Výhody hrania šachu pre vývoj dieťaťa

Šach nie je len obyčajná dosková hra s niekoľkými figúrkami a striedavo farebnou sieťou políčok. Dá sa povedať, že táto svetovo uznávaná hra sa vyvinula až na výučbovú metódu strategického myslenia, tímovej práce a mozgového cvičenia úplne inej úrovne. Výhody hrania šachu sú nad rámec tých zvyčajných, preto sa odporúča začať svoje deti učiť ho už v ranom veku. Aj preto sa do organizácie šachových súťaží zapájajú aj školy.

šach pre deti
šachové figúrky

Škola = matematika + šach? Áno, Erasmus vytvoril 50 šachovo-matematických úloh.

Šach stimuluje kreativitu

Jeho prísne pravidlá a pevné pohybové vzorce pre jednotlivé figúrky môže spôsobovať dojem, že šach sa javí ako logická hra len na povrch.

Ale toto presné usporiadanie je to, čo ponecháva mozgu vymýšľať kreatívne nápady a stratégie v rámci logiky a viedlo to k neskutočnému množstvu úžasných šachových partií, ktorých sme boli svedkami.

To všetko je dôkazom toho, že do tejto hry sa zapája mozog a to vďaka zvýšenej kreativite.

eTip: Magnetický šach DINO. Obsahuje praktický zatvárací box so šachovnicou. Vďaka tomu vám tento magnetický šach umožní hrať svoju obľúbenú hru aj počas cestovania. Kvalitné prevedenie od rodinnej českej firmy Dino Toys.

magnetický šach

Vylepšená schopnosť čítania vďaka hraniu šachu

Hranie šachu často zahŕňa zapisovanie ťahov figúrok a rýchle zisťovanie toho, čo by zápis mohol naznačovať.

Samozrejme, šach sa hrá aj bez zapisovania, no ak sa tak deje, oči a pamäť zvyknú rozpoznávať možné vzorce pohybu konkrétneho usporiadania hry.

To sa odrazilo na zlepšení čitateľských zručností mnohých detí v ranom veku.

ako hrať šach

Šach zlepšuje pozornosť

Invázia videohier, dnešná digitálna doba a životný štýl spôsobila, že mnoho detí má obmedzenú pozornosť. To vedie k problémom, pokiaľ ide o venovanie pozornosti v triedach pri vyučovaní alebo štúdiu.

Šach je v tomto ohľade náročná hra. Ak ju hráte pravidelne, pomáha vášmu mozgu vybudovať si správne rozpätie pozornosti, čo je prospešné pre niekoľko aspektov.

Budovanie procesu strategického myslenia vďaka šachu

Šachovú hru je možné vyhrať hlavne vtedy, ak dokážete myslením „prečítať“ úmysel svojho súpera a podľa toho naplánovať svoje ťahy, aby ste ho dokázali predčiť.

Opakované hranie môže pomôcť mozgu vniesť podobnú zručnosť aj do ďalších aspektov a situácií v živote dieťaťa.

šachové taktiky

Šach dá základ pre pochopenie dôležitosti plánovania aj v bežnom živote

Možno si to ani neuvedomujete, ale šach má so skutočným životom jednu z najlepších paralel. Ak sa raz pohnete, už sa to nedá vrátiť. Každé jedno rozhodnutie prinesie nejaký následok a aj jeden nesprávny ťah môže mať pre hru nepríjemný koniec.

eTip: Pre pokročilejšie deti alebo dospelých, ktorí sa zúčastňujú aj šachových turnajov nezabudnite dokúpiť šachové hodiny.

Pravidelné hranie šachu môže deti naučiť dôležitosti plánovania vecí v živote a pochopenie toho, ako sa môžu určité rozhodnutia ukázať v budúcnosti.

Zvýšenie úrovne IQ vášho dieťaťa vďaka šachovým partiám

Nie je ťažké si všimnúť, že väčšina detí, ktoré hrajú šach, je dosť šikovná aj v škole, alebo v iných aspektoch svojho života.

Schopnosť dobre hrať šach je priamo spojená so zlepšením inteligenčného kvocientu dieťaťa a to sa prejavu aj v ďalších aspektoch jeho správania.

Americká štúdia ukázala, že deti hrajúce šach dosahovali lepšie výsledky nielen v matematike (až o 20%), ale aj v cudzom jazyku.

Používanie celého mozgu na premýšľanie

Šach, to nie sú iba pravidlá. Dokonca aj deti s najvyšším IQ môžu mať pri hraní šachu určité problémy.

Existuje tu totiž aj prvok priestorového vnímania, čo je miesto, kde musí poskytnúť podporu pravá hemisféra mozgu.

V kombinácii s tým, že každá šachová partia má svoj jedinečný „príbeh“, šach pomáha využiť celú kapacitu Vašej mysle.

benefity hrania šachu

Šach zlepšenie schopnosť zapamätať si veci

Pri hraní je logické, že šachisti musia vnímať nielen svoje pohyby a rozmýšľať o svojej taktike, ale je nevyhnutné dôsledne sledovať aj pohyby svojich súperov, aby dokázali rozpoznať a zistiť, aká by mohla byť ich stratégia.

To samo o sebe pomáha zvyšovať pamäť a tým pádom vytvárať silnejšiu mozgovú sieť, ktorá dokáže veci lepšie zapamätať.

eTip: Okrem šachu rozvíjajú hravosť aj iné spoločenské hry, vaše deti určite poteší set Spoločenské hry 8 v 1.

Lepšie zručnosti súvisiace s riešením problémov vďaka hraniu šachu

V prípade zlých rozhodnutí či chybných ťahoch, pri hraní šachu nie je čas na pokánie, či vzdanie sa v polovici hry.

Prístup k riešeniu problémov je počas hry konštantný.

Pravidelné hranie šachu a riešení zložitých situácií alebo na prvý pohľad neriešiteľných úkonov, môže podobný postoj vzbudiť u deti v škole, ako aj v iných športoch.

šach pre deti

Neskutočná sila koncentrácie

Šach sa nedá nikdy hrať, ak je vaša myseľ niekde inde, alebo keď pozeráte televíziu či ste zaneprázdnení telefónom.

Hra je zväčša dlhá a jej dokončenie môže trvať aj niekoľko hodín.

Vaše dieťa si takto vyvinie lepšiu výdrž a schopnosť sústrediť sa na dlhú dobu, čo mu určite veľmi pomôže v živote riešiť zložité problémy.

stratégie pri šachu

Ako môžete vidieť, výhody hrania šachu sú pre deti skutočne nekonečné. Je možné, že vy neovládate pravidlá šachu, lebo vás to nemal kto naučiť.

Neobávajte sa, prvé kroky či základné ťahy a pravidlá sa dajú veľmi rýchlo a ľahko osvojiť spolu s vašimi deťmi a potom ich môžete prihlásiť do šachového krúžku.

Hrať šach je možné aj online, kedykoľvek a takmer kdekoľvek. Poprípade zaobstarajte pre vaše dieťa knihu o šachu a tým ho budete ešte viac motivovať.

Pamätajte, hranie šachu je úžasný tréning pre Váš mozog, čo je výhoda oceňovaná ľuďmi všetkých vekových kategórií.

Každé dieťa si určite zapamätá svoje prvé drevené šachy od svojich rodičov.

drevené šachy

Pamätajte, šach môže hrať naozaj každý s každým a z vlastnej skúsenosti môžeme potvrdiť, že dobre trénované deti sa naozaj nemusia báť tých o niečo skúsenejších.

kráľovská hra šach
4.5/5 - (2 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *