Ako vybrať detskú elektronickú pestúnku

Detská pestúnka (tzv. baby monitor) pomôže starostlivým rodičom lepšie sa vyspať. Jej úlohou je pomôcť vám zistiť, kedy dieťatko vo svojej postieľke plače, aby ste vedeli, kedy je hladné a je čas na kŕmenie, alebo má nepokojný spánok napríklad kvôli bolestiam bruška či zlým snom.

Monitory majú širokú škálu ďalších funkcií, od zobrazenia videa vo vysokom rozlíšení až po bezdrôtové pripojenie k tabletu alebo iným zariadeniam. Zvážte tento návod, aby ste zistili, na čo sa zamerať pri výbere detskej pestúnky?

 • Koľko stoja elektronické detské pestúnky?
 • Užitočné tipy pre výber správneho monitora
 • Aké typy detských pestúnok poznáme?

➡ Audio detské pestúnky

➡ Digitálne detské pestúnky

➡ Video detské pestúnky

➡ Bezdrôtové detské pestúnky

➡ Pohyblivé detské pestúnky

 • Aké užitočné funkcie majú detské pestúnky?
 • Ako zistím, že používam detskú elektronickú opatrovateľku bezpečne?
 • Otázky, ktoré by ste si mali položiť pred zakúpením detskej vysielačky

Náklady na kúpu detskej pestúnky

Ceny monitorov (25 – 300 EUR) sa líšia v závislosti od ich funkčnosti a vybavenia. Cena iba zvukových pestúnok je nižšia ako cena video pestúnok, v prípade bezdrôtových s vysoko rozlíšeným sa cena vyšplhá ešte vyššie.

Ako vybrať detskú pestúnku

➡ Pre niekoho sa môže zdať video pestúnka ako zbytočný výdavok – najmä ak je váš domov malý a vaše dieťa bude vždy spať vo vašej bezprostrednej blízkosti. Myslite však aj na rodinné návštevy, chaty, grilovačky, ale aj na váš prípadný tuhý spánok. Každopádne si vyberajte pestúnku podľa svojich potrieb, preto ak ju nebudete využívať veľmi často, vyberte si lacnejšiu, jednoduchšiu verziu, ktorá vás nebude stáť veľa peňazí, ale splní svoj účel.

➡ Mnoho elektronických detských pestúnok pracuje na frekvencii 2,4 GHz, ktorá je zdieľaná s ostatnými zariadeniami vo vašej domácnosti, takisto aj s vašimi susedmi (napríklad s bezdrôtovými telefónmi). Monitory s technológiou DECT používajú samostatnú frekvenciu 1,9 GHz, čo môže znamenať menšie rušenie pozadia.

➡ Nainštalujte a otestujte svoju detskú vysielačku skôr (najlepšie hneď po kúpe), aby ste ju vyskúšali a uistili sa, že funguje správne a nezaznamenáva rušenie v pozadí v dôsledku stavby domácnosti alebo dosahu inej bezdrôtovej siete.

Typy detských pestúnok

Audio monitory

Zvuková pestúnka umožňuje počuť vaše dieťa, keď spí v postieľke. Mal by vás upozorniť na jeho zvuky či výkriky a čo najviac minimalizovať hluk v pozadí, napríklad klimatizáciu. Vždy fungujú iba jednosmerne smerom k rodičovi. Mnoho monitorov zvuku obsahuje prvok rozsvietenia, takže si môžete všimnúť, že detský plač silnie, aj napriek tomu, že je zariadenie ešte ticho. Ich výhodou je, že sú lacnejšie.

eTip: Klasická audio pestúnka s kvalitným digitálnym prenosom zvuku BABYMOOV Easy Care Digital.

Audio pestúnka
 • Výborný dosah (500 m)
 • Vysoká citlivosť zvuku
 • Indikátor slabej batérie
 • VOX funkcia a osvetlenie
 • Prijateľná cena

Digitálne monitory

Aj keď sú o niečo drahšie ako analógové, rozdiel je hlavne v kvalite zvuku, pretože prenosy sú šifrované a je takmer nemožné zachytiť iný prijímač (napr. susedu s vlastnou detskou opatrovateľkou). Zvýšená bezpečnosť však stojí za tú cenu. Pracujú zväčša na princípe obojsmernej bezdrôtovej komunikácie, čo umožňuje rodičom komunikovať s dieťaťom na diaľku.

Video + Audio monitory

Svoje dieťa môžete sledovať pomocou malej kamery pripevnenej na stenu alebo umiestnenú na rovnom podklade. Video monitor môže mať funkciu dotykovej obrazovky, takže môžete fotoaparát priblížiť alebo nakloniť.

eTip: Hľadáte detskú pestúnku s veľkým displejom? Tak potom je pre vás ako stvorená pestúnka BAYBY BBM 7030porovnanie cien a viac informácií.

Detská pestúnka s veľkým displejom
 • Veľký 3,5 palcový LCD displej je zárukou, že vaše dieťa bude krásne vidieť a užívať si pohľad pri jeho spaní
 • Digitálna bezdrôtová kamera poskytuje široký uhol záberu
 • Nočné videnie
 • LED indikátory na monitore aj kamere
 • Funkcia šifrovaného bezdrôtového prenosu

Bezdrôtové internetové pestúnky

Ide o digitálne monitory, ktoré pripojíte k vašej bezdrôtovej wifi sieti a umožňujú vám ako prijímač používať počítač, tablet alebo smart telefón. Stačí si len stiahnuť a nainštalovať príslušnú aplikáciu. Ich veľkou výhodou je, že sa nemusíte starať o kanály či frekvencie. Na druhej strane musí byť vaše internetové pripojenie spoľahlivé a stabilné.

eTip: Inteligentná video pestúnka MOTOROLA Peekaboo, ktorá podporuje komunikáciu s Android aj iOS smartfónom.

top detská pestúnka
 • WiFi pripojenie
 • Obojstranný prenos vo Full HD
 • Nočné infračervené videnie
 • Uspávací režim
 • Možnosť napojenia pestúnky aj do vášho inteligentného telefónu
 • Nočné svetlo so siedmimi farebnými možnosťami
 • Oceňujeme možnosť ukladania obrazu na microSD kartu alebo cloud

Kombinované pestúnky

Ide o riešenie 2 v 1 a to kombináciu pestúnky a monitoru dychu. Počítajte s tým, že monitor dychu budete používať na rozdiel od pestúnky oveľa kratšiu dobu. Ich nevýhodou je aj menší výber v sortimente detských elektronických pestúnok.

Kľúčové funkcie detských pestúnok, na ktoré by ste mali pozerať

Niektoré detské pestúnky obsahujú úžasné doplnky, napríklad schopnosť diaľkovo ovládať teplotu v detskej izbe alebo dokonca zapínať upokojujúcu hudbu alebo zvuky, ktoré vám pomôžu uspať dieťa. Aj napriek tomu, že spomenuté vlastnosti sú pekné, do úvahy by ste mali brať nižšie uvedené.

Hlavné funkcie pri porovnávaní detských pestúnok.

DECT technológia – pestúnky vybavené DECT technológiou využívajú nízkofrekvenčné pásmo, ktoré je výhradne pre hlasovú komunikáciu, na rozdiel od frekvenčného pásma 2,4 GHz, ktorú bežne používajú iné domáce zariadenia, ako sú bezdrôtové telefóny, ovládače videohier alebo ďalšie Bluetooth zariadenia.

DECT zaisťuje najčistejší zvuk vychádzajúci z monitora do slúchadla. Ak uvažujete o analógovom zvukovom monitore, ktorý nepoužíva DECT, mal by vám umožniť aspoň výber z niekoľkých frekvenčných kanálov, aby ste mohli zvoliť čo možno najjasnejší dostupný signál.

Nabíjateľné batérie – pretože detskú pestúnku budete pravdepodobne používať denne, vyberte si model, ktorý sa dá nabíjať alebo zapojiť do elektrickej siete. Určite sa vám nebude chcieť zakaždým utekať do obchodu alebo investovať kopec peňazí do nákupu nových a nových batérií.

Viacero prenosných prijímačov – aj keď bude detská vysielačka pevne umiestnená v detskej izbe a nebude sa s ňou hýbať, určite veľmi oceníte prijímač, ktorým sa môžete pohybovať po dome, odbehnete si zo spálne do kúpeľne, kuchyne alebo na záhradu a budete môcť mať stále na očiach, či sa niečo v detskej izbe nedeje.

Ešte lepšie sú modely, ktoré sa dodávajú s extra náhradnými prenosnými prijímačmi, ktoré môžete mať umiestnené v samostatných izbách. Poprípade také, ktoré môžete striedať počas nabíjania jedného z nich.

eTip: Možnosť rozšírenia až o 4 kamery ponúka táto elegantná a dizajnová detská pestúnka Motorola Comfort 50.

ako vybrať najlepšiu detskú elektronickú pestúnku
 • Ideálna do väčších domov alebo pre ľudí, ktorí chcú mať dieťa pod kontrolou vo viacerých izbách
 • Veľmi kvalitný obraz a digitálny zoom zaručia veľmi príjemné a pohodlné sledovanie vášho dieťaťa, 5 palcový farebný LCD displej!
 • Zvukový prenos je obojstranný, čiže môžete sa bábätku prihovoriť aj na diaľku
 • Možnosť nastavenia hlasitosti a jasu
 • Infračervené nočné videnie a optická LED indikácia hladiny hluku
 • Predinštalované uspávanky vám pomôžu upokojiť a uspať vaše dieťa

Nočné videnie (infra kamera) – keď dieťa spí v tmavej miestnosti, nemusí byť obrazový signál z vášho audio / video monitora taký jasný, ako by ste chceli, pokiaľ monitor nemá displej pre nočné videnie. Niektoré modely umožňujú ovládať aj jas obrazovky.

najlepšia detská elektronická pestúnka

Filter rušenia zvuku a videa – čistota zvuku prenášaného z pestúnky do prijímača je veľmi dôležitá. Okolité zvuky v pozadí môžu pôsobiť rušivo a nepríjemne, keď ich detská pestúnka zachytí a zosilní. Skontrolujte zoznam funkcií, aby tam bola funkcia aktivácie zvuku, ktorá odfiltruje biely šum.

Svetelný indikátor zvuku – pomocou svetelného indikátoru zvuku môžete sledovať hladinu hluku vášho dieťaťa, aj keď je hlasitosť prijímača nízka alebo stíšená.

Aktivácia zvuku – detská opatrovateľka, ktorá zapne reproduktor iba v prípade zistenia plaču, vás nebude držať celú noc pri počúvaní okolitého hluku, ako je napríklad klimatizácia v detskej izbe.

Medzi ďalšie užitočné funkcie patrí ECO mód pre úsporu spotreby elektrickej energie, meranie okolitej teploty či funkcia monitora dychu.

eTip: Obľúbená detská digitálna video pestúnka TrueLife NannyCam H32. Momentálne jedna z najpredávanejších elektronických detských pestúnok na trhu.

detska pestunka TrueLife
 • Veľký 3,2 palcový farebný LCD displej – veľmi čistý a jasný obraz
 • Bezpečný a stabilný signál zaručuje digitálna technológia s frekvenciou 2,4 GHz.
 • Bonusom je izbový teplomer a budík, ktorý môžete využiť aj na čas kŕmenia alebo ako upozornenie pri pravidelných intervaloch podávanie liekov
 • Automatický nočný režim vrátane VOX režimu (úspora batérie vďaka vypnutiu displeja, ak dieťa pokojne spí)
 • Upokojujúce melódie zaručia príjemné zaspávanie vášho dieťaťa
 • Výborný pomer cena / kvalita
detska elektronicka pestunka

Bezpečné používanie detskej elektronickej pestúnky

Skryte napájacie káble – udržujte všetky šnúry vo vzdialenosti minimálne 1-2 metre od postieľky, aby ste predišli riziku uškrtenia. Ak pripevňujete kameru na stenu, uistite sa, že káble sú mimo dosahu dieťaťa. Nedávajte monitor na alebo do postieľky – aj keď budete chcieť osadiť monitor čo najbližšie (a tým lepšie počuť každý aj ten minimálny zvuk či plač), je bezpečnejšie držať monitor mimo postieľky a niekoľko metrov ďalej od zvedavých detských rúk.

Monitor nemôže nahradiť dohľad dospelých – bez ohľadu na to, koľko zvukov a píšťaliek vydávajú detské pestúnky a dávajú pozor na vaše detičky, nikdy nemôžu úplne nahradiť oči a uši rodiča či opatrovateľa.

Na čo sa zamerať pred kúpou detskej pestúnky

Do detskej pestúnky môžete investovať len okolo 25 EUR za základný zvukový model, ale pri zohľadňovaní nákladov na vašom rozhodnutí myslite na funkcie, ktoré vám pomôžu udržať vašu myseľ v pokoji a pohode. Na druhej strane možno patríte medzi ľudí, ktorí budú chcieť minúť viac peňazí do bezdrôtovej pestúnky, aby ste mohli dávať pozor na dieťa pri práci. Ak žijete v husto obývanom paneláku, kde je interferencia cez kanál vyššia, možno budete chcieť a potrebovať šifrovanú digitálnu pestúnku.

Pri porovnávaní detských pestúnok si je preto potrebné položiť niekoľko otázok:

➡ Koľko prijímačov potrebujete?

Pri kontrole funkcií a modelov myslite na to, ako budete monitor používať. Možno vám bude stačiť štandardná verzia, t.j. vlastne vysielač v jednej miestnosti a prijímač v druhej izbe. Ak však máte veľkú domácnosť a radi by ste počuli dieťa na každom poschodí, treba si zaobstarať baby monitor, ktorý je dodávaný s viacerými alebo prenosnými prijímačmi.

➡ Aký silný signál budete potrebovať?

Na obale každého monitora je uvedené, aký veľký dosah v metroch zaberá. Treba si však dávať pozor, pretože frekvencia môže byť blokovaná alebo sa interferuje s viacerými stenami alebo elektroinštaláciou vášho domu. Preto si ihneď po zakúpení monitora otestujte, ako dobre počujete hlasy a zvuky prechádzajúce cez základňu monitora a ďalšie prijímače, ktoré ste umiestnili po celom dome.

➡ Ako dlho a často budete používať pestúnku?

V prvých mesiacoch budete chcieť mať elektronickú detskú pestúnku pri sebe skoro stále, aby ste mali svoje dieťa pod kontrolou. Ale keď dieťa dosiahne 6 mesiacov a začína častejšie spať celú noc, monitor bude pravdepodobne zapnutý na nižšej hlasitosti, takže budete počuť dieťa, len keď je veľmi rozrušené.

➡ Je pravdepodobné, že vo vašom príbytku môže dôjsť k interferencii s frekvenciou?

Pokiaľ ide o monitory, existujú dva typy obáv z interferencie. Prvou je vzdialenosť od monitora k mikrotelefónom vo vašej domácnosti a druhým je rádio frekvencia, po ktorej zvuk prechádza. Ak je v blízkosti sused s opatrovateľkou alebo dokonca rádiom, môžu tieto frekvencie rušiť zvuk na vašej detskej pestúnke.

Monitor, ktorý však využíva šifrovanú digitálnu frekvenciu alebo technológiou DECT môže pomôcť znížiť rušenie a zaistiť, aby boli všetky zvukové prenosy čisté a bezpečné.

4.5/5 - (13 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.