Jednoduché tipy, ako vyčistiť vzduch v domácnosti

čistička vzduchu

Vedci sa doslova predbiehajú v štúdiách venujúcich sa znečistenému ovzdušiu. Ak si myslíte, že sa to týka len exteriéru, tak ste na veľkom omyle. Práve v domácnosti môže byť kvalita vzduchu aj niekoľkonásobne horšia ako vonku. Ako teda vyčistiť vzduch v domácnosti?

Znečistené vonkajšie ovzdušie predstavuje veľké enviromentálne riziko a má ročne na konte desiatky tisíc úmrtí. Ak kvôli tejto obave nechcete vychádzať z domu či bytu, nebudete automaticky v bezpečí. Práve vyššia úroveň vonkajšieho znečistenia, ktoré je filtrované do domácnosti, môže byť ešte hrozivejšia. Ako proti tomu bojovať?

Časté vetranie

Špina, prach ale aj plyny, to sú veľké strašiaky, ktoré na vás číhajú aj v domácnosti. Práve v interiéri trávime väčšinu času, preto je dobré vzduch čo najlepšie vyčistiť aj v tomto prostredí. Najjednoduchším spôsobom je časté vetranie, čím pustíme dovnútra dostatok kyslíka a pomôžeme k eliminácii vlhkosti. Tá je totiž ako stvorená pre nebezpečné roztoče.

Čističky vzduchu do bytu naozaj pomáhajú

Ich čaro postupne spoznávajú aj Slováci. Ak si zadovážite výkonnú čističku vzduchu, baktérie, vírusy, peľ, alergény, prach a iné škodlivé častice budú mať veľký problém. Ich kvalitnejšie prevedenia si dokonca poradia aj s cigaretovým dymom, výparmi z chemikálií, výfukovými plynmi z áut či výparmi z varenia. Pri ich výbere zvážte rozmery miestnosti, kde majú vykonať svoju prácu. Kvalitné čističky vzduchu do bytu si poradia aj s priestorom nad 100 metrov štvorcových. Pozor aj na to, či disponujú tichým chodom, čo im umožní poslúžiť aj počas vášho spánku.

Upravte vybavenie domácnosti

Zaujímavou cestou je aj rozumnejší výber nábytku či podlahy. Pokiaľ obľubujete lávové lampy, sviečky a iné doplnky do domácnosti pripravte sa na riziko uvoľnenia rôznych chemikálií do ovzdušia. Podobne sú na tom koberce, ktoré zachycujú viac nečistôt a prachu ako napríklad drevené podlahy. Pre náročnejších sú na trhu dokonca k dispozícii aj závesy na čistenie vzduchu. Pravidelné vysávanie a utieranie prachu asi spomínať nemusíme. Urobte krok pre svoje zdravie a zaujímajte sa o čistý vzduch vo vašom byte či dome.

Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *