno tiež rozmnožovať semienkami. Semená sa zberajú z dobre zrelých plodov a umiestňujú sa na substrát. Pokryjte ich vrstvou substrátu, aby sa zabránilo vysychaniu. Udržujte substrát vlhký a umiestnite ho na teplé a svetlé miesto. Nové rastliny by sa mali objaviť do niekoľkých týždňov.
  • Rastliny lopatkovcov sa dajú rozmnožovať aj vrcholovým odrezkom. Odrežte vrchné 10 cm stonky s 2-3 listami a odstráňte dolné listy. Umiesťte odrezky do substrátu a pravidelne zalievajte.
  • Lopatkovec môžete rozmnožiť aj delením rastliny. Rastlinu opatrne vyberte z nádoby a rozdeľte ju na dva alebo viac kusov. Každý kus by mal mať aspoň niekoľko koreňov a listov. Umiestnite ich do nových nádo a postupujte rovnako ako s novými rastlinami.

Pri rozmnožovaní lopatkovca je dôležité zvoliť si správny čas, správnu časť rastliny a správny substrát. Väčšinou sa odporúča rozmnožovať lopatkovce na jar alebo na jeseň a používať substrát z rovnakých zložiek ako pri pestovaní dospelých rastlín. S trochou starostlivosti by sa nové rastliny mali objaviť v priebehu niekoľkých týždňov a poskytnú vám ďalšie zdroje zelene do vášho domova alebo záhrady.

lopatkovec kvet

Lopatkovec  – kvet

Lopatkovec je rastlina, ktorá je známa pre svoje veľké, farebné kvety. Kvety lopatkovca sú obvykle veľké a majú približne 10 až 15 cm v priemere. Sú pestré, v rôznych farbách, vrátane bielych, žltých, oranžových, červených a fialových. Väčšina odrôd lopatkovca kvitne v lete, obvykle od júna do septembra, a kvety sú zvyčajne veľmi nápadné.

Kvety lopatkovca sú často tvorené v hustých klasoch na vrchole stonky a každý kvet má 5 až 10 okvetných lístkov. Okvetné lístky môžu byť hladké alebo zvrásnené a ich farba sa môže líšiť v rôznych odrôdach lopatkovca.

Lopatkovec sa môže stať skvelým doplnkom pre váš záhradný dizajn, pretože kvety sú výrazné a dlho kvitnú. Akonáhle kvety vyblednú, môžete ich odrezať, aby podporili ďalší rast rastliny. Ak sa chystáte pestovať lopatkovec pre jeho kvety, dôkladne si vyberte odrôdu, ktorá bude najlepšie vyhovovať vášmu miestu a podmienkam pestovania.

Lopatkovec choroby a škodcovia

Choroby sú bežné pre mnoho druhov rastlín, a lopatkovec nie je výnimkou. Tu sú niektoré z najbežnejších chorôb a škodcov, ktoré môžu ovplyvniť lopatkovec a ako ich môžete identifikovať:

  • Hniloba koreňov – je spôsobená prebytkom vody v pôde. Ak sa počas zalievania nahrnie príliš veľa vody, korene môžu zhniť a rastlina môže zomrieť. Ak zistíte hnilobu koreňov, odstráňte rastlinu z pôdy, odrežte hnilobné korene a nechajte korene vyschnúť pred opätovným výsadbou do novej pôdy.
  • Sivá pleseň – je spôsobená nadmernou vlhkosťou a nízkou cirkuláciou vzduchu. Ak zistíte sivú plesňu, môžete ju odstrániť aplikáciou fungicídu alebo odstránením postihnutých častí rastliny.
  • Škodcovia – najbežnejšie škodcovia lopatkovca sú vošky a roztoče. Ak zistíte infekciu, môžete použiť insekticídne mydlo alebo postihnuté časti rastliny môžete otriasť až do odstránenia škodcov.

Lopatkovec nekvitne

Čo robiť, aby lopatkovec kvitol? Ak váš lopatkovec nekvitne, môže to byť spôsobené niekoľkými faktormi. Tu sú niektoré veci, ktoré môžete skontrolovať a urobiť pre podporu kvitnutia lopatkovca:

  • Svetlo lopatkovec potrebuje dostatok svetla na kvitnutie. Uistite sa, že má dostatok priameho slnečného svetla, najmä ak sa nachádza vnútri.
  • Výživa – ak chcete, aby váš lopatkovec kvitol, môžete mu pridať hnojivo s vyšším obsahom draslíka, pretože tento prvok pomáha podporovať kvitnutie rastlín.
  • Zalievanie – niekedy môže byť nadmerné alebo nedostatočné zavlažovanie dôvodom, prečo lopatkovec nekvitne. Ak je pôda príliš mokrá, môže to spôsobiť hnilobu koreňov, ktorá môže ovplyvniť kvitnutie. Ak je pôda príliš suchá, môže to tiež brániť kvitnutiu. Uistite sa, že pravidelne kontrolujete vlhkosť pôdy a zavlažujte rastlinu, keď je to potrebné.
  • Veľkosť kvetového hrnca – lopatkovec potrebuje dostatočne veľký kvetináč na to, aby mohol rásť zdravo a kvitnúť. Ak je kvetináč príliš malý, korene sa môžu stláčať a kvitnutie môže byť ovplyvnené. Odporúča sa preto pravidelne presádzať rastlinu do väčších kvetináčov podľa potreby.
lopatkovec nekvitne

Lopatkovec a hnednutie kvetov

Ak má váš lopatkoviec hnedé kvety, môže to byť znak, že kvety sú v zhone alebo sú staré. Hnedé kvety môžu tiež znamenať, že rastlina nemá dostatočné množstvo vody alebo živín.

Ak chcete zabrániť hnedým kvetom lopatkovca, odporúča sa pravidelná starostlivosť o rastlinu. Zabezpečte, aby lopatkovec mal dostatok vody a nevysychal. Voda by nemala stáť v miske pod rastlinou, pretože to môže spôsobiť hnilobu koreňov. Na druhej strane, príliš časté zalievanie môže spôsobiť preplnenie a vyblednutie kvetov.

Zabezpečte dostatočné osvetlenie a miesto na rast pre vašu rastlinu. Lopatkovec potrebuje aspoň 4 až 6 hodín priameho slnečného svetla denne, ale príliš priame slnečné svetlo môže spôsobiť spálenie kvetov.

Ak sú kvety lopatkovca už hnedé, môžete ich odrezať pomocou ostrých záhradných nožníc. Odstránenie hnedých kvetov podporí tvorbu nových kvetov a predĺži dobu kvitnutia rastliny. Je tiež dôležité pravidelne odstraňovať suché, poškodené alebo choré časti rastliny, aby sa zabránilo šíreniu infekcií a chorôb.

Ak sa budete riadiť týmito tipmi, váš lopatkovec by mal byť schopný kvitnúť a poskytovať vám krásne kvety. Ak sa problémy s kvitnutím nevyriešia a rastlina stále nekvitne, môže byť vhodné zvážiť prehodnotenie pestovateľských podmienok a zmeny miesta pestovania.

Lopatkovec a feng shui

Vo feng shui, ktoré je tradičný čínsky spôsob zariaďovania a organizácie priestoru, sa lopatkovec považuje za rastlinu, ktorá prináša pozitívnu energiu do domu alebo kancelárie. Lopatkovec je tiež známy ako rastlina prosperity, ktorá priláka bohatstvo a hojnosť.

Podľa učenia feng shui, lopatkovec má schopnosť absorbovať negatívnu energiu a prinášať pozitívnu energiu do miestnosti. Lopatkovec sa odporúča umiestniť na juhovýchodnej strane domu alebo miestnosti, pretože táto oblasť predstavuje prosperitu a hojnosť. Taktiež sa odporúča umiestniť lopatkovec do pracovnej miestnosti alebo kancelárie, pretože môže zlepšiť produktivitu a kreativitu.

Ak chcete využiť pozitívne účinky lopatkovca v rámci feng shui, odporúča sa vybrať zdravú a silnú rastlinu s hladkými, lesklými listami a umiestniť ju v keramickej alebo terakotovej nádobe. Je tiež dôležité udržiavať lopatkovec v dobrom stave, aby si zachoval svoju silnú energiu. To znamená pravidelne zalievať a hnojiť rastlinu, odstraňovať suché alebo poškodené listy a udržiavať ju v dostatočne osvetlenej oblasti. V zásade, ak sa vám páči lopatkovec a veríte v jeho pozitívne účinky, môžete ho určite umiestniť do vášho domova alebo pracovného prostredia. Okrem toho, lopatkovec je krásna a pôsobivá rastlina, ktorá môže byť skvelým doplnkom pre váš interiér.

5/5 - (4 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Záhrada. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *