Bojujete s hlučným okolím? Vyskúšajte jednoduché spôsoby odhlučnenia

Žiaľ, často až po presťahovaní do nového bývania si všimneme, aké tenké sú steny nášho vysnívaného domu alebo bytu. Či už zvuky z kuchyne alebo hlasných susedov vedľa – ak sú steny veľmi tenké a priepustné pre silnejší zvuk, môže to byť naozaj nepríjemné.

Existuje však niekoľko vecí, ktoré môžete vykonať, aby ste urobili stenu oveľa zvukovo izolovanejšou.

Umiestnite k stene policu alebo skriňu

Pomerne cenovo dostupnú protihlukovú ochranu steny môže vytvoriť z nábytku v blízkosti steny. Polica s knihami je ideálna. Vďaka svojej vysokej hmotnosti dokážu knihy dobre držať zvuk a niekedy ho aj absorbovať. Podobne je to aj s oblečením. Čím je regál s policami plnší, tým lepšie izoluje pred hlukom.

Vyskúšajte akustickú penu

Akustická pena sa veľmi často používa na zlepšenie akustiky miestnosti a zníženie prenosu zvuku dovnútra a von. Z takýchto pien pozostávajú takzvané tlmiče zvuku alebo rohože na izoláciu zvuku, ktoré sa dajú ľahko prilepiť alebo inak inštalovať na stenu.

Pohlcovače zvuku môžu byť celkom účinné pri tlmení ľahkého až stredného hluku. Výrazne znižujú aj dozvuk v miestnosti, čo znamená, že zvuky sú vnímané oveľa menej intenzívne. Poteší vás aj akustickej peny dobrá cena, vďaka ktorej si budete môcť odhlučniť celý domov aj keď bývate v strede rušnej ulice.

Treba si však uvedomiť, že takéto tlmiče zvuku môžu byť skutočne účinné len vtedy, ak pokrývajú väčšinu steny. Takže meter štvorcový alebo dva tlmičov hluku na stene s rozlohou 10 metrov štvorcových pravdepodobne neprinesú vo veľkom priestore výrazné zlepšenie. Navyše aj tu platí: čím hrubší materiál, tým lepšie dokáže pohltiť zvuk.

Vyskúšajte rohože alebo koberce

Nielen susedia či rušná cesta a premávka veľkého mesta vedia spôsobiť hluk. Pomerne často sú pre naše uši nepríjemné aj kroky na plávajúcej podlahe alebo nábytok. Ak preto chcete, aby vás štýlové stolové nohy kovové pri využívaní stola zbytočne nerušili, je dobré, ak pod ne umiestnite koberec či inú podložku. Môžete tiež na nohy aplikovať špeciálne textilné alebo gumové podložky, s ktorými zároveň chránite citlivý povrch podlahy pred mechanickým znehodnotením.

Zamerajte svoju pozornosť na okolie okna

Veľká časť hluku sa do interiéru dostáva práve cez okná. Nájsť im adekvátnu zvukovú izoláciu má preto zmysel. Môžete na to vyskúšať hrubšie závesy alebo pevné žalúzie. Dajú sa na okno jednoducho pripevniť, sú vizuálne krásne a zároveň váš interiér chránia pred nepríjemným slnkom v lete a chladom v zime. Ak si teda chcete doma užiť viac pokoja a tichej atmosféry, skúste to s našimi odporúčaniami a nebude vás to stáť veľa času, energie ani peňazí.

4/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *