Elektrický horský bicykel Rockrider E-ST 900 recenzia

Elektrický mtb e-st 900 27,5

Za elektrický horský bicykel môžete minúť veľa peňazí a ak máte hlboko do vrecka, existujú skvelé bicykle. Ale nebojte sa, Rockrider E-ST900 od giganta v oblasti športových predajní Decathlon vás uspokojí aj s nízkym rozpočtom. Jazda na ňom je zábavná, je dobre vybavený a má bezkonkurenčnú hodnotu. Pripravili sme pre vás odbornú recenziu od nášho experta na elektrobicykle.

Recenzia na horský elektrobicykel Rockrider E-ST 900

Elektrický 27,5 palcový horský bicykel Rockrider je postavený na robustnom hliníkovom ráme 6061 a vyzerá naozaj pevne. Vpredu je vidlica Rock Shox Judy so zdvihom 120 mm, kolesá so špecifikáciou Boost, 2,8″ plášte s veľkou komorou a 10-stupňová prevodovka Shimano Deore. To všetko spolu s poriadnym stredovým motorom od spoločnosti Brose a 500Wh batériou na celodenné objavovanie… a to všetko za približne iba 2 200 EUR.

Geometria

Geometriu modelu E-ST900 by som z hľadiska horskej cyklistiky označil za pomerne tradičnú. Vpredu nie je nijako zvlášť dlhý a hlavová trubka nie je príliš voľná, takže ak ste zvyknutí na to, že po miestnych trailoch jazdíte na niečom ako Mondraker alebo Nicolai, tento bicykel vám bude určite pripadať trochu staromódny. V skutočnosti to však nie je bicykel pre tento typ jazdcov. Je vhodnejší pre jazdcov, ako som ja, ktorí sú v teréne primerane kompetentní, ale nie sú to vyložene lovci gravitácie.

Väčšinu času v teréne trávim jazdením po miestnych cestách a cestičkách, ktoré väčšinou nie sú až také technické a vyžadujú si na ich spojenie úseky na asfalte. Tento bicykel je na takýto druh jazdenia ako stvorený. Na svojich pneumatikách Hutchinson Taipan s plytkým dezénom sa spokojne kotúľa po asfalte. Keď opustíte asfalt, môžete s ním hádzať bez toho, aby ste mali pocit, že to nie je ten správny e-bike na túto prácu. Určite existujú rýchlejšie a schopnejšie bicykle do terénu, ale 120 mm vidlica Rock Shox Judy znesie pomerne veľké nárazy.

recenzia na Rockrider E-ST 900

Model Rockrider E-ST 900 od Decathlon-u má tiež dostatočnú vyrovnanosť, aby ste s ním mohli zísť aj dosť technické veci. Nežijem v Alpách, ale na uzučkých cestách je veľa klzkej a kamenistej jazdy, ktorú Rockrider zvládol na jednotku. Je dostatočne schopný na to, aby zvládol modré zjazdovky v bike parku alebo červené, ak si dáte trochu pozor.

Akonáhle ste na dne, dostať sa späť je vďaka motoru Brose radosť. Ide o špecifickú konštrukciu pre Decathlon, ktorá podľa spoločnosti dosahuje 90 Nm. Ako všetky motory Brose je veľmi tichý a spôsob, akým aplikuje asistenciu na zadné koleso, pôsobí veľmi prirodzene. Ovládanie je zabezpečené diaľkovým ovládačom namontovaným na tyči, ktorý ponúka štyri úrovne asistencie: 40 %, 80 %, 160 % a 320 % toho, čo dávate do pedálov. Na displeji LCD sa zobrazuje rýchlosť a všetky ostatné ukazovatele, ako aj údaj o ľudskej sile, ktorý vám ukáže, ako tvrdo pracujete.

Rockrider Decathlon recenzia na e-bike

Ovládanie horského elektrobicykla Rockrider od Decathlon

Diaľkový ovládač nie je najjednoduchší na používanie, aký som kedy skúšal – tlačidlá sú ploché oproti povrchu zariadenia a nie vždy sa dajú v rukaviciach ľahko nájsť. Na druhej strane je dostatočne prehľadný. Ukazovateľ stavu batérie ukazuje štyri takty, ale tie sa postupne míňajú, takže je podrobnejší, než by ste čakali. Vyčerpávanie batérie je príjemne lineárne, pričom posledný bar batérie vás posunie o podobnú vzdialenosť ako prvý.

Rockrider E-ST 900 – motor a výkon

Z hľadiska absolútneho výkonu nie je motor taký razantný ako niektoré iné. Nemám pocit, že by sa vyrovnal motoru Bosch Performance Line CX alebo Shimano STEPS E8000, ale je to naozaj len o jednu priečku nižšie a vzhľadom na cenu je to výnimočné. Ak chcete získať porovnateľný motor – Performance Line alebo E7000 – od väčšiny ostatných značiek, budete sa musieť pozerať na niečo drahšie od sumy 3 000 EUR a to v mnohých prípadoch ešte o dosť vyššie.

najlepší horský elektrobicykel

Motor Rockrider ma vyniesol nahor na všetko, na čo som ho namieril, bez toho, aby mi ušiel krok. Boli chvíle, keď sa ukázalo, že moje technické schopnosti na strmších a technickejších úsekoch chýbajú, ale motor nikdy. Za predpokladu, že som dokázal udržať kolesá nasmerované správnym smerom, ma e-bike takmer bezproblémov dostal na vrchol. Nikdy to nie je jazda zadarmo, musíte pridať trochu vlastnej sily a ťahať 22-kilogramový motor, aby ste našli správne línie. Avšak umožnil mi jazdu, ktorú by som bez motora nezvládol… alebo by ma to určite veľmi zničilo.

Dojazd horského elektrického bicykla

Dojazd je pri elektrickom horskom bicykli veľmi pohyblivý sviatok, ale s motorom, ktorý má široký rozsah úrovní asistencie a 500Wh batériou by ste mali byť schopní z Rockridera dostať poriadne dlhú jazdu. Zistil som, že 25 km, 1 h 30 m jazdy, ktorá bola zmesou jazdy po ceste a v teréne, spotrebovala približne polovicu batérie. Testovacia trať bola dosť kopcovitá, takže to je asi 500 m stúpania a nebol som obzvlášť šetrný pri výbere režimu. Po vybití batérie je jednoduché ju pripojiť a dobiť, hoci to určite nie je rýchla záležitosť. Nie je to bicykel, ktorý sa dá zmysluplne nabiť počas hodinovej prestávky na obed, naozaj ho musíte mať zapojený celú noc, aby ste si boli istí plnou nádržou na ďalší výlet.

najlepší horský elektrický bicykel

Plášť elektrického bicykla Rockrider

Čokoľvek, čo nebolo v poriadku? Je skvelé, že Decathlon špecifikoval bezdušové plášte a ráfiky – 36 mm ráfiky Sun Ringle sú vynikajúce – ale plášte Hutchinson Taipan mi veľmi nevyhovovali. Majú plytký dezén a pomerne tvrdú zmes, takže na asfalte sa odvaľujú dobre, ale v zákrutách sú dosť krkolomné. V teréne sú v poriadku na tvrdom povrchu, ale na blate a kameňoch pôsobia trochu neisto a nezakusujú sa. Je ťažké špecifikovať pneumatiku na takýto bicykel, ktorá by pokryla všetky podmienky, ale Taipany nemajú pocit, že by niečo robili tak dobre. Určite by som bol v pokušení vymeniť ich za niečo agresívnejšie.

Je to najlepší elektrický horský bicykel?

Plášte sú pomerne drobná výčitka, ktorá sa dá ľahko odstrániť, ak máte rovnaký pocit, takže nezabúdajme na širší obraz: za 2 200 EUR dostanete motor Brose, plnotučnú 500Wh batériu, bezdušové kolesá štandardu Boost, prevodovku Shimano Deore, vidlicu Rock Shox a servisovateľnú dokončovaciu sadu. Nech už je E-ST 900 akýkoľvek, je to úžasný pomer ceny a výkonu.

Plusy:

  • Bezkonkurenčný e-bike za túto cenu
  • Dobrý dojazd vďaka veľkej batérii
  • Kvalitné komponenty, ktoré by mali vydržať
  • Krútiaci moment 70Nm pri 250W

Mínusy:

  • Trochu pomalé nabíjanie

Doslova si neviem predstaviť žiadny iný horský elektrobicykel, ktorý by sa mu vyrovnal krok za krokom. Keď k tomu pripočítame, že je na ňom zábava jazdiť a je dostatočne schopný v pomerne technickom teréne, máme tu skutočného víťaza. Ak radi vyrážate do terénu a stačí vám tradičnejšia geometria, naozaj nemusíte hľadať ďalej.

4.4/5 - (7 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Šport. Pridaj odkaz do záložiek.

1 thoughts on “Elektrický horský bicykel Rockrider E-ST 900 recenzia

  1. Stredoslovak says:

    Rockrider E-ST 900 je peckovy elektricky horsky bicykel, kupil som si ho vlani a dobre sluzi. Pobehali sme s nim kopce v Demänovej doline i Nízkych Tatrách, má dobrý ťah, dobre sa ovláda, človek zvládne aj tie najťažšie kopce úplne bez problémov, radosť jadniť na tomto horskom elektrickom bicykli 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *