Ako vybrať kvalitný matrac pre dieťa

Nepodceňujete to, na akom matraci zaspáva vaše dieťa. Dokáže totiž ovplyvniť zdravotný stav nielen dospelého človeka, ale aj tých najmenších. Spánok slúži hlavne na regeneráciu tela a jeho nedostatok môže spôsobiť mnoho zdravotných komplikácií. Zdravý, plnohodnotný a dostatočný odpočinok je extrémne dôležitý pre vaše deti. Aké matrace sú teda vhodné pre deti? Pomôžeme vám s výberom kvalitného detského matraca.

ako vybrať detský matrac

Výber správneho matraca je základom pre dobrý spánok. To platí najmä pre malé deti, ktoré by mali venovať spánku 10 až 14 hodín denne. Kľúčom k detskému rozvoju je zabezpečiť, aby malo dostatok spánku. Nedostatok spánku sa u detí prejavuje v podobe slabých školských výsledkov, skracovaním pamäte a kratšiemu rozsahu pozornosti.

...

Ako vybrať detský matrac

Faktory, potrebné zvážiť pri výbere matraca pre dieťa, sú:

 • Dostatočná veľkosť matraca
 • Primeranosť pre polohu pri spánku
 • Sú dané materiályvýplne pre deti bezpečné?
 • Hrúbka matraca a hustota pamäťovej peny

Tip: Z dôvodu bezpečnosti musí dieťa do postieľky zapadnúť bez zbytočných medzier. Priestor medzi matracom a postieľkou, by nemal byť veľmi široký. Ak sa jedná o bezpečnú medzeru, nemalo by sa vám podariť do priestoru vložiť dva prsty.

Najlepšie riešenie je vybrať matrac, ktorý:

 • Neobsahuje chemikálie a škodlivé látky
 • Je bezpečný a pohodlný (napr. úprava s iónmi striebra)
 • Je podporný počas vývojového štádia vášho dieťaťa (detské telo sa ešte stále vyvíja a rastie)
 • Prešiel potrebnými kontrolami kvality a bezpečnosti

Správna veľkosť matraca detského matraca

Správnu veľkosť matraca pre dieťa, by ste mali zvoliť podľa veku, váhy a výšky dieťaťa. Rôzne deti majú rôzne fyzické potreby. Matrac by mal byť o 20 cm dlhší ako aktuálna výška vášho drobca.  Pamätajte si, že matrac bude nutné vymeniť po cca 5 rokoch, pretože parametre dieťaťa sa neustále menia. Pravidlom je výmena matraca každých 7-10 rokov. Zamerajte sa na:

 • Tvrdosť
 • Materiál (najvhodnejší je studená pena „HR pena“)
 • Hygienu
 • Nosnosť (zohľadnite váhu dieťaťa)
 • Rošt – môže byť látkový alebo lamelový. Látkový rošt je menej pružný s menšou nosnosťou. Lamelový rošt by mal mať aspoň 28 lamiel. Je pružnejší a lepšie rozdeľuje hmotnosť.

Chránič matraca pre deti

Životnosť vášho matraca môže predĺžiť aj chránič na matrac či poťah. Dá sa využiť ako nepremokavá plachta. Udržiava detskú posteľ v perfektnej čistote a šetrí váš čas.Ponúka účinnú ochranu proti plesniam a baktériám. Likvidáciou mikroorganizmov, zabraňuje nepríjemnému zápachu.

...

Rozdelenie matracov podľa veku dieťaťa

Matrace pre malé deti a bábätká (0-3 rokov). Ako vybrať detský matrac pre bábätko? Pre bábätká so odporúčajú matrace s pevnou plochou (stredná až vyššia tvrdosť), pretože práve tá im umožní ľahko dýchať. Mali by ste sa vyhnúť príliš mäkkým matracom, ktoré nemajú zdravý efekt na chrbticu dieťaťa. Veľmi žiadúce sú matrace, ktoré majú jednoduché možnosti samotného čistenia a primeraného odvetrávania. Ideálna výška (hrúbka) matraca je v rozmedzí od 6 do 10 cm. U vyšších matracov môžu horšie fungovať monitory dychu.

chránič matraca pre deti

Najbežnejšie rozmery matracov pre bábätká a malé deti (do 3 rokov)

 • 40 x 70cm
 • 50 x 90cm
 • 60 x 120cm (vhodné pre deti staršie ako 1 rok)
 • 70 x 140cm (1 rok+)

Pozor! Nikdy nenechajte svoje dieťa spať na mäkkom matraci. Zvýšenia šanca udusenia a v budúcnosti môžu u dieťaťa nastať problémy s chôdzou.

detské matrace podľa veku

Matrace pre školáka, škôlkara (3-13 rokov). Deťom v tomto veku stačí základný matrac, ktorý je nižší, jednoduchší a cenovo nenáročný. Nízka výška matraca umožňuje aplikáciu detskej bariéry (zábrana na posteľ), čím dieťa ochráni voči pádu z postele. Odporúčame vám už v tomto veku investovať do detským matracov, ktoré majú strednú až väčšiu tvrdosť. Nevhodnou voľbou sú zónové matrace!

Najbežnejšie rozmery matracov pre školákov a škôlkarov ( do 6 rokov)

 • 60 x 120 cm
 • 70 x 140 cm (hmotnosť dieťaťa do 25kg)
 • 90 x 200 (po nástupe do školy, 6+rokov)
...

Tip: Ochranné mantinely bránia dieťatko pred otlačením od drevených tyčiek postieľky.

Dospievajúci teenageri (13+) potrebujú matrac strednej tvrdosti. Vhodné sú penové a pružinové matrace. Samozrejme, už v tomto veku môžete zaobstarať svojmu dieťaťu zónový matrac. Jeho výhodou je snímateľný poťah, ktorý sa jednoducho čistí. Avšak, dbajte na to, že telo teenagera sa ešte stále vyvíja, a preto sa odporúča siahnuť po verzií tvrdosti H1 alebo H2.

Najbežnejšie rozmery matracov teenagerov (13+)

 • 90 x 200 cm
 • 100 x 200 cm
 • 120 x 200 cm
 • 140 x 200 cm
...

Tvrdosť detských matracov

Pevnejšie či tvrdšie matrace sú vhodné pre mladšie deti a bábätká. Avšak, čo sa týka ideálnej tvrdosti, tak tá záleží hlavne od individuality dieťaťa a jeho preferencie spánku. Stredne mäkký alebo stredne pevný matrac by mal spravidla fungovať pre väčšinu detí. A to preto, lebo poskytuje ideálnu rovnováhu medzi podporou chrbtice a pohodlím. Ak je vaše dieťa počas spánku nepokojné, možno by ste mali vybrať o niečo tvrdší matrac.

Dieťa môže potrebovať i mäkší povrch, ak spí na boku. Mäkší matrac tlmí tlak, vyvíjaný v spánku v oblasti ramien, bokov a členkov. Vo všeobecnosti platí, že deti, ktoré spia na chrbte, najlepšie znášajú matrac so strednou tvrdosťou.

matrac pre staršie deti

Stupne tvrdosti matracov: Označujú sa ako H1H2.

H1 sú matrace pre deti s hmotnosťou do 40-50 kg. H2 sú matrace pre deti s hmotnosťou od 50 kg.

Pravidlá pre menšie deti sú:

 • Telo dieťaťa by sa nemalo zaboriť do matraca viac ako 3-4 cm, hlava 2-3 cm
 • Od 4 rokov, zaborenie do matraca max 4 cm
 • Čím mladšie dieťa, tým tvrdší matrac

Tip: Nikdy nedávajte na matrac nepriepustný igelit namiesto nepriepustnej podložky. Môže dôjsť k prehriatu tela dieťaťa alebo inej nehody.

Čo, ak spánok na tvrdom matraci spôsobuje bolesť?

Ak pociťujete vy alebo vaše dieťa bolesť chrbta z nového matraca, tak spanie na tvrdom matraci nie je pre vás vyhovujúce. Prílišná tvrdosť matraca je spôsobená nedostatočným prispôsobením sa pamäťovej peny k telu. Taktiež, sa môžete prebúdzať s bolesťou chrbta, či iných tlakových bodov na tele. Odporúča sa, aby ste si zaobstarali matrac s tvrdosťou, ktorá by mala byť mäkšieho charakteru.

Typy najlepších matracov pre deti

Rýchly rozpis, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa pri kúpe kvalitného matraca pre vaše dieťa. Mimochodom, tri hlavné typy matracov sú: vnútorné pružinové matrace, pamäťová penahybridné matrace.

 • Matrace Innerspring (vnútro pružinové) sú vyrobené s oceľovým špirálovým vnútorným pružinovým nosným systémom. Obsahujú rôzne peny a vlákna pre pohodlnosť na povrchu. V minulosti boli veľmi obľúbené a sú cenovo najdostupnejšie. Ich vhodnosť je však diskutabilná.
 • Hybridné matrace kombinujú špirály vnútorných pružín s vrchnou vrstvou pamäťovej peny.

Latexové matrace

Matrace vyrobené z prírodného latexu sú veľmi odolné. Zvyčajne vydržia mnoho rokov, čo znamená, že môžu vydržať s vašim dieťaťom od detstva až po samotnú dospelosť. Prírodný latex nezadržiava telesné teplo, čím pomáha udržať vaše dieťa počas spánku v pohode a bez prehrievania.

...

Organické latexové matrace sú odporúčané aj pre novorodenca. A to hlavne kvôli výhodám, ako sú priedušnosť a žiadny obsah alergénov. Sú bezpečné a netoxické. Prírodná latexová pamäťová pena odpudzuje prachové roztoče. Latexové matrace sú tiež dobré v tom, že neobmedzujú telesné pohyby dieťaťa, čím zabezpečujú výbornú ventiláciu telesného tepla. Taktiež umožňujú pokojný spánok, kvôli svojej pohodlnosti a flexibilnosti.

Otvorené špirálové matrace

Klasické špirálové matrace sú často lacnejším variantom, avšak časom môžu začať vŕzgať a kaziť sa. Tradičné pružinové matrace sú tiež náchylnejšie na prehýbanie viac ako iné druhy matracov.

Vreckové odpružené matrace

Pružiny poskytujú vášmu dieťaťu skvelú oporu. Keďže sú uzavreté v látkových vreckách, tak zabezpečujú podporu celého tela a vyrovnávajú chrbticu. Pružinové matrace veľmi dobre dýchajú, a preto sú využiteľné i do vlhkého prostredia.

Matrace z pamäťovej peny

Matrace s pamäťovou penou sú vyrobené z tvárnej peny, ktorá sa prispôsobí tvaru ľudského tela. Pamäťová pena poskytuje vynikajúce pohodlie a podporu. Počas spánku jemne tvaruje a tlmí telo vášho dieťaťa. Matrace z pamäťovej peny sú vhodné pre deti od 12 rokov. Avšak, niektorí lekári ich považujú za nenahraditeľné, pretože ponúkajú maximálny komfort a oporu chrbtice so zmiernením tlaku. Taktiež zohrávajú preventívnu úlohu v ochoreniach pohybového ústrojenstva a v správnom držaní tela (posturiky) dieťaťa. Medzi výhody matracov z pamäťovej peny patrí:

 • Absorpcia pohybu
 • Hypoalergénne materiály
 • Trvanlivosť
 • Podpora chrbtice
 • Odľahčenie tlakového bodu
 • Jednoduchá starostlivosť
...

Ortopedické matrace pre deti

Ortopedické matrace poskytujú špeciálnu podporu kĺbov. Sú odporúčané pre jedincov, ktorí: cítia bolesť počas noci, zotavujú sa zo zranení, sú seniori, atléti, aktívni ľudia, ľudia s nadváhou. V porovnaní s bežnými matracmi sú ortopedické matrace navrhnuté, na účelné podopretie celého tela, čo umožní dieťaťu spať dôkladne celú noc. Ortopedické matrace patria medzi zdravotné matrace.

Najlepšie matrace pre deti s alergiami

Ak vaše dieťa trpí alergiami, výber správneho matraca môže naozaj zmierniť príznaky alergie a poskytnúť mu pokojnejší spánok. Matrac by mal byť hypoalergénny, čo bráni šíreniu roztočov. Vlákna syntetických matracov menej priťahujú baktérie a roztoče, hoci rovnaké účinky možno dosiahnuť aj prírodným latexom, čistou vlnou, bavlnou alebo hodvábom. Otvorené a vreckové odpružené matrace sú pre deti s alergiami nevhodné.

Dobrá voľba matracov pre alergikov:

 • Matrace zo studenej peny
 • Poťah, ktorý sa dá oprať na min. 60 stupňov Celzia
 • Prírodné materiály

Ióny striebra v matraci

Striebro je známe svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami, vďaka ktorým sa používa v oblečení športovcov, v spodnom prádle, a aj v niektorých matracoch. Plus, striebro je prírodné antibiotikum a má taktiež hypoalergénne účinky. Ióny striebra sa môžu nachádzať aj v špeciálnych poťahoch na matrace. Populárnou variantnou na trhu sa stáva aj matrac s iónmi medi.

Tip: Pri skúšaní akéhokoľvek typu matraca posúďte jeho vlastnosti takto:

 • Komfort– matrac by nemal tlačiť a mal by sa prispôsobiť vášmu telu
 • Bodová pružnosť– matrac sa prehĺbi iba v bode, na ktorý tlačíte
 • Nemalo by vás nikde nič tlačiť ani vám zavadzať, každá časť tela by mala byť v pohodlí
 • Chrbtica zostáva vo vodorovnej polohe- keď ležíte na boku, vaša postava by sa nemala nijakým spôsobom „vykrúcať“ a chrbtica prepadať sa pod rebrami

Materiály matracov pre deti

 • Kokosové vlákno (odvádza vlhkosť, zabraňuje usadzovaniu plesní a roztočov)
 • Konské vlasy (podporujú hygienu lôžka, ľahké, vzdušné)
 • Latex v matraci (hygienické vlastnosti, trvanlivosť)
 • Morská tráva (antialergická, udržuje tvar matraca pri nadmernom zaťažení)
 • Peny do matracov, bio peny (odvod vlhkosti, vzdušné)
 • Pružiny a taštičky (odvetrávanie, životnosť)
 • Pohánka (hypoalergénna, antibakteriálna, minimalizuje potenie)

Pohánka v detskom matraci

Matrace s pohánkou sú odporúčané v prípade, že vaše dieťa trpí problémami dýchacích ciest. Lacnejšou alternatívou je kokos (kokosová doska). Obe materiály sú si rovnocenné. Matrace s pohánkovými strukmi zabezpečujú správnu oporu detského chrbta. V matraci sú všité pohánky, ktoré by nemali prísť do kontaktu s vodou, inak matrac stratí svoje benefity.

...

Matrac z konských vlasov pre dieťa

Konské vlasy sú získavané z konskej hrivy alebo chvosta, vyčesávaním. K výrobe jedného matraca je potrebné množstvo až pár desiatok kíl konských vlasov. Benefity pri matraci z konských vlasov, sú:

 • Konské vlasy sajú vlhkosť až 25 percent vlastnej hmotnosti (telo sa potí aj v noci)
 • Ľahko odvádzajú vlhkosť a dobre odvetrávajú (neplesnivejú)
 • Udržujú teplo
 • Vhodné pre deti
 • Antiseptické a dôkladne spracované (žiadne alergie, roztoče, baktérie)
 • Pamäťový efekt, ktorý nenecháva stopy po tlaku

Tip: Ak túžite po matraci z konských vlasov, informujte sa u výrobcu o ich pôvode.

Výber detského matraca je vec, na ktorej by ste vôbec nemali šetriť. Pri nákupe matraca pre deti je potrebné venovať pozornosť malým detailom. Pred kúpou matraca by ste mali všetko dôkladne skontrolovať. To, čo investujete do matraca vášho dieťaťa, sa vám v budúcnosti vráti v podobe zdravia vašej ratolesti a mnoho iných radostných chvíľ. Zdravie je to, na čom skutočne záleží. Budeme radi, ak sa podelíte o svoje názory a skúsenosti ohľadom výberu správneho matraca pre dieťa do komentárov. Podeľte sa o potrebné informácie s vašimi blízkymi, formou zdieľania tohto článku. Ďakujeme.

Prečítajte si aj ďalšie naše články:

...

______________

Zdroje:

4.9/5 - (21 votes)

1 thoughts on “Ako vybrať kvalitný matrac pre dieťa

 1. Kikus says:

  s matracmi Dormeo pre deti nic nepokazite, prave naopak, ..najprv sme mali obycajne a ked sme aj my uspavali, tak sa nam pri detoch nelezalo prijemne, pri Dormeo sme hned citili rozdiel aj my.. no a co clovek nespravi pre kvalitny a zdravy spanok pre svoje deticky, no nie? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *