Dieťa neche jesť, tipy pre rodičov, čo robiť?

Nie je žiadnym prekvapením, že rodičia môžu potrebovať pomoc s pochopením toho, čo znamená jesť zdravo. Dobrou správou je, že na výchovu zdravých detí nepotrebujete vysokoškolské vzdelanie. Dodržiavanie niektorých základných pokynov Vám môže pomôcť povzbudiť Vaše deti, aby správne jedli a udržiavali zdravú váhu.

Tu je 10 kľúčových pravidiel, podľa ktorých by ste sa mali riadiť:

Rodičia ovládajú zásoby.

Vy rozhodujete, ktoré potraviny si budete kupovať a kedy ich budete podávať. Deti si často pýtajú menej výživné jedlá či sladkosti, alebo žiadajú rodičov v obchode, aby kúpili chipsy a sladkú malinovku. O tom, ktoré potraviny sa pravidelne skladujú v dome by ale mali byť zodpovední dospelí. Deti nebudú hladovať, dajú si to, čo máte v špajze alebo v chladničke. Aby sa necítili ochudobnení, tak raz za čas si môžu dopriať obľúbenú maškrtu, to im určite neuškodí.

dieťa nechce jesť, čo robiť?

Dajte deťom priestor rozhodnúť sa.

Deti by mali mať pri výbere jedla nejaké slovo. Napríklad na desiatu či olovrant nechajte deti vybrať si čo budú jesť a koľko toho chcú. Môže sa to zdať ako príliš veľa slobody, ak ste sa však držali bodu č.1, tak si Vaše deti budú vyberať iba z potravín, ktoré kupujete či máte k dispozícii.

Ukončite „klub čistých tanierov“.

Nechajte deti prestať jesť, keď majú pocit, že majú dosť. Veľa z nás vyrástlo podľa pravidla „čistého taniera“, ale tento prístup nepomáha ideálne počúvať svoje vlastné telo, keď sa cíti plné. Výsledkom toho bude zníženie pravdepodobnosti, že sa deti budú prejedať.

Začnite už odmalička.

Stravovacie návyky sa vyvíjajú a majú dlhodobý vplyv už od raného detstva. Čo im chutí a čo nechutí sa začína vytvárať postupne, ale už aj od obdobia keď sú deti bábätká. Aby deti prijali nové jedlo, je možné, že mu ho bude potrebné podať viackrát. Nenúťte ich do jedenia, avšak ponúknite im sústo na ochutnanie. Samozrejme choďte príkladom a takú brokolicu si doprajte, aby Vás dieťa vnímalo.

dieťa nič neje

„Prekopte“ detské menu.

Nikde nie je predpísané, že deti chcú jesť iba hranolky, párok v rožku alebo pizzu. Nechajte deti ochutnávať nové jedlá a oni Vás môžu prekvapiť svojou ochotou experimentovať. Môžete začať tým, že ich necháte vyskúšať niečo z toho, čo ste uvarili pre seba a tak postupne v deťoch vytvárať kvalitnejšie stravovacie návyky.

eTip: Nezabudnite doplniť výživu pre vaše dieťa výživovými doplnkami, aby malo všetko čo potrebuje pre správny a zdravý vývoj.

Deti konajú tak ako vy.

Buďte vzorom a snažte sa jesť zdravo. Keď je Vašim cieľom naučiť deti správnym stravovacím návykom, dajte im čo možno najlepší možný príklad. Vyberajte výživné jedlo, jedzte pri stole a nevynechávajte jedlo.

eTip: ak potrebujete inšpirácie na zdravé a rýchle jedlá, odporúčame vám knihu Zdravé rýchlovky.

  • Táto  kniha Vám môže pomôcť zdravo schudnúť, zvýšiť energiu, znížiť stres či posilniť imunitu.
  • V knihe nájdete 60 inšpiratívnych receptov na zdravé jedlá.
  • Pri každom recepte nájdete čas prípravy, počet porcií či nutričné hodnoty.
  • Knihu napísalo 15 odborníkov na zdravú stravu zo Slovenskej a Českej republiky.
  • Ako bonus získate najviac 2 e-knihy: Zdravé polievky a Zdravé pomazánky úplne zdarma.

Pozor na prázdne kalórie v nápojoch.

Malinovky, či sladené nápoje pridávajú ďalšie kalórie a bránia tak správnej výžive vášho dieťaťa. Najvhodnejšími nápojmi pre deti sú čistá voda a mlieko. 100%-ný džús je v poriadku, ale netreba to s jeho pitím preháňať, 2dcl denne sú ideálne.

Miesto pre sladkosti.

Príležitostné sladkosti sú v poriadku, avšak neponúkajte ich ako odmenu za zjedenie večere.

sladkosti pre deti

Jedlo nie je láska.

Používajte vhodnejšie spôsoby ako povedať deťom „ľúbim ťa“. Ak sa potraviny používajú na odmeňovanie detí a prejavuje sa nimi náklonnosť, deti môžu začať používať jedlo na zvládanie stresu alebo iných emócií. Namiesto jedál ponúknite objatie, pochvalu či venujte radšej pozornosť.

Obmedzte televíziu a čas strávený pri počítači.

Ak tak urobíte, vyhnete sa zbytočným pochutinám a podporíte aktívny život. Výskumy ukázali, že deti, ktoré obmedzili sledovanie televízie znížili svoje percento telesného tuku. Keď vymedzíte čas a určíte hranice na sledovanie TV alebo počítača, deti si nájdu čas na aktívnejšie činnosti a zároveň aj Vy môžete stráviť viac času s deťmi pri nejakej pohybovej aktivite.

dieťa odmieta jesť

Je problém v správaní?

Deti môžu byť tvrdohlavé, len aby boli tvrdohlavé. (Zhlboka sa nadýchnite a pripomeňte si: toto nie je nevyhnutne zlá vlastnosť a môže byť dokonca neskôr užitočná.)

Niekedy sa však dejú aj hlbšie veci. Zažilo vaše dieťa v poslednej dobe veľkú zmenu? Možno sa rodina presťahovala do nového domu alebo mesta, alebo možno zomrela milovaná osoba alebo domáce zviera. Niektoré deti stratia chuť do jedla a prestanú jesť kvôli stresovej situácii.

dieťa nechce jesť

Dobrou správou je, že odmietnutie jedla v týchto situáciách je zvyčajne dočasné. Rozhovor s dieťaťom o situácii a poskytnutie uistenia mu môže pomôcť cítiť sa lepšie.

Nezabúdajte ani na to, že dieťa môže prestať jesť ako spôsob, ako trochu ovládať svoj život. Jedlo však nemusí byť bojom o moc medzi rodičom a dieťaťom.

Ak máte pocit, že hlavným problémom je kontrola, naservírujte aspoň jedno jedlo, ktoré vaše dieťa zje, a nerobte si ťažkú ​​hlavu z toho, že si neumyjete tanier. Čím viac trváte na tom, aby jedli, tým viac môžu odmietnuť jesť.

4.7/5 - (4 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *