Ako zvládnuť sťahovanie bez stresu: Praktické tipy a triky

stahovanie

Naháňa vám strach predstava, koľko vecí treba zbaliť, nanosiť do auta a potom všetko ešte vyniesť a vybaliť? Máte v kalendári zaznačený dátum, kedy začne sťahovanie a kdesi v podvedomí sa neviete striasť obáv? Nasledujúce riadky sú určené pre každého, kto chce sťahovanie kancelárií, bytov či akýchkoľvek iných priestorov zvládnuť bez stresu.

Ak by sme zostavovali rebríček najstresujúcejších zážitkov, sme presvedčení, že sťahovanie by obsadilo niektorú z prvých desiatich priečok. Nielenže ide o pomerne náročný proces na organizáciu, fyzickú kondíciu a čas, ale často sa spája so zásadnými životnými zmenami, či už je to sťahovanie za prácou, školou alebo založenie rodiny a s tým súvisiace sťahovanie do rodinného domu.

V tejto súvislosti ale rovno vyjadrime presvedčenie, že sťahovanie bytov a iných priestorov vôbec nemusí byť nočnou morou. Prinášame vám preto praktické tipy a triky, vďaka ktorým sa zvládnete presťahovať bez stresu.

Profesionálne sťahovanie si zarezervujte včas

Neprezradíme vám nič nové, ak uvedieme, že univerzálnym receptom na presťahovanie sa bez stresu je využitie komplexných sťahovacích služieb. Vy si len zbalíte to najnutnejšie, dohodnete si termíny a sťahovacia služba sa o všetko postará. Ak uprednostníte túto cestu, výber „sťahovákov“ si nenechávajte na poslednú chvíľu, žiadané termíny sú často rezervované na týždne vopred.

Začnite dostatočne skoro plánovať balenie a vybavovať formality

Najviac stresu pri sťahovaní spôsobujú dva faktory – málo času a množstvo neporiadku. Riziko, že jeden alebo druhý vás „vyhodí z konceptu“ dokážete eliminovať dostatočne skorým plánovaním.

Krok po kroku si premyslite, ako bude proces, triedenie, balenia a sťahovania vyzerať, a pokojne si ho aj načrtnite.  Profesionálny sťahovací tím Vám v tom bude určite nápomocný a pripraví Vám efektívne riešenie. A kedy začať? Ideálne aj tri či štyri týždne vopred, ak ide o bežné sťahovanie domácnosti. Nezabúdajte ani na rôzne formality, ako oznámenie pre susedov, zabezpečenie parkovania alebo povinnosti voči úradom, ak sťahovaním zaberiete verejné priestranstvo.

Nesťahujte to, čo nepotrebujete

Nemá zmysel sťahovať veci, ktoré aj tak nevyužijete a vlastne už ani nechcete. Pred balením si v rámci jednotlivých izieb všetko roztrieďte a vyhraďte miesto pre veci, ktorých sa zbavíte. Samotný proces premiestňovania a prevážania si tak uľahčíte. V neposlednom rade takto  ušetríte čas aj peniaze.

pomocky na stahovanie

Zabezpečte si obalový materiál aj pomôcky na sťahovanie

Nepodceňujte výber obalového materiálu, ako sú krabice, kartónové lepenky, streč fólie a rôzne výplne. Vyhnete sa tak situáciám, kedy celé sťahovanie budete musieť prerušiť kvôli dodatočným nákupom, prípadne poškodeniam v dôsledku nedostatočného balenia.

Spravte zo sťahovania spoločenskú udalosť

Na sťahovanie nemusíte byť sami. Skúste požiadať o pomoc blízku rodinu, alebo kamarátov, nakúpte občerstvenie a spravte si zo sťahovania malú spoločenskú udalosť. Čím viac rúk, tým rýchlejšie budete mať sťahovanie za sebou a popri tom sa aj zabavíte.

Majte poriadok v označovaní

Spomenuli sme, že pri sťahovaní vyvoláva stres aj neporiadok a chaos. Už od začiatku preto postupujte podľa vopred stanoveného plánu a najmä, všetky krabice si dôkladne označujte. Rozhodujúce je aj poradie, v akom budete veci baliť. Veci každodennej potreby baľte vždy ako posledné, naopak také, ktoré používate len z času na čas zabaľte ako prvé. Vyhnete sa zložitému hľadaniu a opätovnému vybaľovaniu keď zistíte, že práve potrebujete niečo, čo už leží na dne pripravenej krabice.

tipy pri stahovani

Zbaľte si tašku s tým najnutnejším Stres pri sťahovaní spôsobuje aj nepohoda súvisiaca so zmenou, ktorej sa zrejme nevyhnete. Pomôže, ak si ale na deň D zbalíte do menšej tašky najnutnejšie veci osobnej potreby. Či už prespíte v starom alebo v novom priestore, veci ako zubnú kefku, nabíjačku na telefón, doklady či hygienické potreby budete mať stále po ruke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *