Ako zariadiť malú detskú izbu, inšpirácie a dizajnové tipy

Deti majú veľmi konkrétne vízie toho, ako by mali vyzerať ich najkrajšie moderné detské izby. Či už ide o chlapčenské alebo dievčenské izbičky, ich vízie sú často inšpirované epickými filmovými scénami a prepracovanými kulisami obľúbených rozprávok. Nie všetky neuveriteľné a vysnené nápady detských izieb žijú svoj príbeh mimo sféru dnešných možností. Chce to len vyváženie a zladenie detskej fantázie s praktickosťou a štýlom dospelých. Ako zariadiť detskú izbu pre chlapca a dievča?

ako zariadiť modernu detskú izbu

Nábytkové zostavy do detskej izby

Detská izba je oveľa viac ako len miesto na spanie. Okrem spania, je aj herňou, študovňou a miestom na odloženie oblečenia kníh a hračiek. Je to šanca chlapca alebo dievčatka mať svoj vlastný priestor, ktorý im často pripadá čarovný, kde sa môžu bezpečne hrať a tiež si urobiť školské úlohy. Dievčenská i chlapčenská detská izba by mala byť situovaná v tichej zóne vašej domácnosti, najideálnejšie hneď pri rodičovskej spálni.

Moderná detská izba, inšpirácie

Dievčenská detská izba

Navrhovanie detských izieb môže byť dekoratívnou pascou – často sa necháme presvedčiť súčasnou detskou posadnutosťou farbami, kreslenými hrdinami a športovými tímami, aby sme ich spálne tematizovali spôsobom, ktorý môže byť zastaraný ešte skôr, ako ich dokončíte. Prinášame vám zopár dizajnových nápadov pri zariaďovaní dievčenskej detskej izby, aby pôsobila sviežo, zábavne a rástla s vašou princeznou.

eTip: Dievčenská detská izba Ballerina – obsahuje detskú posteľ 180×90 cm, nočný stolík, písací stôl a šatníkovú skriňu s krásnym motívom baleríny.

dievčenská detská izba

Moderná detská izba podľa návrhu bytového architekta:

eTip fototapeta pre dievča: Detská fototapeta Frozen (156 x 112 cm)

tapeta Frozen do dievcenskej detskej izby

Ako zariadiť chlapčenskú detskú izbu

Každý chlapec by sa chcel cítiť vo svojej izbe pohodlne, bezpečne, s priestorom na hranie i učenie sa. Keď už máte hrubú predstavu o vzhľade detskej izbe, je čas zamerať sa na nábytok, ktorý by bolo vhodné obstarať.

Nábytok do detskej izby

  • Výber detského nábytku

Urobte si náčrt podľa rozmerov izby a zamyslite sa nad tým, ako to bude fungovať, keď vaše dieťa dorastie. Jednoduchá jednolôžková posteľ vydrží dlhšie ako napríklad špecifiká tematická posteľ (Batman alebo Ľadová kráľovná). Ak chcete vytvoriť priestor, ktorý sa bude časom ľahko meniť, odporúčame už na začiatku procesu navrhovania naplánovať, kde budú v detskej izbe umiestnené napríklad zásuvky. Tam, kde je teraz detská postieľka, bude čoskoro posteľ, ktorá bude potrebovať svetlo na čítanie, alebo dokonca písací stôl so stolnou lampou.

eTip: Zostava do chlapčenskej detskej izby EMILIA. Je zostavená v atraktívnom a nadčasovom prevedení. Hodí sa do detských aj študentských izieb. Čisté línie a jemné farebné prevedenie zútulnia každý interiér. 

Niektoré postele majú vstavané písacie stoly a praktické úložné priestory, ktoré v kompaktnom priestore vyniknú. Pre staršie deti môže byť veľmi dobrou voľbou poschodová posteľ so stolom, kedy sa  prakticky využíva priestor pod ňou ako študovňa.

eTip: Zostava do malej detskej izby DOMINO je výbornou voľbou prevažne do menších priestorov, kde potrebujete prakticky využiť každý možný centimeter v miestnosti. Kombinácia farieb dub sonoma a biela ponúka univerzálne použitie pre chlapca či dievča. Zaoblené hrany nábytku zaručujú bezpečnosť a zabraňujú nepríjemnému poškriabaniu.

ako zariadit malu detsku izbu

eTip: Štýlová kombinácia nábytku Artemia do chlapčenskej aj dievčenskej detskej izby. Praktická a elegantná zostava vyrobená z kvalitnej DTD laminovanej v prevedení biela arktická. Biela je decentná a neutrálna, ľahko ju skombinujete s iným nábytkom, bytovými doplnkami či dekoráciami. Výhodou je, že si môžete zvoliť iba potrebný kus nábytku z tejto kombinácie – posteľ, nočný stolík, komody, skrine, regály, počítačový stôl či police.

V detských izbách, kde je k dispozícii priestor pre samostatný stôl, užitočnou verziou môžu byť výškovo nastaviteľné stoly, ktoré sa dajú zvyšovať s rastom vášho dieťaťa.

Kompletná zostava do detských izieb

eTip: Montessori poschodová detská posteľ ATRISA. ponúka výborné využitie priestoru a je vhodná pre obe pohlavia. Keďže nie je špecificky orientovaná, je veľký predpoklad niekoľkoročného využitia. Montessori detská posteľ prichádza v tvare domu. Je to krásny, a zároveň edukačný doplnok do detskej izby, ktorý je veľmi obľúbený medzi deťmi aj rodičmi. Poschodovou posteľou ATRISA vytvoríte čarovnú atmosféru. Ponúknete tak dieťaťu možnosť rozvíjať svoju fantáziu, hrať sa a oddychovať na jednom mieste. Masívne borovicové drevo v bielom prevedení je pevné a stabilné, použitý materiál aj farby sú zdravotne nezávadné.

montessori detská poschodová posteľ

V prípade neskoršej úpravy miestnosti budú tieto materiály ladiť s takmer akoukoľvek farebnou škálou. V ideálnom prípade nechcete meniť nábytok zakaždým, keď zmeníte farebnú schému detskej izby.

eTip: Študenská izba BOBY. vyrobená v jemných farbách ponúka príjemný dizajn a veľmi funkčné využitie. Tento moderný nábytok so sviežim dizajnom je vhodný do detských i študentských izieb. Nábytok je navrhnutý v trendových farbách ako je biela a šedý grafit. Detský sektor pozostáva z 10 samostatných elementov.

eTip fototapeta pre chlapca: XXL Blesk McQueen a jeho priatelia z netkaného vliesu (rozmery 360 x 270 cm).

Detskú izbu môžete oživiť aj tematickými samolepiacimi dekoráciami obľúbených rozprávok ako Ľadové kráľovstvo, Labková patrola, Minnie Mouse, Macko Pú alebo Avengers. Pozrite si celú ponuku samolepiek.

Farby v detskej izbe

  • Rozhodovanie o farebnej schéme pre detskú izbu

Myslieť na farebnú schému môže byť dobrým odrazovým mostíkom, kde začať.  Opýtajte sa svojho dieťaťa, či má nejaké preferencie pri voľbe farby steny. Možno milujú ružovú, zelenú alebo žltú. Dohodnúť sa s nimi na odtieni im pomôže cítiť spojenie s ich izbou a urobí im ho mimoriadne špeciálnym.

nábytkové zostavy do detskej izby

V prípade, že rozmýšľate nad tapetou do detskej izby, rozhodnite sa, či zakryje každú stenu alebo bude prvkom len na jednej strane. Tapeta môže byť ale komplikovanejšou voľbou, pretože tematické vzory nemusia byť v nasledujúcich rokoch vždy „in“ a bude ich potrebné meniť častejšie.

Koberce do detskej izby

Koberce sú ideálnou voľbou do izieb pre menšie deti, pretože poskytujú tlmenie nárazov v prípade, že padnú na zem. Vyberte si vzor alebo farbu detského koberca, ktorý v najlepšom prípade „skryje“ škvrny. Koberec v izbe pre staršie deti plní okrem estetickej funkcie aj pocit tepla pri posteli pri prezliekaní.

eTip: Kusový detský koberec Kiddo.

Výber motívu koberca do detskej izby je takisto veľmi dôležitý. Deťom sa časom môžu často meniť obľúbení hrdinovia z rozprávok.

Veľmi obľúbenou voľbou sú koberce s motívom zierat, ktoré sú z hľadiska dieťaťa trvácnejšie. .

eTip: Koberec pre deti Kiddo.

Deti, samozrejme hlavne chlapci, zbožňujú koberec s cestami, aby mohli jazdiť s autíčkami.

Písací stôl v modernej detskej izbe

eTip: Detský písací stôl a stolička OneConcept Tommi, ktoré sú výškovo nastaviteľné a tým pádom použiteľné v každom veku (pre 115 – 170 cm vysoké deti)

detský písací stôl

eTip: Ak potrebujete využiť priestor v rohu miestnosti praktickým stolom, do študentských izieb pre staršie deti odporúčame univerzálny rohový PC stôl TERINO. Rohové prevedenie vám zaručí pohodlie pri práci, a navyše dostatok pracovného aj úložného priestoru. Vďaka 3 šuplíkom a otvorenému regálu môžete mať všetky potrebné veci poruke. Vyrobený je z laminovanej drevotriesky. Moderný a farebný dizajn v bielej farbe navodí pokojnú a tvorivú atmosféru. 

študentský písací stôl

Neutrálne povrchové úpravy, ako napríklad prírodné drevo, nábytok bielej farby alebo kov, sú dobrou voľbou ak myslíte dlhodobo.

Upcyklácia nábytku – lacné detské izby?

  • Upcyklácia použitého nábytku

Ak ste šikovný kutil, tak prečo to nevyužiť? Na rôznych burzách starého nábytku si môžete výhodne vyhľadať rôzne druhy nábytku (písacie stoly, stoličky, skrinky či knižnice), ktoré môžete zrenovovať presne podľa svojich predstáv a môžete si byť úplne istý, že to budú unikátne kúsky.

Nezabudnite na nevyhnutný úložný priestor

  • Vytvorenie dostatočného úložného priestoru

Každý rodič vie, aký je to pocit pri prechádzaní po detskej izbe vstúpiť na lego kocku bosou nohou. Môžeme hovoriť o dôležitosti skladovania v každej miestnosti v domácnosti, ale nikdy to nie je také dôležité ako v detských izbách. Ak si nedáte pozor, veľké množstvo hračiek sa vám môže úplne vymknúť z rúk, preto by mali byť úložné boxy vaším najlepším priateľom.

Úložné boxy do detskej izby

detské úložné boxy

Cieľom je, aby všetky hračky mali svoj “domov”, kam sa môžu vrátiť, keď je čas ísť spať. V materských školách majú deti plnú kontrolu nad tým, do ktorej škatule patria kocky a kde majú byť uložené hry. Mať vyhradené miesto tiež vytvára pre deti istotu a rutinu. Umožňuje im to tiež precvičovať si organizačné schopnosti. Úložný priestor môžete dokonca označiť obrázkami alebo textom, čo by v ňom malo byť.

Číre plastové vám umožnia vidieť jej obsah bez toho, aby ste sa v nej museli prácne a zdĺhavo prehrabávať. Na druhej strane vzorované a farebné škatule môžu dodať dekoratívny nádych a zároveň úplne zakryjú jej obsah. Preto je najlepšou voľbou ich kombinácia pre určitý druh hračiek, plyšákov či pomôcok na písanie a kreslenie.

moderná detská izba

Vyberte si škatule v rovnakých veľkostiach, aby ich bolo možné stohovať na seba. Nevyhnutný je tiež priestor na uskladnenie dostatočného množstva oblečenia. Bonusom sú aj praktické policové zostavy detskej izby. Takisto je užitočný komplexne riešený nábytok na uloženie detských knižiek, aby ich malo dieťa stále poruke.

Pri zariadení detskej izby vám môžu pomôcť aj nasledujúce zhrnuté praktické rady:

Dizajn detskej izby sa môže prejaviť, ak výrazne kontrastuje s celkovým interiérom vášho domu. Pri navrhovaní detských izieb môže byť ťažké nájsť správnu rovnováhu medzi hravosťou a nadčasovosťou. Skvelým začiatkom je zvážiť dizajn zvyšku domu a uistiť sa, že táto miestnosť je v súlade s celým interiérom. To môže zahŕňať farebnú paletu, použité materiály a textúry. Odtiaľto môžete začať budovať príjemnú a zábavnú izbu pre vaše dieťa, ktorá obstojí v skúške času.

4.9/5 - (38 votes)

5 thoughts on “Ako zariadiť malú detskú izbu, inšpirácie a dizajnové tipy

  1. Bibča:) says:

    Deti vidia svet inak ako dospelí a vštepujú predstavivosť a mágiu do každodenného života. Do detskej izby je ptrebný dotyk niečoho očarujúceho. Možno budete prekvapení, čo dostanete na oplátku:) Vďaka za inšpirácie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *