Elektrická zubná kefka vs klasická, ako vybrať najlepšiu elektrickú kefku 2022

Ktorá kefka je lepšia, elektrická alebo klasická? Porovnanie manuálneho čistenia vs s klasickou zubnou kefkou. Rozhodli sme sa pre vás pripraviť aj sprievodcu pred nákupom elektrickej zubnej kefky. Rozobrali sme dôkladné a zároveň stručné vysvetlenie všetkých znakov a funkcií, ktorými sú dnes elektrické zubné kefky vybavené. Ušetríte čas a výber svojej elektrickej kefky nebudete nikdy ľutovať. Kto by nechcel mať dokonalé vyčistené a zdravé zuby, však?

elektrická zubnú kefka vs klasická

Elektrická zubná kefka vs klasická, ktorá je lepšia?

Moderné zubné kefky dokážu oveľa viac než len čistiť zuby a osviežiť dych. Niektoré prémiové elektrické zubné kefky nielenže načasujú čistenie zubov na celé dve minúty, ale aj vás upozornia, ak príliš tlačíte na zuby, čím si môžete poškodiť zuby alebo ďasná. Väčšina ľudí však stále používa klasickú manuálnu zubnú kefku namiesto elektrického zariadenia. Od nástupu elektrickej zubnej kefky – zariadenia napájaného z batérie, ktorého štetiny vibrujú alebo sa rýchlo otáčajú – v 60. rokoch 20. storočia sa vedú diskusie o tom, či zuby lepšie čistí elektrická alebo manuálna zubná kefka a či je jeden typ zubnej kefky pre vaše zuby a ďasná bezpečnejší ako druhý.
Medzi elektrickými a manuálnymi zubnými kefkami sú samozrejme aj cenové rozdiely. Manuálnu zubnú kefku si môžete kúpiť za menej ako jeden dolár a základné elektrické modely, ktoré fungujú na vymeniteľné batérie, sa dajú kúpiť za menej ako 10 EUR. Tie s nabíjateľnými batériami (ktorých jedno nabitie vydrží od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov) sa pohybujú už od 20 EUR. Za špičkovú “inteligentnú” elektrickú zubnú kefku, ktorá sa synchronizuje s aplikáciou v telefóne a ponúka odporúčania na zlepšenie techniky čistenia zubov, však môžete minúť viac ako 250 EUR.
Ktorú by ste si mali vybrať? Odborníci na stomatológiu upozorňujú, že každá z nich má svoje výhody a nevýhody a že pri výbere najvhodnejšej zubnej kefky môžu zohrávať úlohu osobné preferencie a faktory, ako je váš vek a celkový zdravotný stav.
Zubní lekári sa zhodujú, že čistenie zubov dvakrát denne po dobu 2 minút je najúčinnejším krokom, ktorý môžete urobiť pre zdravie ústnej dutiny. Pomáha to zbaviť sa baktérií, ktoré spôsobujú zubný povlak, lepkavý, zárodočný film, ktorý prilieha na zuby. Keď sa povlak nahromadí, môže spôsobiť zubný kaz aj ochorenie ďasien.

Potrebujem elektrickú zubnú kefku?

Nie, nepotrebujete elektrickú zubnú kefku. Pri správnom používaní je postačujúca aj klasická zubná kefka. Mnoho zubných lekárov však súhlasí s tým, že sa oplatí investovať do elektrickej zubnej kefky, pretože prináša množstvo výhod.

Výhody elektrickej zubnej kefky

  • Môže odstrániť až o 100% viac zubného povlaku ako manuálna kefka
  • Redukuje zubný kaz a zlepšuje zdravie ďasien
  • Môže pomôcť eliminovať zápach z úst
  • Obsahuje časovače a stimulátory na podporu ideálneho 2-minútového čistenia zubov
  • Rôzne režimy čistenia
  • Špeciálne hlavy elektrickej zubnej kefky zabezpečia rôzne štýly čistenia pre ešte lepšie výsledky
  • Vyblednuté štetiny vám pripomenú, kedy je potrebné meniť hlavicu kefky
  • Relatívne nízke náklady na elektrickú zubnú kefku počas životnosti

Nevýhody elektrickej zubnej kefky

  • Počiatočné náklady sú vyššie ako pri manuálnej kefke
  • Krátka výdrž batérie a potreba nabíjania
  • Náklady na výmenné hlavy – zodpovedajú nákladom na klasickú kefku
  • Pri cestovaní je nutné zabezpečiť ochranu pred poškodením

Oplatí sa investovať do elektrickej zubnej kefky?

My veríme, že ÁNO.

Elektrická zubná kefka dokáže zvýšiť čistiacu účinnosť a ponúka pohodlný spôsob čistenia vašich zubov

Časovač vás povzbudí a stimuluje k tomu, aby ste čisteniu zubov venovali adekvátne potrebný čas

Aj keď sú počiatočné náklady vyššie, časom vám môže ušetriť nemalé finančné prostriedky, ktoré by ste museli nechať u vášho zubára.

V neposlednom rade budú vaše zuby a ďasná zdravšie.

Náš názor je, že je to investícia, ktorá ponúka spätnú hodnotu. Potenciálne výnimky môžu byť, ak si kúpite veľmi lacný alebo drahý prístroj, ktorý nedokáže ponúknuť základné výhody alebo bude poskytovať viac, ako potrebujete.

eTip: Jednou z najobľúbenejších sonických elektrických zubných kefiek medzi spotrebiteľmi a aj zubnými lekármi je TrueLife Sonic Brush UV.

TrueLife sonická elektrická zubná kefka
  • Výborný pomer cena / kvalita
  • Dokonalú dezinfekciu zabezpečuje UV sterilizátor, ktorý zbaví hlavicu až 99,9 % baktérií
  • Silná výdrž batérie (až 19 dní)
  • 4 režimy: čistenie, bielenie, „massage“ – na prekrvenie ďasien, „soft“ na citlivé zuby pre najšetrnejšie čistenie
  • 40-tisíc sterov za minútu
  • Vodeodolnosť, automatický časovač, 3 náhradné farebne odlíšené hlavice
  • Quadpacer zaistí rovnomerné čistenie (signál v 30-sekundových intervaloch upozorní, že je čas venovať sa ďalšej časti úst)
  • Bezdrôtové nabíjanie, stačí položiť na nabíjací stojan
najlepšia elektrická zubná kefka

Návod ako používať elektrickú zubnú kefku TrueLife SonicBrush UV si môžete pozrieť vám ponúka toto video (so slovenskými titulkami).

Čo robí z obyčajnej elektrickej zubnej kefky tú kvalitnejšiu a užitočnejšiu?

Pre každého z nás môže byť stanovenie pojmu „dobrá“ elektrická kefka trochu odlišné. Svoju úlohu zohrávajú aj osobné potreby. Ak vezmeme do úvahy spätné väzby a recenzie zákazníkov či naše vlastné praktické skúsenosti, veríme, že existujú niektoré základné (veľmi dôležité) faktory, ktoré vytvárajú naozaj dobrú elektrickú zubnú kefku.

Potom poznáme aj také funkcie, ktoré sú síce príťažlivé, ale nie nevyhnutné. A nakoniec sú aj také, ktoré sú najmenej podstatné, ale pridávajú bonus k celkovému úžitku či zážitku z čistenia zubov. V nasledujúcich častiach načrtneme rôzne aspekty elektrických zubných kefiek a uvedieme, aké dôležité sú ako súčasť pri rozhodovaní o kúpe.

Najdôležitejšie funkcie elektrickej zubnej kefky

  • Dvojminútový časovač

Ľudia často nevedia ako dlho a často si majú čistiť zuby. Všeobecne medzi zubármi, hygienikmi a lekárskymi orgánmi sa odporúča umývanie zubov dvakrát denne a vždy po dobu 2 minút.

Pri umývaní zubov je príliš ľahké sa nechať rozptýliť. Povedzme si úprimne, čistenie zubov nie je najnapínavejšia a ani najzábavnejšia činnosť. Potom môžete nesprávne odhadnúť čas a myslieť si, že ste čisteniu venovali dlhší čas ako to v skutočnosti bolo.

Elektrické zubné kefky so zabudovaným časovačom vás preto vyzývajú, aby ste si čistili zuby po adekvátne potrebný a správny čas. Po 2 minútach po dokončení čistiaceho režimu vás upozorní zmena pocitu čistenia, zvuku a vibrácií. Až potom by ste mali prestať s čistením. Túto funkciu by mala mať väčšina elektrických zubných kefiek.

  • Quadpacer (počítadlo intervalov)

Táto funkcia je tiež známa ako 30-sekundový časovač. Ovplyvňuje to, ako dobre si vyčistíte jednotlivé zuby v ústach. Predstavte si, že zuby v ústach sú rozdelené na 4 časti, kvadranty (odtiaľ vznikol názov) – pravý horný, ľavý horný, pravý dolný a ľavý dolný bok.

Počas priemerne 2-minútového čistiaceho cyklu máte 4 časové periódy po 30 sekundách. Podstata je v tom, že po venovaní sa každej časti 30 sekúnd, vás zmena v čistení a zvuku elektrickej zubnej kefky upozorní, aby ste zmenili kvadrant, ktorý práve čistíte.

Prémiovejšie modely s pripojením na Bluetooth s podpornými aplikáciami vás upozornia aj na obrazovke.

ako vybrať elektrickú zubnú kefku

Stredne dôležité funkcie elektrických zubných kefiek

Tieto faktory stoja za zváženie, nie sú ale kriticky nevyhnutné.

  • Tlakový snímač

Silnejšie drhnutie elektrickou zubnou kefkou na ďasná nie je efektívnym a ani správnym spôsob na odstránenie zubného povlaku a nečistôt. Príliš veľký tlak a nadmerné čistenie môže poškodiť sklovinu alebo ďasno a spôsobiť precitlivenosť zubov na horúce alebo studené vplyvy.

Elektrická zubná kefka vybavená tlakovým snímačom môže pomôcť znížiť spomínané zdravotné riziká. Jemné zmeny v pocite čistenia kefky, znateľná zmena zvuku alebo osvetlenia sú metódy, ktoré používajú výrobcovia kefiek ako upozorniť na skutočnosť, že vyvíjate nadmerný tlak vašou kefkou. Veľakrát sa aj motor kefky spomalí, aby sa obmedzilo a znížilo riziko poškodenia. Po aktivácie snímača tlaku stačí uvoľniť vyvíjanú silu a výstraha sa vypne.

Intuitívny tlakový senzor je obzvlášť dôležitý pre nových používateľov elektrických zubných kefiek. Senzor jemne pripomenie, aby ste použili trochu menšiu silu a pomohli vám udržať zdravý úsmev, zuby hladké, lesklé a nepodráždené ďasná.

  • Dobrá výdrž batérie

Elektrické zubné kefky sú bezdrôtové. Sú napájané AA alebo AAA batériami, ktoré môžu byť meniteľné užívateľom alebo najčastejšie pevne upevnené. Veľkosť, tvar a kapacita batérie sa líšia u jednotlivých značiek. Výdrž batérie sa udáva v dňoch, ktoré vydrží, napríklad 5, 7, 14 (najbežnejšie) alebo 21 dní.

Philips Sonicare majú spravidla najdlhšiu výdrž batérie. Tvrdia, že sú to 2-3 týždne (podľa modelu), ale často trvajú aj dlhšie. Oral-B mávajú o trochu kratšiu výdrž, najnovšie modely okolo 16 dní.

Tie lacnejšie modely (do 25 EUR) sú napájané vymeniteľnými batériami, tie drahšie až do 250 EUR majú zabudované batérie. Aj keď tie lacnejšie takisto slúžia svojmu účelu, výkon dodávaný do hlavy kefky a celkový výkon bývajú slabšie. Na rozdiel od tých, ktoré majú zabudované batérie, ktoré majú zvyčajne indikátor, ktorý vás upozorní na slabší výkon batérie / kefky.

Môže to byť lacný spôsob ako vyskúšať elektrické zubnú kefku alebo voľba, ak ste mimo dosahu elektrickej energie ak nechcete mať so sebou nabíjačku. Z dlhodobého hľadiska však neponúkajú najlepšiu hodnotu a môžu zriedka predstavovať to, čo všetko môže pre vás urobiť elektrická kefka.

  • Cestovné puzdro

Znižuje pravdepodobnosť poškodenia elektrických zubných kefiek, najmä štetín na hlave kefky. Väčšina cestovných puzdier je vyrobená z dosť tenkého plastu, ale splnia svoju funkciu. Prémiovejšie cestovné puzdrá sa často dodávajú s drahšími kefami alebo sú k dispozícii ako voliteľné príslušenstvo.

Existujú dokonca aj niektoré modely, ktoré umožňujú nabíjanie elektrickej zubnej kefky vo vnútri puzdra, najlepšie z nich pomocou USB kábla. Preto nie je potrebné pripevňovať sa na nabíjací stojan. Ideálne pre pravidelných cestovateľov.

  • Cena

Investujte iba do toho, čo vám vyhovuje. Čím je kefka drahšia, neznamená to automaticky, že bude lepšia pri čistení zubov. Za menej ako 60 EUR je možné kúpiť vynikajúcu elektrickú zubnú kefku.

Ako sme už spomínali, dôležitejšie ako to, čo platíte, je pravidelné čistenie zubov správnou technikou a po správny čas. Rozhodnite sa podľa funkcií, ktoré tu spomíname, ktoré sú ideálne pre vás a podľa toho urobte rozhodnutie.

  • Dodatočné režimy čistenia

Všetky elektrické zubné kefky sú vybavené najmenej jedným režimom čistenia, ktorý sa často označuje ako „Čistenie“ alebo „Denné čistenie“ a ktorý je z veľkej časti prijateľný pre všetkých.

Čím viac za kefku zaplatíte, tým môžete získať viac špecifických režimov, v ponuke sú napríklad aj tieto režimy: Starostlivosť o ďasná, Citlivý, Bielenie, Hĺbkové / Pro čistenie, Čistič jazyka.

Odlišnosť jednotlivých módov čistenia sa týka zvyčajne výkonu, ktorý sa dodáva do hlavy elektrickej zubnej kefky a času trvania. Režimy hĺbkového čistenia a bielenia trvajú dlhšie (3 minúty), čo často pomôže dosiahnuť lepší výsledok.

eTip: Chcete, aby boli vaše zuby žiarivo biele? Okrem pravidelného a správneho čistenia zubov zároveň používajte zubné pasty na bielenie zubov. Ak ste fajčiar, odporúčame bieliacu zubnú pastu Perl Weiss pre fajčiarov zo špeciálnym zložením.

Citlivé režimy a režimy čistenia ďasien sú zvyčajne nastavené na nižší výkon s menšími pohybmi štetín.

Funkcia čistenia jazyka je iba kratší a slabší mód, ktorý je pohodlnejší, ale zďaleka nepatrí k nevyhnutným. Pamätajte, že čistenie vášho jazyka je viac dôležité ako vyhradený režim. Jazyk je domovom mnohých baktérií a často jednou z hlavných príčin zápachu z úst. Čistenie jazyka po vyčistení zubov jednoduchým niekoľkonásobným pretiahnutím hlavice kefky môže skutočne pomôcť osviežiť ústa.

  • Intenzita čistenia

Nastavenie intenzity môžeme považovať za alternatívu ku spomínaným režimom čistenia. Niektoré modely ponúkajú výber nastavenia nízkeho, strednéhovysokého výkonu.

Pri klasickom čistení budete mať nastavený najvyšší výkon a keď ho znížite, môžete ho využiť ako pri režime „Citlivý“ alebo „Starostlivosť o ďasná“, čiže na jemné čistenie. Preto aj elektrickú zubnú kefku s jedným režimom čistenia môžete všestranne použiť.

  • Náklady na náhradné hlavice

Ovplyvní to dlhodobé výdavky, ktoré sú spojené s užívaním vašej elektrickej zubnej kefky. Z iného uhla pohľadu vám to môže ušetriť veľa peňazí, ktoré by ste museli uhradiť pri oprave vášho chrupu u svojho dentistu. Náklady na náhradné hlavice sa pohybujú v priemere medzi 3 – 10 EUR.

Nákup väčších balení u ktorejkoľvek značky znižuje náklady na 1 ks náhradnej hlavice kefky.

Podporné funkcie elektrickej zubnej kefky

Toto sú najmenej dôležité vlastnosti a funkcie, ktoré však môžu zohrať dôležitú úlohu pri zvyšovaní celkového zážitku a použiteľnosti elektrickej zubnej kefky.

  • Tvar, veľkosť a farba rukoväte
  • Tvar a veľkosť hlavice kefky
  • Zobrazenie stavu batérie / nabíjania
  • Inteligentné funkcie
  • Bluetooth
  • Sledovanie pohybu
  • Inteligentní sprievodcovia
  • UV dezinfekčné prostriedky
  • Automatické vypnutie
  • Nabíjacie stojany
  • Vodeodolnosť
  • Hlučnosť
  • LED diódy / zobrazenie režimu čistenia
  • Úložný priestor
  • Duálne rukoväte

Spravidla sa treba zamerať na kritériá, ktorým sme pridelili vysoký a stredný význam, plus zopár funkcií z najnižšej dôležitosti. Aj keď existuje veľa skvelých elektrických kefiek, jediná dokonalá pre všetkých spotrebiteľov sa nenájde. Pri výbere sa uistite, že ste našli najlepšiu elektrickú zubnú kefku pre vás, podľa vašich požiadaviek a predstáv.

Čistiaca technológia a značky

Hlavnou úlohou zubnej kefky je efektívne čistenie zubného povlaku, baktérií a nečistôt zo zubov a ďasien. Všetky popredné značky odvádzajú pri dosahovaní tohto cieľa dobrú prácu, čo podporujú aj klinické štúdie.

Sonické elektrické zubné kefky

Tento druh zubnej kefky používa na čistenie zubov 2 metódy. Prvým je mechanický čistiaci pohyb štetín zo strany na stranu, aby sa odstránil povlak v podstate zametaním a drhnutím povrchov, ako napríklad manuálnou kefkou (hoci štetinami pohybuje motor a nie vy).

Druhou metódou je bezkontaktný spôsob, ktorý využíva sonickú technológiu na narušenie povlaku za hrotmi štetín. Aby sa dosiahol tento sekundárny bezkontaktný čistiaci efekt, musí hlavica kefky vibrovať rýchlosťou, ktorá spadá do rozsahu frekvencií, ktoré ľudia počujú (20 – 20 000 Hz). Táto intenzívna vibrácia mieša povlak, ktorý obklopuje zuby a tak uvoľňuje a odstraňuje zubný povlak na miestach, ktoré presahujú fyzický dotyk zubnej kefky.

eTip: V prípade, že hľadáte praktickú elektrickú zubnú kefku za naozaj ľudovú cenu, odporúčame vám Philips Sonicare EasyClean HX6511/50.

Philips elektrická zubná kefka
  • Veľmi priaznivá cena, preto je vhodnou voľbou aj pre začiatočníkov, ktorí nechcú veľa investovať a zistiť rozdiel v čistení zubov oproti manuálnej kefke
  • Praktická a jednoduchá, bez nepotrebných funkcií
  • Overená značka a výborné recenzie
  • Ohnuté hrdlo kefkového nadstavca zaručí ideálne čistenie zadných zubov
  • 2-minútový časovač a počítadlo intervalov (Quadpacer)
  • Vynikajúci prínos pre bielenie zubov
  • Výdrž nabíjateľnej lítium-iónovej batérie až 2 týždne
  • Nevýhodou je, že rukoväť elektrickej zubnej kefky nie je pogumovaná a menej príslušenstva v balení

Hlavica na sonickej kefke je svojou veľkosťou a tvarom veľmi podobná manuálnej zubnej kefke. Bola to spoločnosť Philips pod značkou Sonicare, ktorá ju uviedla na trh prvýkrát v roku 1992.

Celú ponuku elektrických zubných kefiek Philips Sonicare aj s náhradnými hlavicami si môžete pozrieť tu.

Oscilačno-rotačné elektrické zubné kefky

Tento druh zubnej kefky má malú okrúhlu hlavicu, ktorá sa pohybuje krúživými pohybmi tam a späť (zo strany na stranu), čím pomáha odstraňovať usadeniny povlaku a zubného kameňa. Bol to Oral-B, kto ho tak vyvinul, že je teraz taký populárny. Tento oscilačno-rotačný pohyb je značkou označovaný ako 2D čistenie. Pridajte pulzácie (hlavne vibrácie) a bude „3D“ čistením. Pulzácie ponúkajú sofistikovanejší pohyb a dávajú čisteniu nový rozmer. Zatiaľ čo 2D čistenie vyžaduje fyzický pohyb hlavy kefky proti zubom, pulzácie sú v podstate „bezkontaktnou“ formou čistenia.

eTip: Ak ste sa rozhodli pre oscilačno-rotačnú elektrickú zubný kefku, odporúčame vám Oral-B Pro790 Cross Action.

Oral-B najlepšia elektrická zubná kefka
  • Oscilačno-rotačná elektrická zubná kefka zabezpečí perfektnú starostlivosť o vaše zuby 3D čistiacim pohybom, 8800 kmitov / min.
  • Časovač a počítadlo intervalov (4 x 30 s.)
  • Tlakový senzor
  • Indikátor batérie
  • Ideálna na cestovania vďaka praktickému cestovnému puzdru
  • Prepojenie s mobilnou aplikáciou Oral-B cez Sound connectivity
  • 2 rukoväte v balení
  • Protišmyková pogumovaná rukoväť

Ide o bezkontaktné čistenie zubov, pretože vysokofrekvenčné pulzácie generované kefkou premiešavajú tekutiny a povlak, ktorý obklopuje zuby a môžu uvoľňovať a odstraňovať zubný povlak na miestach, ktoré presahujú fyzický dotyk zubnej kefky. Pulzácie sú v podstate popisom sonickej technológie Oral-B, ale ako také sa o nich nezmieňujú, pretože tento prístup na trh priniesol konkurent. Celú ponuku elektrických zubných kefiek Oral-B aj s náhradnými hlavicami si môžete pozrieť tu.

Detská elektrická zubná kefka – Áno alebo Nie?

Pri prevencii zubného povlaku a dutín môže byť užitočné všetko, čo zvýši záujem vášho dieťaťa o starostlivosť o ústnu hygienu. Elektrická zubná kefka pre deti môže stimulovať ich záujem o čistenie zúbkov. Používanie elektrickej zubnej kefky má veľa výhod. Pre deti, ktoré sa zdráhajú používať klasickú zubnú kefku alebo majú ťažkosti s čistením, môže byť používanie elektrickej kefy jednoduchšiepohodlnejšie. Je veľký predpoklad, že samotné čistenie bude efektívnejšie a tým pádom detský chrup zdravší.

Okrem čistenia zubov vášho dieťaťa má zubná kefka pre deti aj zábavné lákadlá. Zväčša sú vyrobené a vyzdobené rôznou tematikou obľúbenej rozprávky, postavičky alebo superhrdinov. Podporiť záujem o čistenie zúbkov u detí môže aj to, ak ich samých necháte vybrať si svoju obľúbenú elektrickú zubnú kefku. Možno bude chcieť mať doma dve zubné kefky v rôznych motívoch a striedať ich, aby to bolo pre nich trochu zábavnejšie a pestrejšie.

Dôležité pri výbere detskej elektrickej zubnej kefky je zvoliť správnu veľkosť a štýl, aby správne sedela v ústach dieťaťa a pohodlne dosiahla až k zadným zubom. Pre mladšie deti nezabudnite zvoliť mäkké štetiny, ktoré sú šetrnejšie k ďasnám a odporúčajú sa hlavne v prípade, ak sa vašemu dieťaťu prerezávajú novú zúbky.

eTip: Ak chcete pre deti to najlepšie, odporúčame vám elektrickú zubnú kefku Philips Sonicare For Kids.

  • S podporou technológie Bluetooth dieťa komunikuje so zábavnou aplikáciou
  • Hravou formou využitím interaktívnej aplikácie sa deti naučia techniky čistenia
  • 2 režimy čistenia a 31-tisíc sterov za minútu zaručí účinné čistenie detských zúbkov
  • Kompatibilita so systémom Android aj iOS
  • Vymeniteľné nálepky na prispôsobenie kefky
  • Časovač KidTimer a Quadpacer zabezpečia, že budú deti venovať dostatočný čas čisteniu všetkých zúbkov
  • Indikátor stavu batérie, pri dvoch 2-minútových čisteniach denne vydrží Lítioum-iónová batéria až 3 týždne

Veľmi dobrou voľbou je aj detská elektrická kefka Oral-B Vitality Kids Frozen.

elektrická zubnú kefka Ľadové kráľovstvo

Pamätajte, že ani detská elektrická zubná kefka nedokáže zvládnuť všetku prácu sama. Stále je potrebné naučiť dieťa správnej technike čistenia, aby to bolo pre nich príjemné a zároveň užitočné.

najlepšia elektrická zubná kefka pre deti

Ukážte dieťaťu, ako by mala byť kefka umiestnená v uhle 45 stupňov k línii ďasien. Aj keď je elektrická zubná kefka poháňaná automaticky, dieťa bude musieť kefkou stále pohybovať tam a späť pozdĺž zúbkov až k ďasnám pomocou krátkych, jemných ťahov.

eTip: Spolu s kvalitnou detskou elektrickou zubnou kefkou dbajte aj na výber overenej značky detských zubných pást. Odporúčame detskú pastu Elmex alebo Signal. Pozrite si kompletnú ponuku kvalitných zubných pást.

Údržba elektrickej zubnej kefky je totožná ako pri manuálnej (okrem potreby nabíjania). Kefku po každom použití dôkladne opláchnite a uložte ju vo zvislej polohe. Vymeňte hlavice kefky každé 3 mesiace a po prechladnutí alebo chrípke túto kefku okamžite vyhoďte a nahraďte novou. Ak má dieťa tendenciu kefku v ústach aj žuť, je možné, že ju bude potrebné vymieňať o niečo častejšie.

Elektrická kefka – tipy pre čistenie zubov

Či už ste sa rozhodli pre tú svoju elektrickú zubnú kefku alebo nie, existujú ďalšie nemenej dôležité veci, ako samotná kefka a čistenie zubov.

Zuby si umývajte pravidelne a správne – či už ide o kefku v hodnote 2 EUR alebo 200 EUR, iba 4 minúty denne alebo pravidelné čistenie zubov (so správnou technikou) predstavujú veľký krok vpred v oblasti lepšej ústnej hygieny.

Dentálne nite – čistenie niťou raz denne dokáže vyčistiť 40% povrchov zubov, ktoré bežné čistenie zubnou kefkou neumožňuje.

eTip: V prípade, ak si neradi čistíte zuby dentálnou niťou, môžete si zvoliť ešte kvalitnejšiu možnosť na čistenie medzizubných priestorov a to ústnu sprchu AquaFloss.

ústna sprcha
  • Na tie najnedostupnejšie miesta vháňa tlakom prúd vzduchu i vody
  • Výsledkom je odstránený zubný povlak a dokonalá prevencia pred kazmi a ochoreniami ďasien
  • 10 úrovní tlaku pre odstraňovanie zubného plaku
  • Obsahuje 600 ml nádržku na obyčajnú alebo ústnu vodu
  • Mnohonásobne šetrnejšia voči ďasnám oproti dentálnym nitiam

Zubné pasty – používajte zubné pasty na báze fluóru a budete na dobrej ceste. Odporúčame značky Blend-a-med, Colgate, Elmex, Sensodyne alebo Theramed. Celú ponuku kvalitných zubných pást od špecializovaných značiek si môžete pozrieť tu. V prípade, že máte citlivé zuby, vyskúšajte veľmi šetrné prírodné zubné pasty.

➡ Hlavu kefky / zubnú kefku vymeňte po každých 3 mesiacoch používania. Používaním kefky sa štetiny opotrebúvajú a znižuje sa ich účinnosť. Takto zničené môžu narobiť viac škody ako účinku.

➡ Nezabúdajte na preventívnu prehliadku aspoň 1-krát ročne u svojho dentistu. Ten môže včas posúdiť zdravie vašej ústnej dutiny a spozorovať problémy, ako aj poskytnúť rady týkajúce sa vašej dennej rutiny pri starostlivosti o ústnu dutinu.

Ústna voda – nie je nevyhnutnou súčasťou rutiny ústnej starostlivosti, ale môže byť prospešná, ak sa používa v správnom čase. Nepoužívajte ju ihneď po vyčistení zubov. Takto odignorujete všetku prácu, ktorú spravila zubná pasta. Môžu sa narušiť výhody jedného aj druhého prostriedku tým, že dôjde k stretu medzi oboma účinnými látkami v zubnej paste a v ústnej vode. Odporúčame najskôr pol hodiny po vyčistení alebo hocikedy počas dňa. Pamätajte ale, že ústna voda nenahrádza čistenie zubov, iba ho dopĺňa.

________________________________

Tento článok je zameraný na podporu porozumenia a poznatkov o všeobecných témach zdravia ústnej dutiny. Nie je náhradou za odborné poradenstvo, diagnostiku alebo liečbu. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa zdravotného stavu alebo liečby, vždy sa obráťte na svojho zubného lekára alebo iného kvalifikovaného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

4.8/5 - (25 votes)

1 thoughts on “Elektrická zubná kefka vs klasická, ako vybrať najlepšiu elektrickú kefku 2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *