Ako si vybrať najlepší kuchynský drez

Výber správneho kuchynského drezu nemusí byť komplikovaný. Nezáleží na tom, či hľadáte veľký kuchynský drez, nerezový, granitový, keramický, s batériou, čierny alebo biely. Poradíme vám ako vybrať ten najlepší drez do kuchyne.

kuchynský drez s batériou

Typy kuchynských drezov

Existuje niekoľko rôznych typov drezov a každý štýl drezu sa zvyčajne lepšie hodí pre rôzne typy kuchynských dosiek. Kuchynské drezy sme rozdelili do rôznych štýlov a typov.

Kuchynské drezy montované zhora

Ideálne pre tých, ktorí majú laminátové alebo drevené pracovné dosky, drezy montované zhora sú určené na vloženie do dosky zhora, pričom ‘okraj’ drezu leží na doske. Zmerajte výrez na pracovnej doske, aby ste sa uistili, že váš nový drez správne zapadne.

Drezy s montážou na dosku zapadnú do výrezu na pracovnej doske. Okraj drezu, ktorý obklopuje exteriér vaničky, podporuje váhu samotného umývadla. Vďaka drezom montovaným zhora s jednou alebo dvomi vaničkami vyrobeným z rôznych materiálov, ako je nehrdzavejúca oceľ, keramika a šamot, majú moderné kuchynské štúdiá či e-shopy drez pre každú kuchyňu a každý osobný štýl.

eTip: Kuchynský granitový drez BLANCO ZIA 5 S. Možnosť výberu v niekoľkých farebných prevedeniach, takže ulahodí každému vkusu a požadovanej farbe. Hĺbka vaničky je až 19 cm a ponúka obojstrannú orientáciu drezu.

BLANCO ZIA 5 S kuchynský drez

Kuchynský drez BLANCO ZIA 5 S je v ponuke s rozmerom výrezu 840 x 480 mm a rozmerom vaničky 390 x 450 mm.

granitový drez

Chcete drez s vaničkou, drez na odkvapkávanie, drez na pracovnú dosku alebo farmársky drez? Odkvapkávač naľavo alebo napravo? Možno dvojitú vaničku? Máte nejakú novú alebo existujúcu batériu na spárovanie s umývadlom? Čokoľvek hľadáte pri dreze montovanom zhora, súčasný trh ponúka sortiment, ktorý vám pomôže premeniť svoje sny na realitu.

Drezy montované zhora sú ideálnou voľbou pre akýkoľvek typ pracovnej dosky, ale štýlovo sa lepšie hodia k laminátovým doskám. Ak bude vaša pracovná doska vyrobená z kameňa, betónu alebo tvrdého dreva, môžu drezy montované zospodu ponúknuť moderný dizajn a vzhľad, zatiaľ čo drezy montované zhora majú tradičnejší dizajn.

eTip: Komfortný granitový drez ALVEUS NIRO 130 s hĺbkou 15,6 cm. Jeho devízou je príjemný dizajn a aj veľmi priaznivá cena.

drez do kuchyne

Kuchynské drezy montované zospodu

Ideálne pre tých, ktorí majú kamenné/mramorové pracovné dosky, alebo pre tých, ktorí majú obmedzený priestor, drezy montované zospodu sa inštalujú pod vašou pracovnou doskou a dodajú vašej doske čistý a ničím nerušený dizajn. Upozorňujeme, že pri inštalácii umývadla montovaného zospodu musí byť meranie presné, preto si pozrite tabuľku so špecifikáciami.

eTip: Kuchynský drez FRANKE SID 110-50 s hĺbkou drezu 20 cm je výnimočný hladkým a zároveň odolným povrchom s tepelne odolným povrchom až do 300 °C. Materiál Tectonite® s UV ochranou zaručuje, že váš drez si zachová rovnakú formu aj po rokoch jeho používania.

kuchynský drez Franke

Kuchynské drezy montované zospodu sú nainštalované pod stolovou doskou. Keďže sú skryté pred očami, vaša pracovná doska profituje z neprerušeného vzhľadu, ktorý plynulo prechádza od pracovnej dosky k vášmu drezu. Tieto druhy drezov sú tiež k dispozícii v širokej škále štýlov a veľkostí tak, aby vyhovovali prakticky každému dizajnu a veľkosti kuchyne.

eTip (integrovaný kuchynský drez): BLANCO SUBLINE 500-U. Dodáva sa až v 10-tich farebných prevedeniach.

kuchynský drez Blanco

Majte na pamäti, že drez montovaný zospodu sa odporúča iba pre pracovné dosky z kameňa, betónu alebo tvrdého dreva. Laminátové dosky nie sú dostatočne odolné voči vode na to, aby ste mohli drez namontovať zospodu. Ak namontujete drez zospodu v laminátovej doske, môžete očakávať zdeformovanie alebo poškodenie dosky.

Kuchynský drez na pracovnú dosku

Drezy na pracovnú dosku sú navrhnuté tak, aby zapadli do špeciálne vyrezaného otvoru vo vašej doske. Pri správnej inštalácii nebude vytŕčať žiaden okraj. Upozorňujeme, že pri inštalácii drezu na pracovnú dosku musia byť merania presné.

Drez montovaný zospodu je drez, ktorý je možné inštalovať s okrajom umývadla zapusteným do dosky. Týmto sa docieli plynulý tok medzi vašou stolovou doskou a drezom – bez akýchkoľvek zlomov alebo nárazov v dizajne. Materiál vašej pracovnej dosky a úroveň zručností vášho stolára určujú, ako dobre zapadne drez do vašej pracovnej dosky.

eTip: Integrovaný kuchynský drez BLANCO CLARON 400/400-IF 521617.

Hlavná výhoda integrovaného drezu je estetická. Tradičný dizajn drezu montovaného zhora a viditeľným okrajom, ktorý je umiestnený nad vašou pracovnou doskou, nemusí dobre ladiť s  moderným kuchynským dizajnom.

Hlboké kuchynské drezy

Hlboké drezy sú k dispozícii v horných a spodných montážnych variantoch a ponúkajú jednoduché riešenie drezu pre tých, ktorí majú obmedzený priestor, ale stále hľadajú hĺbku a kapacitu hlbokého drezu. Aby ste sa ubezpečili, že váš hlboký drez bude pasovať, nezabudnite, koľko miesta vám dole umožňuje kuchynská inštalácia.

Obohaťte sa o hlboký drez, ktorý je ideálny na množstvo rôznych prác, od namáčania a ručného prania až po farbenie odevov a umývanie domácich miláčikov. S voľne stojacimi samostatnými vaničkami a vstavanými drezmi vyrobenými z rôznych materiálov vrátane žulového kompozitu, nehrdzavejúcej ocele a šamotu nájdete ideálny drez, ktorý sa dá integrovať do vašej kúpeľne, spolu s práčkou a sušičkou.

eTip: Kuchynský drez BLANCO ETAGON 500-U s lukratívnymi rozmermi 50 x 40 cm s hĺbkou 20 cm. Nadčasový dizajn s integrovaným stupienkom vytvoril dodatočnú funkčnú výpomoc pri umývaní riadu.

BLANCO kuchynský drez

Aj keď hlboké drezy môžu byť základným spotrebičom vo vašej domácnosti, pri nákupe je treba mať na pamäti niekoľko vecí. Je dôležité zabezpečiť, aby mal váš drez dostatočný objem pre vaše potreby, či už uprednostňujete 30-litrovú vaničku, alebo potrebujete niečo väčšie, napríklad 70-litrový model.

Ďalšou kľúčovou vecou, ktorú je potrebné vziať do úvahy, sú vlastnosti vášho umývadla a to, či potrebujete jednotku s otvorom pre batériu, zátkou alebo skrinkou pod drezom. Pre pohodlné riešenie „všetko v jednom“ sú niektoré umývadlá vybavené batériami s dvomi kohútikmi a odtokovým ventilom, ideálne, ak chcete namočiť oblečenie a používať súčasne aj práčku.

Kuchynský drez s batériou

Súpravy kuchynského drezu a batérie sú navrhnuté pre vaše pohodlie a sú ideálne na získanie ladiacich produktov pre inštaláciu vášho nového drezu od jedného výrobcu. Zvyčajne dostanete niekoľko ďalších vecí ako súčasť balenia, drez a batéria sú cenovo efektívnym spôsobom, ako vylepšiť kuchynský drez a batériu jednou ľahkou transakciou.

eTip: Set kuchynského drezu z nerezového materiálu a chrómovej batérie FRANKE N55/7 za ľudovú cenu.

kuchynský drez s batériou

Súpravy drezu a batérie sú pohodlnou odpoveďou na nákup nového drezu a batérie. Navrhnuté, aby spolu ladili, súpravy drezu a batérie vás ušetria hádania materiálu a dizajnu umývadla. Či už montujete zhora alebo zospodu, súprava drezu a batérie je jednoduchým riešením. V niektorých súpravách drezu a batérie sú zahrnuté aj ďalšie veci, ako sú dosky na krájanie, cedníky, sitká a ďalšie. Alternatívou k súpravám drezu a batérie je zakúpenie drezu a batérie oddelene.

Materiál kuchynského drezu

Zamyslite sa ako umývadlo používate a čo musí u vás doma vydržať. Bude si materiál vyžadovať osobitnú starostlivosť? Je ľahké ho vyčistiť? Odoláva škrabancom od handier alebo abrazívnych čistiacich prostriedkov?

 • Nehrdzavejúca oceľ – ide o najobľúbenejší materiál pre kuchynské drezy a je k dispozícii v rôznych povrchových úpravách a hrúbkach. Bez ohľadu na hrúbku sú umývadlá z nehrdzavejúcej ocele pomerne ľahké, odolné a ľahko sa čistia. Na zníženie hluku produkovaného používaním umývadla sú k dispozícii zvukovo izolačné povlaky a podložky. Drezy z nehrdzavejúcej ocele sú k dispozícii na montáž zhora aj zospodu.
 • Meď – tento odolný kov nepodľahne hrdzi ani sa nepoškodí. Vďaka svojim prírodným vlastnostiam sa časom vytvorí patina, ktorá dodá jedinečný vzhľad. A keďže meď je prirodzene antimikrobiálna, medený drez odoláva baktériám a vírusom.
 • Žula – tento drez je vytvorený nastriekaním žulovej a akrylovej zmesi na živicový základ. Výsledkom je drez, ktorý je odolný proti poškriabaniu, zafarbeniu a teplu do 280 stupňov Celzia. Ochranná bariéra bojuje proti baktériám. Žulové (granitové) drezy sú k dispozícii na montáž zhora aj zospodu.
 • Liatina: Tieto ťažké drezy sú vyrobené z masívnej liatiny a sú potiahnuté porcelánovým smaltom, aby vytvorili takmer nezničiteľný povrch. Liatinové drezy ponúkajú dlhodobú životnosť, tlmenie zvuku, veľa farebných variantov a tepelnú odolnosť až do 538 stupňov Celzia. Ľahko sa čistia a sú dodávané na montáž zhora aj zospodu.
 • Šamot: Táto trvácna možnosť sa vypaľuje pri vysokej teplote, aby sa vytvoril drez odolný voči triešteniu a poškriabaniu. Šamotové drezy nevyblednú a majú rôzne farby. Neporézny povrch tiež poskytuje odolnosť voči baktériám.
 • Kompozit: Kompozitné drezy sú vyrobené zo zmiešaných materiálov, zvyčajne z častíc kremeňa / žuly, ktoré sú kombinované s akrylovými alebo polyesterovými živicami a vytvárajú tvrdý povrch. Granitové kompozitné drezy sú odolné voči škvrnám, poškriabaniu a triešteniu, tlmia zvuk, majú možnosti montáže zhora aj zospodu a niekoľko farebných prevedení.
 • Porcelán: Tento drez je vybavený ľahkou oceľou potiahnutou porcelánovým smaltom pre hladký povrch odolný proti škvrnám a poškriabaniu. Inštalácia porcelánových drezov je jednoduchá vďaka možnostiam montáže zhora aj zospodu. Sú žiaruvzdorné do 540 °C a majú izolovanú podložku tlmiacu zvuk.
 • Akryl: Akrylátový drez sa vyrába formovaním akrylového materiálu do tvaru drezu. Umývadlo je potom vystužené kompozitnou alebo sklenenou podložkou pre podporu a tlmenie zvuku.

Tieto drezy sú odolné voči škvrnám a nárazom a ľahko sa čistia a inštalujú vďaka možností hornej, spodnej a dvojitej montáži. Akrylátové drezy ponúkajú veľa farebných prevedení. Ak sa akrylátový drez poškriabe, môže byť škrabanec v závislosti od jeho hĺbky vyleštený.

Kľúčové konfigurácie kuchynských drezov

Počet vaničiek

 • Kuchynské drezy s jednou vaničkou sú ideálne do malých priestorov, na priestranné čistenie a namáčanie hrncov a panvíc.
 • Kuchynské drezy s dvoma alebo troma vaničkami sú vybavené deliacou sekciou pozdĺž strednej časti, ktorá vytvára viaceré pracovné oblasti. Tento drez ponúka samostatné pracovné priestory na namáčanie, čistenie a/alebo oplachovanie v konfiguráciách ako 50/50, 60/40 a 70/30.

eTip: Kuchynský drez s dvomi vaničkami DEANT ZORBA v príťažlivom dizajne s pieskovým povrchom.

Veľký kuchynský drez

Asi najdôležitejším faktorom pri výbere kuchynského drezu je jeho veľkosť. Čím väčšia je vaša kuchyňa, tým máte voľnejšie ruky. Kontrola veľkosti kuchynského drezu je nevyhnutná nielen pre zistenie, či sa doň drez zmestí. Majte na pamäti veľkosť kuchynskej pracovnej dosky a primárne použitie drezu. Ak veľa varíte a potrebujete extra priestor na umývanie väčších hrncov a panvíc, bude vám užitočnejší veľký kuchynský drez s hlbšími vaničkamiMaximálna hĺbka drezu je daná hĺbkou spodnej skrinky drezu. Hlbšie vaničky sú vynikajúce na namáčanie panvíc, ale pod skrinkou zaberajú viac miesta.

Pred inštaláciou mimoriadne hlbokého drezu zvážte, koľko miesta budete potrebovať pre inštalatérske práce a likvidáciu odpadu umiestneného pod drezom, a podľa toho si vyberte. Niektoré drezy majú viac vaničiek s rôznou hĺbkou. Pri výbere tohto typu drezu zvážte preto hĺbku vaničky.

Kompatibilita kuchynských drezov s príslušenstvom

 • Skontrolujte počet otvorov v umývadle a určte typ príslušenstva, ktoré zvládne.
 • Batérie, výsuvné hadice a zabudované dávkovače sa dodávajú so špecifikáciami pre jeden až štyri otvory, ktoré musia zodpovedať počtu otvorov v dreze.
 • Jednootvorová batéria môže fungovať s trojotvorovým drezom pomocou platne na zakrytie otvorov. Avšak trojotvorová batéria nebude pasovať na jednootvorový drez.

eTip: Pozrite si celú ponuku kuchynského príslušenstva k drezom a užitočných doplnkov ako napríklad nerezové košíky, odkladaciu súprava pre výlevku alebo skrinku pod výlevku.

Ďalšie tipy pri výbere kuchynského drezu

Drviče odpadu – pri inštalácii drviča odpadu sú dôležité medzery a priestor. Ak meníte drez, môže byť tiež vhodný čas na výmenu vášho drviča odpadu. Hĺbka vaničky vášho drezu a výška vašej spodnej skrinky určia, či sa oplatí inštalácia drviča odpadu.

eTip: Drvič kuchynského odpadu SAPHO IN SINK s antikoróznou úpravou drviacej komory a veľmi tichým chodom. Ponúka obsah drviacej komory 980 ml.

drvič kuchynského odpadu SAPHO

Zásobníky horúcej vody – vykurovacia jednotka nainštalovaná pod skriňou sa pripája na rúru, aby poskytla vodu až do 88 °C pre instantné polievky, omáčky a teplé nápoje.

Umiestnenie odtoku – väčšina odtokov je umiestnená v strede, ale niektoré odtoky sú umiestnené smerom k zadnému rohu umývadla, aby sa získalo viac využiteľnej plochy.

Umiestnenie odtoku kuchynského drezu

Pri výbere umiestnenia odtoku nového drezu zvážte umiestnenie existujúcich rozvodov a typ práce, ktorú v kuchyni vykonávate. Tu je niekoľko výhod a nevýhod rôznych možností umiestnenia odtoku.

Odtok mimo stredu

 • Výhody: Odvody mimo stredu umožňujú získať viac priestoru pod skrinou pre vyššie zásoby alebo filtračné systémy. Drez má dostatok priestoru na postavenie veľkých hrncov a panvíc a zároveň umožňuje voľný odtok vody. Je tu ďalší priestor na prípravu potravín bez toho, aby skĺzli do odtoku.
 • Nevýhody: Môžu byť náročné na opravu, pretože vodovodné potrubie je zatlačené až úplne vzadu alebo v rohoch skrinky pod drezom.

Vycentrovaný odtok

 • Výhody: Voda odteká rýchlejšie ako pri vycentrovanom odtoku, pretože musí prejsť menšiu vzdialenosť. Lepší prístup na údržbu alebo opravy pod drezom. Zosúladí sa s vycentrovanou batériou.
 • Nevýhody: Veľké hrnce a panvice môžu blokovať prietok vody do odtoku.

Zadný odtok

 • Výhody: Zadný odtok poskytuje dostatok priestoru na umiestnenie drviča odpadu pod drezom alebo dokonca výsuvných políc na odpadky a recyklačné nádoby. Riad a panvice v dreze nebudú blokovať prietok vody. Viac priestoru na dne umývadla na prípravu jedla alebo riadu pri čistení bez toho, aby sa veci stratili v odtoku.
 • Nevýhody: Tieto inštalácie môžu byť komplikované a vďaka vodovodným rozvodom v zadnej časti skrinky sú náročnejšie na údržbu.
4.9/5 - (21 votes)

2 thoughts on “Ako si vybrať najlepší kuchynský drez

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *