Nádherné kvety tejto mučenky belasej zaujmú každého. Ukážeme vám, čo by ste mali zohľadniť pri výsadbe a starostlivosti o mučenku v záhrade. Extravagantné kvety mučenky (Passiflora) poskytujú nielen priestor na inšpiráciu, ale sú aj skutočnou pastvou pre oči vo vašej vlastnej záhrade. Vyskytujú sa v rôznych farbách a tvaroch a určite sa pre vás nájde tá pravá. Niektoré druhy dokonca prinášajú jedlé plody, zatiaľ čo iné sú známe svojimi liečivými vlastnosťami. Nechajte sa prekvapiť všestrannosťou mučenky.

Mučenka svojím nezvyčajným tvarom kvetu udivovala už prvých prisťahovalcov na americkom kontinente. Nápadne farebný veniec z ustupujúcich tyčiniek im pripomínal Kristovu tŕňovú korunu a tri tmavé tŕne ak klince, ktorými bol Ježiš ukrižovaný. Preto dostal výstredne vyzerajúci kvet meno, ktoré charakterizuje utrpenie.
Mučenka: pôvod a charakteristika
Rod mučenky, ktorý má viac ako 400 druhov, je veľmi rozmanitý. Väčšina druhov mučenky pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky a ďalších 25 druhov z Austrálie, Oceánie, juhovýchodnej Ázie a Severnej Ameriky. Väčšinou teda ide o popínavé rastliny pochádzajúce z tropických oblastí. Na svoje maskovanie využívajú mučenky často zaujímavú stratégiu. Určitým spôsobom dokážu rozpoznať, aký tvar listov majú susedné rastliny.
eTip: Maracuja – mučenka prášok.

- 100% čistá Maracuja – Mučenka jedlá má vysoký obsah vlákniny, železa, draslíka.
- má exotické arómu pripomínajúcu mango
- prášok z marakuje používa predovšetkým na ochucovanie nápojov, pohárov, vyníma sa na ovocných šalátoch, v koktailoch a džúsoch, marmelády, ale aj v domácich zmrzlinách a iných sladkých pokrmoch
Dôvtipné mučenky potom tieto tvary listov preberajú pre svoje vlastné listy, aby medzi ostatnými rastlinami nevyčnievali. Toto správanie môže viesť k tomu, že mučenka má širokú škálu listov. Bude však maskovanie pri takomto nápadnom kvete úspešné? Pre istotu si mučenky v listoch stále ukladajú glykozidy kyseliny kyanovodíkovej ako kŕmny toxín. Na druhej strane ich plody sú u väčšiny druhov jedlé a nazývajú sa granadilla alebo mučenka.
Druhy mučenky
Medzi mučenkami je obzvlášť známa jedlá a sladko chutná mučenka (Passiflora edulis forma flavicarpa). Ich plody (maracuja) sa ponúkajú v mnohých supermarketoch a môžete ich objaviť aj v niektorých záhradách. Najmä modrá mučenka (Passiflora caerulea) je však bežná ako okrasná rastlina. Jej plody sú tiež jedlé, ale nepovažujú sa za obzvlášť chutné. V podstate len dužinatá mučenka (Passiflora incarnata) zohráva úlohu liečivej rastliny. Jej listy sa v prírodnej medicíne používajú ako mučenka.

Nanešťastie, keďže mučenky pochádzajú z tropických oblastí, väčšina druhov nie je mrazuvzdorná. Pomerne odolná voči mrazu je však mučenka modrá. V miernejších oblastiach strednej Európy dokáže prežiť mrazivé obdobia, ale počas chladných zím zamrzne nad zemou a na jar znovu vyrastie. Ich korene by však mali byť v zime chránené chrastou.
eTip: Mučenka opletavá vňať.

- 100% čistá Mučenka vňať je indiánska bylina pochádzajúca z Južnej Ameriky, ktoré je užívaná pre zdravý spánok a zvládanie stresu.
- Bylina pôsobí relaxačne a pozitívne ovplyvňuje kvalitu spánku.
Ako sadiť mučenku belasú
Pri výsadbe mučenky je samozrejme rozhodujúce nielen miesto, ale aj substrát. Vo všeobecnosti nie sú tieto rastliny zvlášť náročné, ale pôda by mala byť mierne kyslá a mať pH od 5,8 do 6,8. Rastliny majú tiež rady ľahký humusový substrát, ktorý je dobre odvodnený, aby sa zabránilo zamokreniu. Môžete to dosiahnuť napríklad tak, že na dno kvetináča umiestnite kamienky.
Ponuka záhonovSprávne umiestnenie
Keďže mučenky pochádzajú z trópov, majú rady teplé a slnečné miesto. To platí pre pestovanie v interiéri aj exteriéri. Ak chcete mučenku zasadiť vonku a prezimovať ju tam, vyberte si chránené miesto. Môže to byť napríklad v blízkosti väčšieho kríka, steny a podobne. Mučenky pestované ako popínavé izbové rastliny sa v lete radi umiestnia aj vonku.
Postup výsadby mučenky (aj) v kvetináči
Keď ste našli vhodné miesto a máte pripravený vhodný substrát, môžete začať s výsadbou. Ak ju pestujete v kvetináči alebo vo vani, na jar mladú mučenku presaďte do o niečo väčšieho kvetináča. Vyberte si kvetináč s priemerom maximálne 20 centimetrov, inak bude kvetina svoju energiu menej vkladať do kvetov a viac do koreňovej a zelenej hmoty. Po vysadení kvetu, či už v interiéri alebo exteriéri, určite potrebuje oporu na šplhanie. Na tento účel možno použiť napríklad mriežku.
Pomôcky na pestovanie rastlínZhrnutie: ako zasadiť mučenku
- Mierne kyslý, humusový substrát
- Odvodnenie napríklad prostredníctvom kamienkov na dne kvetináča
- Slnečné a teplé miesto
- Vo voľnej prírode si vyberte chránené miesto
- Nezabudnite na oporu na šplhanie
Ako sa starať o mučenku
Pokiaľ ide o starostlivosť, mučenky nie sú veľmi náročné. Najdôležitejšie je správne umiestnenie a pravidelný prísun vody. Mučenky chované v interiéri by sa však mali pravidelne postrekovať vodou s nízkym obsahom vápnika. Chráni sa tým pred roztočmi, ktoré pri príliš suchom vzduchu rady napádajú mučenky.

Zalievanie
Mučenky majú rady pomerne vlhké prostredie, ale zamokrenie škodí koreňom. Zalievajte preto pravidelne, ale vyhýbajte sa zamokreniu. Používajte vodu s nízkym obsahom vápnika, najlepšie dažďovú.
Hnojenie mučenky
Vegetačné obdobie mučenky je od jari do jesene. Počas tohto obdobia rastlinu pravidelne hnojte približne každých 14 dní. Pri hnojive s pomalým uvoľňovaním je to mimochodom potrebné len približne každé dva mesiace, pretože hnojivo sa stáva pre rastlinu dostupným len postupne, a tak priebežne zásobuje rastlinu najdôležitejšími živinami. V zime mučenky hibernujú a nevyžadujú hnojenie, pretože nerastú.
Strihanie mučenky
Mučenky kvitnú len na mladých výhonkoch. Preto staršie exempláre z času na čas preriedite, aby kvetina vložila väčšinu svojej energie do mladých výhonkov. Prerezávanie na 15 centimetrov je úplne možné a malo by sa vykonávať skoro na jar alebo na jeseň. Rastliny, ktoré sú prezimované v interiéri, možno skrátiť, najmä bočne, keď sa presťahujú do zimoviska. Mučenky prezimované vonku zvyčajne vymrznú nad zemou. Odumreté zvyšky potom môžete odstrániť. Viac informácií o strihaní mučenky sa dozviete tu.
Mučenka nekvitne
Ak mučenka nekvitne, je dosť pravdepodobné, že sa nachádza na príliš tmavom alebo príliš chladnom mieste. Vyberte preto svetlé miesto, ktoré je teplé aj v lete. Ak je to možné, mali by ste rastlinu v lete umiestniť vonku, kde bude mať viac svetla. Dbajte však na to, aby ste mučenku najprv zvykli na slnko, aby sa jej listy nespálili. Ďalším dôvodom môže byť príliš veľký kvetináč, takže rastlina sa menej sústredí na kvitnutie a viac na rast.

Zazimovanie mučenky
Väčšina druhov mučenky neprežije zimu vonku a cez zimu by sa mali držať v interiéri. Požiadavky počas zimovania sa však líšia v závislosti od druhu. Väčšina druhov potrebuje v zime chladné, ale mierne a svetlé miesto, napríklad zimnú záhradu. Napríklad mučenka fialová (Passiflora violacea), mučenka viničná alebo červená (Passiflora vitifolia), mučenka vavrínovolistá (Passiflora laurifolia) a druhy mučenky uprednostňujú teplotu okolo 10 °C. Na druhej strane, bielo kvitnúca mučenka (Passiflora eichleriana) má rada približne 15 °C počas celej zimy.
Niektoré druhy však možno prezimovať vonku, pretože majú určitú zimovzdornosť. Vonku však prezimujte len vysadené exempláre, pretože v kvetináčoch a nádobách má koreňový bal tendenciu premŕzať. Na ochranu koreňov prikryte pôdu okolo rastliny chrastím a listami. V zime nie je potrebné hnojenie a mali by ste tiež obmedziť zalievanie.
Rozmnožovanie mučenky
Rozmnožovanie mučenky nie je vôbec zložité, môže sa realizovať buď odrezkami alebo semienkami. Keďže rastie naozaj veľmi bujne, má veľmi veľa výhonkov. Stačí, ak odrezok skrátite o pár centimetrov. Následne ho zasadíte do vlhkého substrátu, poprípade ho necháte klíčiť v nádobe s vodou a následne vysadíte.
Ako sme spomínali, druhou možnosťou na rozmnožovanie mučenky je zasiatie semienok. Z plodu marakuje vydlabte semienka a nechajte ich 2 dni vykvasiť. Potom ich zasejte do substrátu, zakryjete zeminou a jemne zalejte. Vyznačujú sa vysokou klíčivosťou. Následne stačí samotný výhonok zasadiť do zeme. Po 2 až 3 rokoch vám začnú krásne kvitnúť.

Mučenka: zber a použitie
Ak sú vhodné podmienky, mučenky vytvárajú plody (maracuja) aj v našich zemepisných šírkach. Ale pozor: nie všetky druhy mučenky majú jedlé plody. Plody jedlých druhov môžete zbierať hneď, ako sa zmenia na oranžové až hnedé alebo fialové. Všetky plody, ktoré sú ešte zelené, sú jedovaté a nie sú vhodné na konzumáciu. Listy dužinatej mučenky sa považujú za sedatívum a sú účinné proti nespavosti a vysokému krvnému tlaku. Môžu sa používať ako domáci čaj alebo tinktúra. Na trhu sú dostupné aj hotové prípravky, ako sú tablety, čaje a extrakty.
Ponuka záhonov