Para orechy: Aké majú účinky a aká je ich odporúčaná denná dávka?

para orechy

Už ste počuli o brazílskom orechu? A čo tak o para orechu? Nenechajte sa zmiasť, v oboch prípadoch hovoríme o tom istom plode, resp. semena juvie ztepilé. V článku okrem iného prezradíme, prečo by ste mali para orechy zaradiť do svojho jedálnička a striktne hľadieť na odporúčané množstvo.

Čo je to para orech?

Para orechy alebo brazílske orechy nie sú u nás príliš známe. Niet divu, pochádzajú totiž z Južnej Ameriky, ako už jeden z názvov tohto semena juvie ztepilé napovedá. V posledných rokoch sú ale aj para orechy stále bežnejšou súčasťou ponuky internetových i kamenných obchodov, či už ide o väčšie obchody s potravinami, alebo predajne špecializujúce sa na orechy a ďalšie pochutiny.

Para orech patrí vo svete orechov k tým väčším druhom. Nemôže sa samozrejme ani zďaleka rovnať s kokosom, hravo ale strčí svojou veľkosťou do vrecka lieskové oriešky, mandle, kešu aj pistácie. Za seberovného by para orech z hľadiska veľkosti mohol označiť napríklad orech vlašský.

Čím para orech vyniká? Najmä tým, že je nezvyčajne bohatý na obsah jedného minerálu.

Para orechy sú doslova prepchaté živinami

Na tom, že sú para orechy plné hneď niekoľkých druhov vitamínov, minerálov a antioxidantov a ďalších nášmu zdraviu prospešných látok, by nebolo v porovnaní s ďalšími orechmi nič také zvláštne. Ostatne práve preto, že sú orechy potravinou veľmi prospešnou pre naše zdravie, sa odporúča konzumovať ich približne hrsť denne.

Lenže ak by ste si každý deň dopriali hrsť para orechov, išlo by o veľkú chybu. Ak je totiž niečím para orech naozaj špecifický, je to obsah selénu. Okrem iného selén výborne pôsobí ako výživa vlasov a podporuje ich rast. V jednom jedinom para orechu sa nachádza selén v množstve, ktoré prekračuje odporúčanú dennú dávku tohto minerálu. Pokiaľ by ste para orechy denne konzumovali vo veľkom množstve, môžete do svojho tela čoskoro dostať dokonca toxické množstvo selénu. To vám môže spôsobiť nevoľnosť, nechutenstvo, podráždenosť a pod.

Koľko para orechov teda denne jesť?

Ako už ste pravdepodobne vytušili, denne by ste mali zjesť menej ako jeden para orech. Ideálnym riešením teda je, pokiaľ para orechy budú obsiahnuté v mixe rôznych druhov orechov. Tohto mixu môžete konzumovať približne hrsť denne, pričom každý druhý deň sa bude v tejto hrsti nachádzať jeden para orech.

Aké sú benefity pravidelnej konzumácie para orechov?

Ak sa budete držať odporúčaného dávkovania, budete naplno ťažiť z blahodarných účinkov týchto orechov na naše telo. Selén je veľmi dôležitý pre správnu funkciu štítnej žľazy. Správnym dávkovaním tak tejto malej, ale dôležitej súčasti nášho tela veľmi prospejete. Para orechy majú tiež pozitívny vplyv na náš imunitný systém, prospejú aj vášmu mozgu a srdcu.

Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *