Ako sa zbaviť mravcov v dome a záhrade

Mravec je užitočný tvor, ktorý v prírode plní pomyslenú funkciu sanitára a určite si zaslúži ochranu. To však nepatrí pre spoločné spolunažívanie. Mravce i iný lezúci hmyz si z času načas nájde cestu do každej domácnosti. Prišli sme na prevratný spôsob ako mravce efektívne odstrániť z vášho domova.

Pomôže vám domáce zvieratko, hrabáč takara, ľudovo nazývaný africký mravčiar.

ako sa zbaviť mravcov?

Koniec srandy!

Hľadáte efektívne prírodné spôsoby ako sa zbaviť mravcov vo vašom dome a záhrade? Rovnako ako mnoho ďalších bežných „škodcov“, mravce sú priťahované do miest, kde môžu nájsť zdroj potravy a vody.

Treba si dať pozor, pretože mravce kontaminujú všetko jedlo, s ktorým prídu do styku. Mravce sú sociálny hmyz, čo znamená, že keď jeden vstúpi do vášho domu, čoskoro ho budú nasledovať jeho kamaráti.

eko spôsoby ako sa zbaviť mravcov

Prírodné spôsoby na odstránenie mravcov

Nezúfajte, existuje viacero ekologických a zároveň efektívnych spôsobov, ako udržať tento hmyz na uzde bez toho, aby ste mu ublížili.

Použitie citrusového ovocia

Mravce nenávidia vôňu silných citrusových plodov. Uložte šupky z citrónu, pomaranča alebo grapefruitu a rozložte ich okolo vstupných bodov odkiaľ ste spozorovali „nájazdy“ mravcov.

proti mravcom v dome

Ako prírodný repelent môžete skúsiť zmiešať roztok 1 dielu citrónovej šťavy s 3 dielmi vody a použiť ako univerzálny sprej. Jeho výhodou pre vás je, že navyše pekne vonia.

Kávová usadenina

Asi každý má doma jeden z najobľúbenejších nápojov na svete, kávu. Použite kávovú usadeninu na vytvorenie „bariéry“ pre mravce.

káva na mravce

Nemajú radi ten pocit, keď ju majú pod nohami a ani si ju nevedia vychutnať, preto ju nasypte na miesta odkiaľ vychádzajú.

Mäta pieporná (100%-ný organický pepermintový olej)

Mäta je skvelý prírodný odpudzovač. Rastlinu môžete pestovať v domácnosti alebo používať éterický olej mäty piepornej.

Ak máte mravce vo Vašej kúpeľni alebo kuchyni, nakvapkajte trochu mäty na vatové tampóny a rozložte ich po miestnosti, najideálnejšie okolo vchodov a po obvode vášho domu. Nebude to vyzerať najkrajšie, ale je to dobrý spôsob, ako udržať mravce na uzde.

mäta proti mravcom v dome

Jej silná vôňa ich odpudzuje, pretože pomáha narušiť ich komunikáciu prostredníctvom feromónových značiek. Naopak, pre vás bude vôňa mäty v dome alebo byte príjemným pohladením čuchových zmyslov.

Škorica

Ďalšia potravina, ktorú máte doma a mravcom sa nepáči je škorica. Mletú škoricu posypte na mravčie cestičky alebo okolo otvorov odkiaľ vychádzajú.

škorica na mravce

Výborne spolupracuje, aj keď ju zmiešate s práškom do pečiva. Ten im „zababre nožičky“, arómy zase znechutia komunikáciu mravcov. Môžete skúsiť aj intenzívnejší esenciálny olej zo škorice.

Ocot alebo vínny ocot

Ide o jeden z najúčinnejších prírodných spôsobov ako sa zbaviť mravcov v dome, byte alebo na záhrade.

V sprejovej fľaši zmiešajte 50/50 roztok octu a vody. Nastriekajte ich ako odstrašujúci prostriedok okolo okenných parapetov, dverí a ďalších miest, kde uvidíte mravce prichádzať dovnútra. Naruší sa tak spomínaná feromónová stopa, ktorú nasledujú ostatné mravce. Je tiež účinný pri odpudzovaní komárov.

Kajenské korenie a čierne korenie

Rovnako ako pri octe a škorici, hmyz nemôže vydržať silnú vôňu korenia. Mravce nenávidia kajenské korenie, rovnako účinne zaberie aj čierne korenie.

pomáha korenie proti mravcom?

Alternatívnym riešením je zmiešať trochu korenia s vodou a následný roztok nastriekať na mravce. Korenie mravce nezabije, ale určite ich odradí od ich návratu.

Môžete si vyrobiť aj domáce “eko” postreky proti mravcom, ktoré neobsahujú žiadnu nebezpečnú chémiu:

Soľ

Jeden z najlacnejších spôsobov ako sa zbaviť mravcov v dome je použiť obyčajnú kuchynskú soľ. Spôsob je rovnaký, stačí ju nasypať do škár a otvorov odkiaľ vyliezajú.

Krieda a detský púder

Mravce nemajú radi záhradné kriedové línie, pretože narúšajú ich vôňu. Jednoducho nakreslíte na zem nejaké kruhy a čiary okolo miest, kde chcete zabrániť ich vstupu. Mravce totiž nikdy neprejdú čiaru nakreslenú kriedou. Je to iba dočasné riešenie, ale určite zastaví hmyz v ich stopách.

krieda na mravce

Detský prášok dokáže naozaj divy, pomôže udržať mravce ďalej od vášho domova a má rovnaký účinok ako krieda. Posypte niektoré vstupné body a zablokujte chodníky mravcov.

Prevencia

Nedajte im dôvod, aby sa u vás utáborili. Čistota je rozhodujúca pre prevenciu proti hmyzu a iným škodcom. Rovnako ako všetky živé bytosti, aj mravce potrebujú vodu, jedlo a prístrešie pre prežitie.

Ak ho nemajú, tak opúšťajú útočisko svojej kolónie, aby to zmenili. Neuľahčujte im to! Udržujte potraviny uzavreté, podlahy povysávané a všetky povrchy očistené.

prevencia proti mravcom

Premnožené mravce v záhrade

Ak sa vám premnožili mravce na strome použite lepové pásky na stromy, ktoré zachytia nielen mravce, ale aj iný škodlivý hmyz. Je zložený z ekologicky neškodného polypropylénu.

Domčeky na mravce sú podľa našich skúseností veľmi účinné na dlhodobé odstránenie mravcov nielen zo záhrady, ale aj z domácnosti.

Granulát proti mravcom dokáže vyhubiť celú kolóniu spolu s kráľovnou.

Chemické prípravky proti mravcom

Ak vám nepomohli prírodné prostriedky na odstránenie mravcov, nezúfajte, trh ponúka overené chemické prípravky, ktoré vedia s nezvanými hosťami rýchlo a natrvalo spraviť poriadky.

VANDAL návnada na mravcekeďže pri jeho aplikovaní neprichádza k uvoľňovaniu účinných látok do vzduchu a miestnosti, je vhodný na použitie do vnútorných priestorov. Jeho dizajn chráni nielen človeka, ale aj domácich miláčikov pred priamym kontaktom s jedovatou látkou.

VANDAL návnada na mravce

RAID sprej proti mravcom – účinkuje takmer okamžite a poskytuje dlhotrvajúcu ochranu až do 4 týždňov.

RAID sprej proti mravcom

Prášok na mravce PROTECT  – výnimočne vhodné na vlhké miesta, elektrické vedenia a do vonkajších priestranstiev, záhrad.

prášok na mravce

Sprej na mravce PROTECT – prípravok je bez pachu a jeho formulácia zaručuje okamžitú a zároveň dlhotrvajúcu účinnosť počas 4-6  týždňov.

PROTECT najlepší sprej na mravce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *