Ako vystaviť faktúru online, rýchlo a zadarmo? Krok za krokom

Bezproblémové faktúrovanie

Či už ste malý živnostník alebo veľký podnikateľ, tak na to, aby ste mohli prijať platbu, tak musíte svojmu klientovi vystaviť doklad, faktúru. Hlavne pre začínajúcich podnikateľov môže byť vystavovanie dokladov náročne, lebo nemajú s tým skúsenosť. V tomto prípade najlepšie, čo môžete spraviť, je siahnuť po jednom z fakturačných systémov, ako je napríklad aplikácia Fakturujonline.sk. Pomocou preddefinovaných krokov môžete ľahko vystaviť faktúru alebo iný dostupný doklad.

Poďme sa pozrieť bližšie, ako môžete v tomto fakturačnom systéme vystaviť online faktúru zadarmo. Je to skutočne jednoduché a nezaberie vám to veľa času.

Registrácia do služby trvá pár sekúnd

V prvom rade sa je potrebné registrovať do služby. Tento proces je veľmi intuitívny. Po zadaní e-mailovej adresy a hesla, vám príde na e-mail potvrdenie o registrácii. Následne, ako sa prihlásite, tak uvidíte obrazovku, ako môžete vidieť nižšie. Stačí zadať vaše IČO, a dôjde k automatickému načítaniu vašich fakturačných údajov.

Vy musíte následne len vyplniť vaše číslo účtu v tvare IBAN, ktoré bude neskôr uvedené na faktúre vrátane vašich kontaktných údajov. Mimochodom, okrem čísla účtu, môžete vložiť aj Paypal účet, ak prijímate platby aj cez tento fakturačný systém.

Teraz už môžete vystavovať doklady

Akonáhle vyplníte svoj profil, v pravom menu vám vyskočí názov vašej firmy, resp. živnosti. Kliknite na ňu. Následne vo vrchnej časti ponuky kliknite na možnosť Vytvoriť doklad, ako môžete vidieť nižšie.

vystavovať doklady

Práve ste na pol ceste, aby ste vystavili svoj prvý doklad. Teraz na karte „Faktúra“ je potrebné, aby ste vyplnili údaje. To znamená, číslo dokladu (pozn. aplikácia vám zobrazuje číslo posledného dokladu, ktorý ste vystavil, vďaka čomu neurobíte chybu v číslovaní), kto doklad vystavil, dátum splatnosti, dátum dodania služby a ďalšie. Samozrejme, aj predmet faktúry a fakturovanú sumu, ktorú žiadate od klienta uhradiť. Na faktúre môžete uviesť aj poznámku, pridať QR kód pre platbu mobilom, rovnako môžete preniesť aj daňovú povinnosť (ak fakturujete do zahraničia) a podobne. Aplikácia myslí prakticky na každý scenár, aký môže nastať.

faktúra

V druhom kroku, keď vyplníte základné údaje, kliknite na možnosť Odberateľ. Následne vyplňte fakturačné údaje firmy či živnostníka, ktorému vystavujete doklad. Dobrým tipom, ako si môžete ušetriť prácu, je načítanie údajov cez IČO. Funkcia funguje tak, že zadáte IČO vášho obchodného partnera a potom kliknete na možnosť Načítať údaje. Potom dôjde k automatickému nahraniu údajov vášho klienta. Prípadne si vášho obchodného partnera môžete uložiť aj do kontaktov, odkiaľ môžete následne načítať údaje.

načítanie údajov cez IČO

Hotovo, ako si uložíte faktúru, tak ju následne uvidíte v zozname vystavených dokladov (potom, ako kliknete na názov vašej firmy či živnosti v bočnom menu). Z rozhrania aplikácie môžete faktúru následne poslať vášmu obchodnému partnerovi, ak máte pri ňom uložený e-mailový kontakt. Taktiež medzi ďalšie funkcie patrí možnosť označenia faktúry za uhradenú. Prípadne, ak s nejakým obchodným partnerom spolupracujete opakovane, môžete vystavené doklady kopírovať a následne s nimi ďalej pracovať, čo vám uľahčí prácu s vystavovaním nových dokladov. 

Ak by ste spravili vo vystavenom doklade chybu, tak ju môžete neskôr upraviť cez ikonu ceruzky.

Aplikácia ponúka aj ďalšie funkcie

Medzi ďalšie funkcie aplikácie patrí možnosť vygenerovania XML exportu pre fakturačný systém Pohoda, čo oceníte, ak vaše faktúry spracúva ešte účtovník, napríklad v podvojnom účtovníctve. Samozrejme, nechýba ani možnosť zálohovania vystavených dokladov či ich exportovania mimo rozhrania aplikácie vo formáte PDF.

Aplikáciu medzičasom recenzovalo viacero webov, ktoré ju hodnotia kladne. Ide napríklad o web Vosveteit.sk či Vedelisteže.sk. Pevne veríme, že tip na aplikáciu vás oslovil a dáte jej šancu. Ide o šikovný nástroj, ako si môžete zjednodušiť prácu, ktorá súvisí s vystavovaním dokladov. Mimochodom, aplikácia je dostupná aj v bezplatnom režime, no tu treba potom povedať, že má okresané funkcie. No nemá to vplyv na proces vystavovania faktúr.

Ako sa vám páčil článok?
Tento článok bol uverejnený v kategórii PR článok. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *