Ako zariadiť malý byt, dizajnové tipy a inšpirácie

Ako zariadiť malý byt? Žijete v menšej domácnosti, ale nechcete sa cítiť ako v škatuli? Ak sa toho už dlhší čas bojíte a premýšľate nad zariadením svojho malého priestoru, pokračujte v čítaní, pretože tento článok vás prevedie všetkými aspektmi nápadov a tipov na zdobenie malých bytov! Ako interiérová dizajnérka sa s vami podelím o niekoľko nápadov na farebnú paletu, správne rozmiestnenie nábytku a kreatívne tipy a hacky na zariadenie vašej novej internátnej izby, garsónky alebo bytu.

ako zariadiť malý byt

Svetlá paleta farieb

Výber farebnej palety pre malé priestory sa zvyčajne prehliada, pretože častejšie ako zvyčajne vyberáte farby pre jednotlivé kusy nábytku alebo dekorácie. Vždy je výzvou pristupovať k farebnej schéme vášho interiéru komplexne. Pokiaľ však ide o dizajn malého bytu, vaša farebná paleta by vám mala pomôcť vytvoriť ilúziu väčšieho priestoru. Vo všeobecnosti by ste mali zvážiť svetlé farby, ako je biela, sivobiela, pastelové alebo tlmené farby pre váš byt. Tieto farby pomáhajú vytvoriť pocit otvorenosti a rozľahlosti.

Pastelové farby sa môžu niekomu zdať ženské – ak ste muž, možno sa vám ich použitie v byte nebude páčiť. Nemajte však obavy, pretože hoci pastelové farby vnesú do bytu určitý vzdušný a jemnejší pocit, môžete namiesto nich zvážiť použitie tlmených farieb, pretože prinášajú rovnakú atmosféru. V zásade platí, že pokiaľ ide o malé priestory, vaša farebná paleta by mala byť svetlých farieb, pretože sú odrazivejšie ako tmavé farby, čím sa priestor stáva otvorenejším a vzdušnejším. Vďaka nim tiež miestnosť vyzerá väčšia a svetlejšia. Na zvýraznenie a akcenty potom môžete použiť odvážnejšie farby.

Rozloženie malého bytu

Rozmiestnenie nábytku v malom byte môže vytvoriť alebo zničiť priestor, pretože nábytok často spotrebuje značný priestor. Tu je niekoľko doporučení a “zákazov” pri plánovaní rozloženia nábytku:

Doporučujeme:

 • Používajte multifunkčné kusy nábytku (o tom sa dozviete viac o chvíľu).
 • Uvažujte o rozkladacích/stohovateľných stoloch, ktoré sa dajú schovať, aby sa ušetrilo miesto, keď sa nepoužívajú.
 • Zvážte prispôsobenie kusov nábytku menším rozmerom, pretože ľahko dostupné kusy nábytku na trhu majú zvyčajne štandardné rozmery.
 • Vytvorte otvorený priestor. Pokiaľ je to možné, umiestnite väčšie kusy nábytku k stene, aj keď je to niekedy zlý interiérový dizajn.

Nedoporučujeme:

 • Neblokujte cesty a priechody medzi izbami nábytkom a doplnkami, pretože v takom prípade vytvoríte stiesnené usporiadanie.

Nevystavujte vizuálne svoje veci po celom priestore. Ak vlastníte veľa vecí, buď ich vytrieďte alebo si vytvorte organizačný systém, aby ste ich skryli a mali veľmi elegantný a čistý interiér.

maly byt ako zariadiť

Používajte rozmerné nástenné alebo podlahové zrkadlá

Je zrejmé, že zrkadlá dokážu zväčšiť vašu miestnosť. Vytvárajú ilúziu hĺbky, pretože odrážajú svetlo hlboko do miestnosti. Na veľké prázdne steny umiestnite nadrozmerné nástenné zrkadlá, aby ste opticky rozšírili obmedzený priestor.  Na druhej strane, podlahové zrkadlá okrem toho, že sú samostatným akcentom, môžu vašej miestnosti dodať aj pocit väčšej otvorenosti. Vieme, že obrovské nástenné zrkadlá môžu byť drahé, takže ak máte obmedzený rozpočet, môžete sa rozhodnúť pre podlahové zrkadlá.

Zaveste nástenné umenie alebo gobelín s jednoduchými vzormi

Vyzdobenie malých priestorov závesným nástenným umením alebo gobelínom dodá priestoru trochu osobitosti. Nezabudnite si vybrať také, ktoré majú jednoduchý a ľahký dizajn, aby ste sa vyhli prílišnému komplikovaniu stien. Môžete sa rozhodnúť zavesiť jeden veľký kus alebo kombináciu niekoľkých menších kusov. Tak či onak, umenie a nástenné závesy majú schopnosť pozdvihnúť vizuálnu zaujímavosť vášho malého bytu nad úroveň terénu.

Pomôže to zdvihnúť pozornosť od neporiadku na vašom poschodí k oveľa čistejším stenám. Ak sú umelecké diela alebo gobelín dostatočne jednoduchého dizajnu, môžu pôsobiť takmer ako okno a rozšíriť vizuálny priestor.

Sklenený stôl a priehľadný dekor

Zvážte použitie skleneného alebo priehľadného akrylového stolíka namiesto masívnych drevených kusov. Priehľadný aspekt materiálu im umožňuje nenápadne splynúť s vašou miestnosťou. Je to mimoriadne jednoduchý spôsob, ako vniesť do interiéru otvorenú a vzdušnú atmosféru. Plusom je, že tvarovaný akryl je mimoriadne odolný materiál, vďaka čomu môže v prípade potreby fungovať aj ako lavica alebo ďalšie sedenie.

Koberec by mal splývať s podlahou (alebo ho úplne vynechať)

Nevyberajte kober, ktorý má veľa textúr, farieb a vzorov, pretože to môže v malej miestnosti pôsobiť chaoticky. Aj keď sa nám páči umeleckosť orientálnych kobercov, najlepšie sa používajú vo väčších obývacích izbách. Ak je to teda možné, použite plošný koberec, ktorý má podobnú farbu ako vaša podlaha.

Nakoniec zvážte, či sa plošného koberca úplne nevzdáte. Ak máte elegantnú podlahovú dosku alebo dlažbu, môžete zvážiť vynechanie koberca a nechať podlahu len holú. To má schopnosť výrazne rozšíriť vizuálnu plochu vášho priestoru, najmä ak sa použije v kombinácii s priehľadným konferenčným stolíkom, ako bolo uvedené v predchádzajúcom tipe. Nezabudnite, že kľúčom k zdobeniu malého priestoru je minimalizmus vždy, keď je to možné!

nabytok do maleho bytu

Vyberte si pohovku s nízkou výškou a profilom

Ako už bolo spomenuté v tomto článku, ľahko dostupné kusy nábytku na trhu majú zvyčajne štandardné rozmery. Ak si teda nemôžete prispôsobiť pohovku tak, aby mala menšie rozmery, vyberte si pohovku s nízkou výškou a profilom, ktorá vášmu bytu poskytne viac vizuálneho priestoru. Ak je to možné, mali by ste si vybrať pohovku, ktorá nemá podrúčky, pretože je to často luxus, ktorý je lepšie vynechať, keď je prioritou úspora miesta.

Aby ste ešte viac uvoľnili priestor, môžete zvážiť alternatívy tradičných pohoviek, ako sú napríklad nadrozmerné denné postele, ležadlá a rozkladacie pohovky. Pokiaľ majú nastaviteľné operadlo a môžu fungovať ako bežná pohovka, tieto alternatívy môžu často priniesť okamžitú úsporu za zlomok obetí z hľadiska funkčnosti.

eTip: Praktické využitie prietoru v malom byte dosiahnete aj kúpou rohovej sedacej súpravy.

Úložné boxy pod veľkým nábytkom

Ak máte veľa vecí a iných drobností, úložné boxy budú vaším najlepším priateľom! Použite úložné boxy, koše a otomany s úložným priestorom na odstránenie vizuálneho neporiadku pri zariaďovaní malých priestorov. Môžete ich potom zasunúť pod pohovku, posteľ, stôl alebo nástenné rímsy. Týmto spôsobom si nielen udržíte poriadok, ale ušetríte aj trochu miesta!

Používajte vysoké police na knihy a nástenné police

V malom byte je už dané, že podlahová plocha je malá. Preto používajte vysoké police na knihy a nástenné police, aby ste maximalizovali možnosti ukladania a zároveň minimalizovali neporiadok. Je to tiež skvelý spôsob, ako vystaviť nástenné umelecké diela a spomienkové predmety. Knihy, ak by neboli vystavené na policiach, by nakoniec zaberali drahocenné miesto v úložných boxoch alebo v skrini. Pomocou regálov na knihy alebo nástenných políc uvoľníte miesto v škatuliach a skriniach a zároveň si prispôsobíte výzdobu obľúbenou literárnou klasikou.

Zmiešajte farbu objemného nábytku so stenami

Vyberte si posteľ alebo pohovku, ktorá má podobnú farbu ako vaše steny, aby vám objemný nábytok opticky nekradol pozornosť. Jemným zladením týchto objemných kusov s architektúrou dokážete zabrániť tomu, aby váš nadrozmerný nábytok bol vizuálnym slonom. Namiesto toho vytvoríte upokojujúcu a relaxačnú atmosféru.

Viacúčelový nábytok

Funkčnosť je pri zariaďovaní malých priestorov veľmi dôležitá, preto zvážte použitie viacúčelových kusov nábytku, aby ste ušetrili miesto. Môžete použiť konferenčné stolíky s úložným priestorom, futón alebo rozkladaciu pohovku namiesto tradičného gauča, ktorá poslúži ako ďalšie lôžko na spanie pre hostí, a rozkladací skladací stôl (alebo môžete mať skladací stôl vo vysokých policiach, aby ste ich skryli, keď sa nepoužívajú). Namiesto tradičného konferenčného stolíka môžete použiť aj otoman alebo puf, ktorý maximalizuje priestor a zároveň poskytuje trochu hrejivého pohodlia – otomany sa bežne dodávajú aj s priloženým vnútorným úložným priestorom.

Vyššie a širšie závesy

Záclony a závesy mnohí často prehliadajú, ale v skutočnosti to má v interiéri veľký vplyv. Namiesto toho, aby ste sa riadili skutočnými rozmermi vašich okien, mali by ste rozšíriť a predĺžiť rozmery vašich záclon. Týmto spôsobom poskytnete svojmu malému bytu väčšiu výšku a opticky rozšírite priestor vašich okien. Ak napríklad výška stropu vášho priestoru nie je vysoká, môžete urobiť záves od podlahy až po strop. Okná môžete opticky rozšíriť aj tak, že záclonovú tyč predĺžite aspoň na približne 300-400 mm na obe strany.

záclony a závesy

Vytvorte dobre osvetlený priestor

Umožnite prirodzenému osvetleniu preniknúť do miestnosti, aby vyzerala väčšia. Ak váš priestor nemá veľa prirodzeného svetla, zvážte umiestnenie svietidiel, ktoré podobným spôsobom rozjasnia váš priestor. Len sa uistite, že ste si vybrali teplú žltú žiarovku namiesto jasne bielej chladnej farby. Môžete si tiež urobiť osvetlenie výklenkov v strope, aby ste mali ilúziu vyššieho stropu.

Zhrnutie

Pomocou týchto nápadov na zariadenie malého bytu môžete zo svojho malého bytu vyťažiť maximum tým, že vytvoríte ilúziu väčšieho priestoru. Pokiaľ je to možné, udržujte malé priestory minimálne a jednoduché, ale neobmedzujte sa len na minimálny štýl, pretože vždy môžete experimentovať a ukázať svoju osobnosť vo svojom malom byte! Majte na pamäti, že svetlá paleta farieb môže pomôcť pri zväčšovaní vášho malého priestoru. Steny môžete vymaľovať na bielo alebo takmer bielo a potom pridať farebný akcent.

Miešanie rôznych prvkov určite rozšíri vzhľad malých priestorov, takže sa uistite, že ste zmiešali farbu objemných kusov nábytku so stenami a koberec s podlahou. Zdobenie malých priestorov bude tak zábavné, ak doň zapojíte aj časť seba. Použite preto vysoké police na knihy a nástenné police, pretože okrem maximálneho využitia stien si tu môžete vystaviť svoje zbierky a veci. Uistite sa však, že máte organizačný systém, aby ste svoj malý byt nepreplnili. Nebojte sa hrať s osvetlením a odrazmi, aby ste dosiahli otvorenú a vzdušnú atmosféru, takže použite veľké nástenné alebo podlahové zrkadlo, sklenené stoly, priehľadné dekory a dobre osvetlite svoj priestor.

Vpustite dovnútra prirodzené svetlo a rozšírte priestor na stenách a výšku stropu použitím vyšších a širších závesov na malých oknách. Pokiaľ ide o využitie kusov nábytku, zvážte použitie nízkoprofilovej pohovky, nejakého viacúčelového nábytku a schovajte tie úložné boxy pod veľkým nábytkom. Zariaďovanie malých priestorov nie je naozaj zložité. Ak sa viete pohrať s tým, čo máte, nemusíte toľko míňať. Stačí, ak sa tento článok stane vaším sprievodcom nápadmi na zdobenie malých bytov a zdobenie vás bude určite baviť.

10 tipov ako zariadiť malý byt:

 1. Multifunkčný nábytok: Investujte do nábytku, ktorý má viacero funkcií, ako napríklad posteľ s úložným priestorom alebo skladací stôl, aby ste maximalizovali využiteľný priestor.
 2. Zrkadlá: Strategicky umiestnené zrkadlá môžu opticky zväčšiť priestor a zvýšiť prirodzené osvetlenie.
 3. Vertikálna organizácia: Využite steny na uskladnenie pomocou policiek, závesných košov alebo panelov, čím uvoľníte podlahovú plochu.
 4. Svetlá farba na stenách: Svetlé farby opticky rozširujú priestor a robia ho svetlejším a vzdušnejším.
 5. Závesy sú dôležité: Zvoľte závesy, ktoré sú farebne zladené s okolitým priestorom a zavesené čo najvyššie, aby opticky predĺžili steny.
 6. Pracovný kútik: Vytvorte si malý pracovný kútik, ktorý je oddelený od ostatného priestoru, napríklad pomocou poličiek alebo paravánov.
 7. Malé doplnky: Použite miestne a vhodné doplnky, aby ste pridali štýl bez toho, aby ste preplnili priestor.
 8. Skúste optické triky: Použite diagonálne vzory alebo pruhy na podlahe, čím opticky predĺžite miestnosť.
 9. Flexibilné nábytkové aranžmány: Nábytok, ako napríklad sklápacie stoly alebo rozkladacie pohovky, umožňuje prispôsobiť priestor na rôzne potreby.
 10. Minimalizmus: Držte sa zásady “menej je viac”, aby ste zabránili preplneniu priestoru a udržali ho čistým a upraveným.
4.8/5 - (5 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Bývanie. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *